Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mochyne-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Mochyně židovská neboli židovská třešeň a mochyně peruánská (latinsky physalis alkekengi)   léčí revma, dnu, detoxikuje, posiluje organismus.   Mochyně židovská je asi půl metru vysoká trvalka  s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstá  přímá lodyha se zaoblenými hranami. Listy  jsou široce vejčité, celokrajné. Květ na dlouhém  řapíku je bílý, složený z pěti srostlých okvětních  lístků.Účinky rostliny:

  • detoxikace, čistí krev
  • zlepšuje metabolismus
  • dna
  • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
  • nemoci ledvin
  • nemoci močového systému
  • prevence močových kaménků a močového písku
  • posílení organismu

Květ se po odkvětu změní v oranžový kalich,   uvnitř kterého je červenooranžová bobule,   velká asi 1 cm. Rostlina kvete začátkem léta, bobule  dozrávají na podzim. Mochyně peruánská  je velmi podobná, jen o něco robustnější.  

 

Používané části:  

Sbírají se zcela zralé bobule.  

 

Léčivé vlastnosti:  

Červenooranžové "třešničky" se užívají zejména  k detoxikaci organismu, vylučování škodlivých  solí a kyselin z organismu, zlepšení látkové výměny (metabolismu) a podobně. Jinými slovy bylinka léčí dnu,   revma (revmatoidní artritidu), ledvinové potíže, nemoci močového  ústrojí, slouží jako prevence proti močovým kamenům.   Bobule obsahuje též velké množství  vitaminu C, takže se uplatňuje i při posílení organismu  a rekonvalescenci.   Odvar z celé natě slouží jako základ na koupele  proti revmatickým bolestem.  

 

Způsob použití:

Jednoznačně nejlepší a nejchutnější je pojídání  zralých, čerstvých bobulí. Denní dávka se pohybuje  kolem 10 bobulek denně.   Sušené bobule se připravují jako odvar. Jednotlivá  dávka je asi 10 sušených bobulí na 0,25 l vody.   Bobule se před vařením nadrtí nebo nakrájí a vaří  se 3-5 minut.   Sušené bobule můžeme přidávat do čajů antirevmatických,   ledvinových či na pročištění krve.

 

Kontraindikace:

Uvádí se, že celá rostlina (krom "třešniček") je  mírně jedovatá. Třešničky se však nesmějí jíst  nezralé. V malých dávkách nehrozí žádné nebezpečí  ani vedlejší účinky. Zralé třešničky chutnají  i malým dětem. Buďjak buď, víc jak 15 čerstvých  bobulí denně není vhodné konzumovat.  

 

Použití v kuchyni:

"Třešničky" i v. lucerničce" se dávají v lepších  restauracích jako exotická ozdoba k masitým  rožněným jídlům. Dále se používají ke zdobení  moučníků, zákusků a alkoholických drinků. Je to  krásné na pohled, a navíc zralé bobule mochyně  peruánské jsou skutečnou pochoutkou.

 

Rozšíření a výskyt:  

Mochyně rostou v mnoha částech světa. U nás  se setkáme jak s volně rostoucími mochyněmi  židovskými, tak v zahradách s mochyněmi peruánskými,   japonskými či mexickými. Mochyně  židovská roste hojně jako plevel na vinohradech,   kolem zahrad, na rumištích, podél zdí  a v křovinách.  

 

Sběr:

Sbírají se plně dozrálé bobule, které se vylupují  z měchýřků. Doba sběru je od konce prázdnin  do listopadu.

 

Možnost záměny:

Mochyni s již zralým plodem nelze zaměnit  s žádnou jinou rostlinou. Různé druhy mochyní  jsou z bylinářského hlediska zaměnitelné.  

 

Pěstování:

V zahradnictvích běžně koupíme semena mochyně  peruánské. Vyséváme přímo do půdy. Mají  rády teplé stanoviště, na půdu jsou nenáročné.   Mladé rostliny je nutno dobře chránit před plevelem.   Pozor, mochyni peruánskou pěstujeme  pouze tam, kde je skutečně teplo, jinak nám  nedozraje. I kdyžje mochyně peruánská trvalka,   v chladnějších oblastech během zimy uhyne.  

 

Obsahové látky:

Třísloviny, sacharidy, organické kyseliny, minerální  látky, karotenoidy, vitamin C a další.  

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

ledvin   návod   olej   mateřské   nálev   obsahuje   zácpa   odvar   houba   chladné   angína   zánět   nohy   strom   migrén   choroba   sběr   astma   šlacha   antibiotik   bylina   inhalace   osteoporóza   děti   pupen   fermentace   srdce   žaludek   Treben   sval   ateroskleróza   horečka   vřed   Janča   sirup   abytyše Hildegarda   střev   ruka   zdraví   kořen   noha   chřipka   Podhorná   ovoce   jaterní   vliv   kontraindikace   pijeme   Mattioli   hemoroid   zpracování   menstruační   obsažené   slezina   chřipka   studené   mensturace   krvácení   Janča   dásně   zelenina   Zentrich   zlomenin   premenstruační   kojenec   zrak   vývar   Zentrich   kornatění   katar   kapsaicin   Paracelsus   čaj   nemoc   kolika   zalijeme   sušení   Avicena   viry   močopudný   vitamín   kameny   prášek   keř   vlas   stonek   epilepsie   kvasinky   komplikace   mrtvice   kloub   horké   fytoterapie   bylinná směs   rýma   opar   písek   květ   metabolismus   Galenos   plíseň   krk   plísně   Moučka   tlak   použití   koupel   játra   minut   tinktura   recept   teplé   akné   hlavy   kontraindikace   nať   nachlazení   brnění   Váňa   hemeroid   indikace   revma   končetina   hlas   stonek   pálení   slinivka   víno   dna   užití   sliznice   stvol   průjem   neht   kůže   vitamin   zelina   nežádoucí   řídnutí kostí   žlučník   roztroušená   trávicí   bolest   játra   list   štítná   arteriskleróza   výroba   postup   zápal   kůra   artróza   pěstování   rostlina   bylinka   využití   alergie   slezina   babské rady  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)