MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

cekanka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniČekanka obecná (cichorium) - má tak krásné, sytě modré květy, že je těžké ve volné přírodě najít podobné. Na každém stonku kvetou současně 2 až 3 květy, ale stále rozkvétají další, takže krása rozkvetlých čekanek nás provází od začátku léta až do pozdního podzimu. Přitom čekanku potkáme téměř všude - u cest, na sušších pastvinách a mezích, jako všeobecně známý plevel.

___

___Účinky rostliny:

 • nemoci jater
 • nemoci žlučníku
 • bolest žlučníku při žlučových kamenech
 • bolest ledvin a močového systému při ledvinových a močových kamenech a písku
 • močopudný účinek
 • zácpa - projímavý účinek
 • vyplavení přebytečné žluči
 • otrava jater
 • nechutenství, anorexie
 • cukrovka, diabetes, žiznivka
 • přecitlivělý žaludek
 • žaludeční vředy

Čekanka si je zřejmě vědoma své krásy, proto si ji úzkostlivě chrání. Nesnáší utržení, a i když ji hned dáme do vody, velmi rychle zvadne. Obdivovat ji můžeme pouze na jejím původním stanovišti.

Nejúčinnější je čekankový kořen. Ten se však těžko vykopává, proto většinou sbírám pouze květní úbory, někdy i celou nať, ale pouze za pěkného počasí. Bylina z nich je o něco méně účinná než kořen, ale dokážu se jí dostatečně a pohodlně zásobit, neboť čekanka se v lékárnách neprodává. Čerstvé mladé lístečky doporučuji konzumovat jako zdravý salát, i když mají silně hořkou chuť.

Čekanka byla již ve starověkém Egyptě téměř magickou rostlinou, která prý dávala krásu a úspěch. Možná to souviselo s tím, že čistí krev, játra, slezinu i ledviny. Také ve středověku se věřilo, že má čekanka kouzelnou moc - kdo se natřel její šťávou, získal krásu a všechno se mu dařilo. Některé z mnohých pověr o čekance se zachovaly do současnosti. Kořen se v západní Evropě pěstuje pro konzumní účely, v období po první světové válce se z čekanky vyráběla náhrada kávy, dobře známá i u nás.

Užívá se jako složka bylinných čajů na nemoci jater a žlučníku a na mírné bolesti při žlučových a ledvinových kamenech. Je mírně močopudná a trochu projímá, zároveň vyplavuje z organismu přebytečnou žluč, při otravách jater působí jako protijed. Zlepšuje chuť k jídlu, podporuje činnost celé trávicí soustavy a používá se též jako doplněk do čajových směsí při cukrovce. Doporučuje se i lidem, kteří mají velmi citlivý žaludek nebo trpí žaludečními vředy.

S krásou čekanky se snoubí její dobrota, je úplně neškodná, lze ji užívat v obvyklém dávkování ve směsích i samostatně a dlouhodobě.

 

Čekankový vitaminový salát:

Nasbíráme v přibližně stejném poměru mladé lístečky čekanky, pampelišky a vrcholky mladé kopřivy. Nadrobno vše rozsekáme, přidáme přibližně stejné množství nastrouhaného jablka, trochu citronové šťávy, medu a hnědého nebo hroznového cukru. 

 

Jak se čekance jinak říká - alternativní názvy:

Cikorie ☼ Cikorka ☼ Čaganka ☼ Hanička ☼ Koření kozího cecku ☼ Koření sv. Petra ☼ Německá káva ☼ Pocestník ☼ Podražník

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

sirup   kvasinky   krvácení   kornatění   zácpa   stonek   revma   viry   víno   mensturace   angína   sušení   ledvin   nemoc   střev   Zentrich   Paracelsus   recept   nohy   studené   artróza   slezina   keř   noha   list   zlomenin   krk   kořen   využití   houba   děti   katar   Moučka   nať   indikace   účinek   bylinná směs   Zentrich   kontraindikace   osteoporóza   kolika   vitamín   játra   hemoroid   pijeme   teplé   dna   kontraindikace   horké   vývar   hemeroid   plísně   kapsaicin   astma   alergie   minut   Avicena   žaludek   vlas   plíseň   čaj   zdraví   nálev   mateřské   slezina   olej   srdce   ateroskleróza   migrén   sliznice   bolest   komplikace   choroba   šlacha   tlak   brnění   zrak   pupen   fermentace   ovoce   metabolismus   epilepsie   nachlazení   Podhorná   sval   použití   slinivka   vitamin   rýma   sběr   nežádoucí   užití   chřipka   zánět   ruka   dásně   zelina   inhalace   vliv   návod   zpracování   chladné   neht   koupel   postup   výroba   kůže   účinky   roztroušená   pěstování   žlučník   premenstruační   chřipka   močopudný   Janča   hlavy   vřed   zápal   Váňa   kůra   fytoterapie   kloub   štítná   obsažené   mrtvice   Treben   obsahuje   horečka   zalijeme   Mattioli   končetina   menstruační   opar   rostlina   prášek   antibiotik   babské rady   zelenina   játra   Galenos   bylinka   odvar   průjem   jaterní   strom   hlas   písek   pálení   stvol   květ   arteriskleróza   kameny   stonek   tinktura   bylina   akné   řídnutí kostí   abytyše Hildegarda   trávicí   kojenec   Janča  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)