Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

plavun-vidlacka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPlavuň vidlačka (lycopodium clavatum l.) - rostlina je mechovitá, vždy zelená, plazí se po půdě lesa metrovými šlahouny s jemnými, tenkými kořínky. Ze šlahounů vyrůstají 7-10 cm dlouhé stonky, na dotek velmi měkké, rozvětvené. Čtyřletá rostlina přináší v létě žlutavé klasy, které obsahují výtrusy (spory), jimž se také říká plavuňová mouka.Účinky rostliny:

 • dna
 • revmatismus
 • hemeroidy, hemoroidy, zlatá žíla
 • dlouhodobá zácpa, chronická obstipace
 • bolesti varlat
 • ledvinový písek, ledvinové kameny
 • močový písek, močové kameny
 • hepatitida, zánět jater
 • fibróza jater, jaterní fibróza, cirhóza jater
 • noční dušnost
 • rakovina jater - doplňková léčba
 • noční křeče lýtek (crampi)
 • vysoký krevní tlak, hypertenze
 • jizvy a rány

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Vnitřně užívejte plavuň jen s vědomím Vašeho lékaře. 

 

Plavuň je léčivá rostlina, která se dá snadno rozeznat od jiných druhů mechů právě svými dlouhými provazci šlahounů a žlutým práškem klasů. Roste pouze na severní straně vysokohorských lesů a na okrajích lesů nad 600 m. Když se les celkově vykácí, začne plavuň nejprve žloutnout a nakonec zmizí, protože ztrácí pod přímými paprsky slunce životaschopnost. V Rakousku a v Německu je plavuň přísně chráněná zákonem (totéž platí i pro ČR.) Proto doporučuji potřebné množství raději koupit v lékárně. Obchod kryje potřebu dovozem ze severských krajů, což zaručuje dobrou kvalitu.

Vřele doporučuji čaj z plavuně při dně a revmatismu i tehdy, když se již ukazují změny v koubech, dále při chronické zácpě a zlaté žíle (hemoroidech). Lidé, kteří mívají průjem, musí pít čaj se zvýšenou opatrností, protože by mohli dostat křeče ve střevech. Plavuň se nesmí nikdy vařit, smí se pouze spařit vřelou vodou. Čaj se používá i při všech onemocněních močového ústrojí, pohlavních orgánů, při bolesti i zatvrdnutí varlat, při ledvinovém písku, ledvinových kolikách

Plavuň je nepostradatelná při zánětech jater (hepatitidě), při chorobném bujení vazivového tkaniva jater (jaterní fibróze), a to i tehdy, když se jedná o krajně povážlivý stav. Rekonvalescentům napomáhá velmi rychle k obnovení plných sil. Manžel jedné z mých známých trpěl dlouhá léta těžkou noční záduchou, kterou mu léčili jako srdeční astma. Bylo mu stále hůře, až jednoho dne vyhledal lékaře. „Když hned nepřestanete pracovat, bude z vás za osm dní mrtvý muž!“ Lékař ho poslal do nemocnice v Grieskirchenu. Od jeho ženy jsem se dozvěděla, že má ztvrdlá játra (cirhózu jater) v posledním stadiu. S cirhózou jater jde ruku v ruce noční záducha. Po nějakém čase poslali muže domů jako nevyléčitelný, smrtelný případ. Na moji radu si jeho žena sehnala plavuň, která velmi rychle pomohla. Muž po prvém šálku čaje z plavuně ztratil ten hrozný noční nedostatek dechu, který ho už roky trápil.
Poznáte-li v okruhu známých případ cirhózy jater, i když je beznadějný, povzbuďte toho člověka a upozorněte ho na naši plavuň, tak velmi důležitou v přírodním léčitelství. Plavuň může vrátit k životu i lidi, kteří trpí zhoubnou chorobou jater (rakovinou jater).

Během jednoho naučného putování lesem, šla jsem tehdy s malou skupinou v Horním Rakousku, jsem upozornila svého průvodce, botanika dr. Bruno Weinmelstera, na léčivé účinky plavuně, zvláště při cirhóze a rakovině jater. Poté mi on vyprávěl tuto událost: Jako mladý student šel jednou s několika přáteli do hor. Na cestě do chaty našel pohozený dlouhý šlahoun plavuně a ze žertu si jej omotal okolo klobouku. Jeden z jeho kamarádů dostal nahoře na chatě velmi bolestivou křeč v noze, byla tak bolestivá, že měl nohu v koleně téměř vykroucenou. Snažili se mu pomoci, ale bez úspěchu. Chatař přinesl i francovku, masíroval jej, ale bez úspěchu. Za jakéhosi vnuknutí vzal mladý Welnmeister z klobouku plavuň a omotal ji okolo bolavé nohy zdola až nahoru. Za chvíli se noha vrátila do správné polohy. Myslil si, že je to jen náhoda. Křeč by se byla možná uvolnila i bez plavuně. Na zpáteční cestě si natrhal hrst plavuně pro svou domácí, která trpěla často křečemi v lýtkách. Plavuň ji hned těchto křečí zbavila. Po létech vyprávěl tuto příhodu jistému odbornému lékaři. Od něho se dozvěděl, že plavuň patří mezi rostliny, které hromadí radioaktivitu. Od té doby bylo možno u mnohých lidí vyléčit křeče v nohách i lýtkách za pomocí obkladu z plavuně. Jednu známou přijali do nemocnice, protože už nemohla močit, ramena již měla silně opuchlá. Když opustila nemocnici, nic se nezlepšilo. Naštěstí jsem měla doma plavuň, neboť moje tehdy 86letá tchyně, která u mne žije, trpěla křečemi v nohách. Moje domněnka, že ta známá by mohla trpět křečí měchýře, se potvrdila. Zlepšení nastalo jen co jsem jí položila na oblast měchýře pytlík s plavuní. Nosila jej ještě několik dní na měchýři. I voda nahromaděná v ramenech se pomalu ztrácela. 

