MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

mydlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMydlice  lékařská (latinsky saponaria officinalis)   léčí kašel, rozpouští hleny, zlepšuje látkovou výměnu, je  močopudná a potopudná. Mydlice je trvalka vysoká až 80 cm. Má válcovitý, větvený,   asi na prst tlustý oddenek. Lodyha je přímá,   mírně pýřitá, rozvětvená. Listy vstřícné, podlouhle  kopinaté až eliptické, na okraji drsné.  Účinky rostliny:

 • kašel
 • zahlenění 
 • poruchy látkové výměny (metabolismu)
 • močopudný účinek
 • potopudný účinek
 • sekrece sliznic - stimulace
 • kožní nemoci
 • plísně - tlumí jejích růst
 • mykóza plísně
 • soor, moučnivka úst
 • plíseň nehtů, onychomykóza
 • pásový opar, herpes zoster

Jsou dlouhé 5-10 cm. Bílé až bílorůžové, slabě  vonící květy v koncových vid lanech. Plodem je  podlouhlá tobolka. Rostlina kvete během léta.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Mydlice se pro svůj velký obsah saponinů využívá  hlavně k léčbě kašle, usnadňuje odkašlávání,   rozpouští hlen. Zvyšuje sekreci sliznic, čímž je čistí. Dále je močopudná a potopudná, čehož se využívá při léčbě kožních onemocnění a ke zlepšení  metabolismu. Mydlice obsahuje velké  množství látky saporubinu, který potlačuje růst  hub a plísní, proto se zevně hodí k omývání kůže  postižené mykózou (i plíseň nehtů - onychomykóza) a na léčbu pásového oparu.  

 

Způsob použití:

Užívá se čerstvý nebo sušený kořen, zhruba  1 kávová lžička na šálek vody. Čaj se připravuje  formou 3 minuty vařeného odvaru. Šálek se  po doušcích popíjí během celého dne.   Z mydlice je též možné dělat tinkturu, která se  užívá 3x20 kapek denně.   Zevně se používá poněkud silnější odvar, který  slouží i jako kloktadlo při bolení v krku.  

 

Kontraindikace:

Mydlice je poněkud toxická a není vhodné ji  užívat ve velkých dávkách a dlouhodoběji. Také  zevně může při silné koncentraci vyvolávat kožní  reakce, zásadně se neužívá na otevřené rány.  

 

Použití v kosmetice:

Výtažek z mydlice se užívá k výrobě nejrůznějších  pěnivých kosmetických výrobků, jako jsou  šampony, mýdla, zubní pasty, pěny do koupele  a podobně. Dříve se z mydlice vyrábělo mýdlo.   V domácí kosmetice se koncentrovaný odvar  z kořene mydlice užívá k mytí mastných vlasů.   Odvar z mydlice zcela nahradí šampon.  

 

Rozšíření a výskyt:

Domovinou mydlice je patrně východní Středozemí,   odkud se rozšířila do značné části Evropy.   U nás roste hlavně na březích řek a rybníků,   na náspech, podél železničních tratí, ve vlhkých  písčinách a podobně.  

 

Sběr:

Sbírá se kořen. Od konce září do konce října  v dopoledních hodinách. Kořen se rychle omyje  pod tekoucí vodou a suší se na slunci nebo při  umělém teple. Kořen je možno používat loupaný  i neloupaný. Bezprostředně před použitím se  nakrájí na drobné kousky.

 

Možnost záměny:

Mydlici lze zaměnit za různé bíle či růžově  kvetoucí rostliny. Dost zřetelným rozlišovacím  znakem je stanoviště (břehy rybníků a potoků)   a květy na samém vrcholu rostliny, které jsou  složené z 5 okvětních lístků.


Pěstování:

Mydlice se dříve pěstovala na výrobu pracích  prostředků. Je možné ji pěstovat ze semen, případně  ukládat do půdy části oddenků. Obojí se  provádí na podzim. Mydlice má ráda lehčí, vápnité,   vlhké půdy. Na další péči je nenáročná.  

 

Obsahové látky:

Saponiny, sacharidy, pryskyřice, sliz, minerální  látky, kaučuk a další.

 

Poznámky:

Prací prostředek z mydlice si lze doma udělat  takto: Vezmeme asi hrst nakrájených kořenů  a necháme je vařit v půl litru vody. Vodu čas  od času promícháme, jakmile začne silně pěnit,   odstavíme z ohně, přecedíme a roztok nalijeme  do láhve a používáme jej k mytí a praní.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

indikace   artróza   rýma   sirup   noha   akné   výroba   Váňa   brnění   hemoroid   astma   keř   kvasinky   játra   zácpa   abytyše Hildegarda   ruka   neht   kořen   žaludek   čaj   děti   obsahuje   kolika   kontraindikace   účinky   zelenina   inhalace   premenstruační   bylinná směs   užití   zápal   prášek   chřipka   Mattioli   houba   Podhorná   menstruační   bylinka   střev   kameny   květ   kapsaicin   Zentrich   bolest   štítná   zrak   vitamín   mrtvice   Janča   nachlazení   studené   kloub   chřipka   pupen   trávicí   kornatění   epilepsie   stonek   zlomenin   sušení   antibiotik   mateřské   obsažené   opar   katar   slezina   horké   vlas   tlak   Paracelsus   Janča   babské rady   kontraindikace   močopudný   krvácení   vliv   roztroušená   řídnutí kostí   játra   nežádoucí   Treben   stvol   revma   plíseň   horečka   vřed   teplé   Avicena   koupel   návod   kůra   chladné   tinktura   stonek   recept   olej   nálev   sběr   zelina   účinek   list   nohy   viry   srdce   dna   hemeroid   slinivka   kojenec   migrén   rostlina   nať   vývar   využití   kůže   bylina   krk   osteoporóza   víno   odvar   hlas   průjem   žlučník   pijeme   vitamin   Zentrich   fermentace   plísně   použití   choroba   končetina   metabolismus   mensturace   nemoc   ledvin   pěstování   minut   fytoterapie   jaterní   arteriskleróza   dásně   alergie   hlavy   zdraví   pálení   šlacha   ateroskleróza   sval   Moučka   ovoce   Galenos   zánět   zalijeme   slezina   strom   angína   postup   komplikace   písek   zpracování   sliznice  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)