MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

mochyne-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Mochyně židovská neboli židovská třešeň a mochyně peruánská (latinsky physalis alkekengi)   léčí revma, dnu, detoxikuje, posiluje organismus.   Mochyně židovská je asi půl metru vysoká trvalka  s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstá  přímá lodyha se zaoblenými hranami. Listy  jsou široce vejčité, celokrajné. Květ na dlouhém  řapíku je bílý, složený z pěti srostlých okvětních  lístků.Účinky rostliny:

  • detoxikace, čistí krev
  • zlepšuje metabolismus
  • dna
  • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
  • nemoci ledvin
  • nemoci močového systému
  • prevence močových kaménků a močového písku
  • posílení organismu

Květ se po odkvětu změní v oranžový kalich,   uvnitř kterého je červenooranžová bobule,   velká asi 1 cm. Rostlina kvete začátkem léta, bobule  dozrávají na podzim. Mochyně peruánská  je velmi podobná, jen o něco robustnější.  

 

Používané části:  

Sbírají se zcela zralé bobule.  

 

Léčivé vlastnosti:  

Červenooranžové "třešničky" se užívají zejména  k detoxikaci organismu, vylučování škodlivých  solí a kyselin z organismu, zlepšení látkové výměny (metabolismu) a podobně. Jinými slovy bylinka léčí dnu,   revma (revmatoidní artritidu), ledvinové potíže, nemoci močového  ústrojí, slouží jako prevence proti močovým kamenům.   Bobule obsahuje též velké množství  vitaminu C, takže se uplatňuje i při posílení organismu  a rekonvalescenci.   Odvar z celé natě slouží jako základ na koupele  proti revmatickým bolestem.  

 

Způsob použití:

Jednoznačně nejlepší a nejchutnější je pojídání  zralých, čerstvých bobulí. Denní dávka se pohybuje  kolem 10 bobulek denně.   Sušené bobule se připravují jako odvar. Jednotlivá  dávka je asi 10 sušených bobulí na 0,25 l vody.   Bobule se před vařením nadrtí nebo nakrájí a vaří  se 3-5 minut.   Sušené bobule můžeme přidávat do čajů antirevmatických,   ledvinových či na pročištění krve.

 

Kontraindikace:

Uvádí se, že celá rostlina (krom "třešniček") je  mírně jedovatá. Třešničky se však nesmějí jíst  nezralé. V malých dávkách nehrozí žádné nebezpečí  ani vedlejší účinky. Zralé třešničky chutnají  i malým dětem. Buďjak buď, víc jak 15 čerstvých  bobulí denně není vhodné konzumovat.  

 

Použití v kuchyni:

"Třešničky" i v. lucerničce" se dávají v lepších  restauracích jako exotická ozdoba k masitým  rožněným jídlům. Dále se používají ke zdobení  moučníků, zákusků a alkoholických drinků. Je to  krásné na pohled, a navíc zralé bobule mochyně  peruánské jsou skutečnou pochoutkou.

 

Rozšíření a výskyt:  

Mochyně rostou v mnoha částech světa. U nás  se setkáme jak s volně rostoucími mochyněmi  židovskými, tak v zahradách s mochyněmi peruánskými,   japonskými či mexickými. Mochyně  židovská roste hojně jako plevel na vinohradech,   kolem zahrad, na rumištích, podél zdí  a v křovinách.  

 

Sběr:

Sbírají se plně dozrálé bobule, které se vylupují  z měchýřků. Doba sběru je od konce prázdnin  do listopadu.

 

Možnost záměny:

Mochyni s již zralým plodem nelze zaměnit  s žádnou jinou rostlinou. Různé druhy mochyní  jsou z bylinářského hlediska zaměnitelné.  

 

Pěstování:

V zahradnictvích běžně koupíme semena mochyně  peruánské. Vyséváme přímo do půdy. Mají  rády teplé stanoviště, na půdu jsou nenáročné.   Mladé rostliny je nutno dobře chránit před plevelem.   Pozor, mochyni peruánskou pěstujeme  pouze tam, kde je skutečně teplo, jinak nám  nedozraje. I kdyžje mochyně peruánská trvalka,   v chladnějších oblastech během zimy uhyne.  

 

Obsahové látky:

Třísloviny, sacharidy, organické kyseliny, minerální  látky, karotenoidy, vitamin C a další.  

 

 

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

zánět   bylina   nálev   indikace   děti   prášek   sval   zápal   list   vývar   kameny   průjem   hlavy   návod   Mattioli   strom   chřipka   kontraindikace   bolest   mrtvice   hemeroid   Paracelsus   srdce   zdraví   Janča   nať   minut   ateroskleróza   alergie   astma   babské rady   komplikace   nohy   odvar   kůže   rýma   zácpa   Avicena   osteoporóza   horké   účinky   kůra   Janča   noha   užití   žaludek   kapsaicin   ovoce   Moučka   kvasinky   vřed   fytoterapie   vitamin   využití   brnění   zlomenin   studené   fermentace   antibiotik   kojenec   bylinná směs   ruka   vlas   játra   migrén   štítná   kontraindikace   Podhorná   krvácení   šlacha   vitamín   Treben   výroba   nemoc   játra   stonek   trávicí   pěstování   hemoroid   hlas   sběr   plíseň   květ   katar   opar   účinek   pálení   dna   víno   premenstruační   Zentrich   písek   obsažené   slezina   sliznice   olej   slezina   recept   zpracování   Váňa   jaterní   tinktura   abytyše Hildegarda   ledvin   viry   choroba   artróza   chřipka   roztroušená   kloub   pijeme   kornatění   epilepsie   inhalace   menstruační   řídnutí kostí   žlučník   zrak   slinivka   chladné   nežádoucí   kolika   sirup   pupen   tlak   nachlazení   akné   krk   zelina   neht   končetina   plísně   stvol   použití   revma   mensturace   dásně   kořen   střev   metabolismus   obsahuje   keř   Galenos   houba   horečka   rostlina   bylinka   postup   stonek   angína   sušení   vliv   Zentrich   teplé   arteriskleróza   zalijeme   čaj   koupel   močopudný   zelenina   mateřské  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)