MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

vrbka-uzkolista-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciVrbka  úzkolistá (latinsky chamaerion angustifolium)   léčí nervové potíže, zažívací problémy, chrání  sliznice.   Vrbka je vytrvalá rostlina vysoká 1-2 m. Má tlustý  zdřevnatělý kořen. Lodyha je oblá, přímá, často  s načervenalým nádechem. Listy jsou široké  1-2 cm, střídavé, kopinatě zašpičatělé, na rubu  modravé. připomínají listy vrby. Růžové až fialové   květy jsou uspořádány na konci lodyhy  do pyramidových hroznů.Účinky rostliny:

 • neklid, nespavost, psychické napětí
 • bolest hlavy
 • protizánětlivý účinek
 • trávicí potíže, problémy
 • zánět střeva
 • zánět žaludku
 • průjem 
 • zánět močových cest
 • sliznice dutiny ústní - ochrana
 • sliznice trávicího systému - ochrana
 • zánět v ústech, zánět dutiny ústní
 • špatně se hojící rány
 • kožní vředy, vředy kůže

Ochmýřená semena  tvoří dlouhé pukající tobolky. Rostlina se nachází  takřka vždy v početných skupinách.  

 

Používané části:

K léčebným účelům se používá list.  

 

Léčivé vlastnosti:

Vrbka se sbírá hlavně jako bylina na nervy.   Uklidňuje, odstraňuje podrážděnost, napětí,   nespavost a někdy i bolesti hlavy. Má protizánětlivé  působení, kterého se užívá při zažívacích  problémech, průjmech a zánětech v močovém  ústrojí. Poslouží též při zánětech střeva žaludku.   V neposlední řadě chrání sliznice ústní dutiny  i trávicího ústrojí.  
Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech  ústní sliznice a k obkladům na špatně se hojící  rány a vředy.  

 

Způsob použití:

Z listů se připravuje nálev i odvar. Pije se v obvyklém  množství 1/2 až 3/4 litru během dne. Většinou  se přidává do směsí.   Vrbka se někde pije místo čaje, chutná spíše jako  zelený čaj. Pro tyto účely se však fermentuje.   Na kloktadlo a obklady se používá vždy odvar.   Je možné jej připravit i z kořene. Kloktáme několikrát  denně.

 

Kontraindikace:

Vrbka nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace.   Pouze trvalé nebo skoro trvalé pití vrbkového  čaje může přivodit poruchy zažívacího  traktu.

 

Použití v kuchyni:

Vrbka se hojně užívá (nejen) v trampské kuchyni.   Mladé výhonky a horní měkké části lodyhy mají  lehce nasládlou chuť a používají se jako chřest.   Krátce se povaří a mohou se jíst samotné nebo  s rýží či s masem.   Z mladých listů se dělá salát, případně je lze připravovat  jako zelí.   Ze sušených kořenů se dříve v dobách nouze  mlela mouka.  

 

Rozšíření a výskyt:

Vrbka se vyskytuje v Evropě i Asii. U nás ji najdeme  především na okrajích lesů, na paloucích,   podél cest a podobně.

 

Sběr:

Listy se sbírají na jaře, před rozkvětem. Je možné  je zdrhnout ze stonku, ovšem pouze v takovém  množství, aby to neohrozilo další růst rostliny.  

Lze i lodyhy uřezat, usušit, a teprve pak listy  zdrhnout. Sběr se provádí během dne. Sušená  droga vydrží i 3 roky.  

 

Možnost záměny:

Vrbku si můžeme pomýlit s kyprejem vrbicí, který  je však mohutnější a většinou roste na vlhkých  místech, podél vodních toků. Další záměna hrozí  s různými vrbovkami, které však mají vstřícné listy  a drobnější, jinak uspořádané květy 

 

Jaké látky obsahuje vrbka úzkolistá?  

Třísloviny, sliz, alkaloidy, pektin, vitamin Ca další.  

 

Zajímavosti:  

Chmýr z nažek se dříve používal k předení. Už  v 18. století proběhly pokusy, jak nahradit bavlnu  chmýrem z vrbky. Někde se dosud používá  jako náplň do polštářů.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

kořen   bolest   vlas   víno   střev   stonek   plíseň   krk   močopudný   teplé   stonek   sběr   ruka   slinivka   antibiotik   metabolismus   chladné   kůže   angína   pálení   fermentace   využití   pěstování   zelina   plísně   Zentrich   revma   brnění   kůra   Paracelsus   hlas   děti   arteriskleróza   tlak   neht   nemoc   artróza   návod   astma   pijeme   inhalace   houba   fytoterapie   štítná   kontraindikace   slezina   studené   zpracování   recept   nohy   alergie   Galenos   účinky   bylina   trávicí   játra   list   odvar   písek   květ   komplikace   postup   noha   hemoroid   viry   nachlazení   indikace   zalijeme   sirup   zápal   výroba   bylinná směs   játra   užití   ovoce   dásně   čaj   zácpa   mateřské   horečka   prášek   abytyše Hildegarda   vitamin   akné   dna   kontraindikace   jaterní   menstruační   chřipka   Treben   ledvin   ateroskleróza   kojenec   minut   končetina   opar   zánět   srdce   Janča   šlacha   osteoporóza   migrén   žaludek   hlavy   tinktura   Váňa   sušení   slezina   žlučník   stvol   chřipka   Mattioli   pupen   Zentrich   Moučka   nať   nálev   kvasinky   použití   řídnutí kostí   katar   mrtvice   kapsaicin   premenstruační   vývar   účinek   vitamín   horké   obsažené   epilepsie   krvácení   zelenina   kameny   babské rady   sliznice   Podhorná   nežádoucí   Avicena   koupel   mensturace   průjem   zlomenin   bylinka   keř   zdraví   vřed   rostlina   vliv   Janča   choroba   olej   roztroušená   kornatění   hemeroid   rýma   kolika   obsahuje   kloub   zrak   sval   strom  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)