Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mochyne-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Mochyně židovská neboli židovská třešeň a mochyně peruánská (latinsky physalis alkekengi)   léčí revma, dnu, detoxikuje, posiluje organismus.   Mochyně židovská je asi půl metru vysoká trvalka  s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstá  přímá lodyha se zaoblenými hranami. Listy  jsou široce vejčité, celokrajné. Květ na dlouhém  řapíku je bílý, složený z pěti srostlých okvětních  lístků.Účinky rostliny:

  • detoxikace, čistí krev
  • zlepšuje metabolismus
  • dna
  • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
  • nemoci ledvin
  • nemoci močového systému
  • prevence močových kaménků a močového písku
  • posílení organismu

Květ se po odkvětu změní v oranžový kalich,   uvnitř kterého je červenooranžová bobule,   velká asi 1 cm. Rostlina kvete začátkem léta, bobule  dozrávají na podzim. Mochyně peruánská  je velmi podobná, jen o něco robustnější.  

 

Používané části:  

Sbírají se zcela zralé bobule.  

 

Léčivé vlastnosti:  

Červenooranžové "třešničky" se užívají zejména  k detoxikaci organismu, vylučování škodlivých  solí a kyselin z organismu, zlepšení látkové výměny (metabolismu) a podobně. Jinými slovy bylinka léčí dnu,   revma (revmatoidní artritidu), ledvinové potíže, nemoci močového  ústrojí, slouží jako prevence proti močovým kamenům.   Bobule obsahuje též velké množství  vitaminu C, takže se uplatňuje i při posílení organismu  a rekonvalescenci.   Odvar z celé natě slouží jako základ na koupele  proti revmatickým bolestem.  

 

Způsob použití:

Jednoznačně nejlepší a nejchutnější je pojídání  zralých, čerstvých bobulí. Denní dávka se pohybuje  kolem 10 bobulek denně.   Sušené bobule se připravují jako odvar. Jednotlivá  dávka je asi 10 sušených bobulí na 0,25 l vody.   Bobule se před vařením nadrtí nebo nakrájí a vaří  se 3-5 minut.   Sušené bobule můžeme přidávat do čajů antirevmatických,   ledvinových či na pročištění krve.

 

Kontraindikace:

Uvádí se, že celá rostlina (krom "třešniček") je  mírně jedovatá. Třešničky se však nesmějí jíst  nezralé. V malých dávkách nehrozí žádné nebezpečí  ani vedlejší účinky. Zralé třešničky chutnají  i malým dětem. Buďjak buď, víc jak 15 čerstvých  bobulí denně není vhodné konzumovat.  

 

Použití v kuchyni:

"Třešničky" i v. lucerničce" se dávají v lepších  restauracích jako exotická ozdoba k masitým  rožněným jídlům. Dále se používají ke zdobení  moučníků, zákusků a alkoholických drinků. Je to  krásné na pohled, a navíc zralé bobule mochyně  peruánské jsou skutečnou pochoutkou.

 

Rozšíření a výskyt:  

Mochyně rostou v mnoha částech světa. U nás  se setkáme jak s volně rostoucími mochyněmi  židovskými, tak v zahradách s mochyněmi peruánskými,   japonskými či mexickými. Mochyně  židovská roste hojně jako plevel na vinohradech,   kolem zahrad, na rumištích, podél zdí  a v křovinách.  

 

Sběr:

Sbírají se plně dozrálé bobule, které se vylupují  z měchýřků. Doba sběru je od konce prázdnin  do listopadu.

 

Možnost záměny:

Mochyni s již zralým plodem nelze zaměnit  s žádnou jinou rostlinou. Různé druhy mochyní  jsou z bylinářského hlediska zaměnitelné.  

 

Pěstování:

V zahradnictvích běžně koupíme semena mochyně  peruánské. Vyséváme přímo do půdy. Mají  rády teplé stanoviště, na půdu jsou nenáročné.   Mladé rostliny je nutno dobře chránit před plevelem.   Pozor, mochyni peruánskou pěstujeme  pouze tam, kde je skutečně teplo, jinak nám  nedozraje. I kdyžje mochyně peruánská trvalka,   v chladnějších oblastech během zimy uhyne.  

 

Obsahové látky:

Třísloviny, sacharidy, organické kyseliny, minerální  látky, karotenoidy, vitamin C a další.  

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

babské rady   nemoc   postup   ledvin   kůže   metabolismus   kontraindikace   kapsaicin   kolika   návod   nohy   zelenina   Janča   osteoporóza   štítná   Janča   děti   olej   krvácení   játra   zpracování   obsažené   tinktura   průjem   kameny   migrén   užití   Podhorná   kojenec   Avicena   vývar   kvasinky   opar   Mattioli   Paracelsus   květ   vitamin   Zentrich   mateřské   Galenos   kontraindikace   šlacha   kloub   fermentace   zánět   krk   strom   končetina   houba   pálení   hlavy   pupen   pijeme   noha   recept   arteriskleróza   slinivka   čaj   keř   zrak   neht   Zentrich   nať   sušení   Váňa   bylina   chřipka   studené   dásně   roztroušená   rostlina   horké   nežádoucí   zlomenin   řídnutí kostí   epilepsie   tlak   sběr   horečka   plísně   vliv   stonek   hemoroid   antibiotik   střev   brnění   vlas   zácpa   slezina   kornatění   abytyše Hildegarda   komplikace   hlas   srdce   sliznice   prášek   Moučka   vitamín   menstruační   Treben   inhalace   indikace   bylinná směs   hemeroid   stonek   močopudný   písek   katar   alergie   choroba   artróza   obsahuje   pěstování   zápal   sirup   astma   nálev   trávicí   odvar   jaterní   minut   nachlazení   zelina   list   bylinka   angína   teplé   víno   zdraví   využití   žaludek   mensturace   ateroskleróza   revma   mrtvice   játra   bolest   chřipka   koupel   dna   fytoterapie   chladné   stvol   premenstruační   kořen   žlučník   ruka   plíseň   použití   výroba   sval   kůra   ovoce   slezina   vřed   akné   rýma   viry   zalijeme  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)