MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

slez-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniSléz přehlížený (malva neglecta wallr.) má malé listy a roste při plotech, okrajích cest, při starých zdech a na rumištích, vždy však jen v blízkosti obývaných prostorů. Kdybychom jej někdy nalezli dále od obce, potom je vcelku jisté, že tam bylo kdysi hospodářství nebo dům.

___

___Účinky rostliny:

 • záněty sliznic
 • zánět žaludku
 • zánět sliznice močového měchýře
 • zánět sliznice dutiny ústní
 • žaludeční vředy
 • emfyzém, plicní rozedma
 • dušnost
 • syndrom suchého oka
 • alergie pokožky obličeje
 • kožní vředy 
 • otoky rukou a nohou po zlomeninách (otoky horních a dolních končetin po frakturách kostí)
 • zánět žil
 • kožní vřed
 • zlomeniny kostí s otoky (zápěstí, kotník ad.)
 • otoky rukou a nohou (otoky horních a dolních končetin)
 • rakovina, rakovina hrtanu
 • vysychání úst
 • vysychání nosu, pocit suchosti a pálení v nose
 • syndrom suchého oka

Sléz s velkými listy, sléz lesní (Malva silvestris) a jiné druhy najdeme nejspíše v zahradách kde jsou květiny a zelenina. Oba druhy obsahují v listech, květech a stoncích slizovité látky a třísloviny. Planý sléz (malolistý) je plazivý, na začátku růstu při oddenku trochu dřevnatý. Má okrouhlé, vroubkované listy na dlouhých stoncích a malé, fialové až bledě růžové květy. Jeho okrouhlý plod vyhlíží jako malý tvarohový koláček. Skoro všechny děti, které rostly na vesnici,
tyto koláčky jedly nebo si s nimi hrály. Sbíráme květy, listy a stonky od června do září. Měli bychom je užívat pokud možno čerstvé, protože při sušení se ztrácejí slizové látky. Ale i sušená rostlina má ještě dobrou léčivou sílu.

Sléz se osvědčil především jako čaj při zánětech sliznice vnitřních orgánů, při zánětech sliznice žaludku (gastritis), při zánětu sliznice měchýře, zažívacího traktu a dutiny ústní, stejně i při žaludečních vředech. Z listů a ječmene si můžeme uvařit polévku. Nejprve uvaříme ječmen a až po vychladnutí přidáme listy slézu. Sléz je možné zvlášť doporučit i při zahlenění plic, zánětu průdušek, kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu. Aby se nezničily slizové látky, používá se ve studeném nálevu, který se přes noc vyluhoval. Přes den se pijí po doušcích dva až tři šálky mírně ohřátého čaje. Sléz vyléčí i velmi houževnatou, nevyléčitelnou – jak se říká – chorobu rozedmu plic, která navíc vyvolá i těžkou dušnost. Pijeme denně nejméně tři šálky čaje a na noc přikládáme na plíce a průdušky obklady ze zapařených a dobře ohřátých listů a květů.

Při zástavě slzení (syndrom suchého oka), se velmi dobře osvědčily koupele očí a obklady očí z vlažného čaje. Při svrbící a pálivé alergii obličeje blahodárně působí omývání vlažným čajem. Zvenčí používáme sléz při poranění, kožních vředech, při oteklinách rukou a nohou po zlomeninách, nebo mají-li původ v zánětu žil. V tomto případě používáme koupele rukou a nohou. S těmito koupelemi mám ty nejlepší zkušenosti. Velmi doporučuji sléz při zlomeninách kosti nohou, když je noha přetěžována a proto otéká.

U nás v sousedství bývala jedna žena, která si před několika léty zlomila kotník. Dlouho měla s nohou těžkosti a jednoho dne musela jít do nemocnice. Po propuštění jsem ji potkala, velmi kulhala a nohu měla oteklou až po koleno. I když se opírala o hůl, pohybovala se jen zvolna. A tak jsme společně nasbíraly čerstvý planý sléz. Druhý den začala s koupelemi nohou. Nepřeháním, když řeknu, že již po týdnu nepotřebovala hůl a noha opět vypadala normálně. Tak tomu bylo i u jiné ženy, která si zlomila zápěstí na pravé ruce, což jí způsobovalo těžkosti. Vždyť řekněte, která matka a hospodyně si může šetřit svou ruku? Každou noc ji ruka bolela a denně otékala. Když jsem se s ní jednou potkala, poradila jsem jí používat sléz. I v tomto případě nastalo rychlé zlepšení. 

Oteklé nohy a bércové vředy opravdu nemusíme mít, i když jsme již staří. Také tady pomáhá sléz společně s čerstvým jitrocelem. Jitrocel dobře umyjeme a vlhký přiložíme na otevřenou ránu. Rána se během noci uzavře a už se více neotevře, i když by už byla deset či patnáct roků stará. Máte-li náhodou takovou otevřenou ránu, pak poslechněte mé rady a použijte čerstvý jitrocel. Budete se divit, jak rychle se rána uzavře. Při čtení těchto řádků si nemyslete: „Ta paní Treben přehání!“ To vše tvrdím jen proto, že v posledním čase jsem měla mnoho podobných zkušeností. 

