MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

vlastovicnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-2Ve starých bylinářích má vlaštovičník i tato pojmenování: Herrgotts-gnade (boží  milost), Marlenkraut (rostlina Mariina), Gottesgabe (boží dar), Herrgottsblatt (boží  list), Goldwurz (zlatý kořen), Blutkraut (krvavá bylina), Augenwurz (oční koření). Z  názvů si dovedeme domyslet, v jaké úctě byla kdysi tato rostlina, kterou dnes mnoho  lidí pokládá za jedovatý plevel.Účinky rostliny:

 • doplňková léčba leukémie
 • těžké nemoci jater
 • podpora metabolismu
 • detoxikace organismu (pozor, šetrné dávkování v malých dávkách! )
 • žloutenka, hepatitida
 • nemoci ledvin
 • zlatá žíla - hemoroidy, hemeroidy
 • píchání, pálení při močení
 • hučení v uších - tinnitus, tinitus
 • nemoci kůže
 • kuří oka
 • bradavice
 • kožní lišej
 • šedý zákal
 • nemoci rohovky
 • namáhaný zrak
 • chlupy ve tváří  (hypertrichóza, hirdutismus)
 • silné ochlupení rukou, nohou

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Vlaštovičník je ve větším dávkování jedovatá bylina, kterou vnitřně nedoporučujeme používat bez vědomí lékaře!   Při onkologických onemocněních je vlaštovičník pouze podpůrná léčba "západní" medicíny, léčbu musí vždy řídit onkolog!
ZAJÍMAVOST OD ZBYŇKA MLČOCHA: Tato bylinka známé rakouské bylinkářce Marii Treben pomohla při závažném onemocnění v uprchlickém táboře v období války. Maria Treben prý říkávala, že jí vlaštovičník zachránil život.  

Dnešní odpor vůči této bylině si dovedu vysvětlit jen tak, že v počátcích  průmyslové výroby léčiv se zásadně zatracovaly všechny vysoce hodnotné léčivé  rostliny, a to proto, aby lidé byli odlákáni od léčivek a začali užívat chemické léky.   Vlaštovičník je rozvětvený a 30 až 80 cm vysoký, kvete v květnu a dále až do  podzimu. Z lodyhy i oddenku prýští oranžovožlutá, hustá šťáva.

vlastovicnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani

Vlaštovičník  nejraději roste na jižních okrajích lesa, při zdech, plotech, na rumištích. Ať je již léto  jakkoliv suché, i když jsou jižní stráně vyprahlé, ze stonku vždy vytéká mnoho  oranžovožluté šťávy. Vlaštovičník však najdeme i v zimě, kdy je vše pokryto  sněhem, pokud jsme si zapamatovali místo, kde roste.
vlastovicnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-4Rostlina pročišťuje krev a napomáhá tvorbě krve. Použila bych ji spolu s  kopřivou a výhonky černého bezu jako podpůrnou kúru při leukémii. Této čajové směsi je však třeba vypít za den alespoň dva  litry, má-li se dosáhnout dobrých výsledků.   Vlaštovičník je nejspolehlivějším prostředkem při těžkých onemocněních jater, zvláště když se  užívá v čerstvém stavu. Používá se, protože pročišťuje krev a játra, dobře ovlivňuje i látkovou výměnu.  

S úspěchem se užívá při onemocnění žlučníku, ledvin. Velmi rychle se vyléčí žloutenka, když se  dá 30 g natě i s oddenkem na dvě hodiny do půl litru bílého vína (viz způsob použití níže).  

Možno jej doporučit i při zlaté žíle (hemoroidech) a pálení v konečníku, při píchání a pálení při močení, jakož i při  hučení v uších (tinitus) . V těchto případech je třeba během dne vypít po doušcích dva až tři šálky čaje, který se  nevaří, ale pouze spaří vroucí vodou.
Zevně se používá při chorobách kůže, kuřích okách, bradavicích a nemizejících lišejích.

Šedý zákal a  skvrny na rohovce mizejí. Šťáva pomáhá i při krvácení a odchlípnutí sítnice. Sebere se vlaštovičník,   umyje se a křehký stonek se rozdrtí mezi navlhčeným palcem a ukazováčkem. Takto získanou šťávou se  ukazovákem potřou koutky zavřených očí. Oči se sice nepotřou, ale z koutků se šťáva do nich dostane. Nemocný pociťuje přitom pálení očí.   Toto platí pro šedý zákal, oslabení zraku a preventivně též tehdy, když se velmi namáhají zdravé oči. Mně  to také velmi dobře pomáhá, když někdy vyřizuji do pozdní noci poštu. Jsem-li unavená, přinesu si ze  zahrady vlaštovičník a vlhčím si šťávou oční koutky. Mám přitom vždy příjemný pocit, jakoby mi spadl z  očí závoj.
Z vlaštovičníku se dělá také tinktura. Proti uvedeným neduhům se užívá dvakrát až třikrát denně 10 až  15 kapek s trochou vody.  

