pyr ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPýr plazivý (latinsky elytrigia repens) léčí nemoci močových a dýchacích cest, čistí krev, posiluje organismus. Je to plazivá trvalka s dlouhým, bělavým, větveným oddenkem. Z něj vyrůstají přímá, hladká stébla. Dlouhé, čárkovité listy jsou drsné a ploché. Klásky má dvouřadé, poměrně řídké. Plodem je nahnědlá obilka. Kvete v červnu a červenci.


Účinky rostliny:



Účinky rostliny:

  • otoky
  • převodnění, otoky - močopudný účinek
  • čistí krev (detoxikace)
  • nemoci ledvin
  • nemoci močových cest
  • močové kameny, močový písek, ledvinové kameny, ledvinový písek
  • lupénka
  • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
  • vysoký cholesterol, vysoká hladina cholesterolu
  • chrání sliznice
  • nemoci dýchacích cest
  • vnitřní hemoroidy - klystýr

Používané části:

Používá se oddenek. 

 

Léčivé vlastnosti:

Pýr je univerzální léčivka. V první řadě slouží k otokům - odvodňuje organismus. Jako močopudný a pročišťující prostředek se používá při nemocech močových cest a ledvin.

Detoxikace - detoxikuje organismus, pomáhá při látkové výměně (metabolismu) a rozrušuje ledvinové a močové kaménky. Hodí se k léčení kožních nemocí, včetně lupénky. Revmatoidní artritida - má působení protirevmatické. Snižuje hladinu cholesterolu
Pýr se dále používá při nemocech dýchacích cest. Chrání sliznice celého těla. Pýr celkově posiluje organismus. Zevně se používá formou klystýrů při vnitřních hemoroidech.

 

Způsob použití:

Z pýru se dá dělat tinktura, která sedávkuje 3krát 30 kapek denně. Ta se užívá zejména při nemocech močových cest. 
Jako čaj se pýr připravuje formou bylinářského čaje nebo odvaru. Na 3 dl vody se dávají 3 kávové lžičky pýru.

 

Kontraindikace:

Pýr nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky. Je vhodný i pro kojící a těhotné ženy a děti

 

Použití v kuchyni:

Oddenek pýru dobře poslouží v trampské kuchyni. Dá se nakrájený připravovat jako zelenina, přidávat do rizota, salátů a podobně. 

 

Rozšíření a výskyt:

Pýr se vyskytuje na celé severní polokouli, včetně severní Afriky. U nás je to nepříjemný plevel, který najdeme na zahradách, na polích, v příkopech, na úhorech a podobně. 

 

Sběr:

Pýr k bylinářským účelům sbíráme na podzim v dopoledních hodinách. Jako potravinu jej lze sbírat po celý rok. Oddenek rychle umyjeme pod tekoucí vodou a dáme sušit na slunce nebo na topení. Po dokonalém usušení hermeticky uzavřeme v láhvi. Když zjistíme, že přesto natáhl vzdušnou vlhkost, přesušíme jej na topení. 

Pýr musíme skladovat v hermeticky uzavřených nádobách, protože snadno natáhne okolní vlhkost, a občas je dobré ho přesušit.

 

Možnost záměny:

Některé trávy vypadají podobně jako pýr (např.  jilek mámivý), ovšem podzemní část je spolehlivýmrozlišujícím znamením. 


Pěstování:

Jsem si jist, že všichni zahrádkáři mají spíš opačný problém - jak se pýru zbavit. I z malého kousku oddenku vyroste další velká rostlina. 

 

Látky obsažené v pýru:

Slizové látky, saponiny, minerální soli, kyselina křemičitá, cukry, organické kyseliny a další. 

 

Zajímavosti:

Odvarem z pýru se kropily místnosti, které se měly očistit od "zlých duchů" či negativních vibrací. 

 

Pojednání o pýru ve skupině přátelé léčivých rostlin

Kdo z nás zahrádkářů by neznal tak zvanou pejřavinu. Ale málo kdo zná její mnohem lepší stránku. Čistící schopnosti této rostliny jsou skutečně neuvěřitelné a vzhledem k jeho četnosti je to bylinka i skutečně výtečně dostupná. Její cílené sbírání, opírání a sušení sice příliš často mezi příležitostnými bylinkáři nevidíme, ale rozhodně stojí za to. Vždyť i při běžném rytí záhonů a vybírání kořenů, někteří musí jejích kořenů vybrat spoustu. Do kompostu se dát nedají, jinak vám zase zaplevelí záhon, ale nasušit si je určitě lze. V dnešní době, kdy se mnoho lidí snaží najít bylinku, která nejen dokonale vyčistí tělo, ale je i mnohem bezpečnější v užívání než mnohé jiné, je pýr zcela neoprávněně přehlížen. Tento obtížně odstranitelný plevel není příliš oblíbený. Je schopen vyrůst z každého kousíčku zapomenutého oddenku a velmi rychle se rozrůstá. Jako léčivá bylina je ovšem vynikající. Jeho účinek je silnější než u jiných bylinek a navíc je jeho užívání zcela bezpečné, protože nejsou známy žádné vedlejší účinky ani při dlouhodobém užívání. Pýr dokáže rozpouštět a odplavovat z těla i velmi odolné usazeniny, které nám mohou způsobovat opravdu vážné zdravotní problémy. V lidovém léčitelství se odedávna používá i k léčení nemocí dýchacích cest. Na sušení se sbírají oddenky nejlépe na podzim, ale lze je sbírat i na na jaře. Pro kuchyňské účely se může sbírat po celý rok. Dříve se jeho pražené oddenky používaly i jako náhrada kávy, pro vysoký obsah cukru se v dobách nouze využíval i k výrobě lihu a piva, za 1. světové války se z něj vyráběl sirup a v trampské kuchyni se využívá jako zelenina.
Pýr dokonale detoxikuje organismus, výrazně zvyšuje imunitu, celkově posiluje a chrání sliznice před poškozením. Je velmi účinný při revmatismu a dně, kdy se doporučuje pít pravidelně. Působí močopudně, zbavuje tělo přebytečných tekutin a zmírňuje otoky. Pravidelné pití pomáhá rozpouštět ledvinové a močové kameny a odplavovat písek. Pomáhá i při ledvinové nedostatečnosti nebo častých zánětech močových cest. Pomáhá odbourávat tuk z jater, čistí je, pomáhá při nemocích jater, sleziny, žlučníkových potížích a podporuje srdeční činnost. Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Důkladnou očistou pomáhá i při různých kožních onemocněních, zde je stejně jako u revmatismu dobré kombinovat vnitřní a vnější použití. Pomáhá napravit škody po léčbě antibiotiky, chemoterapii a mírní následky mírnějších otrav. Doporučuje se přidávat do směsí při nachlazení, infekčních onemocněních nebo trávicích potížích. Významně posiluje látkovou výměnu. Zevně se používá na obklady při revmatismu, kožních vyrážkách a hemoroidech nebo ve formě klystýru při vnitřních hemoroidech.
Velmi účinné je užívání čerstvě vylisované šťávy, které se užívá několik lžiček denně. Další způsob užívání: 2 lžičky sušeného oddenku zalijeme 0,25 ml vody, přivedeme k varu, vaříme 5-10 minut. Scedíme. Pijeme 3x denně. Z oddenků lze připravit i tinkturu.

 

Jak se jinak říká pýru - synonymní názvy: 

Pejr ☼ Pejřavka ☼ Pejřka ☼ Psí tráva