Pupečník asijský centella gotukola účinky na zdraví co léčí použití využití pěstováníPupečník asijský (latinsky hydrocotyle asiatica - centella asiatica) je univerzálním tonikum, regeneruje organismus, zlepšuje činnost mozku. Pupečník asijský je tropická vytrvalá rostlina s plazivým oddenkem zakořeňujícím v uzlech, který nezřídka dosahuje délky přes 1,5 m. Z narůžovělé lodyhy vyrůstají okrouhlé dlouze řapíkaté listy, na líci hladké, na rubu mírně ochlupené.


Účinky rostliny:

Na bázi jsou srdčitě vykrojené, čepel mají pravidelně vroubkovanou. Květy mají barvu růžovou až červenou. Plodem jsou oválné dvounažky.

 

Co sbíráme:

Užívá se nať (zelená část rostliny).

 

Léčivé vlastnosti:

Gotukola je univerzální léčivo patřící do skupiny adaptogenů a harmonizérů. Má celkově blahodárný vliv na celé tělo. Zejména zlepšuje stav mysli a ducha. Má vliv na mozkovou činnost, regeneraci nervové soustavy (po cévní mozkové příhodě, účinný na neuropatie), zlepšuje paměť. Užívá se při různých psychických problémech, depresích, stavech úzkosti a podobně. Gotukola dále zlepšuje krevní oběh, léčí cévy, působí protizánětlivě, čehož se využívá k léčbě revmatismu (revmatoidní artritida). 
Dezinfikuje močovou soustavu (léčí tedy zánět močových cest). Pupečník napomáhá celkové regeneraci sil. Je vhodný k doléčování vleklých nemocí

 

Způsob použití:

Z pupečníku se dělá především nálev. Dvě kávové lžičky natě se přelijí šálkem vody a nechá se zhruba 10 minut vyluhovat. Pijí se 3 šálky denně.

Dalším vhod ným způsobem užití je ti nktu ra, která seobvykle užívá v množství 3x půl až 1 kávová lžička denně.

 

Kontraindikace, těhotenství a kojení:

Rostlina je zvlášť vhodná pro starší lidi.
Při klinických studiích nebyla zjištěna teratogenita, tzn. je vhodná pro těhotné a kojící ženy.
Může vyvolat nevolnost u lidí s celiakií, malabssorbcí tuků, podrážděním trávicího traktu a u pacientů se známou přecitlivělostí na miříkovité rostliny - mrkev, cele, petržel. Může způsobit fotosenzivititu. Ve výjimečných případech může dráždit žaludeční sliznici.
Literatura uvádí, že gotukola může u zvlášť citlivých jedinců vyvolat světloplachost.

 

Použití v kosmetice:

Podomácku se dá vyrobit pupečníkový olej (vyluhováním rostliny ve vhodném oleji), který je dobrý na masáže určené k regeneraci těla i ducha, ale též k léčbě kožních nemocí, včetně lupénky. Průmyslově se z gotukoly vyrábějí masti i pleťové vody na pročištění pokožky.

 

Rozšíření a výskyt:

Pupečník je rozšířen v tropických částech Asie a Jižní Afriky. Roste na vlhkých, mírně zastíněných místech - okraje vodních toků a bažiny, ale i pastviny a skalnaté srázy. U nás se jedná výlučně o pěstovanou rostlinu, která vyžaduje zazimování v mírně vytápěné místnosti.

 

Sběr a sušení:

Během léta se sbírá nať, která se suší v tenkých vrstvách, aby nedošlo k zapaření. Sušíme při teplotě max. 40°C, nikdy ne více!!!

 

Dávkování:

1,8 gramů sušené bylinné drogy. Jedlá rostlina - do salátů apod.

 

Možnost záměny:

Pupečník je drobná, nenápadná rostlina, kterou každý pěstuje spíše cíleně pro její léčivé účinky než vzhled.

 

Pěstování:

Malé sazeničky gotukoly i semena, se dají koupit na specializovaných firmách nebo v internetových obchodech. Sazeničky se pěstují v zahradnickém substrátu, nejlépe v květináči, který je možno na zimu přenést do místnosti. Poněvadž pupečníkje tropická rostlina, vyžaduje hodně světla a vody.
Je dobré jej každý den mírně zvlhčit postřikovačem, poněvadž má rád i vzdušnou vlhkost. Jakmile teploty začnou klesat pod 10 stupňů je nutné jej přenést do místnosti s dostatkem světla, kde je zhruba 15 °C. Během zimy jej zaléváme jen občas. 

Další informace jak pěstovat pupečník, jak hnojit a přezimovat rostlinu jsou zde.

 

Látky obsažené v pupečníku (gotukole): 

Terpeny, alkaloidy, flavonoidy, silice, saponiny, minerální látky, hořčiny, glykosidy a další. 

 

Zajímavosti:

Gotukola je prastarým léčivem indické ajurvédy, kdeje známá pod jménem bráhma, cožje termín pro kosmické vědomí. Staří Indové věřili, že tato bylina rozvijí vědomí a duchovní schopnosti. 

 

Poznámky:

V současné době je na trhu mnoho výrobků z gotukoly, které se většinou zařazují do skupiny "mozkových nutrientů".