Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

petrklic-prvosenka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiPetrklíč  (= prvosenka jarní) a petrklíč vyšší (latinsky  primula veris, primula elatior)   léčí nemoci dýchacího ústrojí, zahlenění, revma,   lehčí neurózy, tlumí záněty.   Prvosenka jarní je vytrvalá rostlina, vysoká asi 20-30 cm. Má válcovitý oddenek s trsem drobných  kořínků. Vytváří přízemní růžici obvejčitých, celistvých  listů. Na konci duté lodyhy je jednoduchý  okolík žlutých květů.Účinky rostliny:

 • kašel
 • nachlazení 
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • zahlenění, odhlenění, ředění hlenu, usnadňuje vykašlávání (expektorancium)
 • zánět průdušek (bronchitida)
 • zápal plic (zánět plic)
 • bolesti hlvy
 • neuróza
 • horečka
 • porucha metabolismu
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vypocení, potopudná bylina
 • bolesti trojklanného nervu (trigeminu) při neuralgii nebo neuritidě
 • artróza kloubů

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Petrklíč je ve větších dávkách mírně jedovatý. Tuto bylinu by neměli užívat pacienti beroucí léky na ředění krve. Také těhotné ženy by neměly  překračovat běžné terapeutické dávky. Při sběru rostliny může někdo dostat nepříjemnou alergickou reakci.

 

Plodem je jednopouzdrá  tobolka s množstvím drobným černých semínek.   Kvete od začátku března do května.   Prvosenka vyšší je velmi podobná, má však delší  stvol a užší květ sytě žluté barvy.  

 

Používané části:

Používá se především kořen, dále pak stvol  s květem.

 

Léčivé vlastnosti:

Rostlina obsahuje velké množství saponinů, které  rozrušují (ředí) hlen, takže petrklíč usnadňuje vykašlávání,   odhleňuje, tlumí a zvlhčuje kašel. Užívá se  i při bronchitidě (zánětu průdušek) , zápalu plic atd.   Dále se rostlina užívá při slabších neurózách, tiší  bolest hlavy. Droga se užívá i při prochladnutí  hlavy a horečce (horečnatých onemocněních) . Petrklíč dále pomáhá při látkové výměně (metabolismu) . Užívá  se při revmatoidní artritidě. Je mírně potopudný (zvyšuje pocení). Tlumí  záněty.   Zevně, jako obklad, se používá při bolestech  trojklanného nervu nebo artritických kloubů.  

 

Způsob použití:

Z natě a kořenů lze dělat tinkturu, která se dávkuje  3x30 kapek denně.   Z květů a stonku se dělá nálev. Lze jej užít hlavně  do směsi bylin proti kašli, nachlazení a revma.   Z kořene se dělá odvar.   Petrklíč má slabě medovou vůni, a proto je vhodný  k provonění bylinných směsí.

 

Použití v kosmetice:

Mast z petrklíče se používá na spáleniny od sluníčka  a na skvrny na kůži.   Z nálevu (asi 10 gramů květu) se dělají vlasové  koupele. Po nich jsou vlasy hedvábné, jemné  a příjemně voní. Týmž nálevem se též omývá  mastná pokožka a ucpané póry.  

 

Použití v kuchyni:

Květy lze přidávat do jídla jako barvivo. V mnoha  pokrmech se při vaření rozpadnou.   Mladé listy se připravují jako jarní salát, případně  se vaří jako kapusta.   Z květů se dříve dělaly bonbony: Květ se namočí  do trochy vody. Pak počkáme, až květy nasáknou  vodou a zeslizovatí. Přidáme cukr nebo sirup  či med a vše vaříme, dokud nám. nezbude  hustá kaše. Paknecháme vše vychladnout a lžičkou  si "bereme" jednotlivé bonbony.  

 

Rozšíření a výskyt:

Petrklíč pochází z Evropy a Asie. U nás roste  na vlhkých loukách, v listnatých světlých hájích,   podél cest a podobně.  

 

Sběr:

Petrklíč je u nás chráněná rostlina a nesmí se sbírat  kořen. U doma pěstovaných rostlin se kořen  sbírá na podzim. Stonek s květem se sbírá brzo  po poledni na počátku květu. Květ je možné  sušit na slunci. Sušenou drogu chráníme před  hmyzem.  

 

Možnost záměny:

U nás se prakticky setkáme jen s prvosenkou  jarní a vyšší, které jsou z bylinářského hlediska  zaměnitelné.

 

Pěstování:

Vzahradnictví lze koupit velké množství šlechtěných  prvosenek, občas i prvosenku jarní. Semena  prvosenky lze velmi snadno nasbírat v přírodě.
Začátkem května již rostlina má drobná kulatá  semínka, která vložíme do vlhké, humózní půdy.   Má ráda dostatek vláhy a snáší i polostín.   Na vhodném místě se sama dobře množí.  

 

Látky obsažené v petrklíči (prvosence) :

Saponiny. flavonoidy, glykosidy, silice, minerální  soli, třísloviny, kyselina křemičitá.  

 

Poznámky:

Pozor! Obě rostliny jsou chráněné, trhat lze pouze  nadzemní část. Při sběru buďme opatrní, neboť  petrklíč má mělké kořeny.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

slinivka   bylinná směs   zalijeme   Zentrich   zelina   pijeme   Paracelsus   Janča   strom   ruka   ledvin   zlomenin   Avicena   mensturace   tinktura   Janča   viry   noha   koupel   inhalace   neht   krvácení   Mattioli   šlacha   květ   rostlina   játra   fermentace   zápal   kontraindikace   trávicí   osteoporóza   zdraví   vřed   použití   zpracování   zánět   tlak   vývar   ovoce   návod   minut   střev   olej   žlučník   komplikace   horečka   nať   víno   vitamin   vlas   zelenina   jaterní   Váňa   užití   sliznice   odvar   opar   řídnutí kostí   bolest   hemeroid   roztroušená   astma   výroba   nohy   prášek   menstruační   obsažené   Treben   revma   Galenos   nežádoucí   zrak   kůra   studené   akné   vitamín   sběr   Zentrich   dna   písek   slezina   štítná   mrtvice   fytoterapie   kolika   dásně   stvol   chřipka   využití   hemoroid   děti   čaj   pěstování   pupen   kornatění   rýma   premenstruační   choroba   sval   končetina   nemoc   angína   metabolismus   mateřské   nálev   obsahuje   horké   chladné   průjem   Podhorná   arteriskleróza   babské rady   plíseň   kloub   krk   list   hlavy   antibiotik   houba   postup   pálení   chřipka   abytyše Hildegarda   močopudný   stonek   kojenec   žaludek   zácpa   bylinka   bylina   kořen   migrén   brnění   nachlazení   indikace   kůže   hlas   kapsaicin   keř   sirup   Moučka   alergie   plísně   játra   katar   kvasinky   stonek   slezina   srdce   vliv   artróza   ateroskleróza   kameny   epilepsie   recept   sušení   teplé   kontraindikace  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)