Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pyr ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPýr  plazivý (latinsky elytrigia repens) léčí nemoci močových a dýchacích cest, čistí  krev, posiluje organismus. Je to plazivá trvalka s dlouhým, bělavým, větveným  oddenkem. Z něj vyrůstají přímá, hladká stébla.   Dlouhé, čárkovité listy jsou drsné a ploché. Klásky  má dvouřadé, poměrně řídké. Plodem je nahnědlá  obilka. Kvete v červnu a červenci.Účinky rostliny:

 • otoky
 • převodnění, otoky - močopudný účinek
 • čistí krev (detoxikace)
 • nemoci ledvin
 • nemoci močových cest
 • močové kameny, močový písek, ledvinové kameny, ledvinový písek
 • lupénka
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vysoký cholesterol, vysoká hladina cholesterolu
 • chrání sliznice
 • nemoci dýchacích cest
 • vnitřní hemoroidy - klystýr

Používané části:

Používá se oddenek.  

 

Léčivé vlastnosti:

Pýr je univerzální léčivka. V první řadě slouží  k otokům - odvodňuje organismus. Jako močopudný  a pročišťující prostředek se používá při nemocech  močových cest a ledvin.

Detoxikace - detoxikuje organismus,   pomáhá při látkové výměně (metabolismu) a rozrušuje  ledvinové a močové kaménky. Hodí se k léčení  kožních nemocí, včetně lupénky. Revmatoidní artritida - má působení  protirevmatické. Snižuje hladinu cholesterolu.  
Pýr se dále používá při nemocech dýchacích  cest. Chrání sliznice celého těla.   Pýr celkově posiluje organismus.   Zevně se používá formou klystýrů při vnitřních  hemoroidech.

 

Způsob použití:

Z pýru se dá dělat tinktura, která sedávkuje 3krát  30 kapek denně. Ta se užívá zejména při nemocech  močových cest.   Jako čaj se pýr připravuje formou bylinářského  čaje nebo odvaru. Na 3 dl vody se dávají 3 kávové   lžičky pýru.

 

Kontraindikace:

Pýr nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky.   Je vhodný i pro kojící a těhotné ženy a děti.  

 

Použití v kuchyni:

Oddenek pýru dobře poslouží v trampské kuchyni.   Dá se nakrájený připravovat jako zelenina,   přidávat do rizota, salátů a podobně.  

 

Rozšíření a výskyt:

Pýr se vyskytuje na celé severní polokouli, včetně  severní Afriky. U nás je to nepříjemný plevel,   který najdeme na zahradách, na polích, v příkopech,   na úhorech a podobně.  

 

Sběr:

Pýr k bylinářským účelům sbíráme na podzim  v dopoledních hodinách. Jako potravinu jej lze  sbírat po celý rok. Oddenek rychle umyjeme  pod tekoucí vodou a dáme sušit na slunce nebo  na topení. Po dokonalém usušení hermeticky  uzavřeme v láhvi. Když zjistíme, že přesto natáhl  vzdušnou vlhkost, přesušíme jej na topení.  

 

Možnost záměny:

Některé trávy vypadají podobně jako pýr (např.   jilek mámivý), ovšem podzemní část je spolehlivýmrozlišujícím znamením.  


Pěstování:

Jsem si jist, že všichni zahrádkáři mají spíš opačný  problém - jak se pýru zbavit. I z malého kousku  oddenku vyroste další velká rostlina.  

 

Látky obsažené v pýru:

Slizové látky, saponiny, minerální soli, kyselina  křemičitá, cukry, organické kyseliny a další.  

 

Zajímavosti:

Odvarem z pýru se kropily místnosti, které se  měly očistit od "zlých duchů" či negativních  vibrací.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

inhalace   pijeme   studené   dásně   chřipka   keř   žlučník   obsahuje   zrak   nohy   ateroskleróza   plísně   nežádoucí   bylinka   sběr   prášek   mrtvice   tinktura   květ   revma   stvol   nálev   kojenec   kontraindikace   Mattioli   jaterní   roztroušená   bolest   houba   Treben   minut   koupel   hemeroid   zlomenin   horečka   choroba   Zentrich   Váňa   slinivka   sval   postup   katar   pálení   hlas   štítná   migrén   kůra   Paracelsus   zelenina   horké   játra   indikace   chladné   nemoc   kůže   chřipka   zpracování   premenstruační   písek   angína   ledvin   ovoce   kornatění   komplikace   kontraindikace   brnění   sliznice   pupen   kořen   abytyše Hildegarda   Janča   vřed   bylina   odvar   kvasinky   arteriskleróza   olej   sušení   opar   zánět   neht   vitamín   užití   zápal   návod   játra   Galenos   výroba   vývar   alergie   močopudný   děti   nať   antibiotik   končetina   Zentrich   čaj   využití   list   řídnutí kostí   kameny   krk   strom   bylinná směs   akné   noha   metabolismus   slezina   hlavy   obsažené   stonek   ruka   srdce   Moučka   zdraví   kloub   menstruační   fytoterapie   fermentace   krvácení   vlas   zácpa   Janča   dna   kolika   viry   artróza   epilepsie   plíseň   průjem   Podhorná   tlak   použití   babské rady   pěstování   střev   vliv   stonek   vitamin   kapsaicin   trávicí   recept   žaludek   astma   nachlazení   mateřské   zalijeme   osteoporóza   sirup   šlacha   hemoroid   rýma   mensturace   zelina   rostlina   teplé   víno   Avicena   slezina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)