Nyní vám budu vyprávět jednu příhodu, která se zdá být neuvěřitelná, je však pravdivá. Je skutečně zarážející, co všechno dokáže tato malá, při zemi se držící léčivá rostlina. Jednoho dne jsem seděla v Linci v kasině divadla u stolu a obědvala jsem. Přisedla jedna dáma a během rozhovoru jsem se dozvěděla, že má velké starosti o svého muže, který z času na čas musí chodit do nemocnice a teď už ztratil hlas. Lékaři se vždy vyhnuli odpovědi na její otázky, obávali se však, že má rakovinu hrtanu. Řekla jsem jí: „Jen neklesejte na mysli! Zkuste to s léčivkami. Máme přece sléz, který léčí zánět hrtanu. Je třeba jím několikrát přes den kloktat a občas si dát na noc obklad z kaše, kterou připravíme z ječné mouky a čaje ze slézu.“ To bylo ve čtvrtek. Během rozhovoru jsme se spřátelily a vyměnily si adresy. Za týden mi dáma z Lince telefonovala: „K vašemu stolu mne přivedl anděl strážný. Mému muži je již lépe. Jednala jsem přesně tak, jak jste radila. Mám dceru, která je ve Vídni lékařkou. Seznámila jsem ji se svým úmyslem vzít otce z nemocnice, že to chci zkusit s léčivými rostlinami. Odpověděla:“Maminko, když tě to uspokojí, takto udělej.‘ Pak jsem hovořila i s primářem a on také řekl, že není zásadně proti léčivým rostlinám. Pak jsem manžela přivedla domů, on kloktal a já jsem mu připravovala teplé obklady na krk. Před několika dny se mu navrátil i hlas!“ Za týden přišla další telefonická zpráva: „Můj muž se cítí dobře a má silnou naději, že zakrátko bude již opět vyučovat. Ještě bych vám chtěla říci, co říkal ošetřující primář, když jsem mu všechno oznámila – tato žena by měla dostat zlatý řád!“

Náš dobrý, obyčejný sléz neléčí tedy pouze záněty hrtanu, ale i zhoubná onemocnění hrtanu. V tomto případě vyluhujeme přes noc 2,5 litru denní dávky, do každé 1/4 litru dáme vrchovatou čajovou lžičku bylinky. Ráno mírně zahřejeme a uschováme v termosce, kterou jsme napřed vypláchli horkou vodou.

Během dne vypijeme po doušcích čtyři šálky a zbytek používáme jako kloktadlo, které se osvědčuje i proti vysychání v ústech, nose a hrtanu!

Planý sléz má své místo zvláště při hospodářských domech, ale v našich časech ho lidé stále více ničí. Každý se chce zbavit vlhkosti a špíny. Domu chce dát pěkný venkovní vzhled, proto vybuduje okolo betonový chodník nebo jej vydláždí. Tím však odebírá slézu jeho domovské místo. Takto pomalu vymizí velký pomocník lidstva, sléz planý, za který bychom měli být Bohu vděčni.

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ SLÉZE:

 • Čaj ze sléze: Pouze studenou cestou! Jedna vrchovatá čajová lžička bylinek na 1/4 litru vody, necháme přes noc stát a ráno mírně ohřejeme.
 • Slézová koupel nohou a rukou: Do pětilitrové nádoby se studenou vodou vsypeme na noc jednu vrchovatou dvouhrst slézu planého. Druhý den vše zahřejeme na teplotu, kterou ruce či nohy snesou. Koupeme 20 minut, vodu můžeme ještě dvakrát použít, když ji předem zahřejeme.
 • Obklady ze sléze: Zbytek po přípravě čaje znovu v trošce vody ohřejeme, smísíme s ječnou moukou na kaši, natřeme na lněný hadřík a teplé přiložíme.

 

Jak se jinak říká slézu - synonymní názvy: 

Sléz maurský ☼ Boží koláčky ☼ Homůlky ☼ Chlebíčky ☼ Koláčky ☼ Sleží ☼ Syrečky

 

 Léčba bylinkami je v případě onkologického onemocnění vždy jen podpůrná. Respektujte názory onkologa. 

 

Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

pěstování   bylinná směs   Avicena   strom   hemeroid   pijeme   Zentrich   močopudný   alergie   kapsaicin   zánět   sušení   sirup   vřed   vlas   Váňa   játra   využití   rostlina   stvol   kojenec   sval   účinek   chřipka   hlavy   řídnutí kostí   pupen   fytoterapie   minut   premenstruační   trávicí   prášek   fermentace   metabolismus   srdce   opar   obsahuje   bylinka   písek   noha   játra   květ   Treben   Moučka   krvácení   návod   vitamín   žlučník   kolika   zelina   zdraví   olej   plísně   neht   zlomenin   kůra   účinky   Mattioli   slezina   roztroušená   kloub   mateřské   vliv   bolest   pálení   artróza   kořen   stonek   použití   čaj   koupel   kvasinky   babské rady   Janča   horké   tlak   Podhorná   sliznice   indikace   brnění   obsažené   víno   migrén   sběr   bylina   dásně   menstruační   děti   komplikace   Paracelsus   kameny   epilepsie   akné   keř   nachlazení   kornatění   zácpa   list   teplé   jaterní   chřipka   ledvin   kůže   kontraindikace   plíseň   průjem   nálev   zalijeme   výroba   žaludek   šlacha   odvar   tinktura   recept   hlas   Galenos   zápal   užití   osteoporóza   ateroskleróza   viry   vývar   astma   Janča   houba   chladné   zpracování   mrtvice   nemoc   krk   zrak   antibiotik   nať   katar   slezina   štítná   angína   nežádoucí   ruka   revma   hemoroid   mensturace   rýma   slinivka   střev   končetina   arteriskleróza   ovoce   inhalace   abytyše Hildegarda   vitamin   stonek   postup   choroba   Zentrich   horečka   studené   kontraindikace   zelenina   dna   nohy  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)