Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

podbel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniPodběl lékařský (latinsky tussilago farfara l.) - z  jara, když naše louky a stráně nemají ještě ani trochu zeleně, vystrkuje  podběl, jako prvý, své žluté kalichy květů.   Na vlhkých půdách, holých stráních, štěrkoviskách, úhorech a rumištích  najdeme celé polštáře květů podbělu, které vyhánějí ze země asi 2 měsíce před  listy.Účinky rostliny:

 • zahlenění, uvolnění hlenů
 • záněty (nejen) dýchacích cest
 • zánět průdušek - bronchitida
 • katar hrtanu
 • astma (astma bronchiale)
 • zánět pohrudnice (pleuritida)
 • tuberkulóza plic
 • chronický kašel různé příčiny
 • chrapot
 • nemoci plic
 • růže (rosacea)
 • mechanické poranění tkání s otoky 
 • skrofulóza, krtice (tuberkulozní lymfadenitida) , skrofulozní vředy
 • chronický zánět průdušek (chronická bronchitida)
 • záducha
 • otoky nohou, otoky dolních končetin
 • zánět žil
 • bolesti ucha

Včely a hmyz na nich nacházejí svou první potravu. Roste pouze v hlinité a  jílovité půdě, je, dá se říci, znakem této půdy. Jsou to květy, které si můžeme  nasbírat do zásoby na zimu. Můžeme je používat s nejlepším úspěchem pro  jejich schopnost uvolňovat hleny a pro jejich protizánětlivé účinky, zejména  při zánětu průdušek (bronchitidě), kataru hrtanu a hrdla, astmatu, při  zápalech pohrudnice (pleuritidě) , ba dokonce i při začínající tuberkulóze plic. Při  zdlouhavém kašli a trýznivém chrapotu by se měl častěji pít během dne horký  čaj z podbělu oslazený medem. Později v květnu vyrůstají listy, které jsou  navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé. Používáme je na přípravu polévek a jarních salátů, protože  obsahují vitamín C. Jelikož listy obsahují více účinných látek než květy, sbíráme je také, abychom mohli  připravit čaj ze směsi květů a listů. Počínaje přírodními lékaři starověku až po kněze Kneippa, všichni  souhlasně podběl chválí. Čerstvé umyté listy, rozmělněné na kaši a přiložené na prsa, pomáhají při  každém těžkém onemocnění plic, při růži (rosacea) , při poranění tkání doprovázeném modročervenými otoky,   ba dokonce i při zánětu hlenových váčků. Léčivé účinky těchto obkladů z kaše jsou obdivuhodné.

Obklady ze silného odvaru listů podbělu se používají proti skrofulózním vředům. Při chronickém zánětu  průdušek (chronické bronchitidě) , provázeném opakujícím se záchvatem, obtížích při dýchání (záduše) ,   mají se vícekrát během dne vdechovat páry z podbělu, a to z květů i listů. V krátkém čase se dostaví velká  úleva. Oteklé nohy bychom měli častěji koupat v záparu z listů podbělu. Z listů podbělu můžeme  připravit i sirup, který se osvědčil při chorobách plic a průduškových katarech (bronchiálních katarech).   Do hliněného hrnce nebo do sklenice od okurek klademe postupně vrstvu listů a vrstvu přírodního cukru,   necháme usadit a postupně doplňujeme, až je nádoba plná. Potom dobře zavážeme dvěma či třemi  vrstvami silného pergamenu nebo celofánu a postavíme v zahradě na chráněném místě do jámy v zemi.   Na to položíme desku a celé zasypeme zeminou. Rovnoměrná teplota vyvolá kvasný proces. Po osmi  týdnech hrnec či sklenici vykopeme a získáme sirup, který jednou či dvakrát převaříme. Vychladlý sirup  plníme do malých sklenic se širokým hrdlem. Tento sirup nás nejlépe ochraňuje v zimě a v době chřipek.   Užíváme ho po lžičkách.   Těm, kdo trpí astmatem, mají trvalé poškození průdušek (bronchů) a těžkosti po kouření, vynikajícím  způsobem poslouží na jaře dvě až tři lžičky čerstvě vytlačené šťávy z listů, kterou pijeme v masovém  vývaru anebo v teplém mléce. Při zánětu žil si můžeme vyrobit z čerstvých rozmělněných listů a čerstvé  smetany mast, kterou natíráme na zanícené místo a zlehka ovážeme ručníkem. Čerstvě vytlačená šťáva z  listů podbělu, nakapaná do ucha, pomáhá při bolestech v uchu.   Chceme-li mít čaj, který uvolňuje hleny při kašli (odhlenění) , pak smícháme rovným dílem květ a list podbělu,   květ divizny, nať plicníku lékařského a listy jitrocele. Z této směsi spaříme dvě čajové lžičky v 1/4 litru  vody. Denně vypijeme po doušcích 3 šálky teplého čaje přislazeného medem.

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ PODBĚLE LÉKAŘSKÉHO

Čaj z podběle: Jednu čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou (později květů a listů smíchaných  rovným dílem) jen spaříme v 1/4 litru vody a necháme krátce vyluhovat.

Obklad z podběle: Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme.

Inhalování podběle: Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem.   Zopakujeme vícekrát denně.

Koupel nohou z podběle: Naplněnou dvojitou hrst listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a  pak 20 minut koupeme nohy.

Čerstvá šťáva z podběle: Umyté čerstvé listy odstředivkou zbavíme šťávy.  

Sirup a čajová směs proti kašli a chrapotu z podběle: viz předcházející text.

 

 

Zdroj:   Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

dásně   olej   keř   viry   kořen   ledvin   využití   bylinná směs   noha   jaterní   sirup   kornatění   komplikace   vitamin   játra   tinktura   sušení   Treben   revma   krk   antibiotik   rostlina   odvar   kapsaicin   chřipka   minut   kloub   hlas   chladné   mrtvice   květ   Galenos   slezina   bylina   střev   hlavy   bylinka   nálev   brnění   Zentrich   pěstování   vlas   bolest   Avicena   játra   Mattioli   obsahuje   list   vitamín   Janča   končetina   nežádoucí   ovoce   srdce   arteriskleróza   vliv   strom   horké   migrén   alergie   kolika   zdraví   rýma   trávicí   metabolismus   sval   kontraindikace   postup   osteoporóza   epilepsie   řídnutí kostí   stonek   pupen   Janča   houba   menstruační   slezina   dna   opar   výroba   abytyše Hildegarda   recept   nať   katar   Zentrich   mateřské   chřipka   premenstruační   Podhorná   plísně   zalijeme   plíseň   artróza   zrak   žlučník   šlacha   kojenec   inhalace   prášek   fytoterapie   Váňa   víno   zácpa   čaj   kvasinky   močopudný   hemoroid   zánět   pálení   užití   teplé   horečka   průjem   štítná   tlak   vývar   písek   děti   fermentace   vřed   babské rady   koupel   studené   neht   zápal   kůra   použití   indikace   Moučka   obsažené   kameny   stonek   roztroušená   zelina   stvol   Paracelsus   nachlazení   hemeroid   žaludek   kůže   pijeme   ruka   sběr   mensturace   návod   zpracování   nohy   choroba   astma   nemoc   angína   zelenina   akné   sliznice   kontraindikace   ateroskleróza   zlomenin   slinivka   krvácení  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)