MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

mydlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMydlice  lékařská (latinsky saponaria officinalis)   léčí kašel, rozpouští hleny, zlepšuje látkovou výměnu, je  močopudná a potopudná. Mydlice je trvalka vysoká až 80 cm. Má válcovitý, větvený,   asi na prst tlustý oddenek. Lodyha je přímá,   mírně pýřitá, rozvětvená. Listy vstřícné, podlouhle  kopinaté až eliptické, na okraji drsné.  Účinky rostliny:

 • kašel
 • zahlenění 
 • poruchy látkové výměny (metabolismu)
 • močopudný účinek
 • potopudný účinek
 • sekrece sliznic - stimulace
 • kožní nemoci
 • plísně - tlumí jejích růst
 • mykóza plísně
 • soor, moučnivka úst
 • plíseň nehtů, onychomykóza
 • pásový opar, herpes zoster

Jsou dlouhé 5-10 cm. Bílé až bílorůžové, slabě  vonící květy v koncových vid lanech. Plodem je  podlouhlá tobolka. Rostlina kvete během léta.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Mydlice se pro svůj velký obsah saponinů využívá  hlavně k léčbě kašle, usnadňuje odkašlávání,   rozpouští hlen. Zvyšuje sekreci sliznic, čímž je čistí. Dále je močopudná a potopudná, čehož se využívá při léčbě kožních onemocnění a ke zlepšení  metabolismu. Mydlice obsahuje velké  množství látky saporubinu, který potlačuje růst  hub a plísní, proto se zevně hodí k omývání kůže  postižené mykózou (i plíseň nehtů - onychomykóza) a na léčbu pásového oparu.  

 

Způsob použití:

Užívá se čerstvý nebo sušený kořen, zhruba  1 kávová lžička na šálek vody. Čaj se připravuje  formou 3 minuty vařeného odvaru. Šálek se  po doušcích popíjí během celého dne.   Z mydlice je též možné dělat tinkturu, která se  užívá 3x20 kapek denně.   Zevně se používá poněkud silnější odvar, který  slouží i jako kloktadlo při bolení v krku.  

 

Kontraindikace:

Mydlice je poněkud toxická a není vhodné ji  užívat ve velkých dávkách a dlouhodoběji. Také  zevně může při silné koncentraci vyvolávat kožní  reakce, zásadně se neužívá na otevřené rány.  

 

Použití v kosmetice:

Výtažek z mydlice se užívá k výrobě nejrůznějších  pěnivých kosmetických výrobků, jako jsou  šampony, mýdla, zubní pasty, pěny do koupele  a podobně. Dříve se z mydlice vyrábělo mýdlo.   V domácí kosmetice se koncentrovaný odvar  z kořene mydlice užívá k mytí mastných vlasů.   Odvar z mydlice zcela nahradí šampon.  

 

Rozšíření a výskyt:

Domovinou mydlice je patrně východní Středozemí,   odkud se rozšířila do značné části Evropy.   U nás roste hlavně na březích řek a rybníků,   na náspech, podél železničních tratí, ve vlhkých  písčinách a podobně.  

 

Sběr:

Sbírá se kořen. Od konce září do konce října  v dopoledních hodinách. Kořen se rychle omyje  pod tekoucí vodou a suší se na slunci nebo při  umělém teple. Kořen je možno používat loupaný  i neloupaný. Bezprostředně před použitím se  nakrájí na drobné kousky.

 

Možnost záměny:

Mydlici lze zaměnit za různé bíle či růžově  kvetoucí rostliny. Dost zřetelným rozlišovacím  znakem je stanoviště (břehy rybníků a potoků)   a květy na samém vrcholu rostliny, které jsou  složené z 5 okvětních lístků.


Pěstování:

Mydlice se dříve pěstovala na výrobu pracích  prostředků. Je možné ji pěstovat ze semen, případně  ukládat do půdy části oddenků. Obojí se  provádí na podzim. Mydlice má ráda lehčí, vápnité,   vlhké půdy. Na další péči je nenáročná.  

 

Obsahové látky:

Saponiny, sacharidy, pryskyřice, sliz, minerální  látky, kaučuk a další.

 

Poznámky:

Prací prostředek z mydlice si lze doma udělat  takto: Vezmeme asi hrst nakrájených kořenů  a necháme je vařit v půl litru vody. Vodu čas  od času promícháme, jakmile začne silně pěnit,   odstavíme z ohně, přecedíme a roztok nalijeme  do láhve a používáme jej k mytí a praní.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

kolika   zelenina   kapsaicin   vitamin   nachlazení   astma   hlavy   účinky   choroba   arteriskleróza   koupel   bylinná směs   ovoce   kořen   šlacha   kůra   kojenec   sušení   Podhorná   obsažené   plísně   účinek   sval   osteoporóza   mrtvice   migrén   Mattioli   jaterní   keř   zdraví   houba   vlas   stonek   antibiotik   nálev   kůže   komplikace   kornatění   víno   použití   akné   žaludek   hemeroid   obsahuje   zánět   Paracelsus   Moučka   ledvin   rostlina   srdce   pupen   trávicí   strom   ruka   brnění   vitamín   fytoterapie   výroba   viry   pálení   kloub   krk   zrak   kontraindikace   hlas   kontraindikace   užití   Treben   zelina   tlak   abytyše Hildegarda   bylina   babské rady   studené   zpracování   nať   slezina   návod   neht   teplé   stonek   zácpa   Janča   průjem   nemoc   dásně   vliv   bolest   slinivka   vývar   mateřské   premenstruační   Janča   střev   játra   zalijeme   metabolismus   horečka   slezina   noha   Avicena   pěstování   sliznice   játra   plíseň   revma   rýma   chřipka   řídnutí kostí   dna   Galenos   písek   sběr   končetina   Zentrich   minut   čaj   recept   pijeme   chladné   nežádoucí   angína   mensturace   postup   děti   alergie   horké   roztroušená   indikace   zlomenin   opar   epilepsie   tinktura   kameny   využití   chřipka   katar   Váňa   kvasinky   nohy   menstruační   Zentrich   močopudný   ateroskleróza   žlučník   stvol   bylinka   štítná   hemoroid   prášek   odvar   olej   list   krvácení   sirup   fermentace   zápal   květ   vřed   artróza   inhalace  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)