rdesno-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiTruskavec ptačí, rdesno ptačí (latinsky Polygonum aviculare, slovensky stavikrv vtáči) - málokdo si této obyčejné bylinky všimne. Stonky truskavce se táhnou po zemi, uprostřed drobných lístků se objevují ještě drobnější narůžovělé květy. Není divu, že lidé truskavec obvykle jen těžko hledají. Lépe ho znají ptáci, kteří s oblibou vyhledávají jeho semena. Jako by to truskavec věděl, přichází člověku vstříc a roste tam, kam lidé nejvíce chodí - okolo cest a chodníků.


Účinky rostliny:

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Truskavec je neškodná bylina a v obvyklém dávkování ji můžeme užívat neomezeně. V přiměřeném množství tuto léčivou rostlinu mohou užívat i těhotné a kojící ženy.


Kde roste?

Truskavec neboli rdesno má rádo udupanou půdu, různé štěrky, písky apod. Často mu nepřekáží ani dlažba nebo asfalt (na asfaltu ho ale nesbírejte - chemická kontaminace). I tak ho lidé nevšímavě míjejí, netuší, o jakou léčebnou hodnotu tím přicházejí. Při troše pozornosti se nám jistě podaří v blízkém okolí truskavec najít.

V lékárnách se droga (bylinka) neprodává, musíte si ho tedy nasušit sami.

Co sbíráme a kdy?

Sbírá se celá kvetoucí nať, nejlépe koncem léta nebo začátkem podzimu, kdy má nejvíce účinných látek. Někdy se vytrhává celou rostlina i s kořeny. Truskavec by se neměl sbírat na prašných nebo chemicky znečištěných místech.

Léčivé účinky

Truskavec je stará léčivá rostlina, která odedávna sloužila k zastavení krváceníK tomu se používá dosud, ale v praxi se využívá spíše jeho stahujících účinků, hlavně při katarech žaludku a střev, průjmech a jiných podobných onemocněních trávicího traktu. Jako jedna z mála bylin vyhání a rozpouští močové kameny. Droga má také mírné protizánětlivé a močopudné účinky. Čaj je prospěšný při chorobách kloubů, při dně, revmatismu, při některých ženských chorobách, především u silného menstruačního krvácení a gynekologické výtoky (bělotok). Slouží též při léčení tuberkulózy a při chronickém onemocnění dýchacích cest.

Zevně slouží čaj z truskavce k omývání špatně se hojících a mokvajících ran, na něž můžeme přikládat také celé spařené byliny. Ve formě obkladu, nejlépe přes noc, se doporučuje na dlouho se hojící hnisavé rány i na krví podlité oči (krvácení do bělimy oka).

 

Čajová směs na zvýšení krevního tlaku:

  • nať truskavce 5 (dílů)
  • nať yzopu 5
  • nať kručinky 4 (díly)
  • nať saturejky 4
  • nať světlíku 4
  • nať pelyňku 3
  • nať rozmarýnu 3

Dvě lžíce směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme asi 15 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme a pijeme ho třikrát denně po třetině množství.

 

Jak se jinak říká truskavci - synonymní názvy: 

Rdesno ptačí ☼ Rdesno truskavec ☼ Chrustavec ☼ Chrusťák ☼ Krevnice ☼ Křupavka ☼ Oupor ☼ Praščák ☼ Ptačí rdesno ☼ Stržné koření ☼ Štikovec ☼ Truskavec ☼ Trutovník ☼ Ucestka ☼ Úpor ☼ Vlčoun ☼ Vrabčí jazyk