Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mydlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMydlice  lékařská (latinsky saponaria officinalis)   léčí kašel, rozpouští hleny, zlepšuje látkovou výměnu, je  močopudná a potopudná. Mydlice je trvalka vysoká až 80 cm. Má válcovitý, větvený,   asi na prst tlustý oddenek. Lodyha je přímá,   mírně pýřitá, rozvětvená. Listy vstřícné, podlouhle  kopinaté až eliptické, na okraji drsné.  Účinky rostliny:

 • kašel
 • zahlenění 
 • poruchy látkové výměny (metabolismu)
 • močopudný účinek
 • potopudný účinek
 • sekrece sliznic - stimulace
 • kožní nemoci
 • plísně - tlumí jejích růst
 • mykóza plísně
 • soor, moučnivka úst
 • plíseň nehtů, onychomykóza
 • pásový opar, herpes zoster

Jsou dlouhé 5-10 cm. Bílé až bílorůžové, slabě  vonící květy v koncových vid lanech. Plodem je  podlouhlá tobolka. Rostlina kvete během léta.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Mydlice se pro svůj velký obsah saponinů využívá  hlavně k léčbě kašle, usnadňuje odkašlávání,   rozpouští hlen. Zvyšuje sekreci sliznic, čímž je čistí. Dále je močopudná a potopudná, čehož se využívá při léčbě kožních onemocnění a ke zlepšení  metabolismu. Mydlice obsahuje velké  množství látky saporubinu, který potlačuje růst  hub a plísní, proto se zevně hodí k omývání kůže  postižené mykózou (i plíseň nehtů - onychomykóza) a na léčbu pásového oparu.  

 

Způsob použití:

Užívá se čerstvý nebo sušený kořen, zhruba  1 kávová lžička na šálek vody. Čaj se připravuje  formou 3 minuty vařeného odvaru. Šálek se  po doušcích popíjí během celého dne.   Z mydlice je též možné dělat tinkturu, která se  užívá 3x20 kapek denně.   Zevně se používá poněkud silnější odvar, který  slouží i jako kloktadlo při bolení v krku.  

 

Kontraindikace:

Mydlice je poněkud toxická a není vhodné ji  užívat ve velkých dávkách a dlouhodoběji. Také  zevně může při silné koncentraci vyvolávat kožní  reakce, zásadně se neužívá na otevřené rány.  

 

Použití v kosmetice:

Výtažek z mydlice se užívá k výrobě nejrůznějších  pěnivých kosmetických výrobků, jako jsou  šampony, mýdla, zubní pasty, pěny do koupele  a podobně. Dříve se z mydlice vyrábělo mýdlo.   V domácí kosmetice se koncentrovaný odvar  z kořene mydlice užívá k mytí mastných vlasů.   Odvar z mydlice zcela nahradí šampon.  

 

Rozšíření a výskyt:

Domovinou mydlice je patrně východní Středozemí,   odkud se rozšířila do značné části Evropy.   U nás roste hlavně na březích řek a rybníků,   na náspech, podél železničních tratí, ve vlhkých  písčinách a podobně.  

 

Sběr:

Sbírá se kořen. Od konce září do konce října  v dopoledních hodinách. Kořen se rychle omyje  pod tekoucí vodou a suší se na slunci nebo při  umělém teple. Kořen je možno používat loupaný  i neloupaný. Bezprostředně před použitím se  nakrájí na drobné kousky.

 

Možnost záměny:

Mydlici lze zaměnit za různé bíle či růžově  kvetoucí rostliny. Dost zřetelným rozlišovacím  znakem je stanoviště (břehy rybníků a potoků)   a květy na samém vrcholu rostliny, které jsou  složené z 5 okvětních lístků.


Pěstování:

Mydlice se dříve pěstovala na výrobu pracích  prostředků. Je možné ji pěstovat ze semen, případně  ukládat do půdy části oddenků. Obojí se  provádí na podzim. Mydlice má ráda lehčí, vápnité,   vlhké půdy. Na další péči je nenáročná.  

 

Obsahové látky:

Saponiny, sacharidy, pryskyřice, sliz, minerální  látky, kaučuk a další.

 

Poznámky:

Prací prostředek z mydlice si lze doma udělat  takto: Vezmeme asi hrst nakrájených kořenů  a necháme je vařit v půl litru vody. Vodu čas  od času promícháme, jakmile začne silně pěnit,   odstavíme z ohně, přecedíme a roztok nalijeme  do láhve a používáme jej k mytí a praní.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

strom   arteriskleróza   pijeme   obsažené   tinktura   indikace   horké   menstruační   kloub   zelenina   čaj   mensturace   použití   žaludek   vitamín   chladné   chřipka   zlomenin   noha   zánět   využití   kvasinky   katar   Zentrich   sušení   Galenos   sirup   kůže   kůra   keř   nachlazení   játra   Janča   trávicí   hlas   sliznice   alergie   viry   Treben   děti   bylinná směs   Janča   slinivka   neht   pálení   nať   olej   chřipka   Podhorná   průjem   pupen   stonek   Mattioli   kontraindikace   pěstování   recept   slezina   hemoroid   antibiotik   minut   astma   ateroskleróza   kontraindikace   vývar   tlak   střev   sběr   roztroušená   Avicena   rostlina   revma   ruka   krvácení   kolika   stonek   komplikace   končetina   plísně   písek   žlučník   artróza   studené   bylinka   kořen   list   štítná   nálev   horečka   hlavy   játra   výroba   kapsaicin   zrak   ovoce   Váňa   bolest   odvar   zelina   migrén   mateřské   dásně   močopudný   vlas   jaterní   teplé   slezina   sval   babské rady   obsahuje   akné   nemoc   fermentace   užití   vřed   Moučka   návod   víno   mrtvice   stvol   zácpa   abytyše Hildegarda   krk   prášek   šlacha   opar   zalijeme   nohy   koupel   kojenec   srdce   vitamin   premenstruační   bylina   nežádoucí   angína   Paracelsus   vliv   kornatění   inhalace   postup   houba   zápal   Zentrich   zpracování   kameny   hemeroid   metabolismus   osteoporóza   květ   choroba   řídnutí kostí   epilepsie   fytoterapie   rýma   plíseň   brnění   zdraví   dna   ledvin  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)