MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

fialka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiFialka vonná (viola odorata) - koho by nepotěšila kytička violek, něžných, krásně vonících kvítků? Violky se objevují v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je radostné najít v řídkém lese nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni i velkou léčivou sílu.Účinky rostliny:

 • kašel
 • astma
 • zahlenění
 • chrapot
 • čistí krev (detoxikace)
 • kožní choroby a nemoci
 • dna
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • záněty svalů
 • dráždivý kašel, "dávivý kašel"

Na rozdíl od její trojbarevné sestry, kterou poznáme podle barev, nejlepším odlišením violky vonné od jiných podobných květů velké rodiny violkovitých je právě její pronikavá vůně. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší a určení spolehlivější. Při sběru violky platí, že odtrháváme pouze nadzemní část a kořen necháme pro budoucí kvetení. Violce však vůbec nemusíme v přírodě ubližovat, neboť bylinu běžně dostaneme v lékárně. Stejně tak dodržujeme zásadu, že nepoužíváme pěstované okrasné druhy.

Violka vonná patří mezi naše nejstarší léčivé rostliny. Psali o ní už Dioskorides a Plinius st., v jejich dobách se doporučovalo přivonět k ní při bolesti holavy. Nyní se využívá především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi, menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku.

Violky čistí krev (detoxikace) a pomáhají při kožních chorobách. To platí i pro violku vonnou. Při tomto použití může nahradit i v tomto směru prvořadou violkou trojbarevnou. Při vnějším použití má violka vonná mimo léčení kožních chorob ještě jedno dobré uplatnění. Blahodárně působí, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech při dně, revmatismu a zánětech svalstva. Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování, neboť vyvolává zvracení

 

Voňavé květy v březnu

I když violka vypadá křehce, její kořeny jsou tuhé a pevné. Po odkvětu vytváří černá semínka, která s oblibou šíří mravenci. Současně se rostlina rozmnožuje nadzemními výhonky, které si hledají nové místo k zakořenění. Příští jaro zde znovu vykvetou nové voňavé květy.

 

Posiluje, uklidňuje a léčí

Saponiny obsažené ve violce uvolňují zarputilý kašel, metylsalicylát příbuzný s acylpirinem zmírňuje bolesti hlavy
a voňavý odoratin snižuje krevní tlak a uklidňuje. Violky posilují vápníkem kosti a železem krev — a vitaminy A a C podporují imunitní systém.

 

Čaj a krém z fialky (violky)

Čaj uklidňuje díky slizovým látkám zanícené a suché sliznice, čistí pokožku a zmírňuje kožní onemocnění. Zvlášť chutný je čaj z čerstvých květů. Můžete k nim přidat i několik listů. Hrst květů zalijte 500 ml vody teplé 60 °C, čaj přikryjte a nechejte táhnout 5 minut. Když nevypijete všechen, zbytek můžete použít k péči o pokožku. Violkový krém — podle Hildegardy z Bingenu - zmírňuje bolest v jizvách a urychluje hojení, zvláště po operacích prsou a ozařování.

 

Čajová směs proti dráždivému kašli:

 • nať violky vonné 5 (dílů)
 • nať dobro mysli 3 (díly)
 • list podbělu 3
 • plod fenyklu 2
 • nať popence 2
 • květ a list slézu 2

Dvě lžíce dobře pro míchané směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, podle chuti osladíme medem a pijeme ho vlažný po malých doušcích po celý den.

 

Jak se jinak říká violce, fialce - synonymní názvy: 

Fialka trojbarevná ☼ Maceška ☼ Bylina trojící ☼ Fialičky ☼ Maceška úpolní ☼ Macocha ☼ Macoška ☼ Pět bolestí ☼ Planá maceška ☼ Sirotka ☼ Sirotky ☼ Širotky ☼ Trojice polní ☼ Trojník ☼ Violka trojící

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

zlomenin   epilepsie   bylina   tinktura   teplé   obsažené   obsahuje   slinivka   kameny   chladné   zrak   dna   horečka   postup   nať   žaludek   plíseň   zpracování   čaj   použití   hlavy   účinek   játra   list   zácpa   Janča   horké   revma   květ   dásně   antibiotik   srdce   močopudný   šlacha   vývar   zelenina   mateřské   katar   Galenos   sval   roztroušená   Mattioli   babské rady   žlučník   vřed   plísně   nohy   Paracelsus   zdraví   noha   rostlina   pálení   kapsaicin   kontraindikace   rýma   využití   účinky   ruka   olej   kořen   keř   artróza   Podhorná   minut   osteoporóza   Zentrich   menstruační   pěstování   zalijeme   fytoterapie   stonek   nemoc   nachlazení   vitamin   sušení   pijeme   játra   mensturace   sběr   návod   akné   kornatění   trávicí   kůže   nežádoucí   slezina   opar   neht   brnění   krk   odvar   zápal   zelina   prášek   krvácení   astma   studené   Treben   chřipka   inhalace   choroba   Janča   průjem   Moučka   bylinka   ledvin   recept   kontraindikace   slezina   vitamín   arteriskleróza   strom   migrén   bolest   víno   štítná   zánět   stvol   sirup   Váňa   komplikace   fermentace   mrtvice   hemeroid   kvasinky   Avicena   ovoce   děti   výroba   metabolismus   nálev   vlas   chřipka   stonek   premenstruační   indikace   vliv   angína   kůra   končetina   hlas   písek   ateroskleróza   bylinná směs   houba   kloub   sliznice   užití   tlak   kojenec   kolika   viry   jaterní   střev   řídnutí kostí   koupel   Zentrich   alergie   pupen   abytyše Hildegarda   hemoroid  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)