Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPodběl lékařský (latinsky tussilago farfara l.) - z  jara, když naše louky a stráně nemají ještě ani trochu zeleně, vystrkuje  podběl, jako prvý, své žluté kalichy květů.   Na vlhkých půdách, holých stráních, štěrkoviskách, úhorech a rumištích  najdeme celé polštáře květů podbělu, které vyhánějí ze země asi 2 měsíce před  listy.Účinky rostliny:

 • zahlenění, uvolnění hlenů
 • záněty (nejen) dýchacích cest
 • zánět průdušek - bronchitida
 • katar hrtanu
 • astma (astma bronchiale)
 • zánět pohrudnice (pleuritida)
 • tuberkulóza plic
 • chronický kašel různé příčiny
 • chrapot
 • nemoci plic
 • růže (rosacea)
 • mechanické poranění tkání s otoky 
 • skrofulóza, krtice (tuberkulozní lymfadenitida) , skrofulozní vředy
 • chronický zánět průdušek (chronická bronchitida)
 • záducha
 • otoky nohou, otoky dolních končetin
 • zánět žil
 • bolesti ucha

Včely a hmyz na nich nacházejí svou první potravu. Roste pouze v hlinité a  jílovité půdě, je, dá se říci, znakem této půdy. Jsou to květy, které si můžeme  nasbírat do zásoby na zimu. Můžeme je používat s nejlepším úspěchem pro  jejich schopnost uvolňovat hleny a pro jejich protizánětlivé účinky, zejména  při zánětu průdušek (bronchitidě), kataru hrtanu a hrdla, astmatu, při  zápalech pohrudnice (pleuritidě) , ba dokonce i při začínající tuberkulóze plic. Při  zdlouhavém kašli a trýznivém chrapotu by se měl častěji pít během dne horký  čaj z podbělu oslazený medem. Později v květnu vyrůstají listy, které jsou  navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Používáme je na přípravu polévek a jarních salátů, protože  obsahují vitamín C. Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, sbíráme je také, abychom mohli  připravit čaj ze směsi květů a listů. Počínaje přírodními lékaři starověku až po kněze Kneippa, všichni  souhlasně podběl chválí. Čerstvé umyté listy, rozmělněné na kaši a přiložené na prsa, pomáhají při  každém těžkém onemocnění plic, při růži (rosacea) , při poranění tkání doprovázeném modročervenými otoky,   ba dokonce i při zánětu hlenových váčků. Léčivé účinky těchto obkladů z kaše jsou obdivuhodné.

Obklady ze silného odvaru listů podbělu se používají proti skrofulózním vředům. Při chronickém zánětu  průdušek (chronické bronchitidě) , provázeném opakujícím se záchvatem, obtížích při dýchání (záduše) ,   mají se vícekrát během dne vdechovat páry z podbělu, a to z květů i listů. V krátkém čase se dostaví velká  úleva. Oteklé nohy bychom měli častěji koupat v záparu z listů podbělu. Z listů podbělu můžeme  připravit i sirup, který se osvědčil při chorobách plic a průduškových katarech (bronchiálních katarech).   Do hliněného hrnce nebo do sklenice od okurek klademe postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru,   necháme usadit a postupně doplňujeme, až je nádoba plná. Potom dobře zavážeme dvěma či třemi  vrstvami silného pergamenu nebo celofánu a postavíme v zahradě na chráněném místě do jámy v zemi.   Na to položíme desku a celé zasypeme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvasný proces. Po osmi  týdnech hrnec či sklenici vykopeme a získáme sirup, který jednou či dvakrát převaříme. Vychladlý sirup  plníme do malých sklenic se širokým hrdlem. Tento sirup nás nejlépe ochraňuje v zimě a v době chřipek.   Užíváme ho po lžičkách.   Těm, kdo trpí astmatem, mají trvalé poškození průdušek (bronchů) a těžkosti po kouření, vynikajícím  způsobem poslouží na jaře dvě až tři lžičky čerstvě vytlačené šťávy z listů, kterou pijeme v masovém  vývaru anebo v teplém mléce. Při zánětu žil si můžeme vyrobit z čerstvých rozmělněných listů a čerstvé  smetany mast, kterou natíráme na zanícené místo a zlehka ovážeme ručníkem. Čerstvě vytlačená šťáva z  listů podbělu, nakapaná do ucha, pomáhá při bolestech v uchu.   Chceme-li mít čaj, který uvolňuje hleny při kašli (odhlenění) , pak smícháme rovným dílem květ a list podbělu,   květ divizny, nať plicníku lékařského a listy jitrocele. Z této směsi spaříme dvě čajové lžičky v 1/4 litru  vody. Denně vypijeme po doušcích 3 šálky teplého čaje přislazeného medem.

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ PODBĚLE LÉKAŘSKÉHO

Čaj z podběle: Jednu čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou (později květů a listů smíchaných  rovným dílem) jen spaříme v 1/4 litru vody a necháme krátce vyluhovat.

Obklad z podběle: Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme.

Inhalování podběle: Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem.   Zopakujeme vícekrát denně.

Koupel nohou z podběle: Naplněnou dvojitou hrst listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a  pak 20 minut koupeme nohy.

Čerstvá šťáva z podběle: Umyté čerstvé listy odstředivkou zbavíme šťávy.  

Sirup a čajová směs proti kašli a chrapotu z podběle: viz předcházející text.

 

 

Zdroj:   Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

ateroskleróza   mateřské   stonek   tinktura   opar   ruka   zalijeme   Zentrich   tlak   zápal   játra   brnění   použití   bylinka   Paracelsus   pálení   koupel   řídnutí kostí   akné   zlomenin   krk   kontraindikace   Avicena   strom   slinivka   osteoporóza   Galenos   ovoce   menstruační   postup   dásně   obsažené   sušení   vitamín   zánět   vliv   Váňa   písek   nemoc   hlavy   fermentace   choroba   šlacha   dna   mrtvice   sirup   metabolismus   keř   kůra   hlas   Janča   kapsaicin   kvasinky   plíseň   čaj   žlučník   neht   alergie   končetina   indikace   sběr   stvol   artróza   stonek   Janča   kojenec   zpracování   angína   kornatění   srdce   vývar   katar   epilepsie   bolest   štítná   migrén   teplé   zrak   horké   kameny   krvácení   pupen   revma   recept   nežádoucí   nachlazení   astma   babské rady   kořen   odvar   Moučka   kloub   Zentrich   slezina   játra   střev   návod   nálev   viry   bylinná směs   vřed   květ   průjem   sliznice   minut   pěstování   děti   houba   obsahuje   zelenina   močopudný   užití   žaludek   komplikace   jaterní   horečka   Treben   olej   list   nať   hemeroid   ledvin   chladné   kontraindikace   slezina   Mattioli   bylina   premenstruační   Podhorná   rýma   trávicí   výroba   chřipka   nohy   noha   sval   kůže   vlas   fytoterapie   inhalace   abytyše Hildegarda   kolika   studené   arteriskleróza   využití   zdraví   chřipka   víno   mensturace   roztroušená   zácpa   prášek   hemoroid   vitamin   pijeme   antibiotik   rostlina   zelina   plísně  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)