Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mydlice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMydlice  lékařská (latinsky saponaria officinalis)   léčí kašel, rozpouští hleny, zlepšuje látkovou výměnu, je  močopudná a potopudná. Mydlice je trvalka vysoká až 80 cm. Má válcovitý, větvený,   asi na prst tlustý oddenek. Lodyha je přímá,   mírně pýřitá, rozvětvená. Listy vstřícné, podlouhle  kopinaté až eliptické, na okraji drsné.  Účinky rostliny:

 • kašel
 • zahlenění 
 • poruchy látkové výměny (metabolismu)
 • močopudný účinek
 • potopudný účinek
 • sekrece sliznic - stimulace
 • kožní nemoci
 • plísně - tlumí jejích růst
 • mykóza plísně
 • soor, moučnivka úst
 • plíseň nehtů, onychomykóza
 • pásový opar, herpes zoster

Jsou dlouhé 5-10 cm. Bílé až bílorůžové, slabě  vonící květy v koncových vid lanech. Plodem je  podlouhlá tobolka. Rostlina kvete během léta.

 

Používané části:

Sbírá se kořen.

 

Léčivé vlastnosti:

Mydlice se pro svůj velký obsah saponinů využívá  hlavně k léčbě kašle, usnadňuje odkašlávání,   rozpouští hlen. Zvyšuje sekreci sliznic, čímž je čistí. Dále je močopudná a potopudná, čehož se využívá při léčbě kožních onemocnění a ke zlepšení  metabolismu. Mydlice obsahuje velké  množství látky saporubinu, který potlačuje růst  hub a plísní, proto se zevně hodí k omývání kůže  postižené mykózou (i plíseň nehtů - onychomykóza) a na léčbu pásového oparu.  

 

Způsob použití:

Užívá se čerstvý nebo sušený kořen, zhruba  1 kávová lžička na šálek vody. Čaj se připravuje  formou 3 minuty vařeného odvaru. Šálek se  po doušcích popíjí během celého dne.   Z mydlice je též možné dělat tinkturu, která se  užívá 3x20 kapek denně.   Zevně se používá poněkud silnější odvar, který  slouží i jako kloktadlo při bolení v krku.  

 

Kontraindikace:

Mydlice je poněkud toxická a není vhodné ji  užívat ve velkých dávkách a dlouhodoběji. Také  zevně může při silné koncentraci vyvolávat kožní  reakce, zásadně se neužívá na otevřené rány.  

 

Použití v kosmetice:

Výtažek z mydlice se užívá k výrobě nejrůznějších  pěnivých kosmetických výrobků, jako jsou  šampony, mýdla, zubní pasty, pěny do koupele  a podobně. Dříve se z mydlice vyrábělo mýdlo.   V domácí kosmetice se koncentrovaný odvar  z kořene mydlice užívá k mytí mastných vlasů.   Odvar z mydlice zcela nahradí šampon.  

 

Rozšíření a výskyt:

Domovinou mydlice je patrně východní Středozemí,   odkud se rozšířila do značné části Evropy.   U nás roste hlavně na březích řek a rybníků,   na náspech, podél železničních tratí, ve vlhkých  písčinách a podobně.  

 

Sběr:

Sbírá se kořen. Od konce září do konce října  v dopoledních hodinách. Kořen se rychle omyje  pod tekoucí vodou a suší se na slunci nebo při  umělém teple. Kořen je možno používat loupaný  i neloupaný. Bezprostředně před použitím se  nakrájí na drobné kousky.

 

Možnost záměny:

Mydlici lze zaměnit za různé bíle či růžově  kvetoucí rostliny. Dost zřetelným rozlišovacím  znakem je stanoviště (břehy rybníků a potoků)   a květy na samém vrcholu rostliny, které jsou  složené z 5 okvětních lístků.


Pěstování:

Mydlice se dříve pěstovala na výrobu pracích  prostředků. Je možné ji pěstovat ze semen, případně  ukládat do půdy části oddenků. Obojí se  provádí na podzim. Mydlice má ráda lehčí, vápnité,   vlhké půdy. Na další péči je nenáročná.  

 

Obsahové látky:

Saponiny, sacharidy, pryskyřice, sliz, minerální  látky, kaučuk a další.

 

Poznámky:

Prací prostředek z mydlice si lze doma udělat  takto: Vezmeme asi hrst nakrájených kořenů  a necháme je vařit v půl litru vody. Vodu čas  od času promícháme, jakmile začne silně pěnit,   odstavíme z ohně, přecedíme a roztok nalijeme  do láhve a používáme jej k mytí a praní.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

šlacha   nálev   víno   zácpa   chřipka   trávicí   angína   výroba   koupel   vlas   sval   kolika   roztroušená   končetina   postup   květ   vřed   minut   studené   kapsaicin   fytoterapie   chřipka   zánět   strom   využití   stonek   děti   stonek   mensturace   Mattioli   Janča   sušení   brnění   Zentrich   rostlina   zdraví   menstruační   Galenos   plíseň   inhalace   akné   recept   horké   Paracelsus   katar   kontraindikace   rýma   artróza   horečka   kojenec   zelenina   srdce   tinktura   nohy   Moučka   kvasinky   použití   zelina   játra   hlavy   premenstruační   nať   jaterní   nežádoucí   chladné   Zentrich   vitamin   mrtvice   opar   štítná   bolest   písek   krk   vitamín   nachlazení   ledvin   houba   bylinka   Podhorná   astma   Treben   osteoporóza   hemeroid   žlučník   zrak   keř   bylina   kůže   ovoce   mateřské   Janča   obsahuje   indikace   arteriskleróza   krvácení   močopudný   vliv   Avicena   migrén   metabolismus   průjem   zápal   kornatění   vývar   pěstování   kůra   epilepsie   pupen   babské rady   choroba   nemoc   odvar   teplé   zalijeme   stvol   sirup   zlomenin   sběr   užití   dásně   ateroskleróza   plísně   slinivka   hemoroid   revma   fermentace   čaj   antibiotik   řídnutí kostí   abytyše Hildegarda   střev   kořen   list   alergie   kloub   noha   slezina   návod   zpracování   bylinná směs   olej   žaludek   hlas   prášek   sliznice   kontraindikace   Váňa   slezina   dna   pálení   obsažené   neht   ruka   komplikace   kameny   pijeme   viry   játra   tlak  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)