Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

fialka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiFialka vonná (viola odorata) - koho by nepotěšila kytička violek, něžných, krásně vonících kvítků? Violky se objevují  v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je radostné najít v řídkém lese  nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni  i velkou léčivou sílu.Účinky rostliny:

 • kašel
 • astma
 • zahlenění
 • chrapot
 • čistí krev (detoxikace)
 • kožní choroby a nemoci
 • dna
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • záněty svalů
 • dráždivý kašel, "dávivý kašel"

Na rozdíl od její trojbarevné sestry, kterou poznáme podle barev, nejlepším odlišením  violky vonné od jiných podobných květů velké rodiny violkovitých je právě její  pronikavá vůně. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší  a určení spolehlivější. Při sběru violky platí, že odtrháváme pouze nadzemní část a kořen  necháme pro budoucí kvetení. Violce však vůbec nemusíme v přírodě ubližovat,   neboť bylinu běžně dostaneme v lékárně. Stejně tak dodržujeme zásadu, že nepoužíváme  pěstované okrasné druhy.

Violka vonná patří mezi naše nejstarší léčivé rostliny. Psali o ní už Dioskorides a Plinius  st. , v jejich dobách se doporučovalo přivonět k ní při bolesti holavy. Nyní se využívá  především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec.   Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při  chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme  teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi,   menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku.

Violky čistí krev (detoxikace) a pomáhají při kožních chorobách. To platí i pro violku vonnou.   Při tomto použití může nahradit i v tomto směru prvořadou violkou trojbarevnou.   Při vnějším použití má violka vonná mimo léčení kožních chorob ještě jedno dobré  uplatnění. Blahodárně působí, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech  při dně, revmatismu a zánětech svalstva.   Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování,   neboť vyvolává zvracení.  

 

Voňavé květy v březnu

I když violka vypadá křehce, její kořeny jsou tuhé a pevné. Po odkvětu vytváří černá semínka, která s oblibou šíří mravenci. Současně se rostlina rozmnožuje nadzemními výhonky, které si hledají nové místo k zakořenění. Příští jaro zde znovu vykvetou nové voňavé květy.

 

Posiluje, uklidňuje a léčí

Saponiny obsažené ve violce uvolňují zarputilý kašel, metylsalicylát příbuzný s acylpirinem zmírňuje bolesti hlavy
a voňavý odoratin snižuje krevní tlak a uklidňuje. Violky posilují vápníkem kosti a železem krev — a vitaminy A a C podporují imunitní systém.

 

Čaj a krém z fialky (violky)

Čaj uklidňuje díky slizovým látkám zanícené a suché sliznice, čistí pokožku a zmírňuje kožní onemocnění. Zvlášť chutný je čaj z čerstvých květů. Můžete k nim přidat i několik listů. Hrst květů zalijte 500 ml vody teplé 60 °C, čaj přikryjte a nechejte táhnout 5 minut. Když nevypijete všechen, zbytek můžete použít k péči o pokožku. Violkový krém — podle Hildegardy z Bingenu - zmírňuje bolest v jizvách a urychluje hojení, zvláště po operacích prsou a ozařování.

 

Čajová směs proti dráždivému kašli:

 • nať violky vonné 5 (dílů)
 • nať dobro mysli 3 (díly)
 • list podbělu 3
 • plod fenyklu 2
 • nať popence 2
 • květ a list slézu 2

 

Dvě lžíce dobře pro míchané směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut  přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, podle chuti osladíme medem a pijeme ho vlažný  po malých doušcích po celý den.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

štítná   mensturace   premenstruační   ruka   roztroušená   recept   babské rady   obsahuje   zpracování   plísně   kolika   tinktura   trávicí   zácpa   zelina   vývar   epilepsie   žaludek   dna   akné   vlas   zdraví   Podhorná   návod   Treben   kvasinky   sliznice   hlavy   krk   studené   víno   bolest   kojenec   zápal   játra   játra   zlomenin   houba   katar   Avicena   zrak   vliv   močopudný   indikace   Váňa   nachlazení   Zentrich   řídnutí kostí   horečka   kořen   olej   abytyše Hildegarda   sirup   nemoc   ledvin   bylina   postup   vitamín   Mattioli   slinivka   horké   hlas   chladné   kůže   list   plíseň   chřipka   vitamin   použití   menstruační   děti   využití   teplé   antibiotik   hemeroid   angína   noha   slezina   mateřské   dásně   kloub   květ   užití   pálení   výroba   vřed   kůra   nežádoucí   inhalace   nálev   pěstování   rostlina   Janča   kapsaicin   sval   čaj   sběr   slezina   průjem   strom   srdce   metabolismus   kontraindikace   Moučka   artróza   bylinka   ovoce   sušení   střev   osteoporóza   neht   keř   stonek   ateroskleróza   chřipka   mrtvice   Paracelsus   odvar   viry   migrén   komplikace   alergie   stonek   šlacha   pupen   Janča   prášek   Zentrich   krvácení   brnění   obsažené   fytoterapie   nohy   pijeme   Galenos   opar   nať   stvol   arteriskleróza   kontraindikace   fermentace   koupel   zalijeme   astma   jaterní   minut   rýma   hemoroid   písek   končetina   bylinná směs   tlak   kameny   revma   choroba   žlučník   zánět   kornatění   zelenina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)