Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mochyne-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Mochyně židovská neboli židovská třešeň a mochyně peruánská (latinsky physalis alkekengi)   léčí revma, dnu, detoxikuje, posiluje organismus.   Mochyně židovská je asi půl metru vysoká trvalka  s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstá  přímá lodyha se zaoblenými hranami. Listy  jsou široce vejčité, celokrajné. Květ na dlouhém  řapíku je bílý, složený z pěti srostlých okvětních  lístků.Účinky rostliny:

  • detoxikace, čistí krev
  • zlepšuje metabolismus
  • dna
  • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
  • nemoci ledvin
  • nemoci močového systému
  • prevence močových kaménků a močového písku
  • posílení organismu

Květ se po odkvětu změní v oranžový kalich,   uvnitř kterého je červenooranžová bobule,   velká asi 1 cm. Rostlina kvete začátkem léta, bobule  dozrávají na podzim. Mochyně peruánská  je velmi podobná, jen o něco robustnější.  

 

Používané části:  

Sbírají se zcela zralé bobule.  

 

Léčivé vlastnosti:  

Červenooranžové "třešničky" se užívají zejména  k detoxikaci organismu, vylučování škodlivých  solí a kyselin z organismu, zlepšení látkové výměny (metabolismu) a podobně. Jinými slovy bylinka léčí dnu,   revma (revmatoidní artritidu), ledvinové potíže, nemoci močového  ústrojí, slouží jako prevence proti močovým kamenům.   Bobule obsahuje též velké množství  vitaminu C, takže se uplatňuje i při posílení organismu  a rekonvalescenci.   Odvar z celé natě slouží jako základ na koupele  proti revmatickým bolestem.  

 

Způsob použití:

Jednoznačně nejlepší a nejchutnější je pojídání  zralých, čerstvých bobulí. Denní dávka se pohybuje  kolem 10 bobulek denně.   Sušené bobule se připravují jako odvar. Jednotlivá  dávka je asi 10 sušených bobulí na 0,25 l vody.   Bobule se před vařením nadrtí nebo nakrájí a vaří  se 3-5 minut.   Sušené bobule můžeme přidávat do čajů antirevmatických,   ledvinových či na pročištění krve.

 

Kontraindikace:

Uvádí se, že celá rostlina (krom "třešniček") je  mírně jedovatá. Třešničky se však nesmějí jíst  nezralé. V malých dávkách nehrozí žádné nebezpečí  ani vedlejší účinky. Zralé třešničky chutnají  i malým dětem. Buďjak buď, víc jak 15 čerstvých  bobulí denně není vhodné konzumovat.  

 

Použití v kuchyni:

"Třešničky" i v. lucerničce" se dávají v lepších  restauracích jako exotická ozdoba k masitým  rožněným jídlům. Dále se používají ke zdobení  moučníků, zákusků a alkoholických drinků. Je to  krásné na pohled, a navíc zralé bobule mochyně  peruánské jsou skutečnou pochoutkou.

 

Rozšíření a výskyt:  

Mochyně rostou v mnoha částech světa. U nás  se setkáme jak s volně rostoucími mochyněmi  židovskými, tak v zahradách s mochyněmi peruánskými,   japonskými či mexickými. Mochyně  židovská roste hojně jako plevel na vinohradech,   kolem zahrad, na rumištích, podél zdí  a v křovinách.  

 

Sběr:

Sbírají se plně dozrálé bobule, které se vylupují  z měchýřků. Doba sběru je od konce prázdnin  do listopadu.

 

Možnost záměny:

Mochyni s již zralým plodem nelze zaměnit  s žádnou jinou rostlinou. Různé druhy mochyní  jsou z bylinářského hlediska zaměnitelné.  

 

Pěstování:

V zahradnictvích běžně koupíme semena mochyně  peruánské. Vyséváme přímo do půdy. Mají  rády teplé stanoviště, na půdu jsou nenáročné.   Mladé rostliny je nutno dobře chránit před plevelem.   Pozor, mochyni peruánskou pěstujeme  pouze tam, kde je skutečně teplo, jinak nám  nedozraje. I kdyžje mochyně peruánská trvalka,   v chladnějších oblastech během zimy uhyne.  

 

Obsahové látky:

Třísloviny, sacharidy, organické kyseliny, minerální  látky, karotenoidy, vitamin C a další.  

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

bolest   kojenec   premenstruační   mateřské   sběr   pálení   nachlazení   recept   chřipka   vitamín   katar   zrak   řídnutí kostí   zelenina   Treben   nohy   sušení   pupen   obsažené   kloub   slinivka   Galenos   hlas   opar   zalijeme   indikace   močopudný   fermentace   brnění   srdce   střev   menstruační   horečka   tlak   zdraví   nežádoucí   mrtvice   játra   hemeroid   vývar   vlas   inhalace   Janča   děti   nemoc   osteoporóza   kvasinky   stonek   chřipka   jaterní   migrén   artróza   užití   plíseň   choroba   ruka   abytyše Hildegarda   zpracování   keř   trávicí   žaludek   průjem   bylinná směs   sirup   Janča   postup   Váňa   mensturace   viry   ateroskleróza   chladné   hlavy   alergie   sliznice   kornatění   minut   angína   kapsaicin   plísně   zácpa   babské rady   Zentrich   houba   roztroušená   kontraindikace   krvácení   šlacha   odvar   metabolismus   studené   nať   kořen   Podhorná   ovoce   využití   krk   epilepsie   květ   kolika   komplikace   arteriskleróza   kůže   Zentrich   rostlina   slezina   zelina   játra   prášek   pěstování   strom   bylinka   list   končetina   kameny   pijeme   horké   vliv   stonek   písek   zánět   výroba   revma   fytoterapie   zápal   kontraindikace   teplé   koupel   čaj   Avicena   antibiotik   dásně   nálev   Moučka   štítná   tinktura   Mattioli   žlučník   ledvin   sval   vřed   použití   návod   dna   bylina   rýma   stvol   neht   astma   Paracelsus   hemoroid   kůra   slezina   noha   vitamin   víno   olej   obsahuje   zlomenin   akné  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)