MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

petrklic-prvosenka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPetrklíč  (= prvosenka jarní) a petrklíč vyšší (latinsky  primula veris, primula elatior)   léčí nemoci dýchacího ústrojí, zahlenění, revma,   lehčí neurózy, tlumí záněty.   Prvosenka jarní je vytrvalá rostlina, vysoká asi 20-30 cm. Má válcovitý oddenek s trsem drobných  kořínků. Vytváří přízemní růžici obvejčitých, celistvých  listů. Na konci duté lodyhy je jednoduchý  okolík žlutých květů.Účinky rostliny:

 • kašel
 • nachlazení 
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • zahlenění, odhlenění, ředění hlenu, usnadňuje vykašlávání (expektorancium)
 • zánět průdušek (bronchitida)
 • zápal plic (zánět plic)
 • bolesti hlvy
 • neuróza
 • horečka
 • porucha metabolismu
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vypocení, potopudná bylina
 • bolesti trojklanného nervu (trigeminu) při neuralgii nebo neuritidě
 • artróza kloubů

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Petrklíč je ve větších dávkách mírně jedovatý. Tuto bylinu by neměli užívat pacienti beroucí léky na ředění krve. Také těhotné ženy by neměly  překračovat běžné terapeutické dávky. Při sběru rostliny může někdo dostat nepříjemnou alergickou reakci.

 

Plodem je jednopouzdrá  tobolka s množstvím drobným černých semínek.   Kvete od začátku března do května.   Prvosenka vyšší je velmi podobná, má však delší  stvol a užší květ sytě žluté barvy.  

 

Používané části:

Používá se především kořen, dále pak stvol  s květem.

 

Léčivé vlastnosti:

Rostlina obsahuje velké množství saponinů, které  rozrušují (ředí) hlen, takže petrklíč usnadňuje vykašlávání,   odhleňuje, tlumí a zvlhčuje kašel. Užívá se  i při bronchitidě (zánětu průdušek) , zápalu plic atd.   Dále se rostlina užívá při slabších neurózách, tiší  bolest hlavy. Droga se užívá i při prochladnutí  hlavy a horečce (horečnatých onemocněních) . Petrklíč dále pomáhá při látkové výměně (metabolismu) . Užívá  se při revmatoidní artritidě. Je mírně potopudný (zvyšuje pocení). Tlumí  záněty.   Zevně, jako obklad, se používá při bolestech  trojklanného nervu nebo artritických kloubů.  

 

Způsob použití:

Z natě a kořenů lze dělat tinkturu, která se dávkuje  3x30 kapek denně.   Z květů a stonku se dělá nálev. Lze jej užít hlavně  do směsi bylin proti kašli, nachlazení a revma.   Z kořene se dělá odvar.   Petrklíč má slabě medovou vůni, a proto je vhodný  k provonění bylinných směsí.

 

Použití v kosmetice:

Mast z petrklíče se používá na spáleniny od sluníčka  a na skvrny na kůži.   Z nálevu (asi 10 gramů květu) se dělají vlasové  koupele. Po nich jsou vlasy hedvábné, jemné  a příjemně voní. Týmž nálevem se též omývá  mastná pokožka a ucpané póry.  

 

Použití v kuchyni:

Květy lze přidávat do jídla jako barvivo. V mnoha  pokrmech se při vaření rozpadnou.   Mladé listy se připravují jako jarní salát, případně  se vaří jako kapusta.   Z květů se dříve dělaly bonbony: Květ se namočí  do trochy vody. Pak počkáme, až květy nasáknou  vodou a zeslizovatí. Přidáme cukr nebo sirup  či med a vše vaříme, dokud nám. nezbude  hustá kaše. Paknecháme vše vychladnout a lžičkou  si "bereme" jednotlivé bonbony.  

 

Rozšíření a výskyt:

Petrklíč pochází z Evropy a Asie. U nás roste  na vlhkých loukách, v listnatých světlých hájích,   podél cest a podobně.  

 

Sběr:

Petrklíč je u nás chráněná rostlina a nesmí se sbírat  kořen. U doma pěstovaných rostlin se kořen  sbírá na podzim. Stonek s květem se sbírá brzo  po poledni na počátku květu. Květ je možné  sušit na slunci. Sušenou drogu chráníme před  hmyzem.  

 

Možnost záměny:

U nás se prakticky setkáme jen s prvosenkou  jarní a vyšší, které jsou z bylinářského hlediska  zaměnitelné.

 

Pěstování:

Vzahradnictví lze koupit velké množství šlechtěných  prvosenek, občas i prvosenku jarní. Semena  prvosenky lze velmi snadno nasbírat v přírodě.
Začátkem května již rostlina má drobná kulatá  semínka, která vložíme do vlhké, humózní půdy.   Má ráda dostatek vláhy a snáší i polostín.   Na vhodném místě se sama dobře množí.  

 

Látky obsažené v petrklíči (prvosence) :

Saponiny. flavonoidy, glykosidy, silice, minerální  soli, třísloviny, kyselina křemičitá.  

 

Poznámky:

Pozor! Obě rostliny jsou chráněné, trhat lze pouze  nadzemní část. Při sběru buďme opatrní, neboť  petrklíč má mělké kořeny.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

postup   obsažené   bolest   kůže   krk   sliznice   babské rady   ruka   akné   hlavy   mensturace   metabolismus   vřed   bylina   kořen   slinivka   stvol   krvácení   teplé   vitamín   končetina   trávicí   koupel   kapsaicin   stonek   návod   alergie   strom   rýma   horečka   nemoc   Zentrich   nálev   brnění   řídnutí kostí   kontraindikace   sval   angína   menstruační   využití   fermentace   studené   zácpa   bylinka   rostlina   účinek   mrtvice   šlacha   kornatění   Moučka   ledvin   zelina   účinky   choroba   keř   katar   kvasinky   vlas   vliv   žaludek   sušení   noha   kameny   prášek   tlak   Váňa   zápal   zlomenin   vývar   hlas   hemeroid   sběr   abytyše Hildegarda   chladné   revma   užití   olej   zelenina   pálení   Podhorná   Zentrich   děti   bylinná směs   nohy   písek   zrak   pijeme   kůra   nežádoucí   stonek   recept   střev   ateroskleróza   čaj   kloub   viry   jaterní   minut   žlučník   Galenos   kojenec   Treben   zalijeme   nať   dásně   tinktura   slezina   odvar   Janča   inhalace   osteoporóza   fytoterapie   vitamin   plíseň   Avicena   horké   opar   pupen   použití   obsahuje   štítná   dna   játra   sirup   chřipka   roztroušená   pěstování   chřipka   migrén   hemoroid   slezina   Paracelsus   epilepsie   arteriskleróza   nachlazení   květ   antibiotik   Janča   indikace   neht   srdce   komplikace   mateřské   artróza   list   výroba   močopudný   premenstruační   zdraví   Mattioli   astma   kontraindikace   houba   kolika   plísně   ovoce   zánět   zpracování   víno   játra   průjem  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)