Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pyr ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiPýr  plazivý (latinsky elytrigia repens) léčí nemoci močových a dýchacích cest, čistí  krev, posiluje organismus. Je to plazivá trvalka s dlouhým, bělavým, větveným  oddenkem. Z něj vyrůstají přímá, hladká stébla.   Dlouhé, čárkovité listy jsou drsné a ploché. Klásky  má dvouřadé, poměrně řídké. Plodem je nahnědlá  obilka. Kvete v červnu a červenci.Účinky rostliny:

 • otoky
 • převodnění, otoky - močopudný účinek
 • čistí krev (detoxikace)
 • nemoci ledvin
 • nemoci močových cest
 • močové kameny, močový písek, ledvinové kameny, ledvinový písek
 • lupénka
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • vysoký cholesterol, vysoká hladina cholesterolu
 • chrání sliznice
 • nemoci dýchacích cest
 • vnitřní hemoroidy - klystýr

Používané části:

Používá se oddenek.  

 

Léčivé vlastnosti:

Pýr je univerzální léčivka. V první řadě slouží  k otokům - odvodňuje organismus. Jako močopudný  a pročišťující prostředek se používá při nemocech  močových cest a ledvin.

Detoxikace - detoxikuje organismus,   pomáhá při látkové výměně (metabolismu) a rozrušuje  ledvinové a močové kaménky. Hodí se k léčení  kožních nemocí, včetně lupénky. Revmatoidní artritida - má působení  protirevmatické. Snižuje hladinu cholesterolu.  
Pýr se dále používá při nemocech dýchacích  cest. Chrání sliznice celého těla.   Pýr celkově posiluje organismus.   Zevně se používá formou klystýrů při vnitřních  hemoroidech.

 

Způsob použití:

Z pýru se dá dělat tinktura, která sedávkuje 3krát  30 kapek denně. Ta se užívá zejména při nemocech  močových cest.   Jako čaj se pýr připravuje formou bylinářského  čaje nebo odvaru. Na 3 dl vody se dávají 3 kávové   lžičky pýru.

 

Kontraindikace:

Pýr nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky.   Je vhodný i pro kojící a těhotné ženy a děti.  

 

Použití v kuchyni:

Oddenek pýru dobře poslouží v trampské kuchyni.   Dá se nakrájený připravovat jako zelenina,   přidávat do rizota, salátů a podobně.  

 

Rozšíření a výskyt:

Pýr se vyskytuje na celé severní polokouli, včetně  severní Afriky. U nás je to nepříjemný plevel,   který najdeme na zahradách, na polích, v příkopech,   na úhorech a podobně.  

 

Sběr:

Pýr k bylinářským účelům sbíráme na podzim  v dopoledních hodinách. Jako potravinu jej lze  sbírat po celý rok. Oddenek rychle umyjeme  pod tekoucí vodou a dáme sušit na slunce nebo  na topení. Po dokonalém usušení hermeticky  uzavřeme v láhvi. Když zjistíme, že přesto natáhl  vzdušnou vlhkost, přesušíme jej na topení.  

 

Možnost záměny:

Některé trávy vypadají podobně jako pýr (např.   jilek mámivý), ovšem podzemní část je spolehlivýmrozlišujícím znamením.  


Pěstování:

Jsem si jist, že všichni zahrádkáři mají spíš opačný  problém - jak se pýru zbavit. I z malého kousku  oddenku vyroste další velká rostlina.  

 

Látky obsažené v pýru:

Slizové látky, saponiny, minerální soli, kyselina  křemičitá, cukry, organické kyseliny a další.  

 

Zajímavosti:

Odvarem z pýru se kropily místnosti, které se  měly očistit od "zlých duchů" či negativních  vibrací.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

bylinná směs   minut   návod   teplé   pijeme   migrén   obsažené   keř   komplikace   zánět   kloub   zlomenin   sušení   abytyše Hildegarda   dásně   využití   slezina   antibiotik   kolika   recept   použití   Váňa   epilepsie   sběr   končetina   mateřské   dna   střev   menstruační   kapsaicin   chřipka   viry   list   pupen   Zentrich   premenstruační   vlas   krk   pěstování   akné   zácpa   nachlazení   průjem   štítná   vřed   květ   kojenec   ruka   zdraví   kameny   nohy   obsahuje   mensturace   vitamin   zápal   řídnutí kostí   opar   bolest   rostlina   Galenos   Mattioli   sval   horečka   kontraindikace   žaludek   šlacha   astma   Paracelsus   zrak   zpracování   vliv   trávicí   vývar   nať   písek   nemoc   houba   metabolismus   kvasinky   ateroskleróza   kontraindikace   nálev   Avicena   zalijeme   nežádoucí   mrtvice   kořen   zelenina   Moučka   zelina   osteoporóza   revma   bylinka   slezina   plíseň   angína   tlak   vitamín   užití   ovoce   studené   bylina   kůže   játra   stonek   olej   brnění   choroba   hemeroid   Treben   stonek   neht   indikace   fermentace   jaterní   artróza   prášek   babské rady   katar   Zentrich   kornatění   odvar   alergie   arteriskleróza   srdce   čaj   Podhorná   hlavy   žlučník   kůra   plísně   ledvin   horké   děti   fytoterapie   víno   Janča   rýma   chřipka   postup   močopudný   krvácení   sliznice   výroba   strom   chladné   hlas   roztroušená   hemoroid   sirup   slinivka   inhalace   játra   noha   Janča   stvol   koupel   tinktura   pálení  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)