Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.
stevie-sladka-rostlina-ktera-mozna-nahradi-sladidlaNajdeme v rostlinné říši sladidlo, které bychom mohli používat s čistým svědomím? Cukry jsou pro rostliny základní zásobní látkou, Zajímavé je, že cukry dokážou vyrábět jenom rostliny. Živočichové tohle nedokážou, proto je musí získávat ze své potravy. Během historie člověk postupně zjistil, že druhů, které cukrů obsahují větší množství, je víc, a začal je ve větším množství využívat.


Účinky rostliny:

  • antibakteriální účinky
  • hojivé účinky
  • zvýšení citlivosti na hormon slinivky břišní inzulín

Na celé zeměkouli lidé spotřebují ve své stravě tuny fruktózy, která prokazatelně poškozuje zdraví (článek o vlivu fruktózy na lidské zdraví je zde). Jak to vyřešit? Mohla by pomoci mexická agáve? Ne. Obsahuje vysoký podíl fruktózy – až 50 gramů na 100 gramů sirupu. Nebo třeba javorový sirup? Bohužel také nikoli. Z 60 % obsahuje sacharózu.

 

Téměř zázračná stévie

V poslední době se hodně mluví o stévii, odborně stevia rebaudiana, hvězdnicovitá rostlina. Původně pochází s Paraguaje. Obsahuje látku zvanou steviosid, který je až třistakrát sladší než řepný cukr sacharóza. Velká výhoda této rostliny je právě to, že látka, která je sladká (steviosid), je necukerné povahy a v lidském těle se vůbec nerozkládá a vůbec není trávena a prochází traktem v nezměněné podobě. Takže my vlastně jediné, co z toho máme, je ta sladká chuť, ale ani jediná kalorie navíc.

Tato rostlina má i léčivé účinky. Zvyšuje citlivost na inzulin a po jídle snižuje množství glukózy v krvi. Udává se, že působí příznivě i na hladinu cukru v játrech a povzbuzuje činnost slinivky břišní. Na rozdíl od cukru má antibakteriální a hojivé vlastnosti. Má dobrý vliv na sliznici dutiny ústní a zuby (na rozdíl od klasických cukrů).

 

Výroba extraktu ze stévie

Zajímá vás, jak získat steviosidy ze stévie? Jednoduše. Extrakcí. V domácích podmínkách vám mohu nabídnout dvě základní varianty: extrahování do vody, a potom v alkoholu. Extrakce do vody je úplně jednoduchá a hlavně dostupná. Stačí k tomu voda a sušené listy stévie. Je úplně jedno, zda jsou drcené nebo celé.

Nejprve necháme uvařit půllitr vody. Ve varné konvici nebo na plotně. V tom případě v nerezovém hrnci. Vodu necháme chvíli odstát, aby nebyla vroucí. Budeme ji totiž přelévat do porcelánové, skleněné nebo plastové nádoby. Do odstáté vody vsypte tři čtvrtiny hrnku až jeden hrnek sušené stévie. A pozor – důkladně promíchejte. Nechte dva dny odstát. A během těchto dvou dnů občas promíchejte. Během těchto dvou dní probíhá ve vodě louhování sladkých šťáv z listů stévie. Před scezením ještě promíchejte a nechte usadit. Pak již směs nemíchejte. Vezměte čistou láhev, vypláchnutou horkou vodou. Přes jemné sítko, filtr nebo čistý kapesník extrakt přefiltrujte. Láhev dobře uzavřete a uložte do ledničky. Takto vyrobený extrakt vám vydrží až rok v chladu.

 

Pěstování stévie

Pěstovat stévii je úplně jednoduché. Stačí dvě hlavní věci: světlo a teplo. V zimě stévie přezimuje v místnosti, kde musí být minimálně 5 až 10 °C. V zimě také shodí téměř všechny listy, přezimují pouze kořeny. No a důležité je také pořádně, důkladně zalévat, aby hlína byla stále vlhká.  

 

Množení stévie řízkováním koženů nebo odnožemi

Stévie se množí nejlépe zelenými řízky, řízky kořenů, nebo odnožemi. Nať se sklízí dva až třikrát za sezónu seřezáním. Většinou se pak suší. Rostlina zanedlouho obrazí novými stonky a listy.

Poznatky o pěstování stévie se nám ještě budou hodit. Vědci ve Spojených státech totiž nedávno srovnávali metabolizmus fruktózy s metabolizmem etanolu. Zjistili, že nadměrný přísun fruktózy způsobuje stejné problémy, jako alkohol. Fruktóza pouze nevyvolává opilost. Vědci proto začali bít na poplach a požadují omezení spotřeby cukru. Dokládají, že by se cukry, které jsou silně návykové, měly danit úplně stejně jako alkohol nebo tabák.

 


Spolupráce:

Mgr. Tomáš Procházka, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK v Praze

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

krvácení   nachlazení   stvol   žlučník   osteoporóza   kornatění   bylina   zdraví   arteriskleróza   sirup   epilepsie   angína   pijeme   artróza   Moučka   ateroskleróza   alergie   revma   koupel   mateřské   komplikace   zelina   květ   mrtvice   hemoroid   žaludek   hlavy   menstruační   játra   čaj   sběr   slezina   kojenec   migrén   zalijeme   Janča   bylinná směs   zápal   nať   Váňa   tinktura   obsahuje   kloub   děti   chřipka   dásně   šlacha   sval   výroba   keř   prášek   minut   Zentrich   končetina   vliv   kvasinky   nežádoucí   zrak   využití   slinivka   roztroušená   krk   obsažené   chřipka   kontraindikace   vývar   nálev   kořen   neht   houba   bolest   jaterní   Galenos   vřed   ruka   antibiotik   postup   recept   kůra   kontraindikace   pěstování   strom   vitamin   zelenina   pálení   močopudný   studené   chladné   bylinka   inhalace   hemeroid   stonek   zlomenin   brnění   zácpa   astma   kapsaicin   odvar   játra   Mattioli   řídnutí kostí   metabolismus   víno   dna   olej   trávicí   abytyše Hildegarda   použití   vitamín   srdce   noha   Avicena   zpracování   vlas   písek   mensturace   hlas   zánět   indikace   plíseň   teplé   nohy   premenstruační   horečka   rostlina   Zentrich   Podhorná   kolika   sliznice   plísně   Paracelsus   viry   slezina   Treben   sušení   fytoterapie   průjem   kůže   stonek   list   pupen   rýma   fermentace   štítná   návod   babské rady   nemoc   katar   horké   ledvin   tlak   ovoce   opar   choroba   Janča   střev   akné   kameny   užití  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)