MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

vrbka-uzkolista-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciVrbka  úzkolistá (latinsky chamaerion angustifolium)   léčí nervové potíže, zažívací problémy, chrání  sliznice.   Vrbka je vytrvalá rostlina vysoká 1-2 m. Má tlustý  zdřevnatělý kořen. Lodyha je oblá, přímá, často  s načervenalým nádechem. Listy jsou široké  1-2 cm, střídavé, kopinatě zašpičatělé, na rubu  modravé. připomínají listy vrby. Růžové až fialové   květy jsou uspořádány na konci lodyhy  do pyramidových hroznů.Účinky rostliny:

 • neklid, nespavost, psychické napětí
 • bolest hlavy
 • protizánětlivý účinek
 • trávicí potíže, problémy
 • zánět střeva
 • zánět žaludku
 • průjem 
 • zánět močových cest
 • sliznice dutiny ústní - ochrana
 • sliznice trávicího systému - ochrana
 • zánět v ústech, zánět dutiny ústní
 • špatně se hojící rány
 • kožní vředy, vředy kůže

Ochmýřená semena  tvoří dlouhé pukající tobolky. Rostlina se nachází  takřka vždy v početných skupinách.  

 

Používané části:

K léčebným účelům se používá list.  

 

Léčivé vlastnosti:

Vrbka se sbírá hlavně jako bylina na nervy.   Uklidňuje, odstraňuje podrážděnost, napětí,   nespavost a někdy i bolesti hlavy. Má protizánětlivé  působení, kterého se užívá při zažívacích  problémech, průjmech a zánětech v močovém  ústrojí. Poslouží též při zánětech střeva žaludku.   V neposlední řadě chrání sliznice ústní dutiny  i trávicího ústrojí.  
Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech  ústní sliznice a k obkladům na špatně se hojící  rány a vředy.  

 

Způsob použití:

Z listů se připravuje nálev i odvar. Pije se v obvyklém  množství 1/2 až 3/4 litru během dne. Většinou  se přidává do směsí.   Vrbka se někde pije místo čaje, chutná spíše jako  zelený čaj. Pro tyto účely se však fermentuje.   Na kloktadlo a obklady se používá vždy odvar.   Je možné jej připravit i z kořene. Kloktáme několikrát  denně.

 

Kontraindikace:

Vrbka nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace.   Pouze trvalé nebo skoro trvalé pití vrbkového  čaje může přivodit poruchy zažívacího  traktu.

 

Použití v kuchyni:

Vrbka se hojně užívá (nejen) v trampské kuchyni.   Mladé výhonky a horní měkké části lodyhy mají  lehce nasládlou chuť a používají se jako chřest.   Krátce se povaří a mohou se jíst samotné nebo  s rýží či s masem.   Z mladých listů se dělá salát, případně je lze připravovat  jako zelí.   Ze sušených kořenů se dříve v dobách nouze  mlela mouka.  

 

Rozšíření a výskyt:

Vrbka se vyskytuje v Evropě i Asii. U nás ji najdeme  především na okrajích lesů, na paloucích,   podél cest a podobně.

 

Sběr:

Listy se sbírají na jaře, před rozkvětem. Je možné  je zdrhnout ze stonku, ovšem pouze v takovém  množství, aby to neohrozilo další růst rostliny.  

Lze i lodyhy uřezat, usušit, a teprve pak listy  zdrhnout. Sběr se provádí během dne. Sušená  droga vydrží i 3 roky.  

 

Možnost záměny:

Vrbku si můžeme pomýlit s kyprejem vrbicí, který  je však mohutnější a většinou roste na vlhkých  místech, podél vodních toků. Další záměna hrozí  s různými vrbovkami, které však mají vstřícné listy  a drobnější, jinak uspořádané květy 

 

Jaké látky obsahuje vrbka úzkolistá?  

Třísloviny, sliz, alkaloidy, pektin, vitamin Ca další.  

 

Zajímavosti:  

Chmýr z nažek se dříve používal k předení. Už  v 18. století proběhly pokusy, jak nahradit bavlnu  chmýrem z vrbky. Někde se dosud používá  jako náplň do polštářů.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

víno   choroba   výroba   písek   artróza   Váňa   Mattioli   krvácení   horké   děti   vývar   tlak   kořen   epilepsie   nemoc   chřipka   kojenec   jaterní   mrtvice   akné   bylina   migrén   Galenos   zácpa   šlacha   žlučník   odvar   teplé   použití   zlomenin   keř   komplikace   vliv   horečka   zánět   tinktura   sběr   list   kapsaicin   střev   viry   játra   řídnutí kostí   vitamín   kornatění   angína   pěstování   kůra   trávicí   zdraví   močopudný   stonek   srdce   mateřské   květ   Zentrich   roztroušená   Avicena   Podhorná   stonek   studené   premenstruační   minut   bylinná směs   vitamin   hemeroid   brnění   zrak   indikace   postup   návod   stvol   pupen   průjem   využití   arteriskleróza   zelina   plíseň   Paracelsus   nálev   nať   kůže   končetina   Moučka   opar   hlas   sliznice   obsahuje   kontraindikace   hemoroid   olej   bolest   antibiotik   ledvin   krk   kontraindikace   zelenina   kloub   hlavy   účinky   Zentrich   Janča   nachlazení   plísně   Janča   fermentace   zpracování   chřipka   ateroskleróza   vřed   sušení   chladné   metabolismus   revma   katar   houba   prášek   čaj   rýma   astma   užití   játra   obsažené   kvasinky   sval   slinivka   osteoporóza   rostlina   zalijeme   menstruační   noha   ruka   dásně   inhalace   žaludek   kameny   fytoterapie   štítná   koupel   babské rady   ovoce   účinek   zápal   slezina   bylinka   nežádoucí   dna   mensturace   neht   pijeme   kolika   pálení   Treben   alergie   vlas   nohy   sirup   abytyše Hildegarda   recept   slezina   strom  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)