Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mydlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMydlice  lékařská (latinsky saponaria officinalis)   léčí kašel, rozpouští hleny, zlepšuje látkovou výměnu, je  močopudná a potopudná. Mydlice je trvalka vysoká až 80 cm. Má válcovitý, větvený,   asi na prst tlustý oddenek. Lodyha je přímá,   mírně pýřitá, rozvětvená. Listy vstřícné, podlouhle  kopinaté až eliptické, na okraji drsné.  Účinky rostliny:

 • kašel
 • zahlenění 
 • poruchy látkové výměny (metabolismu)
 • močopudný účinek
 • potopudný účinek
 • sekrece sliznic - stimulace
 • kožní nemoci
 • plísně - tlumí jejích růst
 • mykóza plísně
 • soor, moučnivka úst
 • plíseň nehtů, onychomykóza
 • pásový opar, herpes zoster

Jsou dlouhé 5-10 cm. Bílé až bílorůžové, slabě  vonící květy v koncových vid lanech. Plodem je  podlouhlá tobolka. Rostlina kvete během léta.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Mydlice se pro svůj velký obsah saponinů využívá  hlavně k léčbě kašle, usnadňuje odkašlávání,   rozpouští hlen. Zvyšuje sekreci sliznic, čímž je čistí. Dále je močopudná a potopudná, čehož se využívá při léčbě kožních onemocnění a ke zlepšení  metabolismu. Mydlice obsahuje velké  množství látky saporubinu, který potlačuje růst  hub a plísní, proto se zevně hodí k omývání kůže  postižené mykózou (i plíseň nehtů - onychomykóza) a na léčbu pásového oparu.  

 

Způsob použití:

Užívá se čerstvý nebo sušený kořen, zhruba  1 kávová lžička na šálek vody. Čaj se připravuje  formou 3 minuty vařeného odvaru. Šálek se  po doušcích popíjí během celého dne.   Z mydlice je též možné dělat tinkturu, která se  užívá 3x20 kapek denně.   Zevně se používá poněkud silnější odvar, který  slouží i jako kloktadlo při bolení v krku.  

 

Kontraindikace:

Mydlice je poněkud toxická a není vhodné ji  užívat ve velkých dávkách a dlouhodoběji. Také  zevně může při silné koncentraci vyvolávat kožní  reakce, zásadně se neužívá na otevřené rány.  

 

Použití v kosmetice:

Výtažek z mydlice se užívá k výrobě nejrůznějších  pěnivých kosmetických výrobků, jako jsou  šampony, mýdla, zubní pasty, pěny do koupele  a podobně. Dříve se z mydlice vyrábělo mýdlo.   V domácí kosmetice se koncentrovaný odvar  z kořene mydlice užívá k mytí mastných vlasů.   Odvar z mydlice zcela nahradí šampon.  

 

Rozšíření a výskyt:

Domovinou mydlice je patrně východní Středozemí,   odkud se rozšířila do značné části Evropy.   U nás roste hlavně na březích řek a rybníků,   na náspech, podél železničních tratí, ve vlhkých  písčinách a podobně.  

 

Sběr:

Sbírá se kořen. Od konce září do konce října  v dopoledních hodinách. Kořen se rychle omyje  pod tekoucí vodou a suší se na slunci nebo při  umělém teple. Kořen je možno používat loupaný  i neloupaný. Bezprostředně před použitím se  nakrájí na drobné kousky.

 

Možnost záměny:

Mydlici lze zaměnit za různé bíle či růžově  kvetoucí rostliny. Dost zřetelným rozlišovacím  znakem je stanoviště (břehy rybníků a potoků)   a květy na samém vrcholu rostliny, které jsou  složené z 5 okvětních lístků.


Pěstování:

Mydlice se dříve pěstovala na výrobu pracích  prostředků. Je možné ji pěstovat ze semen, případně  ukládat do půdy části oddenků. Obojí se  provádí na podzim. Mydlice má ráda lehčí, vápnité,   vlhké půdy. Na další péči je nenáročná.  

 

Obsahové látky:

Saponiny, sacharidy, pryskyřice, sliz, minerální  látky, kaučuk a další.

 

Poznámky:

Prací prostředek z mydlice si lze doma udělat  takto: Vezmeme asi hrst nakrájených kořenů  a necháme je vařit v půl litru vody. Vodu čas  od času promícháme, jakmile začne silně pěnit,   odstavíme z ohně, přecedíme a roztok nalijeme  do láhve a používáme jej k mytí a praní.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

žaludek   nohy   tlak   hlavy   kořen   kolika   stvol   bylinka   ateroskleróza   houba   nálev   kloub   viry   střev   rýma   zdraví   nemoc   artróza   fermentace   Janča   srdce   ledvin   nachlazení   prášek   užití   komplikace   abytyše Hildegarda   Váňa   mensturace   revma   kornatění   bolest   končetina   Galenos   opar   stonek   horečka   horké   kojenec   kameny   pálení   slezina   pupen   keř   pijeme   nať   pěstování   jaterní   žlučník   květ   zelina   Zentrich   krk   chladné   Paracelsus   kontraindikace   mrtvice   zlomenin   kapsaicin   játra   ovoce   zápal   slezina   fytoterapie   kvasinky   babské rady   astma   sirup   studené   epilepsie   zácpa   osteoporóza   Treben   postup   alergie   zalijeme   sušení   šlacha   dásně   stonek   návod   vitamín   mateřské   indikace   obsahuje   sval   slinivka   Podhorná   minut   kůra   Moučka   katar   plíseň   ruka   hlas   menstruační   metabolismus   rostlina   hemoroid   hemeroid   neht   zrak   sliznice   trávicí   děti   choroba   recept   vliv   vřed   močopudný   zelenina   Zentrich   krvácení   migrén   výroba   řídnutí kostí   odvar   premenstruační   bylina   roztroušená   tinktura   dna   kůže   list   zánět   štítná   noha   játra   čaj   arteriskleróza   zpracování   Avicena   Mattioli   plísně   průjem   vývar   nežádoucí   Janča   použití   vitamin   kontraindikace   inhalace   využití   chřipka   obsažené   písek   sběr   akné   koupel   víno   teplé   chřipka   brnění   bylinná směs   antibiotik   olej   angína   vlas   strom  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)