Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPodběl lékařský (latinsky tussilago farfara l.) - z  jara, když naše louky a stráně nemají ještě ani trochu zeleně, vystrkuje  podběl, jako prvý, své žluté kalichy květů.   Na vlhkých půdách, holých stráních, štěrkoviskách, úhorech a rumištích  najdeme celé polštáře květů podbělu, které vyhánějí ze země asi 2 měsíce před  listy.Účinky rostliny:

 • zahlenění, uvolnění hlenů
 • záněty (nejen) dýchacích cest
 • zánět průdušek - bronchitida
 • katar hrtanu
 • astma (astma bronchiale)
 • zánět pohrudnice (pleuritida)
 • tuberkulóza plic
 • chronický kašel různé příčiny
 • chrapot
 • nemoci plic
 • růže (rosacea)
 • mechanické poranění tkání s otoky 
 • skrofulóza, krtice (tuberkulozní lymfadenitida) , skrofulozní vředy
 • chronický zánět průdušek (chronická bronchitida)
 • záducha
 • otoky nohou, otoky dolních končetin
 • zánět žil
 • bolesti ucha

Včely a hmyz na nich nacházejí svou první potravu. Roste pouze v hlinité a  jílovité půdě, je, dá se říci, znakem této půdy. Jsou to květy, které si můžeme  nasbírat do zásoby na zimu. Můžeme je používat s nejlepším úspěchem pro  jejich schopnost uvolňovat hleny a pro jejich protizánětlivé účinky, zejména  při zánětu průdušek (bronchitidě), kataru hrtanu a hrdla, astmatu, při  zápalech pohrudnice (pleuritidě) , ba dokonce i při začínající tuberkulóze plic. Při  zdlouhavém kašli a trýznivém chrapotu by se měl častěji pít během dne horký  čaj z podbělu oslazený medem. Později v květnu vyrůstají listy, které jsou  navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Používáme je na přípravu polévek a jarních salátů, protože  obsahují vitamín C. Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, sbíráme je také, abychom mohli  připravit čaj ze směsi květů a listů. Počínaje přírodními lékaři starověku až po kněze Kneippa, všichni  souhlasně podběl chválí. Čerstvé umyté listy, rozmělněné na kaši a přiložené na prsa, pomáhají při  každém těžkém onemocnění plic, při růži (rosacea) , při poranění tkání doprovázeném modročervenými otoky,   ba dokonce i při zánětu hlenových váčků. Léčivé účinky těchto obkladů z kaše jsou obdivuhodné.

Obklady ze silného odvaru listů podbělu se používají proti skrofulózním vředům. Při chronickém zánětu  průdušek (chronické bronchitidě) , provázeném opakujícím se záchvatem, obtížích při dýchání (záduše) ,   mají se vícekrát během dne vdechovat páry z podbělu, a to z květů i listů. V krátkém čase se dostaví velká  úleva. Oteklé nohy bychom měli častěji koupat v záparu z listů podbělu. Z listů podbělu můžeme  připravit i sirup, který se osvědčil při chorobách plic a průduškových katarech (bronchiálních katarech).   Do hliněného hrnce nebo do sklenice od okurek klademe postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru,   necháme usadit a postupně doplňujeme, až je nádoba plná. Potom dobře zavážeme dvěma či třemi  vrstvami silného pergamenu nebo celofánu a postavíme v zahradě na chráněném místě do jámy v zemi.   Na to položíme desku a celé zasypeme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvasný proces. Po osmi  týdnech hrnec či sklenici vykopeme a získáme sirup, který jednou či dvakrát převaříme. Vychladlý sirup  plníme do malých sklenic se širokým hrdlem. Tento sirup nás nejlépe ochraňuje v zimě a v době chřipek.   Užíváme ho po lžičkách.   Těm, kdo trpí astmatem, mají trvalé poškození průdušek (bronchů) a těžkosti po kouření, vynikajícím  způsobem poslouží na jaře dvě až tři lžičky čerstvě vytlačené šťávy z listů, kterou pijeme v masovém  vývaru anebo v teplém mléce. Při zánětu žil si můžeme vyrobit z čerstvých rozmělněných listů a čerstvé  smetany mast, kterou natíráme na zanícené místo a zlehka ovážeme ručníkem. Čerstvě vytlačená šťáva z  listů podbělu, nakapaná do ucha, pomáhá při bolestech v uchu.   Chceme-li mít čaj, který uvolňuje hleny při kašli (odhlenění) , pak smícháme rovným dílem květ a list podbělu,   květ divizny, nať plicníku lékařského a listy jitrocele. Z této směsi spaříme dvě čajové lžičky v 1/4 litru  vody. Denně vypijeme po doušcích 3 šálky teplého čaje přislazeného medem.

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ PODBĚLE LÉKAŘSKÉHO

Čaj z podběle: Jednu čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou (později květů a listů smíchaných  rovným dílem) jen spaříme v 1/4 litru vody a necháme krátce vyluhovat.

Obklad z podběle: Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme.

Inhalování podběle: Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem.   Zopakujeme vícekrát denně.

Koupel nohou z podběle: Naplněnou dvojitou hrst listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a  pak 20 minut koupeme nohy.

Čerstvá šťáva z podběle: Umyté čerstvé listy odstředivkou zbavíme šťávy.  

Sirup a čajová směs proti kašli a chrapotu z podběle: viz předcházející text.

 

 

Zdroj:   Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

minut   ovoce   střev   ateroskleróza   dna   obsahuje   mensturace   pálení   Treben   bylina   zpracování   koupel   vřed   rýma   krk   bylinná směs   neht   čaj   Galenos   arteriskleróza   fytoterapie   roztroušená   Janča   štítná   žaludek   recept   játra   indikace   plísně   sliznice   slinivka   použití   babské rady   slezina   horečka   kontraindikace   pěstování   pijeme   premenstruační   kojenec   sběr   řídnutí kostí   horké   stvol   list   návod   játra   prášek   zánět   nať   kameny   průjem   zelenina   sušení   postup   Moučka   rostlina   nálev   užití   mrtvice   kůže   migrén   kolika   hlavy   menstruační   nemoc   slezina   krvácení   chřipka   kvasinky   močopudný   odvar   víno   Podhorná   akné   dásně   antibiotik   strom   kontraindikace   hemeroid   Zentrich   tinktura   žlučník   Mattioli   vitamín   sval   chladné   epilepsie   kořen   bolest   fermentace   zrak   pupen   zápal   viry   revma   inhalace   ledvin   zácpa   noha   mateřské   vlas   plíseň   astma   brnění   bylinka   vývar   abytyše Hildegarda   jaterní   zelina   metabolismus   písek   nachlazení   houba   zdraví   olej   stonek   vitamin   končetina   Avicena   Paracelsus   výroba   chřipka   zalijeme   artróza   nohy   srdce   vliv   ruka   kornatění   Váňa   kůra   obsažené   choroba   tlak   komplikace   nežádoucí   katar   děti   angína   Zentrich   sirup   opar   kloub   hemoroid   šlacha   studené   keř   květ   teplé   využití   trávicí   stonek   hlas   kapsaicin   alergie   osteoporóza   Janča   zlomenin  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)