Před několika lety mi vyprávěli o jedné selce, která měla na pravém dolním víčku oka červený vřed,   velký jako nehet malíčku. Byla si u očního lékaře pro brýle. Tomu se to nelíbilo, i když měla vřed už osm  let a nepůsobil jí žádné bolesti, a proto poslal kousek tkáně na vyšetření. Byla to kožní rakovina.   Dovedete si představit, jaký šok to pro mladou ženu byl. Její rodina patřila do okruhu našich známých a  tak jsem jí poradila vlaštovičník. Bylo to v únoru a naštěstí byla mírná zima. Vlaštovičník přezimuje a  zůstane zelený. Poradila jsem jí, aby ho vykopala a přesadila do květináče a tak ho měla vždy po ruce.   Měla si pětkrát až šestkrát přes den potřít choré místo čerstvou šťávou.   Radila jsem jí, aby šla jednou měsíčně na rentgenové ozařování do Lince, jak to předepsal lékař, i  když tato ozařování vůbec neodstraní rakovinné nádory, ale nejvýše zničí zdravou kůži a často i kosti.   Těsně před vánocemi jsem zažila velkou radost, neboť zhoubný nádor zmizel. Když mne žena navštívila,   padla mi hned u dveří kolem krku. Předtím byla u očního lékaře a ten se jí udiveně ptal, co dělala. Na její  odpověď: „Měsíčně jsem chodila do Lince na rentgen, “ lékař nahlas přemýšlel: „Když to odstranilo  rentgenové ozařování, potom je to zázrak. “ Potom mi dále vyprávěla, že by to opravdu duševně nebyla  vydržela, když při ozařování viděla tváře ostatních pacientů vyžrané až na kost, kdybych jí nebyla  dodávala odvahu, víru a sebedůvěru vždy, když tam měla jít. A tak nyní prosím všechny, kteří tyto řádky  čtete – pomozte i vy v podobných případech a ušetříte svým bližním hrozný konec. V naší době je životní  prostředí velmi znečištěné a množí se případy, kdy červenavé bradavice přerostou v rakovinu kůže.

vlastovicnik-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-3Mají-li ženy chlupy ve tváři nebo silně ochlupené ruce a nohy, tak to ukazuje na poruchy ledvin.   Napadená místa se potírají šťávou z vlaštovičníku, kterou získáme odstředivkou. Čerstvá šťáva vydrží v  chladničce až půl roku. Po natírání necháme šťávu několik hodin účinkovat, potom jemným mýdlem  umyjeme a vyschlá kůže se natře mastí z měsíčku lékařského nebo olejem z heřmánku či třezalky. Kromě  toho je nutné v průběhu dne vypít tři až čtyři šálky čaje z kopřivy a užívat sedací koupele z přesličky, aby  se ledviny lépe prokrvily.  

Jeden známý z Mohuče používal šťávu podle uvedeného návodu. Při denních vycházkách byl jeho  věrným průvodcem starší vlčák. Jen ze žertu mu jednou také potřel šťávou oči, což zřejmě psovi dělalo  dobře, neboť vždy, když si jeho pán natíral oči šťávou, sedl si před něj prosebně i on.  

V listopadu jsem měla přednášku na faře v Horním Rakousku a potkala jsem tam také jednoho pána v  brýlích. Když jsem přišla v únoru opět na faru, už brýle nenosil. Vyprávěl mi sám, že už brýle nenosí,   neboť od listopadu užíval vlaštovičník podle mé rady. Kromě toho nyní vidí mnohem lépe než předtím s  brýlemi. Přes zimu si našel vlaštovičník pod sněhem. Uvádím to proto, abych ukázala, že některé byliny  můžeme najít i v zimě, kdy se zdá, že jsou všechny rostliny mrtvé.

 

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ VLAŠTOVIČNÍKU

 • Nálev z vlaštovičníku: jedna zarovnaná čajová lžička bylinek na 1/4 litru vody, jen spaříme.
 • Čerstvá šťáva z vlaštovičníku: Listy, stonky a květy se umyjí a ve vlhkém stavu se z nich získá odstředivkou šťáva.  
 • Výluh z vlaštovičníku ve víně: 30 g vlaštovičníku i s kořenem se zaleje 1/2 litru bílého vína a nechá se stát jednu až dvě  hodiny, potom se vylisuje a užívá po doušcích.
 • Vlaštovičníková tinktura: RECEPT ZDE.  

 

Zdroj:   Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

stonek   revma   zápal   játra   kloub   štítná   premenstruační   stonek   zlomenin   střev   jaterní   bolest   sliznice   kůže   bylina   Moučka   účinky   fermentace   krvácení   kojenec   viry   horečka   migrén   Janča   tinktura   prášek   sval   nohy   obsažené   stvol   Treben   ateroskleróza   Avicena   trávicí   hlas   nemoc   angína   slinivka   alergie   postup   zalijeme   kornatění   Janča   Váňa   zrak   inhalace   končetina   osteoporóza   vřed   využití   vliv   studené   čaj   noha   olej   mensturace   mateřské   dásně   fytoterapie   nachlazení   indikace   šlacha   brnění   chřipka   pijeme   vývar   vitamín   komplikace   Zentrich   babské rady   nežádoucí   roztroušená   dna   písek   kontraindikace   kůra   vlas   epilepsie   rostlina   bylinka   zpracování   obsahuje   ovoce   chřipka   řídnutí kostí   vitamin   sběr   sirup   játra   metabolismus   hemoroid   chladné   ruka   žaludek   bylinná směs   minut   koupel   srdce   mrtvice   výroba   ledvin   tlak   močopudný   kapsaicin   houba   hlavy   Podhorná   použití   květ   nálev   opar   recept   žlučník   zdraví   Galenos   abytyše Hildegarda   zácpa   choroba   rýma   menstruační   pěstování   artróza   arteriskleróza   děti   zánět   krk   kvasinky   list   plíseň   zelina   pupen   strom   akné   neht   antibiotik   astma   slezina   užití   Mattioli   kořen   průjem   kontraindikace   slezina   plísně   víno   nať   hemeroid   kolika   Paracelsus   kameny   sušení   keř   pálení   zelenina   Zentrich   návod   horké   účinek   odvar   teplé   katar  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)