Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

cekanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniČekanka obecná (cichorium) - má tak krásné, sytě modré květy, že je těžké ve volné přírodě najít podobné. Na každém  stonku kvetou současně 2 až 3 květy, ale stále rozkvétají další, takže krása rozkvetlých  čekanek nás provází od začátku léta až do pozdního podzimu. Přitom čekanku  potkáme téměř všude - u cest, na sušších pastvinách a mezích, jako všeobecně  známý plevel.

___

___Účinky rostliny:

 • nemoci jater
 • nemoci žlučníku
 • bolest žlučníku při žlučových kamenech
 • bolest ledvin a močového systému při ledvinových a močových kamenech a písku
 • močopudný účinek
 • zácpa - projímavý účinek
 • vyplavení přebytečné žluči
 • otrava jater
 • nechutenství, anorexie
 • cukrovka, diabetes, žiznivka
 • přecitlivělý žaludek
 • žaludeční vředy

Čekanka si je zřejmě vědoma své krásy, proto si ji úzkostlivě chrání. Nesnáší utržení,   a i když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne. Obdivovat ji můžeme pouze na  jejím původním stanovišti.

Nejúčinnější je čekankový kořen. Ten se však těžko vykopává, proto většinou sbírám pouze květní  úbory, někdy i celou nať, ale pouze za pěkného počasí. Bylina z nich je o něco méně  účinná než kořen, ale dokážu se jí dostatečně a pohodlně zásobit, neboť čekanka se  v lékárnách neprodává. Čerstvé mladé lístečky doporučuji konzumovat jako zdravý  salát, i když mají silně hořkou chuť.

Čekanka byla již ve starověkém Egyptě téměř magickou rostlinou, která prý dávala  krásu a úspěch. Možná to souviselo s tím, že čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve  středověku se věřilo, že má čekanka kouzelnou moc - kdo se natřel její šťávou, získal  krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do  současnosti. Kořen se v západní Evropě pěstuje pro konzumní účely, v období po první  světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy, dobře známá i u nás.

Užívá se jako složka bylinných čajů na  nemoci jater a žlučníku a na mírné bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je  mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč,   při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí  soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje  se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.

S krásou čekanky se snoubí její dobrota, je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém  dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě.

 

Čekankový vitaminový salát:

Nasbíráme v přibližně stejném poměru mladé lístečky čekanky, pampelišky a vrcholky  mladé kopřivy. Nadrobno vše rozsekáme, přidáme přibližně stejné množství nastrouhaného  jablka, trochu citronové šťávy, medu a hnědého nebo hroznového cukru.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

šlacha   alergie   Janča   Zentrich   metabolismus   zrak   astma   olej   list   obsahuje   písek   jaterní   mrtvice   bylinka   ruka   chřipka   tlak   noha   roztroušená   keř   rýma   játra   abytyše Hildegarda   bylina   chladné   kořen   plíseň   kůra   Podhorná   kontraindikace   sušení   antibiotik   mensturace   inhalace   postup   recept   katar   plísně   zánět   játra   víno   žaludek   bolest   bylinná směs   hlas   babské rady   sběr   arteriskleróza   vývar   močopudný   kloub   zlomenin   menstruační   choroba   hlavy   nemoc   sval   opar   zelenina   chřipka   nálev   Moučka   Zentrich   strom   angína   akné   mateřské   pěstování   vřed   nežádoucí   návod   prášek   vitamín   žlučník   nachlazení   obsažené   zelina   krk   koupel   řídnutí kostí   vliv   Mattioli   trávicí   horké   zpracování   vlas   využití   končetina   děti   dásně   horečka   průjem   odvar   indikace   hemeroid   srdce   Avicena   rostlina   revma   ateroskleróza   neht   kolika   stonek   zápal   květ   použití   Treben   dna   studené   čaj   kojenec   stonek   Váňa   kapsaicin   viry   střev   stvol   nohy   tinktura   epilepsie   Paracelsus   migrén   zácpa   krvácení   Galenos   Janča   zdraví   osteoporóza   teplé   premenstruační   houba   hemoroid   výroba   nať   pupen   sliznice   sirup   užití   štítná   slezina   artróza   vitamin   fermentace   pálení   minut   ovoce   slezina   komplikace   pijeme   brnění   kůže   kontraindikace   fytoterapie   kameny   ledvin   zalijeme   kvasinky   slinivka   kornatění  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)