MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

barvinkovec katarantus ruzovy ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiKatarantus růžový neboli barvínkovec, latinsky Catharanthus roseus (synonymně Vinca rosea, Lochnera rosea), je jednoletá až víceletá 40-90 cm vysoká a od báze dřevnatějící bylina z čeledi toješťovitých, Apocynaceae. Celá rostlina pronikavě až nepříjemně voní, listy jsou vstřícné, křižmostojné, obkopinaté až vejčitě podlouhlé, tupé, na líci lesklé, na rubu matně zelené. Dekorativní květy uspořádané ve vrcholičnatých květenstvích mohou být bílé, růžové nebo bílé s karmínovým středem či tečkované. Účinky rostliny:

 • nemoci srdce a cév - kardiovaskulárního systému
 • zlepšení prokrvení srdečního svalu myokardu
 • vysoký krevní tlak, hypertenze, hypertenzní choroba
 • tachykardie - rychlá srdeční frekvence
 • podpora tvorby kortikoidů (kortikosteroidů), stimulace nadledvinek
 • detoxikace - likvidace toxinů v krvi (krevním séru)
 • regenerace krve
 • zastavení krvácení
 • vegetativní neuróza
 • nemoci jater
 • cukrovka, diabetes - vliv na hladinu krevního cukru, tj. glykémii
 • malárie
 • trávicí enzymy - ovlivnění funkce
 • průjem
 • zavodnění - močopudný účinek
 • zánět, protizánětlivý účinek (antiseptický)

 

 • rakovina - zpomalení růstu nádorů, protinádorový účinek (již ve formě oficiálního schváleného léku v lékárně):
  leukemie, 
  Hodgkinova nemoc, 
  sarkom, 
  Kaposiho sarkom, 
  choriokarcinom,
  rakovina kůže

Pochází z Madagaskaru, ale rozšířil se do většiny tropických i některých subtropických oblastí světa. U nás roste v bytě nebo ve skleníku, v letním období se může pěstovat i volně.

U nás roste příbuzný brčál menší (barvínek), Vinca minor, trvalka s poléhavou lodyhou a jasně modrými až narůžovělými květy. V přírodě se vyskytuje již výjimečně, proto je chráněná, často se však pěstuje, nejčastěji v polostínu. Obsahové látky jsou obdobného složení.

 

Jaké látky obsahuje barvínkovec?

Farmakologicky nejcennějšími látkami v nati (Vincae herba) jsou alkaloidy. Mezi nimi jsou významné především vincristin a vinblastin, ale rovněž catharantin, leurocristin a další. Z alkaloidů indolového typu to jsou např. ajmacilin a lochnerin, protinádorový účinek mají rovněž vincaleucoblastín a leucocristin. V současnosti bylo těchto aktivních látek izolováno již téměř sto. Alkaloid vinblastin je strukturou velmi příbuzný kolchicinu. Vincristin stimuluje funkci nadledvinek a zvyšuje produkci kortikosteroidů. Dále jsou přítomny saponiny, kyselina ursolová, třísloviny, pektin, barviva, hořčina vincin, flavonoidy aj. Zastoupeno je i určité množství provitaminu A a vitaminu C.

 

Účinky barvínkovce na lidské zdraví, využití v léčbě nemocí lidského organismu

Oba hlavní alkaloidy se užívají při léčbě některých forem rakoviny. Vincristinsulfát se aplikuje při léčbě leukemie, Hodgkinovy nemoci (zhoubný nádor na mízních uzlinách, slezině a kostní dřeni), různých typů sarkomu, vinblastinsulfát při léčbě Hodgkinovy nemoci, Kaposiho sarkomu, choriokarcinomu aj. Využívá se i při nemocech kardiovaskulárního systému, neboť zlepšuje prokrvení srdečního svalu, snižuje hypertenzi, ovlivňuje tachykardii, likviduje krevní toxiny, regeneruje krev a zastavuje krvácení.

Užívá se na vegetativní neurózy a nemoci jater. V tradiční medicíně slouží odvar z rostliny pri léčbě malárie a cukrovce, neboť snižuje hladinu cukru v krvi, ale užívá se i jako tonikum. Droga rovněž upravuje činnost trávicích enzymů, léčí průjmy a má i určitý močopudný účinek. Zevně se užívá na kožní onemocněni a záněty sliznic, extrakt z listů má antiseptické působení.

 

Způsoby užití, použití a dávkování

Nejčastěji se užívá nálev, a to 1 lžička drogy na 0,25 l vařící vody 2krát denně.

Zevně se nálev aplikuje na kožní poranění místo jodové tinktury, ve formě masti na rakovinu kůže. V medicínské praxi se většinou používají preparáty připravené farmaceutickým průmyslem, a to Vinblastinum (Vinblastin) nebo Vincristinum (Vinkristin), k léčbě některých druhů rakoviny, především leukemie.

Možnosti pěstování v podmínkách ČR

Jde o rostlinu pocházející z tropů. U nás ji lze pěstovat ve vytápěném skleníku nebo jako pokojovou rostlinu vyžadující dostatek tepla (20-25 °C) a polostín.

 


Související pojmy: 

zdraví ► organismus ► prodej ► zahradnictví ► semana ► sazenice ► pěstování ► koupit ► použití ► koupit ► zahrada ► kataranty

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

strom   rostlina   střev   bolest   astma   kůže   Avicena   chřipka   vliv   jaterní   sušení   vlas   ateroskleróza   mrtvice   průjem   krvácení   katar   postup   Janča   arteriskleróza   Moučka   teplé   nemoc   epilepsie   fermentace   Zentrich   Podhorná   migrén   pálení   bylinka   komplikace   keř   pěstování   žaludek   houba   nať   účinek   pijeme   kapsaicin   bylinná směs   ledvin   artróza   zalijeme   dna   nachlazení   slezina   dásně   chřipka   návod   zdraví   hlas   revma   žlučník   obsahuje   výroba   čaj   angína   štítná   zrak   Váňa   kůra   játra   kolika   kornatění   ruka   stonek   kloub   noha   zpracování   užití   neht   bylina   kameny   akné   kontraindikace   Zentrich   sliznice   nálev   slinivka   indikace   Mattioli   vitamin   opar   kontraindikace   vitamín   nežádoucí   účinky   kořen   řídnutí kostí   děti   vřed   inhalace   prášek   stonek   mensturace   plísně   choroba   zánět   viry   odvar   šlacha   stvol   tinktura   rýma   list   obsažené   zlomenin   zelenina   kvasinky   babské rady   nohy   horečka   srdce   zápal   metabolismus   abytyše Hildegarda   květ   roztroušená   horké   sběr   osteoporóza   využití   studené   hemeroid   zácpa   Galenos   mateřské   ovoce   plíseň   zelina   víno   menstruační   alergie   antibiotik   pupen   olej   tlak   Janča   Treben   játra   brnění   koupel   chladné   hemoroid   recept   sirup   sval   kojenec   trávicí   močopudný   písek   použití   hlavy   minut   krk   fytoterapie   slezina   Paracelsus   premenstruační   vývar   končetina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)