Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

cekanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniČekanka obecná (cichorium) - má tak krásné, sytě modré květy, že je těžké ve volné přírodě najít podobné. Na každém  stonku kvetou současně 2 až 3 květy, ale stále rozkvétají další, takže krása rozkvetlých  čekanek nás provází od začátku léta až do pozdního podzimu. Přitom čekanku  potkáme téměř všude - u cest, na sušších pastvinách a mezích, jako všeobecně  známý plevel.

___

___Účinky rostliny:

 • nemoci jater
 • nemoci žlučníku
 • bolest žlučníku při žlučových kamenech
 • bolest ledvin a močového systému při ledvinových a močových kamenech a písku
 • močopudný účinek
 • zácpa - projímavý účinek
 • vyplavení přebytečné žluči
 • otrava jater
 • nechutenství, anorexie
 • cukrovka, diabetes, žiznivka
 • přecitlivělý žaludek
 • žaludeční vředy

Čekanka si je zřejmě vědoma své krásy, proto si ji úzkostlivě chrání. Nesnáší utržení,   a i když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne. Obdivovat ji můžeme pouze na  jejím původním stanovišti.

Nejúčinnější je čekankový kořen. Ten se však těžko vykopává, proto většinou sbírám pouze květní  úbory, někdy i celou nať, ale pouze za pěkného počasí. Bylina z nich je o něco méně  účinná než kořen, ale dokážu se jí dostatečně a pohodlně zásobit, neboť čekanka se  v lékárnách neprodává. Čerstvé mladé lístečky doporučuji konzumovat jako zdravý  salát, i když mají silně hořkou chuť.

Čekanka byla již ve starověkém Egyptě téměř magickou rostlinou, která prý dávala  krásu a úspěch. Možná to souviselo s tím, že čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve  středověku se věřilo, že má čekanka kouzelnou moc - kdo se natřel její šťávou, získal  krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do  současnosti. Kořen se v západní Evropě pěstuje pro konzumní účely, v období po první  světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy, dobře známá i u nás.

Užívá se jako složka bylinných čajů na  nemoci jater a žlučníku a na mírné bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je  mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč,   při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí  soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje  se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.

S krásou čekanky se snoubí její dobrota, je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém  dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě.

 

Čekankový vitaminový salát:

Nasbíráme v přibližně stejném poměru mladé lístečky čekanky, pampelišky a vrcholky  mladé kopřivy. Nadrobno vše rozsekáme, přidáme přibližně stejné množství nastrouhaného  jablka, trochu citronové šťávy, medu a hnědého nebo hroznového cukru.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

stonek   strom   krk   arteriskleróza   stonek   mensturace   dna   kontraindikace   studené   vlas   nežádoucí   vitamín   využití   kojenec   odvar   končetina   kapsaicin   slezina   pijeme   děti   nať   recept   astma   akné   zácpa   Janča   indikace   zlomenin   výroba   květ   plísně   nálev   použití   trávicí   alergie   choroba   noha   sliznice   keř   střev   Moučka   Galenos   bylinná směs   komplikace   artróza   abytyše Hildegarda   metabolismus   štítná   neht   pěstování   olej   zánět   horečka   jaterní   angína   užití   bolest   kloub   hlas   katar   Podhorná   Avicena   epilepsie   migrén   průjem   zelina   tlak   játra   zelenina   hemoroid   kořen   žlučník   kvasinky   chřipka   premenstruační   pálení   fytoterapie   slinivka   kůže   revma   zdraví   stvol   ovoce   písek   Zentrich   Zentrich   zrak   obsahuje   sirup   rostlina   slezina   list   babské rady   Treben   inhalace   zalijeme   koupel   vitamin   prášek   nohy   fermentace   postup   obsažené   vřed   zpracování   játra   bylina   sběr   dásně   močopudný   ateroskleróza   vliv   zápal   roztroušená   nachlazení   srdce   chladné   brnění   plíseň   tinktura   Váňa   ledvin   hemeroid   víno   kornatění   opar   houba   sval   vývar   minut   pupen   horké   mrtvice   teplé   osteoporóza   šlacha   žaludek   nemoc   kameny   návod   kontraindikace   čaj   mateřské   sušení   ruka   viry   rýma   chřipka   kolika   kůra   Paracelsus   Janča   krvácení   hlavy   bylinka   Mattioli   řídnutí kostí   menstruační   antibiotik  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)