Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPodběl lékařský (latinsky tussilago farfara l.) - z  jara, když naše louky a stráně nemají ještě ani trochu zeleně, vystrkuje  podběl, jako prvý, své žluté kalichy květů.   Na vlhkých půdách, holých stráních, štěrkoviskách, úhorech a rumištích  najdeme celé polštáře květů podbělu, které vyhánějí ze země asi 2 měsíce před  listy.Účinky rostliny:

 • zahlenění, uvolnění hlenů
 • záněty (nejen) dýchacích cest
 • zánět průdušek - bronchitida
 • katar hrtanu
 • astma (astma bronchiale)
 • zánět pohrudnice (pleuritida)
 • tuberkulóza plic
 • chronický kašel různé příčiny
 • chrapot
 • nemoci plic
 • růže (rosacea)
 • mechanické poranění tkání s otoky 
 • skrofulóza, krtice (tuberkulozní lymfadenitida) , skrofulozní vředy
 • chronický zánět průdušek (chronická bronchitida)
 • záducha
 • otoky nohou, otoky dolních končetin
 • zánět žil
 • bolesti ucha

Včely a hmyz na nich nacházejí svou první potravu. Roste pouze v hlinité a  jílovité půdě, je, dá se říci, znakem této půdy. Jsou to květy, které si můžeme  nasbírat do zásoby na zimu. Můžeme je používat s nejlepším úspěchem pro  jejich schopnost uvolňovat hleny a pro jejich protizánětlivé účinky, zejména  při zánětu průdušek (bronchitidě), kataru hrtanu a hrdla, astmatu, při  zápalech pohrudnice (pleuritidě) , ba dokonce i při začínající tuberkulóze plic. Při  zdlouhavém kašli a trýznivém chrapotu by se měl častěji pít během dne horký  čaj z podbělu oslazený medem. Později v květnu vyrůstají listy, které jsou  navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Používáme je na přípravu polévek a jarních salátů, protože  obsahují vitamín C. Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, sbíráme je také, abychom mohli  připravit čaj ze směsi květů a listů. Počínaje přírodními lékaři starověku až po kněze Kneippa, všichni  souhlasně podběl chválí. Čerstvé umyté listy, rozmělněné na kaši a přiložené na prsa, pomáhají při  každém těžkém onemocnění plic, při růži (rosacea) , při poranění tkání doprovázeném modročervenými otoky,   ba dokonce i při zánětu hlenových váčků. Léčivé účinky těchto obkladů z kaše jsou obdivuhodné.

Obklady ze silného odvaru listů podbělu se používají proti skrofulózním vředům. Při chronickém zánětu  průdušek (chronické bronchitidě) , provázeném opakujícím se záchvatem, obtížích při dýchání (záduše) ,   mají se vícekrát během dne vdechovat páry z podbělu, a to z květů i listů. V krátkém čase se dostaví velká  úleva. Oteklé nohy bychom měli častěji koupat v záparu z listů podbělu. Z listů podbělu můžeme  připravit i sirup, který se osvědčil při chorobách plic a průduškových katarech (bronchiálních katarech).   Do hliněného hrnce nebo do sklenice od okurek klademe postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru,   necháme usadit a postupně doplňujeme, až je nádoba plná. Potom dobře zavážeme dvěma či třemi  vrstvami silného pergamenu nebo celofánu a postavíme v zahradě na chráněném místě do jámy v zemi.   Na to položíme desku a celé zasypeme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvasný proces. Po osmi  týdnech hrnec či sklenici vykopeme a získáme sirup, který jednou či dvakrát převaříme. Vychladlý sirup  plníme do malých sklenic se širokým hrdlem. Tento sirup nás nejlépe ochraňuje v zimě a v době chřipek.   Užíváme ho po lžičkách.   Těm, kdo trpí astmatem, mají trvalé poškození průdušek (bronchů) a těžkosti po kouření, vynikajícím  způsobem poslouží na jaře dvě až tři lžičky čerstvě vytlačené šťávy z listů, kterou pijeme v masovém  vývaru anebo v teplém mléce. Při zánětu žil si můžeme vyrobit z čerstvých rozmělněných listů a čerstvé  smetany mast, kterou natíráme na zanícené místo a zlehka ovážeme ručníkem. Čerstvě vytlačená šťáva z  listů podbělu, nakapaná do ucha, pomáhá při bolestech v uchu.   Chceme-li mít čaj, který uvolňuje hleny při kašli (odhlenění) , pak smícháme rovným dílem květ a list podbělu,   květ divizny, nať plicníku lékařského a listy jitrocele. Z této směsi spaříme dvě čajové lžičky v 1/4 litru  vody. Denně vypijeme po doušcích 3 šálky teplého čaje přislazeného medem.

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ PODBĚLE LÉKAŘSKÉHO

Čaj z podběle: Jednu čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou (později květů a listů smíchaných  rovným dílem) jen spaříme v 1/4 litru vody a necháme krátce vyluhovat.

Obklad z podběle: Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme.

Inhalování podběle: Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem.   Zopakujeme vícekrát denně.

Koupel nohou z podběle: Naplněnou dvojitou hrst listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a  pak 20 minut koupeme nohy.

Čerstvá šťáva z podběle: Umyté čerstvé listy odstředivkou zbavíme šťávy.  

Sirup a čajová směs proti kašli a chrapotu z podběle: viz předcházející text.

 

 

Zdroj:   Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

kojenec   hlavy   horečka   Treben   alergie   prášek   nať   mensturace   plíseň   krvácení   tinktura   chladné   Janča   kontraindikace   postup   keř   vřed   Podhorná   nohy   hemeroid   zalijeme   zánět   pijeme   katar   antibiotik   žaludek   žlučník   bolest   recept   fytoterapie   roztroušená   ovoce   štítná   trávicí   stvol   rostlina   kapsaicin   abytyše Hildegarda   sušení   slinivka   Mattioli   močopudný   zrak   kvasinky   průjem   krk   vývar   využití   chřipka   sirup   vlas   dásně   obsahuje   písek   kornatění   kůže   hemoroid   fermentace   menstruační   návod   kůra   obsažené   teplé   studené   zelina   strom   zdraví   čaj   játra   houba   střev   Avicena   vliv   osteoporóza   Zentrich   horké   noha   mateřské   odvar   nachlazení   zlomenin   vitamín   mrtvice   revma   brnění   migrén   Váňa   slezina   artróza   opar   pálení   šlacha   výroba   stonek   pěstování   indikace   choroba   epilepsie   slezina   použití   sval   bylina   kameny   metabolismus   ruka   inhalace   minut   nálev   užití   Zentrich   srdce   Galenos   řídnutí kostí   kloub   kořen   jaterní   ledvin   chřipka   stonek   zácpa   Moučka   děti   sběr   komplikace   víno   nemoc   premenstruační   končetina   kolika   plísně   sliznice   pupen   babské rady   bylinka   angína   arteriskleróza   kontraindikace   list   zelenina   akné   květ   játra   neht   Paracelsus   Janča   bylinná směs   koupel   dna   viry   tlak   rýma   ateroskleróza   hlas   nežádoucí   olej   zpracování   astma   vitamin   zápal  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)