Sama jsem mnoho let trpěla vysokým krevním tlakem. Většinou má původ v hyperfunkci ledvin. Na noc jsem si položila pytlíček naplněný plavuní na oblast ledvin. Následující den poklesl můj krevní tlak z 200 na 165. Od té doby si občas kladu na krajinu ledvin pytlíček naplněný čerstvou plavuní. Při křečích v lýtkách se dá plavuň do ručníku a ováže se jí lýtko. Můžeme však použít i koupel nohou, při křečích měchýře i sedací koupel.

Po zraněních a po úrazech zůstávají často jizvy, které vyvolávají křeče. Jeden vojenský invalida měl na zádech takovou jizvu, že se do ní mohla vložit ruka. Tato jizva mu velmi často způsobovala bolestivé křeče, které provázelo silné pocení na celém těle. Bolesti se rozšířily až na kůži hlavy. Po třiceti letech
utrpení jsem tohoto muže zbavila jeho trápení obklady a koupelemi z plavuně. Plavuň tedy odstraňuje bolesti z jizvy

Výtrusy z plavuně, které lze v některých lékárnách dostat pod názvem plavuňové spory, pomohou těžce nemocným s otevřenými ranami a v krátkém čase jim rány zacelí. Plavuňové spory opatrně a jemně naprášíme na celou otevřenou ránu. Většinou se dostaví již po prvém použití citelné zlepšení. 

Když někoho léčivé rostliny ovlivnily tak silně jako mne a dosahuje jimi stále další úspěchy skoro hraničící se zázrakem, pak je třeba myslet na to, že Stvořitel světa nám toto všechno položil k nohám. Žel, že mnozí lidé dále klopýtají bez povšimnutí a necítí všemohoucnost nebe. 

 

Způsoby užívání plavuně vidlačky:

 • Čaj z plavuně vidlačky: Zarovnanou čajovou lžičku plavuně zalijeme litrem vroucí vody, necháme krátce vyluhovat. Nevaříme! Pijeme po doušcích jen jeden šálek denně, nejlépe ráno na lačno, 1/2 hodiny před snídaní. Při cirhóze a rakovině jater pijeme denně 2 šálky.
 • Obklady z plavuně vidlačky: Sušenou plavuň v sáčku z plátna přivážeme na příslušné místo. Přikládá se na noc. Takový sáček si udržuje svou působnost jeden rok.
 • Sedací koupel z plavuně vidlačky: vizte všeobecnou část.

V případě onkologického onemocnění je nezbytně nutné respektovat doporučení onkologa. Léčba bylinami je vždy jen podpůrného charakteru! 

 

Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

 

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

epilepsie   pupen   choroba   mrtvice   stonek   olej   chřipka   zácpa   plíseň   opar   alergie   sběr   abytyše Hildegarda   horečka   inhalace   kontraindikace   strom   kojenec   děti   ovoce   bylinka   kontraindikace   močopudný   čaj   Zentrich   žaludek   bylina   fytoterapie   dna   rostlina   komplikace   revma   výroba   zrak   pálení   viry   slinivka   použití   zpracování   průjem   nemoc   květ   trávicí   nohy   nálev   kolika   štítná   angína   Váňa   pěstování   menstruační   kvasinky   srdce   prášek   kůže   brnění   fermentace   indikace   Mattioli   kloub   rýma   babské rady   vitamin   játra   zlomenin   keř   Galenos   migrén   premenstruační   studené   játra   šlacha   roztroušená   neht   artróza   sliznice   písek   kameny   metabolismus   užití   hlavy   vitamín   mateřské   arteriskleróza   antibiotik   katar   pijeme   slezina   vlas   stonek   zápal   zdraví   chřipka   dásně   noha   víno   střev   nežádoucí   Janča   Moučka   krvácení   jaterní   vliv   Janča   tlak   mensturace   nachlazení   bylinná směs   zelenina   ateroskleróza   koupel   astma   kornatění   využití   kapsaicin   list   Paracelsus   kůra   zelina   postup   řídnutí kostí   houba   sirup   zánět   sval   akné   kořen   hlas   stvol   krk   vývar   ledvin   hemeroid   bolest   vřed   sušení   slezina   hemoroid   nať   osteoporóza   horké   Treben   Zentrich   ruka   končetina   zalijeme   chladné   Podhorná   Avicena   teplé   žlučník   plísně   obsažené   odvar   návod   tinktura   recept   obsahuje   minut  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)