Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

vrbka-uzkolista-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciVrbka  úzkolistá (latinsky chamaerion angustifolium)   léčí nervové potíže, zažívací problémy, chrání  sliznice.   Vrbka je vytrvalá rostlina vysoká 1-2 m. Má tlustý  zdřevnatělý kořen. Lodyha je oblá, přímá, často  s načervenalým nádechem. Listy jsou široké  1-2 cm, střídavé, kopinatě zašpičatělé, na rubu  modravé. připomínají listy vrby. Růžové až fialové   květy jsou uspořádány na konci lodyhy  do pyramidových hroznů.Účinky rostliny:

 • neklid, nespavost, psychické napětí
 • bolest hlavy
 • protizánětlivý účinek
 • trávicí potíže, problémy
 • zánět střeva
 • zánět žaludku
 • průjem 
 • zánět močových cest
 • sliznice dutiny ústní - ochrana
 • sliznice trávicího systému - ochrana
 • zánět v ústech, zánět dutiny ústní
 • špatně se hojící rány
 • kožní vředy, vředy kůže

Ochmýřená semena  tvoří dlouhé pukající tobolky. Rostlina se nachází  takřka vždy v početných skupinách.  

 

Používané části:

K léčebným účelům se používá list.  

 

Léčivé vlastnosti:

Vrbka se sbírá hlavně jako bylina na nervy.   Uklidňuje, odstraňuje podrážděnost, napětí,   nespavost a někdy i bolesti hlavy. Má protizánětlivé  působení, kterého se užívá při zažívacích  problémech, průjmech a zánětech v močovém  ústrojí. Poslouží též při zánětech střeva žaludku.   V neposlední řadě chrání sliznice ústní dutiny  i trávicího ústrojí.  
Zevně se používá jako kloktadlo při zánětech  ústní sliznice a k obkladům na špatně se hojící  rány a vředy.  

 

Způsob použití:

Z listů se připravuje nálev i odvar. Pije se v obvyklém  množství 1/2 až 3/4 litru během dne. Většinou  se přidává do směsí.   Vrbka se někde pije místo čaje, chutná spíše jako  zelený čaj. Pro tyto účely se však fermentuje.   Na kloktadlo a obklady se používá vždy odvar.   Je možné jej připravit i z kořene. Kloktáme několikrát  denně.

 

Kontraindikace:

Vrbka nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace.   Pouze trvalé nebo skoro trvalé pití vrbkového  čaje může přivodit poruchy zažívacího  traktu.

 

Použití v kuchyni:

Vrbka se hojně užívá (nejen) v trampské kuchyni.   Mladé výhonky a horní měkké části lodyhy mají  lehce nasládlou chuť a používají se jako chřest.   Krátce se povaří a mohou se jíst samotné nebo  s rýží či s masem.   Z mladých listů se dělá salát, případně je lze připravovat  jako zelí.   Ze sušených kořenů se dříve v dobách nouze  mlela mouka.  

 

Rozšíření a výskyt:

Vrbka se vyskytuje v Evropě i Asii. U nás ji najdeme  především na okrajích lesů, na paloucích,   podél cest a podobně.

 

Sběr:

Listy se sbírají na jaře, před rozkvětem. Je možné  je zdrhnout ze stonku, ovšem pouze v takovém  množství, aby to neohrozilo další růst rostliny.  

Lze i lodyhy uřezat, usušit, a teprve pak listy  zdrhnout. Sběr se provádí během dne. Sušená  droga vydrží i 3 roky.  

 

Možnost záměny:

Vrbku si můžeme pomýlit s kyprejem vrbicí, který  je však mohutnější a většinou roste na vlhkých  místech, podél vodních toků. Další záměna hrozí  s různými vrbovkami, které však mají vstřícné listy  a drobnější, jinak uspořádané květy 

 

Jaké látky obsahuje vrbka úzkolistá?  

Třísloviny, sliz, alkaloidy, pektin, vitamin Ca další.  

 

Zajímavosti:  

Chmýr z nažek se dříve používal k předení. Už  v 18. století proběhly pokusy, jak nahradit bavlnu  chmýrem z vrbky. Někde se dosud používá  jako náplň do polštářů.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

bylina   nálev   ruka   houba   teplé   kůra   Moučka   neht   minut   květ   výroba   zápal   angína   nať   děti   slinivka   babské rady   dna   pupen   Paracelsus   řídnutí kostí   chladné   tlak   obsažené   srdce   odvar   štítná   prášek   vývar   ateroskleróza   sušení   fytoterapie   Zentrich   komplikace   Janča   kornatění   pěstování   olej   vlas   vitamin   epilepsie   ledvin   brnění   kameny   šlacha   obsahuje   Janča   žaludek   Galenos   použití   krvácení   střev   víno   kvasinky   chřipka   menstruační   hlavy   sirup   arteriskleróza   Podhorná   Mattioli   krk   inhalace   metabolismus   roztroušená   strom   postup   tinktura   žlučník   rostlina   osteoporóza   sběr   indikace   jaterní   kontraindikace   revma   stonek   dásně   zánět   katar   trávicí   bolest   astma   migrén   rýma   ovoce   akné   Váňa   nemoc   kloub   končetina   kolika   stonek   chřipka   plísně   nohy   premenstruační   slezina   opar   plíseň   průjem   hemoroid   zpracování   zrak   sval   kořen   zelenina   kojenec   játra   mateřské   nežádoucí   mensturace   zácpa   zdraví   užití   kontraindikace   horké   noha   močopudný   vitamín   pijeme   sliznice   viry   list   zalijeme   vřed   játra   pálení   recept   alergie   slezina   písek   Zentrich   horečka   nachlazení   artróza   bylinná směs   návod   antibiotik   využití   zelina   abytyše Hildegarda   kapsaicin   fermentace   koupel   studené   choroba   hlas   bylinka   čaj   mrtvice   stvol   vliv   keř   Avicena   kůže   hemeroid   Treben   zlomenin  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)