Jste zde: Úvodní stránka
Byliny, keře, stromy
Byliny
Proskurník lékařský - účinky na zdraví, použití, užívání, využití, co léčí



Jsme na facebooku, přidejte se do skupiny, sledujte nové články.
Proskurník lékařský (althaea officinalis) - když tato vysoká, statná rostlina rozkvete, ihned zkrášlí každou zahrádku. Původně se proskurník pěstoval pouze pro léčebné účely, v současnosti se však často vysazuje jako okrasná rostlina. Ve volné přírodě téměř neroste, proto si ho musíme vypěstovat, nejlépe ze semen. K léčebným účelům využívám celou rostlinu - listy, květy i kořen, který je nejúčinnější.
Květy a listy sbíráme, když rostlina začíná kvést, vždy za slunečného dne, krátce před polednem. Tehdy jsou jeho bílé až narůžovělé květy pěkně rozevřené a poskytují prvotřídní drogu. Kořen neumýváme, pouze ho očistím kartáčkem, ihned nasekám a až potom usušíme.
V lékárně se sice droga prodává, ale k dostání je zřídka, proto se před každou zimou dostatečně zásobte. Podobné, téměř stejné účinky má příbuzný proskurník růžový neboli topolovka, mohutná dekorativní rostlina s krásnými velkými květy, jejichž barva se mění od růžovobilé až po fialovočernou. Vídám ho v mnohých okrasných zahrádkách a snad jen málokterý pěstitel ví, jak dobré služby mu tato rostlina může poskytnout. Při sběru květů platí zásada, že čím jsou tmavší, tím je jejich léčivá sila větší.
Latinské jméno proskurníku, odvozené z řeckého althaino = uzdravovat, svědčí o léčebné popularitě rostliny již ve starověku, kdy ji lidé považovali za všemocný lék. Proskurník obsahuje mnoho slizových látek, což ho v dnešní praxi předurčuje k léčení průdušek a celého dýchacího ústrojí. Je to prvotřídní lék proti kašli a kataru průdušek - při tomto onemocnění působí velmi účinně, především pro děti. K léčení těchto chorob ho většinou používáme v kombinaci s jinými, podobně působícími rostlinami. Slizové látky chrání sliznici před drážděním, proto se proskurník osvědčil i jako přísada do čajových směsí proti žaludečním a dvanácterníkovým vředům.
Proskurník nikdy nevaříme ani nezaléváme horkou vodou, neboť teplem se nejúčinnější slizové látky ničí.
Nejvhodnější je použít vlažný macerát, který při kombinaci s jinými bylinami přilejeme do vychlazeného čaje. V silnější koncentraci se proskurníkový čaj používá jako kloktadlo a k výplachům ústní dutiny při různých zánětech, vřídcích apod., můžeme ho též přidat do koupelí při kožních ekzémech.
Dvě lžíce směsi vložíme do půllitru vlažné vody a necháme macerovat 6-8 hodin. Odlijeme asi 3 dl macerátu a zbytek asi minutu povaříme. Po vychladnutí obě složky smícháme, přidáme 20 kapek arnikové tinktury a pijeme po doušcích během celého dne. Účinek můžeme zlepšit takzvanou otáčivou metodou. Ráno vypijeme nalačno cca 2 dl čaje, lehneme si a ležíme na zádech 5-10 minut. Potom se na stejnou dobu otočíme na levý, na 5-10 minut na pravý bok a nakonec na břicho; tak se čaj dostane rovnoměrně do celého žaludku.
Ajbiš ☼ Ibiš ☼ Ibišek ☼ Římský sléz ☼ Slézová růže