Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

slez-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniSléz přehlížený (malva neglecta wallr.)   má malé listy a roste při plotech, okrajích cest, při starých zdech a na  rumištích, vždy však jen v blízkosti obývaných prostorů. Kdybychom jej někdy  nalezli dále od obce, potom je vcelku jisté, že tam bylo kdysi hospodářství nebo  dům.

___

___Účinky rostliny:

 • záněty sliznic
 • zánět žaludku
 • zánět sliznice močového měchýře
 • zánět sliznice dutiny ústní
 • žaludeční vředy
 • emfyzém, plicní rozedma
 • dušnost
 • syndrom suchého oka
 • alergie pokožky obličeje
 • kožní vředy 
 • otoky rukou a nohou po zlomeninách (otoky horních a dolních končetin po frakturách kostí)
 • zánět žil
 • kožní vřed
 • zlomeniny kostí s otoky (zápěstí, kotník ad.)
 • otoky rukou a nohou (otoky horních a dolních končetin)
 • rakovina, rakovina hrtanu
 • vysychání úst
 • vysychání nosu, pocit suchosti a pálení v nose
 • syndrom suchého oka

Sléz s velkými listy, sléz lesní (Malva silvestris) a jiné druhy najdeme  nejspíše v zahradách kde jsou květiny a zelenina. Oba druhy obsahují v listech,   květech a stoncích slizovité látky a třísloviny. Planý sléz (malolistý) je plazivý,   na začátku růstu při oddenku trochu dřevnatý. Má okrouhlé, vroubkované listy  na dlouhých stoncích a malé, fialové až bledě růžové květy. Jeho okrouhlý plod  vyhlíží jako malý tvarohový koláček. Skoro všechny děti, které rostly na vesnici,
tyto koláčky jedly  nebo si s nimi hrály. Sbíráme květy, listy a stonky od června do září. Měli bychom je užívat pokud  možno čerstvé, protože při sušení se ztrácejí slizové látky. Ale i sušená rostlina má ještě dobrou léčivou  sílu.

Sléz se osvědčil především jako čaj při zánětech sliznice vnitřních orgánů, při zánětech sliznice  žaludku (gastritis), při zánětu sliznice měchýře, zažívacího traktu a dutiny ústní, stejně i při  žaludečních vředech. Z listů a ječmene si můžeme uvařit polévku. Nejprve uvaříme ječmen a až po  vychladnutí přidáme listy slézu. Sléz je možné zvlášť doporučit i při zahlenění plic, zánětu průdušek,   kašli a silném chrapotu, dále také při zánětu mandlí a hrtanu. Aby se nezničily slizové látky, používá  se ve studeném nálevu, který se přes noc vyluhoval. Přes den se pijí po doušcích dva až tři šálky mírně  ohřátého čaje. Sléz vyléčí i velmi houževnatou, nevyléčitelnou – jak se říká – chorobu rozedmu plic,   která navíc vyvolá i těžkou dušnost. Pijeme denně nejméně tři šálky čaje a na noc přikládáme na plíce a  průdušky obklady ze zapařených a dobře ohřátých listů a květů.

Při zástavě slzení (syndrom suchého oka) , se velmi dobře osvědčily koupele očí a obklady očí z vlažného  čaje. Při svrbící a pálivé alergii obličeje blahodárně působí omývání vlažným čajem. Zvenčí používáme  sléz při poranění, kožních vředech, při oteklinách rukou a nohou po zlomeninách, nebo mají-li původ v zánětu žil.   V tomto případě používáme koupele rukou a nohou.   S těmito koupelemi mám ty nejlepší zkušenosti. Velmi doporučuji sléz při zlomeninách kosti nohou,   když je noha přetěžována a proto otéká.

U nás v sousedství bývala jedna žena, která si před několika léty zlomila kotník. Dlouho měla s nohou  těžkosti a jednoho dne musela jít do nemocnice. Po propuštění jsem ji potkala, velmi kulhala a nohu měla  oteklou až po koleno. I když se opírala o hůl, pohybovala se jen zvolna. A tak jsme společně nasbíraly  čerstvý planý sléz. Druhý den začala s koupelemi nohou. Nepřeháním, když řeknu, že již po týdnu  nepotřebovala hůl a noha opět vypadala normálně. Tak tomu bylo i u jiné ženy, která si zlomila zápěstí na  pravé ruce, což jí způsobovalo těžkosti. Vždyť řekněte, která matka a hospodyně si může šetřit svou  ruku? Každou noc ji ruka bolela a denně otékala. Když jsem se s ní jednou potkala, poradila jsem jí  používat sléz. I v tomto případě nastalo rychlé zlepšení.  

Oteklé nohy a bércové vředy opravdu nemusíme mít, i když jsme již staří. Také tady pomáhá sléz  společně s čerstvým jitrocelem. Jitrocel dobře umyjeme a vlhký přiložíme na otevřenou ránu. Rána se  během noci uzavře a už se více neotevře, i když by už byla deset či patnáct roků stará. Máte-li náhodou  takovou otevřenou ránu, pak poslechněte mé rady a použijte čerstvý jitrocel. Budete se divit, jak rychle se  rána uzavře. Při čtení těchto řádků si nemyslete: „Ta paní Treben přehání! “ To vše tvrdím jen  proto, že v posledním čase jsem měla mnoho podobných zkušeností.  

