Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

petrklic-prvosenka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPetrklíč  (= prvosenka jarní) a petrklíč vyšší (latinsky  primula veris, primula elatior)   léčí nemoci dýchacího ústrojí, zahlenění, revma,   lehčí neurózy, tlumí záněty.   Prvosenka jarní je vytrvalá rostlina, vysoká asi 20-30 cm. Má válcovitý oddenek s trsem drobných  kořínků. Vytváří přízemní růžici obvejčitých, celistvých  listů. Na konci duté lodyhy je jednoduchý  okolík žlutých květů.Účinky rostliny:

 • kašel
 • nachlazení 
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • zahlenění, odhlenění, ředění hlenu, usnadňuje vykašlávání (expektorancium)
 • zánět průdušek (bronchitida)
 • zápal plic (zánět plic)
 • bolesti hlvy
 • neuróza
 • horečka
 • porucha metabolismu
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vypocení, potopudná bylina
 • bolesti trojklanného nervu (trigeminu) při neuralgii nebo neuritidě
 • artróza kloubů

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Petrklíč je ve větších dávkách mírně jedovatý. Tuto bylinu by neměli užívat pacienti beroucí léky na ředění krve. Také těhotné ženy by neměly  překračovat běžné terapeutické dávky. Při sběru rostliny může někdo dostat nepříjemnou alergickou reakci.

 

Plodem je jednopouzdrá  tobolka s množstvím drobným černých semínek.   Kvete od začátku března do května.   Prvosenka vyšší je velmi podobná, má však delší  stvol a užší květ sytě žluté barvy.  

 

Používané části:

Používá se především kořen, dále pak stvol  s květem.

 

Léčivé vlastnosti:

Rostlina obsahuje velké množství saponinů, které  rozrušují (ředí) hlen, takže petrklíč usnadňuje vykašlávání,   odhleňuje, tlumí a zvlhčuje kašel. Užívá se  i při bronchitidě (zánětu průdušek) , zápalu plic atd.   Dále se rostlina užívá při slabších neurózách, tiší  bolest hlavy. Droga se užívá i při prochladnutí  hlavy a horečce (horečnatých onemocněních) . Petrklíč dále pomáhá při látkové výměně (metabolismu) . Užívá  se při revmatoidní artritidě. Je mírně potopudný (zvyšuje pocení). Tlumí  záněty.   Zevně, jako obklad, se používá při bolestech  trojklanného nervu nebo artritických kloubů.  

 

Způsob použití:

Z natě a kořenů lze dělat tinkturu, která se dávkuje  3x30 kapek denně.   Z květů a stonku se dělá nálev. Lze jej užít hlavně  do směsi bylin proti kašli, nachlazení a revma.   Z kořene se dělá odvar.   Petrklíč má slabě medovou vůni, a proto je vhodný  k provonění bylinných směsí.

 

Použití v kosmetice:

Mast z petrklíče se používá na spáleniny od sluníčka  a na skvrny na kůži.   Z nálevu (asi 10 gramů květu) se dělají vlasové  koupele. Po nich jsou vlasy hedvábné, jemné  a příjemně voní. Týmž nálevem se též omývá  mastná pokožka a ucpané póry.  

 

Použití v kuchyni:

Květy lze přidávat do jídla jako barvivo. V mnoha  pokrmech se při vaření rozpadnou.   Mladé listy se připravují jako jarní salát, případně  se vaří jako kapusta.   Z květů se dříve dělaly bonbony: Květ se namočí  do trochy vody. Pak počkáme, až květy nasáknou  vodou a zeslizovatí. Přidáme cukr nebo sirup  či med a vše vaříme, dokud nám. nezbude  hustá kaše. Paknecháme vše vychladnout a lžičkou  si "bereme" jednotlivé bonbony.  

 

Rozšíření a výskyt:

Petrklíč pochází z Evropy a Asie. U nás roste  na vlhkých loukách, v listnatých světlých hájích,   podél cest a podobně.  

 

Sběr:

Petrklíč je u nás chráněná rostlina a nesmí se sbírat  kořen. U doma pěstovaných rostlin se kořen  sbírá na podzim. Stonek s květem se sbírá brzo  po poledni na počátku květu. Květ je možné  sušit na slunci. Sušenou drogu chráníme před  hmyzem.  

 

Možnost záměny:

U nás se prakticky setkáme jen s prvosenkou  jarní a vyšší, které jsou z bylinářského hlediska  zaměnitelné.

 

Pěstování:

Vzahradnictví lze koupit velké množství šlechtěných  prvosenek, občas i prvosenku jarní. Semena  prvosenky lze velmi snadno nasbírat v přírodě.
Začátkem května již rostlina má drobná kulatá  semínka, která vložíme do vlhké, humózní půdy.   Má ráda dostatek vláhy a snáší i polostín.   Na vhodném místě se sama dobře množí.  

 

Látky obsažené v petrklíči (prvosence) :

Saponiny. flavonoidy, glykosidy, silice, minerální  soli, třísloviny, kyselina křemičitá.  

 

Poznámky:

Pozor! Obě rostliny jsou chráněné, trhat lze pouze  nadzemní část. Při sběru buďme opatrní, neboť  petrklíč má mělké kořeny.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

vřed   epilepsie   fermentace   plíseň   kontraindikace   recept   Galenos   abytyše Hildegarda   osteoporóza   sběr   choroba   arteriskleróza   stonek   pijeme   šlacha   žlučník   zápal   slinivka   čaj   zlomenin   slezina   nať   krk   akné   využití   nachlazení   brnění   migrén   Podhorná   noha   rýma   sval   revma   květ   koupel   dásně   vlas   zpracování   mrtvice   zácpa   strom   mensturace   chřipka   zelenina   stvol   hlas   kornatění   Moučka   srdce   kloub   dna   minut   kontraindikace   premenstruační   neht   angína   roztroušená   žaludek   ateroskleróza   babské rady   víno   komplikace   hlavy   průjem   pálení   teplé   kameny   nemoc   písek   alergie   tinktura   bylinná směs   Paracelsus   horké   kořen   zalijeme   ledvin   obsažené   horečka   nežádoucí   pupen   zrak   ovoce   trávicí   sliznice   chladné   hemeroid   játra   zelina   antibiotik   zánět   zdraví   bylinka   kůže   pěstování   sirup   katar   děti   artróza   jaterní   Váňa   viry   Zentrich   Janča   střev   vitamin   nálev   kapsaicin   kolika   řídnutí kostí   ruka   chřipka   hemoroid   končetina   astma   keř   odvar   nohy   Avicena   slezina   vitamín   mateřské   Treben   inhalace   Mattioli   opar   list   kůra   močopudný   metabolismus   rostlina   menstruační   houba   plísně   obsahuje   výroba   stonek   olej   vliv   Zentrich   kojenec   kvasinky   bylina   krvácení   tlak   fytoterapie   játra   sušení   užití   studené   indikace   vývar   prášek   bolest   štítná   návod   použití   postup   Janča  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)