Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

cekanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniČekanka obecná (cichorium) - má tak krásné, sytě modré květy, že je těžké ve volné přírodě najít podobné. Na každém  stonku kvetou současně 2 až 3 květy, ale stále rozkvétají další, takže krása rozkvetlých  čekanek nás provází od začátku léta až do pozdního podzimu. Přitom čekanku  potkáme téměř všude - u cest, na sušších pastvinách a mezích, jako všeobecně  známý plevel.

___

___Účinky rostliny:

 • nemoci jater
 • nemoci žlučníku
 • bolest žlučníku při žlučových kamenech
 • bolest ledvin a močového systému při ledvinových a močových kamenech a písku
 • močopudný účinek
 • zácpa - projímavý účinek
 • vyplavení přebytečné žluči
 • otrava jater
 • nechutenství, anorexie
 • cukrovka, diabetes, žiznivka
 • přecitlivělý žaludek
 • žaludeční vředy

Čekanka si je zřejmě vědoma své krásy, proto si ji úzkostlivě chrání. Nesnáší utržení,   a i když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne. Obdivovat ji můžeme pouze na  jejím původním stanovišti.

Nejúčinnější je čekankový kořen. Ten se však těžko vykopává, proto většinou sbírám pouze květní  úbory, někdy i celou nať, ale pouze za pěkného počasí. Bylina z nich je o něco méně  účinná než kořen, ale dokážu se jí dostatečně a pohodlně zásobit, neboť čekanka se  v lékárnách neprodává. Čerstvé mladé lístečky doporučuji konzumovat jako zdravý  salát, i když mají silně hořkou chuť.

Čekanka byla již ve starověkém Egyptě téměř magickou rostlinou, která prý dávala  krásu a úspěch. Možná to souviselo s tím, že čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve  středověku se věřilo, že má čekanka kouzelnou moc - kdo se natřel její šťávou, získal  krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do  současnosti. Kořen se v západní Evropě pěstuje pro konzumní účely, v období po první  světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy, dobře známá i u nás.

Užívá se jako složka bylinných čajů na  nemoci jater a žlučníku a na mírné bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je  mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč,   při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí  soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje  se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.

S krásou čekanky se snoubí její dobrota, je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém  dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě.

 

Čekankový vitaminový salát:

Nasbíráme v přibližně stejném poměru mladé lístečky čekanky, pampelišky a vrcholky  mladé kopřivy. Nadrobno vše rozsekáme, přidáme přibližně stejné množství nastrouhaného  jablka, trochu citronové šťávy, medu a hnědého nebo hroznového cukru.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

pupen   abytyše Hildegarda   Avicena   horečka   teplé   roztroušená   použití   tinktura   kontraindikace   Treben   Paracelsus   kornatění   chřipka   vřed   užití   revma   bylinná směs   nežádoucí   šlacha   antibiotik   trávicí   zalijeme   střev   zrak   hemeroid   rostlina   horké   dásně   indikace   zápal   osteoporóza   Mattioli   alergie   pálení   ruka   Zentrich   kůže   kontraindikace   fermentace   babské rady   kameny   vývar   zelina   květ   zlomenin   kořen   neht   ateroskleróza   vlas   Zentrich   angína   prášek   průjem   výroba   astma   strom   písek   mateřské   premenstruační   zdraví   inhalace   dna   migrén   artróza   žaludek   Galenos   návod   slezina   stvol   využití   sběr   Váňa   menstruační   pijeme   bylinka   keř   obsahuje   krvácení   tlak   metabolismus   minut   sval   víno   kvasinky   ledvin   komplikace   vitamin   stonek   kolika   žlučník   Janča   koupel   nachlazení   kůra   vliv   hlavy   choroba   sliznice   bylina   viry   stonek   chladné   olej   plíseň   játra   sirup   slezina   odvar   kapsaicin   nálev   Janča   močopudný   katar   bolest   kloub   krk   opar   zácpa   čaj   zpracování   list   houba   fytoterapie   nohy   postup   zánět   epilepsie   Moučka   vitamín   zelenina   sušení   Podhorná   mrtvice   štítná   ovoce   chřipka   hemoroid   pěstování   obsažené   srdce   rýma   nemoc   slinivka   plísně   brnění   nať   řídnutí kostí   hlas   mensturace   recept   jaterní   studené   akné   játra   arteriskleróza   noha   kojenec   končetina   děti  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)