Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pyr ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPýr  plazivý (latinsky elytrigia repens) léčí nemoci močových a dýchacích cest, čistí  krev, posiluje organismus. Je to plazivá trvalka s dlouhým, bělavým, větveným  oddenkem. Z něj vyrůstají přímá, hladká stébla.   Dlouhé, čárkovité listy jsou drsné a ploché. Klásky  má dvouřadé, poměrně řídké. Plodem je nahnědlá  obilka. Kvete v červnu a červenci.Účinky rostliny:

 • otoky
 • převodnění, otoky - močopudný účinek
 • čistí krev (detoxikace)
 • nemoci ledvin
 • nemoci močových cest
 • močové kameny, močový písek, ledvinové kameny, ledvinový písek
 • lupénka
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vysoký cholesterol, vysoká hladina cholesterolu
 • chrání sliznice
 • nemoci dýchacích cest
 • vnitřní hemoroidy - klystýr

Používané části:

Používá se oddenek.  

 

Léčivé vlastnosti:

Pýr je univerzální léčivka. V první řadě slouží  k otokům - odvodňuje organismus. Jako močopudný  a pročišťující prostředek se používá při nemocech  močových cest a ledvin.

Detoxikace - detoxikuje organismus,   pomáhá při látkové výměně (metabolismu) a rozrušuje  ledvinové a močové kaménky. Hodí se k léčení  kožních nemocí, včetně lupénky. Revmatoidní artritida - má působení  protirevmatické. Snižuje hladinu cholesterolu.  
Pýr se dále používá při nemocech dýchacích  cest. Chrání sliznice celého těla.   Pýr celkově posiluje organismus.   Zevně se používá formou klystýrů při vnitřních  hemoroidech.

 

Způsob použití:

Z pýru se dá dělat tinktura, která sedávkuje 3krát  30 kapek denně. Ta se užívá zejména při nemocech  močových cest.   Jako čaj se pýr připravuje formou bylinářského  čaje nebo odvaru. Na 3 dl vody se dávají 3 kávové   lžičky pýru.

 

Kontraindikace:

Pýr nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky.   Je vhodný i pro kojící a těhotné ženy a děti.  

 

Použití v kuchyni:

Oddenek pýru dobře poslouží v trampské kuchyni.   Dá se nakrájený připravovat jako zelenina,   přidávat do rizota, salátů a podobně.  

 

Rozšíření a výskyt:

Pýr se vyskytuje na celé severní polokouli, včetně  severní Afriky. U nás je to nepříjemný plevel,   který najdeme na zahradách, na polích, v příkopech,   na úhorech a podobně.  

 

Sběr:

Pýr k bylinářským účelům sbíráme na podzim  v dopoledních hodinách. Jako potravinu jej lze  sbírat po celý rok. Oddenek rychle umyjeme  pod tekoucí vodou a dáme sušit na slunce nebo  na topení. Po dokonalém usušení hermeticky  uzavřeme v láhvi. Když zjistíme, že přesto natáhl  vzdušnou vlhkost, přesušíme jej na topení.  

 

Možnost záměny:

Některé trávy vypadají podobně jako pýr (např.   jilek mámivý), ovšem podzemní část je spolehlivýmrozlišujícím znamením.  


Pěstování:

Jsem si jist, že všichni zahrádkáři mají spíš opačný  problém - jak se pýru zbavit. I z malého kousku  oddenku vyroste další velká rostlina.  

 

Látky obsažené v pýru:

Slizové látky, saponiny, minerální soli, kyselina  křemičitá, cukry, organické kyseliny a další.  

 

Zajímavosti:

Odvarem z pýru se kropily místnosti, které se  měly očistit od "zlých duchů" či negativních  vibrací.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

ateroskleróza   premenstruační   houba   nať   Zentrich   list   kapsaicin   minut   bolest   zalijeme   vliv   Zentrich   jaterní   bylinná směs   průjem   sliznice   kůže   Janča   alergie   teplé   noha   Galenos   čaj   rýma   recept   kvasinky   horečka   mrtvice   osteoporóza   využití   chřipka   žlučník   kořen   bylina   děti   užití   Treben   kojenec   Váňa   roztroušená   astma   vřed   prášek   mateřské   hlas   řídnutí kostí   obsahuje   kornatění   mensturace   hemeroid   písek   ovoce   střev   vitamín   trávicí   slinivka   Paracelsus   ledvin   strom   nemoc   rostlina   zácpa   kůra   dna   hemoroid   keř   koupel   nežádoucí   štítná   opar   zrak   krk   zlomenin   žaludek   Avicena   zápal   postup   kontraindikace   chřipka   choroba   končetina   návod   inhalace   angína   zelenina   kloub   horké   pupen   víno   epilepsie   brnění   menstruační   olej   Mattioli   dásně   metabolismus   sval   šlacha   zánět   vlas   fytoterapie   srdce   pijeme   močopudný   stonek   viry   kameny   studené   plísně   fermentace   antibiotik   slezina   tinktura   nachlazení   květ   zelina   zpracování   použití   tlak   nálev   pěstování   arteriskleróza   babské rady   výroba   pálení   vitamin   kontraindikace   slezina   sušení   chladné   migrén   katar   indikace   játra   ruka   hlavy   vývar   kolika   sirup   artróza   obsažené   neht   Janča   komplikace   sběr   stvol   Podhorná   plíseň   stonek   bylinka   nohy   krvácení   játra   akné   abytyše Hildegarda   revma   zdraví   odvar   Moučka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)