Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

petrklic-prvosenka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPetrklíč  (= prvosenka jarní) a petrklíč vyšší (latinsky  primula veris, primula elatior)   léčí nemoci dýchacího ústrojí, zahlenění, revma,   lehčí neurózy, tlumí záněty.   Prvosenka jarní je vytrvalá rostlina, vysoká asi 20-30 cm. Má válcovitý oddenek s trsem drobných  kořínků. Vytváří přízemní růžici obvejčitých, celistvých  listů. Na konci duté lodyhy je jednoduchý  okolík žlutých květů.Účinky rostliny:

 • kašel
 • nachlazení 
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • zahlenění, odhlenění, ředění hlenu, usnadňuje vykašlávání (expektorancium)
 • zánět průdušek (bronchitida)
 • zápal plic (zánět plic)
 • bolesti hlvy
 • neuróza
 • horečka
 • porucha metabolismu
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vypocení, potopudná bylina
 • bolesti trojklanného nervu (trigeminu) při neuralgii nebo neuritidě
 • artróza kloubů

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Petrklíč je ve větších dávkách mírně jedovatý. Tuto bylinu by neměli užívat pacienti beroucí léky na ředění krve. Také těhotné ženy by neměly  překračovat běžné terapeutické dávky. Při sběru rostliny může někdo dostat nepříjemnou alergickou reakci.

 

Plodem je jednopouzdrá  tobolka s množstvím drobným černých semínek.   Kvete od začátku března do května.   Prvosenka vyšší je velmi podobná, má však delší  stvol a užší květ sytě žluté barvy.  

 

Používané části:

Používá se především kořen, dále pak stvol  s květem.

 

Léčivé vlastnosti:

Rostlina obsahuje velké množství saponinů, které  rozrušují (ředí) hlen, takže petrklíč usnadňuje vykašlávání,   odhleňuje, tlumí a zvlhčuje kašel. Užívá se  i při bronchitidě (zánětu průdušek) , zápalu plic atd.   Dále se rostlina užívá při slabších neurózách, tiší  bolest hlavy. Droga se užívá i při prochladnutí  hlavy a horečce (horečnatých onemocněních) . Petrklíč dále pomáhá při látkové výměně (metabolismu) . Užívá  se při revmatoidní artritidě. Je mírně potopudný (zvyšuje pocení). Tlumí  záněty.   Zevně, jako obklad, se používá při bolestech  trojklanného nervu nebo artritických kloubů.  

 

Způsob použití:

Z natě a kořenů lze dělat tinkturu, která se dávkuje  3x30 kapek denně.   Z květů a stonku se dělá nálev. Lze jej užít hlavně  do směsi bylin proti kašli, nachlazení a revma.   Z kořene se dělá odvar.   Petrklíč má slabě medovou vůni, a proto je vhodný  k provonění bylinných směsí.

 

Použití v kosmetice:

Mast z petrklíče se používá na spáleniny od sluníčka  a na skvrny na kůži.   Z nálevu (asi 10 gramů květu) se dělají vlasové  koupele. Po nich jsou vlasy hedvábné, jemné  a příjemně voní. Týmž nálevem se též omývá  mastná pokožka a ucpané póry.  

 

Použití v kuchyni:

Květy lze přidávat do jídla jako barvivo. V mnoha  pokrmech se při vaření rozpadnou.   Mladé listy se připravují jako jarní salát, případně  se vaří jako kapusta.   Z květů se dříve dělaly bonbony: Květ se namočí  do trochy vody. Pak počkáme, až květy nasáknou  vodou a zeslizovatí. Přidáme cukr nebo sirup  či med a vše vaříme, dokud nám. nezbude  hustá kaše. Paknecháme vše vychladnout a lžičkou  si "bereme" jednotlivé bonbony.  

 

Rozšíření a výskyt:

Petrklíč pochází z Evropy a Asie. U nás roste  na vlhkých loukách, v listnatých světlých hájích,   podél cest a podobně.  

 

Sběr:

Petrklíč je u nás chráněná rostlina a nesmí se sbírat  kořen. U doma pěstovaných rostlin se kořen  sbírá na podzim. Stonek s květem se sbírá brzo  po poledni na počátku květu. Květ je možné  sušit na slunci. Sušenou drogu chráníme před  hmyzem.  

 

Možnost záměny:

U nás se prakticky setkáme jen s prvosenkou  jarní a vyšší, které jsou z bylinářského hlediska  zaměnitelné.

 

Pěstování:

Vzahradnictví lze koupit velké množství šlechtěných  prvosenek, občas i prvosenku jarní. Semena  prvosenky lze velmi snadno nasbírat v přírodě.
Začátkem května již rostlina má drobná kulatá  semínka, která vložíme do vlhké, humózní půdy.   Má ráda dostatek vláhy a snáší i polostín.   Na vhodném místě se sama dobře množí.  

 

Látky obsažené v petrklíči (prvosence) :

Saponiny. flavonoidy, glykosidy, silice, minerální  soli, třísloviny, kyselina křemičitá.  

 

Poznámky:

Pozor! Obě rostliny jsou chráněné, trhat lze pouze  nadzemní část. Při sběru buďme opatrní, neboť  petrklíč má mělké kořeny.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

menstruační   choroba   použití   kojenec   nemoc   nať   játra   kornatění   postup   květ   viry   pěstování   Treben   list   revma   kontraindikace   nežádoucí   akné   arteriskleróza   hemeroid   vřed   krk   tinktura   Moučka   stonek   fytoterapie   nohy   osteoporóza   šlacha   žlučník   dásně   noha   slinivka   odvar   recept   stvol   bylinka   chladné   chřipka   děti   čaj   zpracování   návod   kvasinky   zápal   Podhorná   koupel   využití   Janča   zdraví   studené   kameny   kontraindikace   neht   bylinná směs   bolest   zelina   pijeme   kapsaicin   ateroskleróza   krvácení   babské rady   abytyše Hildegarda   trávicí   vitamín   Janča   Avicena   písek   rýma   artróza   fermentace   plíseň   užití   Váňa   řídnutí kostí   Paracelsus   slezina   žaludek   srdce   horečka   játra   hemoroid   hlavy   astma   obsažené   epilepsie   zácpa   močopudný   tlak   obsahuje   Zentrich   kůže   vývar   stonek   sirup   katar   ruka   jaterní   končetina   migrén   kolika   Galenos   štítná   plísně   Mattioli   keř   dna   zánět   strom   alergie   prášek   brnění   inhalace   komplikace   minut   sběr   ledvin   kůra   roztroušená   vlas   indikace   víno   pálení   vitamin   zalijeme   teplé   sval   sušení   vliv   Zentrich   antibiotik   slezina   premenstruační   opar   pupen   kloub   bylina   mateřské   angína   chřipka   houba   výroba   nálev   hlas   průjem   olej   sliznice   nachlazení   horké   mrtvice   kořen   zlomenin   mensturace   zrak   rostlina   metabolismus   střev   ovoce   zelenina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)