Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

petrklic-prvosenka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPetrklíč  (= prvosenka jarní) a petrklíč vyšší (latinsky  primula veris, primula elatior)   léčí nemoci dýchacího ústrojí, zahlenění, revma,   lehčí neurózy, tlumí záněty.   Prvosenka jarní je vytrvalá rostlina, vysoká asi 20-30 cm. Má válcovitý oddenek s trsem drobných  kořínků. Vytváří přízemní růžici obvejčitých, celistvých  listů. Na konci duté lodyhy je jednoduchý  okolík žlutých květů.Účinky rostliny:

 • kašel
 • nachlazení 
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • zahlenění, odhlenění, ředění hlenu, usnadňuje vykašlávání (expektorancium)
 • zánět průdušek (bronchitida)
 • zápal plic (zánět plic)
 • bolesti hlvy
 • neuróza
 • horečka
 • porucha metabolismu
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vypocení, potopudná bylina
 • bolesti trojklanného nervu (trigeminu) při neuralgii nebo neuritidě
 • artróza kloubů

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Petrklíč je ve větších dávkách mírně jedovatý. Tuto bylinu by neměli užívat pacienti beroucí léky na ředění krve. Také těhotné ženy by neměly  překračovat běžné terapeutické dávky. Při sběru rostliny může někdo dostat nepříjemnou alergickou reakci.

 

Plodem je jednopouzdrá  tobolka s množstvím drobným černých semínek.   Kvete od začátku března do května.   Prvosenka vyšší je velmi podobná, má však delší  stvol a užší květ sytě žluté barvy.  

 

Používané části:

Používá se především kořen, dále pak stvol  s květem.

 

Léčivé vlastnosti:

Rostlina obsahuje velké množství saponinů, které  rozrušují (ředí) hlen, takže petrklíč usnadňuje vykašlávání,   odhleňuje, tlumí a zvlhčuje kašel. Užívá se  i při bronchitidě (zánětu průdušek) , zápalu plic atd.   Dále se rostlina užívá při slabších neurózách, tiší  bolest hlavy. Droga se užívá i při prochladnutí  hlavy a horečce (horečnatých onemocněních) . Petrklíč dále pomáhá při látkové výměně (metabolismu) . Užívá  se při revmatoidní artritidě. Je mírně potopudný (zvyšuje pocení). Tlumí  záněty.   Zevně, jako obklad, se používá při bolestech  trojklanného nervu nebo artritických kloubů.  

 

Způsob použití:

Z natě a kořenů lze dělat tinkturu, která se dávkuje  3x30 kapek denně.   Z květů a stonku se dělá nálev. Lze jej užít hlavně  do směsi bylin proti kašli, nachlazení a revma.   Z kořene se dělá odvar.   Petrklíč má slabě medovou vůni, a proto je vhodný  k provonění bylinných směsí.

 

Použití v kosmetice:

Mast z petrklíče se používá na spáleniny od sluníčka  a na skvrny na kůži.   Z nálevu (asi 10 gramů květu) se dělají vlasové  koupele. Po nich jsou vlasy hedvábné, jemné  a příjemně voní. Týmž nálevem se též omývá  mastná pokožka a ucpané póry.  

 

Použití v kuchyni:

Květy lze přidávat do jídla jako barvivo. V mnoha  pokrmech se při vaření rozpadnou.   Mladé listy se připravují jako jarní salát, případně  se vaří jako kapusta.   Z květů se dříve dělaly bonbony: Květ se namočí  do trochy vody. Pak počkáme, až květy nasáknou  vodou a zeslizovatí. Přidáme cukr nebo sirup  či med a vše vaříme, dokud nám. nezbude  hustá kaše. Paknecháme vše vychladnout a lžičkou  si "bereme" jednotlivé bonbony.  

 

Rozšíření a výskyt:

Petrklíč pochází z Evropy a Asie. U nás roste  na vlhkých loukách, v listnatých světlých hájích,   podél cest a podobně.  

 

Sběr:

Petrklíč je u nás chráněná rostlina a nesmí se sbírat  kořen. U doma pěstovaných rostlin se kořen  sbírá na podzim. Stonek s květem se sbírá brzo  po poledni na počátku květu. Květ je možné  sušit na slunci. Sušenou drogu chráníme před  hmyzem.  

 

Možnost záměny:

U nás se prakticky setkáme jen s prvosenkou  jarní a vyšší, které jsou z bylinářského hlediska  zaměnitelné.

 

Pěstování:

Vzahradnictví lze koupit velké množství šlechtěných  prvosenek, občas i prvosenku jarní. Semena  prvosenky lze velmi snadno nasbírat v přírodě.
Začátkem května již rostlina má drobná kulatá  semínka, která vložíme do vlhké, humózní půdy.   Má ráda dostatek vláhy a snáší i polostín.   Na vhodném místě se sama dobře množí.  

 

Látky obsažené v petrklíči (prvosence) :

Saponiny. flavonoidy, glykosidy, silice, minerální  soli, třísloviny, kyselina křemičitá.  

 

Poznámky:

Pozor! Obě rostliny jsou chráněné, trhat lze pouze  nadzemní část. Při sběru buďme opatrní, neboť  petrklíč má mělké kořeny.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

metabolismus   močopudný   Moučka   recept   nálev   hemoroid   ovoce   epilepsie   Janča   chřipka   menstruační   krk   stvol   návod   pěstování   revma   zelina   bylina   kůže   fytoterapie   vitamín   vitamin   nať   Treben   slezina   žlučník   strom   žaludek   zácpa   Podhorná   komplikace   zpracování   mateřské   stonek   mrtvice   dásně   Janča   zlomenin   kontraindikace   ruka   květ   opar   bolest   dna   rýma   průjem   horké   brnění   horečka   kvasinky   plísně   Avicena   kojenec   šlacha   houba   ateroskleróza   chřipka   alergie   Paracelsus   kontraindikace   prášek   plíseň   antibiotik   koupel   sval   končetina   vývar   kořen   jaterní   kornatění   děti   štítná   nemoc   zápal   arteriskleróza   premenstruační   odvar   slezina   hlas   výroba   Váňa   pálení   zánět   ledvin   zalijeme   sušení   postup   Zentrich   sliznice   čaj   teplé   hemeroid   játra   nežádoucí   olej   kolika   stonek   kůra   obsažené   obsahuje   osteoporóza   užití   zdraví   pijeme   katar   roztroušená   tlak   rostlina   slinivka   viry   sběr   noha   choroba   písek   vliv   list   nohy   astma   nachlazení   migrén   srdce   artróza   pupen   játra   tinktura   použití   vlas   chladné   kapsaicin   fermentace   minut   zelenina   angína   Zentrich   kameny   babské rady   studené   bylinka   bylinná směs   krvácení   vřed   akné   trávicí   řídnutí kostí   využití   Mattioli   indikace   mensturace   keř   neht   hlavy   Galenos   zrak   víno   kloub   sirup   střev   inhalace   abytyše Hildegarda  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)