Nyní vám budu vyprávět jednu příhodu, která se zdá být neuvěřitelná, je však pravdivá. Je skutečně  zarážející, co všechno dokáže tato malá, při zemi se držící léčivá rostlina. Jednoho dne jsem seděla v  Linci v kasině divadla u stolu a obědvala jsem. Přisedla jedna dáma a během rozhovoru jsem se  dozvěděla, že má velké starosti o svého muže, který z času na čas musí chodit do nemocnice a teď už  ztratil hlas. Lékaři se vždy vyhnuli odpovědi na její otázky, obávali se však, že má rakovinu hrtanu.   Řekla jsem jí: „Jen neklesejte na mysli! Zkuste to s léčivkami. Máme přece sléz, který léčí zánět hrtanu.   Je třeba jím několikrát přes den kloktat a občas si dát na noc obklad z kaše, kterou připravíme z ječné  mouky a čaje ze slézu. “ To bylo ve čtvrtek. Během rozhovoru jsme se spřátelily a vyměnily si adresy. Za  týden mi dáma z Lince telefonovala: „K vašemu stolu mne přivedl anděl strážný. Mému muži je již lépe.   Jednala jsem přesně tak, jak jste radila. Mám dceru, která je ve Vídni lékařkou. Seznámila jsem ji se svým  úmyslem vzít otce z nemocnice, že to chci zkusit s léčivými rostlinami. Odpověděla: “Maminko, když tě  to uspokojí, takto udělej. ‘ Pak jsem hovořila i s primářem a on také řekl, že není zásadně proti léčivým  rostlinám. Pak jsem manžela přivedla domů, on kloktal a já jsem mu připravovala teplé obklady na krk.   Před několika dny se mu navrátil i hlas! “ Za týden přišla další telefonická zpráva: „Můj muž se cítí dobře  a má silnou naději, že zakrátko bude již opět vyučovat. Ještě bych vám chtěla říci, co říkal ošetřující  primář, když jsem mu všechno oznámila – tato žena by měla dostat zlatý řád! “

Náš dobrý, obyčejný sléz neléčí tedy pouze záněty hrtanu, ale i zhoubná onemocnění hrtanu. V tomto  případě vyluhujeme přes noc 2,5 litru denní dávky, do každé 1/4 litru dáme vrchovatou čajovou lžičku  bylinky. Ráno mírně zahřejeme a uschováme v termosce, kterou jsme napřed vypláchli horkou vodou.

Během dne vypijeme po doušcích čtyři šálky a zbytek používáme jako kloktadlo, které se osvědčuje i  proti vysychání v ústech, nose a hrtanu!

Planý sléz má své místo zvláště při hospodářských domech, ale v našich časech ho lidé stále více ničí.   Každý se chce zbavit vlhkosti a špíny. Domu chce dát pěkný venkovní vzhled, proto vybuduje okolo  betonový chodník nebo jej vydláždí. Tím však odebírá slézu jeho domovské místo. Takto pomalu vymizí  velký pomocník lidstva, sléz planý, za který bychom měli být Bohu vděčni.

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ SLÉZE:

 • Čaj ze sléze: Pouze studenou cestou! Jedna vrchovatá čajová lžička bylinek na 1/4 litru  vody, necháme přes noc stát a ráno mírně ohřejeme.
 • Slézová koupel nohou a rukou: Do pětilitrové nádoby se studenou vodou vsypeme na noc jednu vrchovatou  dvouhrst slézu planého. Druhý den vše zahřejeme na teplotu, kterou ruce či nohy snesou. Koupeme 20  minut, vodu můžeme ještě dvakrát použít, když ji předem zahřejeme.
 • Obklady ze sléze: Zbytek po přípravě čaje znovu v trošce vody ohřejeme, smísíme s ječnou  moukou na kaši, natřeme na lněný hadřík a teplé přiložíme.

 

  Léčba bylinkami je v případě onkologického onemocnění vždy jen podpůrná. Respektujte názory onkologa.  

 

Zdroj:   Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

tlak   bylina   ledvin   fermentace   postup   šlacha   Janča   štítná   využití   slezina   slinivka   alergie   epilepsie   žaludek   zánět   noha   víno   horké   květ   zácpa   zrak   abytyše Hildegarda   bylinka   katar   hlas   průjem   nachlazení   končetina   odvar   kontraindikace   mensturace   keř   olej   Váňa   migrén   choroba   kloub   sval   Avicena   nálev   použití   zdraví   bylinná směs   zelina   zalijeme   obsažené   sliznice   Paracelsus   vitamin   vřed   kůra   kojenec   brnění   roztroušená   astma   hemoroid   kontraindikace   zpracování   kvasinky   opar   menstruační   inhalace   arteriskleróza   plíseň   kůže   Mattioli   mateřské   kolika   kořen   Zentrich   stonek   indikace   obsahuje   rostlina   horečka   komplikace   hlavy   chladné   nemoc   revma   čaj   premenstruační   krk   chřipka   bolest   chřipka   antibiotik   list   nať   dásně   jaterní   nohy   slezina   pijeme   plísně   koupel   střev   ovoce   akné   minut   zelenina   Podhorná   vitamín   fytoterapie   močopudný   dna   angína   tinktura   teplé   Treben   kapsaicin   krvácení   pupen   vlas   Janča   užití   neht   sběr   zlomenin   Moučka   vliv   mrtvice   výroba   zápal   studené   játra   houba   Zentrich   játra   návod   ruka   hemeroid   prášek   babské rady   osteoporóza   pěstování   stonek   vývar   metabolismus   viry   strom   kameny   děti   recept   kornatění   artróza   trávicí   písek   Galenos   ateroskleróza   stvol   řídnutí kostí   žlučník   sirup   sušení   pálení   srdce   rýma   nežádoucí  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)