Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mochyne-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti

Mochyně židovská neboli židovská třešeň a mochyně peruánská (latinsky physalis alkekengi)   léčí revma, dnu, detoxikuje, posiluje organismus.   Mochyně židovská je asi půl metru vysoká trvalka  s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstá  přímá lodyha se zaoblenými hranami. Listy  jsou široce vejčité, celokrajné. Květ na dlouhém  řapíku je bílý, složený z pěti srostlých okvětních  lístků.Účinky rostliny:

  • detoxikace, čistí krev
  • zlepšuje metabolismus
  • dna
  • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
  • nemoci ledvin
  • nemoci močového systému
  • prevence močových kaménků a močového písku
  • posílení organismu

Květ se po odkvětu změní v oranžový kalich,   uvnitř kterého je červenooranžová bobule,   velká asi 1 cm. Rostlina kvete začátkem léta, bobule  dozrávají na podzim. Mochyně peruánská  je velmi podobná, jen o něco robustnější.  

 

Používané části:  

Sbírají se zcela zralé bobule.  

 

Léčivé vlastnosti:  

Červenooranžové "třešničky" se užívají zejména  k detoxikaci organismu, vylučování škodlivých  solí a kyselin z organismu, zlepšení látkové výměny (metabolismu) a podobně. Jinými slovy bylinka léčí dnu,   revma (revmatoidní artritidu), ledvinové potíže, nemoci močového  ústrojí, slouží jako prevence proti močovým kamenům.   Bobule obsahuje též velké množství  vitaminu C, takže se uplatňuje i při posílení organismu  a rekonvalescenci.   Odvar z celé natě slouží jako základ na koupele  proti revmatickým bolestem.  

 

Způsob použití:

Jednoznačně nejlepší a nejchutnější je pojídání  zralých, čerstvých bobulí. Denní dávka se pohybuje  kolem 10 bobulek denně.   Sušené bobule se připravují jako odvar. Jednotlivá  dávka je asi 10 sušených bobulí na 0,25 l vody.   Bobule se před vařením nadrtí nebo nakrájí a vaří  se 3-5 minut.   Sušené bobule můžeme přidávat do čajů antirevmatických,   ledvinových či na pročištění krve.

 

Kontraindikace:

Uvádí se, že celá rostlina (krom "třešniček") je  mírně jedovatá. Třešničky se však nesmějí jíst  nezralé. V malých dávkách nehrozí žádné nebezpečí  ani vedlejší účinky. Zralé třešničky chutnají  i malým dětem. Buďjak buď, víc jak 15 čerstvých  bobulí denně není vhodné konzumovat.  

 

Použití v kuchyni:

"Třešničky" i v. lucerničce" se dávají v lepších  restauracích jako exotická ozdoba k masitým  rožněným jídlům. Dále se používají ke zdobení  moučníků, zákusků a alkoholických drinků. Je to  krásné na pohled, a navíc zralé bobule mochyně  peruánské jsou skutečnou pochoutkou.

 

Rozšíření a výskyt:  

Mochyně rostou v mnoha částech světa. U nás  se setkáme jak s volně rostoucími mochyněmi  židovskými, tak v zahradách s mochyněmi peruánskými,   japonskými či mexickými. Mochyně  židovská roste hojně jako plevel na vinohradech,   kolem zahrad, na rumištích, podél zdí  a v křovinách.  

 

Sběr:

Sbírají se plně dozrálé bobule, které se vylupují  z měchýřků. Doba sběru je od konce prázdnin  do listopadu.

 

Možnost záměny:

Mochyni s již zralým plodem nelze zaměnit  s žádnou jinou rostlinou. Různé druhy mochyní  jsou z bylinářského hlediska zaměnitelné.  

 

Pěstování:

V zahradnictvích běžně koupíme semena mochyně  peruánské. Vyséváme přímo do půdy. Mají  rády teplé stanoviště, na půdu jsou nenáročné.   Mladé rostliny je nutno dobře chránit před plevelem.   Pozor, mochyni peruánskou pěstujeme  pouze tam, kde je skutečně teplo, jinak nám  nedozraje. I kdyžje mochyně peruánská trvalka,   v chladnějších oblastech během zimy uhyne.  

 

Obsahové látky:

Třísloviny, sacharidy, organické kyseliny, minerální  látky, karotenoidy, vitamin C a další.  

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

nežádoucí   zalijeme   astma   zánět   Janča   nachlazení   čaj   teplé   viry   mensturace   Treben   hemeroid   osteoporóza   krvácení   hlas   zlomenin   Moučka   artróza   sval   recept   metabolismus   kontraindikace   horké   Podhorná   abytyše Hildegarda   srdce   mrtvice   zpracování   květ   kornatění   chřipka   sliznice   nohy   odvar   babské rady   kloub   arteriskleróza   premenstruační   inhalace   vitamín   šlacha   keř   minut   vitamin   kolika   epilepsie   revma   využití   list   játra   noha   Zentrich   pijeme   zácpa   horečka   kořen   bolest   Mattioli   krk   kapsaicin   žaludek   pupen   roztroušená   akné   zdraví   stonek   obsahuje   zápal   kameny   Váňa   sirup   prášek   Zentrich   fytoterapie   studené   kvasinky   stonek   houba   řídnutí kostí   ruka   sběr   nať   výroba   kojenec   nemoc   obsažené   slinivka   olej   pálení   rostlina   hlavy   indikace   játra   bylinná směs   neht   koupel   dna   choroba   chřipka   chladné   angína   stvol   užití   rýma   zelenina   zrak   alergie   postup   Paracelsus   končetina   vlas   brnění   tinktura   Avicena   menstruační   plísně   tlak   děti   ledvin   návod   kůže   kontraindikace   migrén   zelina   pěstování   ovoce   komplikace   mateřské   vývar   písek   hemoroid   dásně   kůra   střev   antibiotik   jaterní   vliv   žlučník   strom   vřed   štítná   slezina   ateroskleróza   katar   fermentace   průjem   opar   trávicí   sušení   víno   slezina   použití   bylinka   Janča   Galenos   bylina   plíseň   močopudný   nálev  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)