Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

santa-kocici-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciŠanta  kočičí (latinsky nepeta cataria)   léčí nervové potíže, zažívací problémy, tlumí  křeče, snižuje krevní tlak.   Šanta kočičí je statná vzpřímená trvalka vysoká  až 80 cm. Listy má řapíkaté, vstřícné, trojúhelníkovité,   na okrajích hrubě pilovité. Na líci lysé,   na rubu šedavé a plstnaté. Květy jsou bílé, někdy  s narůžovělým odstínem. Vyrůstají ve stopkatých,   vidlanovitých svazcích. Plodem je hladká  tvrdka.Účinky rostliny:

 • neklid, nerovzita, popudlivost, melancholie, podráždění
 • nespavost, insomnie
 • psychické, duševní napětí
 • sedativní účinek
 • nervové potíže
 • trávení - zažívací potíže
 • svalové křeče
 • vysoký tlak krve - hypertenze (snižuje tlak krve)
 • nadýmání
 • křeče žaludku
 • křeče žlučníku, bolesti žlučníku
 • průjem u dětí
 • kojenci - bolesti břicha, křeče břicha (do kojenecké lahve)
 • menstruační bolesti, menstruační potíže
 • menstruační křeče
 • zvýšená teplota, horečka
 • rány
 • pohmožděniny

Rostlina kvete přes celé léto a má příjemnou,   výraznou vůni.  

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA:   Šanta nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky. Hodí se pro léčbu kojenců, malých dětí, vhodná je i pro těhotné a kojící ženy.

 

Používané části:

Sbírá se kvetoucí nať.

 

Léčivé vlastnosti:

Šanta má zhruba podobné působení jako meduňka.   Je to mírné sedativum. Užívá se při psychickém  vypětí, nespavosti, podráždění a podobně. Dále  má příznivý vliv na trávení a zažívací trakt. Tlumí nadýmání,   odstraňuje křeče v žaludku, žlučníku i střevech.   Zvláště v pediatrii se užívá i jako lék proti průjmům u dětí.   Tlumí menstruační bolesti, zvláště menstruační křeče.  
Zvyšuje pocení a mírně snižuje zvýšenou teplotu nebo horečku, čehož se  využívá k odstraňování nepříjemných druhotných  potíží při chřipkách a nachlazeních (působí podobně jako Paralen, paracetamol).  
Mírně snižuje krevní tlak. Zevně se přikládá na řezné rány a pohmožděniny.  

 

Způsob použití:

Z šanty se dělá tinktura, která se užívá 3x 30 kapek  denně.   Jako čaj se připravuje formou nálevu. Pijí se 3  šálky denně.   Je vhodná i pro kojence na bolení a křeče v bříšku.   V tom případě se přidává naředěný nálev  do kojenecké láhve.  

 

Kontraindikace:

Šanta nemá žádné kontraindikace ani vedlejší  účinky. Hodí se pro léčbu malých dětí, vhodná je  i pro těhotné a kojící ženy.  

 

Použití v kosmetice:

Z šanty se destilují vonné silice, které se užívají  v parfumeri.  

 

Použití v kuchyni:

Lístky šanty lze v přiměřeném množství přidávat  do nádivek, pod pečená masa, do uzenin  a podobně.

 

Rozšíření a výskyt:

Šanta pochází z jižních oblastí Evropy. U nás se  jedná převážně o pěstovanou bylinu, která však  tu a tam roste divoce v místech, kde dřív byla 

 

Pěstování:

ve starých zahradách, podél plotů,   na rumištích atd. V poslední době se různé druhy  šant s oblibou vysazují v parcích a zahradách.  

 

Sběr:

Sbírá se nať v počátku květu. Nať se seřezává  asi 20 cm nad zemí, aby rostlina mohla dorůst.   Obvykle jsou 2-3 sklizně do roka. Šanta schne  poměrně dobře a suší se ve stínu.  

 

Možnost záměny:

Existuje několik variant šanty (citriodora, compacta),   všechny však krásně a pronikavě voní.   Poněvadž se jedná o rostlinu pěstovanou, lze si  ji pomýlit asi pouze s meduňkou (která je drobnější)   nebo s nějakým druhem máty.  

 

 

Pěstování:

Semena i sazenice (zvláště variantu compacta)   lze koupit v každém dobrém zahradnictví. Staré  rostliny se množí na podzim dělením kořenů nebo
v létě řízkováním. Pěstování ze semen též není  problém. Šanta má ráda přímé slunce (snese  i mírné zastínění) a lehkou dobře odvodněnou  půdu. Nesbíráme-Ii nať pro bylinářské účely, je  dobré rostlinu na podzim sestříhat. Nevymrzá.  

 

Látky obsažené v šantě:

Silice, třísloviny, hořčiny, minerální látky, vitamin  C, laktony a další.

 

Zajímavosti:

Šanta kočičí svou vůní přitahuje kočky (podobně  jako kozlík), takže rostliny od nich bývají často  uválené a zničené.  

 

Poznámky:

K bylinářským účelům se používají i jiné druhy  šant, např š. velkokvětá. Jejich upotřebení je  shodné se šanout kočičí.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

list   zdraví   pálení   krvácení   horké   sběr   metabolismus   opar   abytyše Hildegarda   kontraindikace   stonek   obsahuje   pěstování   tlak   nohy   nať   teplé   artróza   olej   vitamin   zánět   hemoroid   děti   písek   Paracelsus   střev   Mattioli   premenstruační   játra   zelenina   ateroskleróza   kolika   květ   ruka   jaterní   Podhorná   bylinka   zelina   slezina   nežádoucí   astma   koupel   pijeme   hemeroid   žaludek   noha   využití   řídnutí kostí   slezina   kůra   minut   kornatění   zápal   stvol   vlas   Moučka   bylina   vřed   chřipka   dásně   kůže   mateřské   akné   roztroušená   močopudný   sušení   vitamín   indikace   fermentace   Treben   tinktura   výroba   brnění   osteoporóza   mrtvice   antibiotik   choroba   obsažené   sirup   hlavy   zalijeme   revma   zrak   migrén   stonek   nálev   Galenos   komplikace   viry   sliznice   Váňa   šlacha   zlomenin   návod   odvar   horečka   studené   strom   houba   Janča   Avicena   rýma   sval   pupen   keř   bolest   zpracování   kojenec   postup   katar   menstruační   alergie   babské rady   ovoce   Zentrich   kontraindikace   nemoc   bylinná směs   kloub   zácpa   kameny   fytoterapie   kvasinky   víno   neht   nachlazení   dna   Zentrich   štítná   Janča   ledvin   čaj   hlas   vliv   užití   chřipka   prášek   mensturace   krk   inhalace   končetina   slinivka   rostlina   chladné   srdce   recept   epilepsie   angína   žlučník   plíseň   průjem   trávicí   vývar   plísně   použití   arteriskleróza   kapsaicin   játra   kořen  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)