Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

santa-kocici-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciŠanta  kočičí (latinsky nepeta cataria)   léčí nervové potíže, zažívací problémy, tlumí  křeče, snižuje krevní tlak.   Šanta kočičí je statná vzpřímená trvalka vysoká  až 80 cm. Listy má řapíkaté, vstřícné, trojúhelníkovité,   na okrajích hrubě pilovité. Na líci lysé,   na rubu šedavé a plstnaté. Květy jsou bílé, někdy  s narůžovělým odstínem. Vyrůstají ve stopkatých,   vidlanovitých svazcích. Plodem je hladká  tvrdka.Účinky rostliny:

 • neklid, nerovzita, popudlivost, melancholie, podráždění
 • nespavost, insomnie
 • psychické, duševní napětí
 • sedativní účinek
 • nervové potíže
 • trávení - zažívací potíže
 • svalové křeče
 • vysoký tlak krve - hypertenze (snižuje tlak krve)
 • nadýmání
 • křeče žaludku
 • křeče žlučníku, bolesti žlučníku
 • průjem u dětí
 • kojenci - bolesti břicha, křeče břicha (do kojenecké lahve)
 • menstruační bolesti, menstruační potíže
 • menstruační křeče
 • zvýšená teplota, horečka
 • rány
 • pohmožděniny

Rostlina kvete přes celé léto a má příjemnou,   výraznou vůni.  

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA:   Šanta nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky. Hodí se pro léčbu kojenců, malých dětí, vhodná je i pro těhotné a kojící ženy.

 

Používané části:

Sbírá se kvetoucí nať.

 

Léčivé vlastnosti:

Šanta má zhruba podobné působení jako meduňka.   Je to mírné sedativum. Užívá se při psychickém  vypětí, nespavosti, podráždění a podobně. Dále  má příznivý vliv na trávení a zažívací trakt. Tlumí nadýmání,   odstraňuje křeče v žaludku, žlučníku i střevech.   Zvláště v pediatrii se užívá i jako lék proti průjmům u dětí.   Tlumí menstruační bolesti, zvláště menstruační křeče.  
Zvyšuje pocení a mírně snižuje zvýšenou teplotu nebo horečku, čehož se  využívá k odstraňování nepříjemných druhotných  potíží při chřipkách a nachlazeních (působí podobně jako Paralen, paracetamol).  
Mírně snižuje krevní tlak. Zevně se přikládá na řezné rány a pohmožděniny.  

 

Způsob použití:

Z šanty se dělá tinktura, která se užívá 3x 30 kapek  denně.   Jako čaj se připravuje formou nálevu. Pijí se 3  šálky denně.   Je vhodná i pro kojence na bolení a křeče v bříšku.   V tom případě se přidává naředěný nálev  do kojenecké láhve.  

 

Kontraindikace:

Šanta nemá žádné kontraindikace ani vedlejší  účinky. Hodí se pro léčbu malých dětí, vhodná je  i pro těhotné a kojící ženy.  

 

Použití v kosmetice:

Z šanty se destilují vonné silice, které se užívají  v parfumeri.  

 

Použití v kuchyni:

Lístky šanty lze v přiměřeném množství přidávat  do nádivek, pod pečená masa, do uzenin  a podobně.

 

Rozšíření a výskyt:

Šanta pochází z jižních oblastí Evropy. U nás se  jedná převážně o pěstovanou bylinu, která však  tu a tam roste divoce v místech, kde dřív byla 

 

Pěstování:

ve starých zahradách, podél plotů,   na rumištích atd. V poslední době se různé druhy  šant s oblibou vysazují v parcích a zahradách.  

 

Sběr:

Sbírá se nať v počátku květu. Nať se seřezává  asi 20 cm nad zemí, aby rostlina mohla dorůst.   Obvykle jsou 2-3 sklizně do roka. Šanta schne  poměrně dobře a suší se ve stínu.  

 

Možnost záměny:

Existuje několik variant šanty (citriodora, compacta),   všechny však krásně a pronikavě voní.   Poněvadž se jedná o rostlinu pěstovanou, lze si  ji pomýlit asi pouze s meduňkou (která je drobnější)   nebo s nějakým druhem máty.  

 

 

Pěstování:

Semena i sazenice (zvláště variantu compacta)   lze koupit v každém dobrém zahradnictví. Staré  rostliny se množí na podzim dělením kořenů nebo
v létě řízkováním. Pěstování ze semen též není  problém. Šanta má ráda přímé slunce (snese  i mírné zastínění) a lehkou dobře odvodněnou  půdu. Nesbíráme-Ii nať pro bylinářské účely, je  dobré rostlinu na podzim sestříhat. Nevymrzá.  

 

Látky obsažené v šantě:

Silice, třísloviny, hořčiny, minerální látky, vitamin  C, laktony a další.

 

Zajímavosti:

Šanta kočičí svou vůní přitahuje kočky (podobně  jako kozlík), takže rostliny od nich bývají často  uválené a zničené.  

 

Poznámky:

K bylinářským účelům se používají i jiné druhy  šant, např š. velkokvětá. Jejich upotřebení je  shodné se šanout kočičí.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

děti   kůra   játra   angína   dna   nachlazení   horké   recept   komplikace   mrtvice   fytoterapie   nálev   bylinná směs   vlas   štítná   arteriskleróza   Avicena   hemoroid   stvol   koupel   krk   vitamin   rostlina   obsažené   brnění   plíseň   návod   odvar   rýma   Galenos   noha   užití   horečka   Treben   žlučník   inhalace   kůže   zápal   jaterní   kameny   tinktura   katar   slinivka   minut   zlomenin   postup   akné   olej   čaj   osteoporóza   kontraindikace   mateřské   končetina   antibiotik   ruka   sval   játra   kojenec   bylina   zánět   hlas   Moučka   kvasinky   keř   nežádoucí   řídnutí kostí   chřipka   zrak   pěstování   kontraindikace   Zentrich   slezina   sirup   sběr   hemeroid   krvácení   obsahuje   astma   artróza   chladné   metabolismus   nemoc   neht   sušení   opar   Janča   slezina   trávicí   vývar   Podhorná   abytyše Hildegarda   výroba   šlacha   studené   Paracelsus   stonek   menstruační   zpracování   květ   sliznice   zelina   tlak   plísně   ateroskleróza   močopudný   zalijeme   pijeme   premenstruační   alergie   ovoce   viry   Zentrich   teplé   migrén   střev   nať   využití   fermentace   mensturace   strom   babské rady   kloub   vřed   kořen   průjem   revma   kornatění   houba   Mattioli   kolika   zelenina   víno   roztroušená   použití   choroba   zdraví   epilepsie   pálení   srdce   Janča   stonek   ledvin   dásně   nohy   písek   Váňa   vitamín   vliv   hlavy   chřipka   list   pupen   prášek   indikace   bolest   kapsaicin   zácpa   žaludek   bylinka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)