Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

santa-kocici-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciŠanta  kočičí (latinsky nepeta cataria)   léčí nervové potíže, zažívací problémy, tlumí  křeče, snižuje krevní tlak.   Šanta kočičí je statná vzpřímená trvalka vysoká  až 80 cm. Listy má řapíkaté, vstřícné, trojúhelníkovité,   na okrajích hrubě pilovité. Na líci lysé,   na rubu šedavé a plstnaté. Květy jsou bílé, někdy  s narůžovělým odstínem. Vyrůstají ve stopkatých,   vidlanovitých svazcích. Plodem je hladká  tvrdka.Účinky rostliny:

 • neklid, nerovzita, popudlivost, melancholie, podráždění
 • nespavost, insomnie
 • psychické, duševní napětí
 • sedativní účinek
 • nervové potíže
 • trávení - zažívací potíže
 • svalové křeče
 • vysoký tlak krve - hypertenze (snižuje tlak krve)
 • nadýmání
 • křeče žaludku
 • křeče žlučníku, bolesti žlučníku
 • průjem u dětí
 • kojenci - bolesti břicha, křeče břicha (do kojenecké lahve)
 • menstruační bolesti, menstruační potíže
 • menstruační křeče
 • zvýšená teplota, horečka
 • rány
 • pohmožděniny

Rostlina kvete přes celé léto a má příjemnou,   výraznou vůni.  

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA:   Šanta nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky. Hodí se pro léčbu kojenců, malých dětí, vhodná je i pro těhotné a kojící ženy.

 

Používané části:

Sbírá se kvetoucí nať.

 

Léčivé vlastnosti:

Šanta má zhruba podobné působení jako meduňka.   Je to mírné sedativum. Užívá se při psychickém  vypětí, nespavosti, podráždění a podobně. Dále  má příznivý vliv na trávení a zažívací trakt. Tlumí nadýmání,   odstraňuje křeče v žaludku, žlučníku i střevech.   Zvláště v pediatrii se užívá i jako lék proti průjmům u dětí.   Tlumí menstruační bolesti, zvláště menstruační křeče.  
Zvyšuje pocení a mírně snižuje zvýšenou teplotu nebo horečku, čehož se  využívá k odstraňování nepříjemných druhotných  potíží při chřipkách a nachlazeních (působí podobně jako Paralen, paracetamol).  
Mírně snižuje krevní tlak. Zevně se přikládá na řezné rány a pohmožděniny.  

 

Způsob použití:

Z šanty se dělá tinktura, která se užívá 3x 30 kapek  denně.   Jako čaj se připravuje formou nálevu. Pijí se 3  šálky denně.   Je vhodná i pro kojence na bolení a křeče v bříšku.   V tom případě se přidává naředěný nálev  do kojenecké láhve.  

 

Kontraindikace:

Šanta nemá žádné kontraindikace ani vedlejší  účinky. Hodí se pro léčbu malých dětí, vhodná je  i pro těhotné a kojící ženy.  

 

Použití v kosmetice:

Z šanty se destilují vonné silice, které se užívají  v parfumeri.  

 

Použití v kuchyni:

Lístky šanty lze v přiměřeném množství přidávat  do nádivek, pod pečená masa, do uzenin  a podobně.

 

Rozšíření a výskyt:

Šanta pochází z jižních oblastí Evropy. U nás se  jedná převážně o pěstovanou bylinu, která však  tu a tam roste divoce v místech, kde dřív byla 

 

Pěstování:

ve starých zahradách, podél plotů,   na rumištích atd. V poslední době se různé druhy  šant s oblibou vysazují v parcích a zahradách.  

 

Sběr:

Sbírá se nať v počátku květu. Nať se seřezává  asi 20 cm nad zemí, aby rostlina mohla dorůst.   Obvykle jsou 2-3 sklizně do roka. Šanta schne  poměrně dobře a suší se ve stínu.  

 

Možnost záměny:

Existuje několik variant šanty (citriodora, compacta),   všechny však krásně a pronikavě voní.   Poněvadž se jedná o rostlinu pěstovanou, lze si  ji pomýlit asi pouze s meduňkou (která je drobnější)   nebo s nějakým druhem máty.  

 

 

Pěstování:

Semena i sazenice (zvláště variantu compacta)   lze koupit v každém dobrém zahradnictví. Staré  rostliny se množí na podzim dělením kořenů nebo
v létě řízkováním. Pěstování ze semen též není  problém. Šanta má ráda přímé slunce (snese  i mírné zastínění) a lehkou dobře odvodněnou  půdu. Nesbíráme-Ii nať pro bylinářské účely, je  dobré rostlinu na podzim sestříhat. Nevymrzá.  

 

Látky obsažené v šantě:

Silice, třísloviny, hořčiny, minerální látky, vitamin  C, laktony a další.

 

Zajímavosti:

Šanta kočičí svou vůní přitahuje kočky (podobně  jako kozlík), takže rostliny od nich bývají často  uválené a zničené.  

 

Poznámky:

K bylinářským účelům se používají i jiné druhy  šant, např š. velkokvětá. Jejich upotřebení je  shodné se šanout kočičí.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

Mattioli   mateřské   močopudný   alergie   opar   zdraví   zpracování   čaj   zápal   střev   nohy   řídnutí kostí   játra   játra   Zentrich   vývar   krk   sušení   využití   tinktura   komplikace   revma   ruka   rýma   Janča   trávicí   vitamin   Podhorná   hlavy   slezina   vitamín   zalijeme   slinivka   kůra   postup   koupel   slezina   horké   choroba   obsahuje   prášek   pijeme   roztroušená   zrak   plíseň   kloub   kornatění   fermentace   písek   kvasinky   plísně   vlas   houba   hemeroid   antibiotik   migrén   krvácení   zlomenin   končetina   zelina   šlacha   arteriskleróza   květ   nať   mensturace   štítná   použití   sirup   katar   bylina   keř   viry   kůže   chřipka   dásně   neht   odvar   list   nežádoucí   babské rady   chřipka   inhalace   chladné   kontraindikace   Janča   rostlina   bylinná směs   hlas   kolika   noha   sval   dna   žlučník   zelenina   ovoce   stvol   angína   Váňa   minut   průjem   teplé   vřed   fytoterapie   recept   jaterní   akné   premenstruační   osteoporóza   kameny   studené   olej   zánět   Avicena   artróza   Moučka   stonek   kořen   bolest   Paracelsus   abytyše Hildegarda   Galenos   horečka   kojenec   pálení   vliv   nachlazení   kapsaicin   ledvin   kontraindikace   hemoroid   Zentrich   astma   srdce   pupen   epilepsie   brnění   výroba   sběr   mrtvice   metabolismus   indikace   strom   užití   nálev   bylinka   tlak   děti   víno   nemoc   sliznice   návod   pěstování   žaludek   menstruační   zácpa   Treben   stonek   ateroskleróza   obsažené  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)