Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

cekanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniČekanka obecná (cichorium) - má tak krásné, sytě modré květy, že je těžké ve volné přírodě najít podobné. Na každém  stonku kvetou současně 2 až 3 květy, ale stále rozkvétají další, takže krása rozkvetlých  čekanek nás provází od začátku léta až do pozdního podzimu. Přitom čekanku  potkáme téměř všude - u cest, na sušších pastvinách a mezích, jako všeobecně  známý plevel.

___

___Účinky rostliny:

 • nemoci jater
 • nemoci žlučníku
 • bolest žlučníku při žlučových kamenech
 • bolest ledvin a močového systému při ledvinových a močových kamenech a písku
 • močopudný účinek
 • zácpa - projímavý účinek
 • vyplavení přebytečné žluči
 • otrava jater
 • nechutenství, anorexie
 • cukrovka, diabetes, žiznivka
 • přecitlivělý žaludek
 • žaludeční vředy

Čekanka si je zřejmě vědoma své krásy, proto si ji úzkostlivě chrání. Nesnáší utržení,   a i když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne. Obdivovat ji můžeme pouze na  jejím původním stanovišti.

Nejúčinnější je čekankový kořen. Ten se však těžko vykopává, proto většinou sbírám pouze květní  úbory, někdy i celou nať, ale pouze za pěkného počasí. Bylina z nich je o něco méně  účinná než kořen, ale dokážu se jí dostatečně a pohodlně zásobit, neboť čekanka se  v lékárnách neprodává. Čerstvé mladé lístečky doporučuji konzumovat jako zdravý  salát, i když mají silně hořkou chuť.

Čekanka byla již ve starověkém Egyptě téměř magickou rostlinou, která prý dávala  krásu a úspěch. Možná to souviselo s tím, že čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve  středověku se věřilo, že má čekanka kouzelnou moc - kdo se natřel její šťávou, získal  krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do  současnosti. Kořen se v západní Evropě pěstuje pro konzumní účely, v období po první  světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy, dobře známá i u nás.

Užívá se jako složka bylinných čajů na  nemoci jater a žlučníku a na mírné bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je  mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč,   při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí  soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje  se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.

S krásou čekanky se snoubí její dobrota, je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém  dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě.

 

Čekankový vitaminový salát:

Nasbíráme v přibližně stejném poměru mladé lístečky čekanky, pampelišky a vrcholky  mladé kopřivy. Nadrobno vše rozsekáme, přidáme přibližně stejné množství nastrouhaného  jablka, trochu citronové šťávy, medu a hnědého nebo hroznového cukru.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

horké   Zentrich   žlučník   zalijeme   zpracování   průjem   kameny   zácpa   kontraindikace   osteoporóza   Podhorná   nachlazení   bylinná směs   obsažené   pálení   květ   obsahuje   prášek   arteriskleróza   využití   tinktura   plísně   noha   játra   houba   pěstování   čaj   pijeme   opar   sval   zápal   chřipka   vitamín   fytoterapie   horečka   choroba   rýma   hemeroid   roztroušená   močopudný   víno   neht   minut   artróza   menstruační   viry   stonek   astma   migrén   kolika   Treben   Mattioli   tlak   metabolismus   děti   jaterní   list   vliv   krvácení   olej   srdce   kornatění   alergie   akné   použití   revma   sirup   kojenec   Zentrich   bylinka   stonek   abytyše Hildegarda   studené   zelenina   mrtvice   sliznice   keř   zrak   ruka   inhalace   Avicena   výroba   angína   končetina   řídnutí kostí   hlas   kůže   mateřské   teplé   kontraindikace   žaludek   Paracelsus   zelina   trávicí   šlacha   recept   vřed   premenstruační   fermentace   vlas   slezina   katar   nežádoucí   slinivka   strom   štítná   nať   kůra   užití   brnění   odvar   Galenos   zánět   hlavy   střev   plíseň   stvol   nohy   kloub   bylina   kvasinky   zdraví   vitamin   chladné   dásně   postup   sušení   komplikace   chřipka   zlomenin   ovoce   krk   babské rady   nálev   játra   slezina   nemoc   Janča   vývar   dna   Janča   pupen   mensturace   písek   hemoroid   rostlina   epilepsie   Váňa   návod   ledvin   bolest   ateroskleróza   kořen   kapsaicin   koupel   indikace   Moučka   sběr   antibiotik  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)