Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pyr ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPýr  plazivý (latinsky elytrigia repens) léčí nemoci močových a dýchacích cest, čistí  krev, posiluje organismus. Je to plazivá trvalka s dlouhým, bělavým, větveným  oddenkem. Z něj vyrůstají přímá, hladká stébla.   Dlouhé, čárkovité listy jsou drsné a ploché. Klásky  má dvouřadé, poměrně řídké. Plodem je nahnědlá  obilka. Kvete v červnu a červenci.Účinky rostliny:

 • otoky
 • převodnění, otoky - močopudný účinek
 • čistí krev (detoxikace)
 • nemoci ledvin
 • nemoci močových cest
 • močové kameny, močový písek, ledvinové kameny, ledvinový písek
 • lupénka
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vysoký cholesterol, vysoká hladina cholesterolu
 • chrání sliznice
 • nemoci dýchacích cest
 • vnitřní hemoroidy - klystýr

Používané části:

Používá se oddenek.  

 

Léčivé vlastnosti:

Pýr je univerzální léčivka. V první řadě slouží  k otokům - odvodňuje organismus. Jako močopudný  a pročišťující prostředek se používá při nemocech  močových cest a ledvin.

Detoxikace - detoxikuje organismus,   pomáhá při látkové výměně (metabolismu) a rozrušuje  ledvinové a močové kaménky. Hodí se k léčení  kožních nemocí, včetně lupénky. Revmatoidní artritida - má působení  protirevmatické. Snižuje hladinu cholesterolu.  
Pýr se dále používá při nemocech dýchacích  cest. Chrání sliznice celého těla.   Pýr celkově posiluje organismus.   Zevně se používá formou klystýrů při vnitřních  hemoroidech.

 

Způsob použití:

Z pýru se dá dělat tinktura, která sedávkuje 3krát  30 kapek denně. Ta se užívá zejména při nemocech  močových cest.   Jako čaj se pýr připravuje formou bylinářského  čaje nebo odvaru. Na 3 dl vody se dávají 3 kávové   lžičky pýru.

 

Kontraindikace:

Pýr nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky.   Je vhodný i pro kojící a těhotné ženy a děti.  

 

Použití v kuchyni:

Oddenek pýru dobře poslouží v trampské kuchyni.   Dá se nakrájený připravovat jako zelenina,   přidávat do rizota, salátů a podobně.  

 

Rozšíření a výskyt:

Pýr se vyskytuje na celé severní polokouli, včetně  severní Afriky. U nás je to nepříjemný plevel,   který najdeme na zahradách, na polích, v příkopech,   na úhorech a podobně.  

 

Sběr:

Pýr k bylinářským účelům sbíráme na podzim  v dopoledních hodinách. Jako potravinu jej lze  sbírat po celý rok. Oddenek rychle umyjeme  pod tekoucí vodou a dáme sušit na slunce nebo  na topení. Po dokonalém usušení hermeticky  uzavřeme v láhvi. Když zjistíme, že přesto natáhl  vzdušnou vlhkost, přesušíme jej na topení.  

 

Možnost záměny:

Některé trávy vypadají podobně jako pýr (např.   jilek mámivý), ovšem podzemní část je spolehlivýmrozlišujícím znamením.  


Pěstování:

Jsem si jist, že všichni zahrádkáři mají spíš opačný  problém - jak se pýru zbavit. I z malého kousku  oddenku vyroste další velká rostlina.  

 

Látky obsažené v pýru:

Slizové látky, saponiny, minerální soli, kyselina  křemičitá, cukry, organické kyseliny a další.  

 

Zajímavosti:

Odvarem z pýru se kropily místnosti, které se  měly očistit od "zlých duchů" či negativních  vibrací.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

Avicena   ateroskleróza   obsahuje   olej   plísně   písek   babské rady   krk   fermentace   děti   studené   revma   migrén   nohy   nežádoucí   recept   slezina   Mattioli   horké   krvácení   chřipka   chladné   nachlazení   metabolismus   list   horečka   slezina   čaj   jaterní   mateřské   noha   vřed   nálev   Moučka   sval   žaludek   prášek   Janča   postup   bylinná směs   kloub   návod   zpracování   ledvin   neht   použití   víno   močopudný   Zentrich   astma   rostlina   kořen   epilepsie   Paracelsus   pupen   kornatění   zánět   zácpa   kvasinky   vlas   kontraindikace   abytyše Hildegarda   hlavy   sušení   zelenina   kameny   zlomenin   viry   houba   obsažené   nemoc   koupel   menstruační   bolest   artróza   stonek   zalijeme   arteriskleróza   angína   plíseň   tinktura   vliv   alergie   Podhorná   slinivka   kontraindikace   odvar   zelina   sliznice   indikace   tlak   ovoce   játra   využití   antibiotik   Treben   chřipka   Janča   řídnutí kostí   Galenos   hlas   komplikace   choroba   zrak   kojenec   sirup   dásně   strom   akné   výroba   katar   šlacha   premenstruační   kapsaicin   ruka   teplé   pálení   květ   dna   štítná   kůra   střev   kolika   nať   játra   průjem   pěstování   mrtvice   vitamin   roztroušená   stvol   vývar   Zentrich   hemoroid   minut   končetina   brnění   bylina   vitamín   stonek   mensturace   opar   pijeme   hemeroid   rýma   trávicí   srdce   osteoporóza   užití   Váňa   inhalace   keř   zdraví   fytoterapie   zápal   sběr   žlučník   kůže   bylinka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)