Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

santa-kocici-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciŠanta  kočičí (latinsky nepeta cataria)   léčí nervové potíže, zažívací problémy, tlumí  křeče, snižuje krevní tlak.   Šanta kočičí je statná vzpřímená trvalka vysoká  až 80 cm. Listy má řapíkaté, vstřícné, trojúhelníkovité,   na okrajích hrubě pilovité. Na líci lysé,   na rubu šedavé a plstnaté. Květy jsou bílé, někdy  s narůžovělým odstínem. Vyrůstají ve stopkatých,   vidlanovitých svazcích. Plodem je hladká  tvrdka.Účinky rostliny:

 • neklid, nerovzita, popudlivost, melancholie, podráždění
 • nespavost, insomnie
 • psychické, duševní napětí
 • sedativní účinek
 • nervové potíže
 • trávení - zažívací potíže
 • svalové křeče
 • vysoký tlak krve - hypertenze (snižuje tlak krve)
 • nadýmání
 • křeče žaludku
 • křeče žlučníku, bolesti žlučníku
 • průjem u dětí
 • kojenci - bolesti břicha, křeče břicha (do kojenecké lahve)
 • menstruační bolesti, menstruační potíže
 • menstruační křeče
 • zvýšená teplota, horečka
 • rány
 • pohmožděniny

Rostlina kvete přes celé léto a má příjemnou,   výraznou vůni.  

 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA:   Šanta nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky. Hodí se pro léčbu kojenců, malých dětí, vhodná je i pro těhotné a kojící ženy.

 

Používané části:

Sbírá se kvetoucí nať.

 

Léčivé vlastnosti:

Šanta má zhruba podobné působení jako meduňka.   Je to mírné sedativum. Užívá se při psychickém  vypětí, nespavosti, podráždění a podobně. Dále  má příznivý vliv na trávení a zažívací trakt. Tlumí nadýmání,   odstraňuje křeče v žaludku, žlučníku i střevech.   Zvláště v pediatrii se užívá i jako lék proti průjmům u dětí.   Tlumí menstruační bolesti, zvláště menstruační křeče.  
Zvyšuje pocení a mírně snižuje zvýšenou teplotu nebo horečku, čehož se  využívá k odstraňování nepříjemných druhotných  potíží při chřipkách a nachlazeních (působí podobně jako Paralen, paracetamol).  
Mírně snižuje krevní tlak. Zevně se přikládá na řezné rány a pohmožděniny.  

 

Způsob použití:

Z šanty se dělá tinktura, která se užívá 3x 30 kapek  denně.   Jako čaj se připravuje formou nálevu. Pijí se 3  šálky denně.   Je vhodná i pro kojence na bolení a křeče v bříšku.   V tom případě se přidává naředěný nálev  do kojenecké láhve.  

 

Kontraindikace:

Šanta nemá žádné kontraindikace ani vedlejší  účinky. Hodí se pro léčbu malých dětí, vhodná je  i pro těhotné a kojící ženy.  

 

Použití v kosmetice:

Z šanty se destilují vonné silice, které se užívají  v parfumeri.  

 

Použití v kuchyni:

Lístky šanty lze v přiměřeném množství přidávat  do nádivek, pod pečená masa, do uzenin  a podobně.

 

Rozšíření a výskyt:

Šanta pochází z jižních oblastí Evropy. U nás se  jedná převážně o pěstovanou bylinu, která však  tu a tam roste divoce v místech, kde dřív byla 

 

Pěstování:

ve starých zahradách, podél plotů,   na rumištích atd. V poslední době se různé druhy  šant s oblibou vysazují v parcích a zahradách.  

 

Sběr:

Sbírá se nať v počátku květu. Nať se seřezává  asi 20 cm nad zemí, aby rostlina mohla dorůst.   Obvykle jsou 2-3 sklizně do roka. Šanta schne  poměrně dobře a suší se ve stínu.  

 

Možnost záměny:

Existuje několik variant šanty (citriodora, compacta),   všechny však krásně a pronikavě voní.   Poněvadž se jedná o rostlinu pěstovanou, lze si  ji pomýlit asi pouze s meduňkou (která je drobnější)   nebo s nějakým druhem máty.  

 

 

Pěstování:

Semena i sazenice (zvláště variantu compacta)   lze koupit v každém dobrém zahradnictví. Staré  rostliny se množí na podzim dělením kořenů nebo
v létě řízkováním. Pěstování ze semen též není  problém. Šanta má ráda přímé slunce (snese  i mírné zastínění) a lehkou dobře odvodněnou  půdu. Nesbíráme-Ii nať pro bylinářské účely, je  dobré rostlinu na podzim sestříhat. Nevymrzá.  

 

Látky obsažené v šantě:

Silice, třísloviny, hořčiny, minerální látky, vitamin  C, laktony a další.

 

Zajímavosti:

Šanta kočičí svou vůní přitahuje kočky (podobně  jako kozlík), takže rostliny od nich bývají často  uválené a zničené.  

 

Poznámky:

K bylinářským účelům se používají i jiné druhy  šant, např š. velkokvětá. Jejich upotřebení je  shodné se šanout kočičí.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

teplé   koupel   bylinka   Janča   horečka   využití   list   trávicí   nemoc   jaterní   babské rady   horké   arteriskleróza   studené   obsažené   hemoroid   zlomenin   kornatění   víno   noha   opar   zelina   antibiotik   ruka   fermentace   kontraindikace   houba   astma   pěstování   tinktura   ovoce   revma   květ   stvol   chladné   dásně   hlas   roztroušená   zdraví   neht   nohy   Váňa   tlak   Galenos   zalijeme   abytyše Hildegarda   pijeme   žlučník   bolest   alergie   obsahuje   zácpa   choroba   zpracování   končetina   viry   olej   štítná   mensturace   mateřské   Treben   slinivka   stonek   zelenina   vitamin   kameny   návod   vliv   kůže   kořen   Mattioli   vitamín   vlas   slezina   děti   indikace   výroba   sušení   bylina   srdce   kůra   krvácení   fytoterapie   Zentrich   Janča   brnění   ledvin   rýma   vřed   průjem   hlavy   Paracelsus   kapsaicin   keř   řídnutí kostí   recept   chřipka   angína   epilepsie   čaj   nežádoucí   játra   kloub   dna   Podhorná   akné   hemeroid   sliznice   stonek   zánět   osteoporóza   artróza   postup   kontraindikace   písek   užití   katar   žaludek   krk   rostlina   Avicena   vývar   inhalace   premenstruační   nachlazení   sirup   Zentrich   metabolismus   strom   chřipka   odvar   zrak   menstruační   komplikace   Moučka   pálení   pupen   prášek   slezina   játra   zápal   migrén   plísně   mrtvice   plíseň   nať   použití   bylinná směs   sběr   kojenec   šlacha   střev   ateroskleróza   nálev   sval   močopudný   kolika   minut   kvasinky  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)