MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

 

cekanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniČekanka obecná (cichorium) - má tak krásné, sytě modré květy, že je těžké ve volné přírodě najít podobné. Na každém stonku kvetou současně 2 až 3 květy, ale stále rozkvétají další, takže krása rozkvetlých čekanek nás provází od začátku léta až do pozdního podzimu. Přitom čekanku potkáme téměř všude - u cest, na sušších pastvinách a mezích, jako všeobecně známý plevel.

___

___Účinky rostliny:

 • nemoci jater
 • nemoci žlučníku
 • bolest žlučníku při žlučových kamenech
 • bolest ledvin a močového systému při ledvinových a močových kamenech a písku
 • močopudný účinek
 • zácpa - projímavý účinek
 • vyplavení přebytečné žluči
 • otrava jater
 • nechutenství, anorexie
 • cukrovka, diabetes, žiznivka
 • přecitlivělý žaludek
 • žaludeční vředy

Čekanka si je zřejmě vědoma své krásy, proto si ji úzkostlivě chrání. Nesnáší utržení, a i když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne. Obdivovat ji můžeme pouze na jejím původním stanovišti.

Nejúčinnější je čekankový kořen. Ten se však těžko vykopává, proto většinou sbírám pouze květní úbory, někdy i celou nať, ale pouze za pěkného počasí. Bylina z nich je o něco méně účinná než kořen, ale dokážu se jí dostatečně a pohodlně zásobit, neboť čekanka se v lékárnách neprodává. Čerstvé mladé lístečky doporučuji konzumovat jako zdravý salát, i když mají silně hořkou chuť.

Čekanka byla již ve starověkém Egyptě téměř magickou rostlinou, která prý dávala krásu a úspěch. Možná to souviselo s tím, že čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve středověku se věřilo, že má čekanka kouzelnou moc - kdo se natřel její šťávou, získal krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do současnosti. Kořen se v západní Evropě pěstuje pro konzumní účely, v období po první světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy, dobře známá i u nás.

Užívá se jako složka bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku a na mírné bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč, při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.

S krásou čekanky se snoubí její dobrota, je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě.

 

Čekankový vitaminový salát:

Nasbíráme v přibližně stejném poměru mladé lístečky čekanky, pampelišky a vrcholky mladé kopřivy. Nadrobno vše rozsekáme, přidáme přibližně stejné množství nastrouhaného jablka, trochu citronové šťávy, medu a hnědého nebo hroznového cukru. 

 

Jak se čekance jinak říká - alternativní názvy:

Cikorie ☼ Cikorka ☼ Čaganka ☼ Hanička ☼ Koření kozího cecku ☼ Koření sv. Petra ☼ Německá káva ☼ Pocestník ☼ Podražník

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

jaterní   vlas   zápal   nachlazení   kornatění   pijeme   plísně   děti   Zentrich   rostlina   recept   hemeroid   vitamín   nežádoucí   Janča   studené   zánět   prášek   obsažené   sušení   inhalace   vývar   viry   bylina   premenstruační   horké   nemoc   chřipka   chřipka   houba   slezina   výroba   odvar   krk   využití   víno   účinek   končetina   Podhorná   řídnutí kostí   rýma   ruka   Avicena   kvasinky   krvácení   hlas   komplikace   Janča   kůže   nať   angína   slinivka   roztroušená   Váňa   zpracování   zdraví   Treben   sval   ateroskleróza   kůra   kořen   močopudný   koupel   čaj   indikace   mensturace   mrtvice   pálení   kontraindikace   kontraindikace   kameny   neht   kolika   choroba   epilepsie   dna   horečka   stvol   dásně   arteriskleróza   antibiotik   Mattioli   abytyše Hildegarda   játra   ovoce   zrak   olej   zelenina   zalijeme   astma   akné   květ   kojenec   keř   pěstování   Paracelsus   ledvin   žlučník   menstruační   opar   střev   vliv   Moučka   šlacha   artróza   sběr   trávicí   návod   obsahuje   revma   kloub   stonek   stonek   sliznice   štítná   alergie   bylinka   játra   list   použití   hemoroid   brnění   babské rady   vitamin   průjem   Galenos   bylinná směs   mateřské   zácpa   kapsaicin   tinktura   nálev   fermentace   zlomenin   strom   žaludek   noha   tlak   migrén   katar   plíseň   účinky   sirup   bolest   slezina   pupen   metabolismus   osteoporóza   srdce   písek   chladné   fytoterapie   zelina   Zentrich   postup   vřed   teplé   hlavy   minut   nohy   užití  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)