MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

 

cekanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniČekanka obecná (cichorium) - má tak krásné, sytě modré květy, že je těžké ve volné přírodě najít podobné. Na každém stonku kvetou současně 2 až 3 květy, ale stále rozkvétají další, takže krása rozkvetlých čekanek nás provází od začátku léta až do pozdního podzimu. Přitom čekanku potkáme téměř všude - u cest, na sušších pastvinách a mezích, jako všeobecně známý plevel.

___

___Účinky rostliny:

 • nemoci jater
 • nemoci žlučníku
 • bolest žlučníku při žlučových kamenech
 • bolest ledvin a močového systému při ledvinových a močových kamenech a písku
 • močopudný účinek
 • zácpa - projímavý účinek
 • vyplavení přebytečné žluči
 • otrava jater
 • nechutenství, anorexie
 • cukrovka, diabetes, žiznivka
 • přecitlivělý žaludek
 • žaludeční vředy

Čekanka si je zřejmě vědoma své krásy, proto si ji úzkostlivě chrání. Nesnáší utržení, a i když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne. Obdivovat ji můžeme pouze na jejím původním stanovišti.

Nejúčinnější je čekankový kořen. Ten se však těžko vykopává, proto většinou sbírám pouze květní úbory, někdy i celou nať, ale pouze za pěkného počasí. Bylina z nich je o něco méně účinná než kořen, ale dokážu se jí dostatečně a pohodlně zásobit, neboť čekanka se v lékárnách neprodává. Čerstvé mladé lístečky doporučuji konzumovat jako zdravý salát, i když mají silně hořkou chuť.

Čekanka byla již ve starověkém Egyptě téměř magickou rostlinou, která prý dávala krásu a úspěch. Možná to souviselo s tím, že čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve středověku se věřilo, že má čekanka kouzelnou moc - kdo se natřel její šťávou, získal krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do současnosti. Kořen se v západní Evropě pěstuje pro konzumní účely, v období po první světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy, dobře známá i u nás.

Užívá se jako složka bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku a na mírné bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč, při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.

S krásou čekanky se snoubí její dobrota, je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě.

 

Čekankový vitaminový salát:

Nasbíráme v přibližně stejném poměru mladé lístečky čekanky, pampelišky a vrcholky mladé kopřivy. Nadrobno vše rozsekáme, přidáme přibližně stejné množství nastrouhaného jablka, trochu citronové šťávy, medu a hnědého nebo hroznového cukru. 

 

Jak se čekance jinak říká - alternativní názvy:

Cikorie ☼ Cikorka ☼ Čaganka ☼ Hanička ☼ Koření kozího cecku ☼ Koření sv. Petra ☼ Německá káva ☼ Pocestník ☼ Podražník

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

kůra   kojenec   vřed   účinky   rostlina   víno   babské rady   mensturace   krk   žlučník   střev   sirup   bylinka   využití   hemeroid   tinktura   katar   Avicena   kvasinky   komplikace   abytyše Hildegarda   kůže   žaludek   pijeme   stonek   kameny   štítná   pěstování   zelenina   migrén   dásně   menstruační   postup   bolest   strom   kolika   akné   Galenos   zlomenin   vývar   horečka   rýma   plísně   bylinná směs   obsahuje   játra   pupen   nachlazení   nežádoucí   mateřské   Janča   prášek   čaj   slinivka   zdraví   použití   nať   průjem   houba   sliznice   slezina   fytoterapie   mrtvice   roztroušená   ateroskleróza   Zentrich   písek   končetina   kontraindikace   noha   obsažené   epilepsie   Mattioli   sušení   inhalace   sval   játra   nemoc   horké   pálení   keř   odvar   zánět   močopudný   artróza   plíseň   slezina   Treben   kontraindikace   zápal   ovoce   návod   šlacha   olej   ruka   alergie   indikace   hlas   bylina   tlak   kornatění   výroba   květ   vliv   chřipka   sběr   metabolismus   krvácení   choroba   arteriskleróza   řídnutí kostí   užití   stvol   Zentrich   dna   zalijeme   fermentace   brnění   premenstruační   Podhorná   chřipka   minut   kořen   nálev   studené   Moučka   zelina   revma   antibiotik   opar   jaterní   chladné   trávicí   osteoporóza   vitamin   kapsaicin   koupel   list   Paracelsus   účinek   hlavy   teplé   nohy   hemoroid   zpracování   ledvin   Váňa   Janča   zrak   astma   neht   viry   kloub   recept   zácpa   vitamín   děti   srdce   stonek   vlas   angína  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)