Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

fialka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiFialka vonná (viola odorata) - koho by nepotěšila kytička violek, něžných, krásně vonících kvítků? Violky se objevují  v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je radostné najít v řídkém lese  nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni  i velkou léčivou sílu.Účinky rostliny:

 • kašel
 • astma
 • zahlenění
 • chrapot
 • čistí krev (detoxikace)
 • kožní choroby a nemoci
 • dna
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • záněty svalů
 • dráždivý kašel, "dávivý kašel"

Na rozdíl od její trojbarevné sestry, kterou poznáme podle barev, nejlepším odlišením  violky vonné od jiných podobných květů velké rodiny violkovitých je právě její  pronikavá vůně. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší  a určení spolehlivější. Při sběru violky platí, že odtrháváme pouze nadzemní část a kořen  necháme pro budoucí kvetení. Violce však vůbec nemusíme v přírodě ubližovat,   neboť bylinu běžně dostaneme v lékárně. Stejně tak dodržujeme zásadu, že nepoužíváme  pěstované okrasné druhy.

Violka vonná patří mezi naše nejstarší léčivé rostliny. Psali o ní už Dioskorides a Plinius  st. , v jejich dobách se doporučovalo přivonět k ní při bolesti holavy. Nyní se využívá  především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec.   Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při  chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme  teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi,   menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku.

Violky čistí krev (detoxikace) a pomáhají při kožních chorobách. To platí i pro violku vonnou.   Při tomto použití může nahradit i v tomto směru prvořadou violkou trojbarevnou.   Při vnějším použití má violka vonná mimo léčení kožních chorob ještě jedno dobré  uplatnění. Blahodárně působí, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech  při dně, revmatismu a zánětech svalstva.   Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování,   neboť vyvolává zvracení.  

 

Voňavé květy v březnu

I když violka vypadá křehce, její kořeny jsou tuhé a pevné. Po odkvětu vytváří černá semínka, která s oblibou šíří mravenci. Současně se rostlina rozmnožuje nadzemními výhonky, které si hledají nové místo k zakořenění. Příští jaro zde znovu vykvetou nové voňavé květy.

 

Posiluje, uklidňuje a léčí

Saponiny obsažené ve violce uvolňují zarputilý kašel, metylsalicylát příbuzný s acylpirinem zmírňuje bolesti hlavy
a voňavý odoratin snižuje krevní tlak a uklidňuje. Violky posilují vápníkem kosti a železem krev — a vitaminy A a C podporují imunitní systém.

 

Čaj a krém z fialky (violky)

Čaj uklidňuje díky slizovým látkám zanícené a suché sliznice, čistí pokožku a zmírňuje kožní onemocnění. Zvlášť chutný je čaj z čerstvých květů. Můžete k nim přidat i několik listů. Hrst květů zalijte 500 ml vody teplé 60 °C, čaj přikryjte a nechejte táhnout 5 minut. Když nevypijete všechen, zbytek můžete použít k péči o pokožku. Violkový krém — podle Hildegardy z Bingenu - zmírňuje bolest v jizvách a urychluje hojení, zvláště po operacích prsou a ozařování.

 

Čajová směs proti dráždivému kašli:

 • nať violky vonné 5 (dílů)
 • nať dobro mysli 3 (díly)
 • list podbělu 3
 • plod fenyklu 2
 • nať popence 2
 • květ a list slézu 2

 

Dvě lžíce dobře pro míchané směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut  přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, podle chuti osladíme medem a pijeme ho vlažný  po malých doušcích po celý den.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

minut   akné   abytyše Hildegarda   zácpa   inhalace   ledvin   migrén   menstruační   vřed   bylina   čaj   využití   střev   Avicena   kameny   játra   Paracelsus   nálev   astma   květ   bylinná směs   kontraindikace   ovoce   kvasinky   rostlina   brnění   prášek   fytoterapie   Podhorná   Janča   kloub   Moučka   katar   zpracování   olej   list   žlučník   vitamín   zápal   šlacha   sval   chladné   krk   odvar   slinivka   keř   návod   vliv   kolika   pupen   nemoc   vitamin   Zentrich   metabolismus   viry   zalijeme   vlas   kůra   zlomenin   Mattioli   nať   končetina   babské rady   ateroskleróza   Galenos   srdce   chřipka   krvácení   Váňa   močopudný   angína   použití   recept   nežádoucí   štítná   osteoporóza   řídnutí kostí   revma   mrtvice   obsažené   kontraindikace   trávicí   pěstování   mateřské   antibiotik   artróza   pijeme   sběr   nohy   strom   kornatění   stonek   stvol   zelenina   hlas   alergie   horečka   fermentace   nachlazení   jaterní   teplé   výroba   užití   choroba   horké   opar   mensturace   ruka   tlak   kapsaicin   hemeroid   koupel   sliznice   průjem   komplikace   dna   hlavy   zelina   indikace   Janča   játra   bylinka   Zentrich   studené   postup   obsahuje   Treben   kojenec   slezina   vývar   noha   hemoroid   stonek   slezina   zánět   houba   sušení   tinktura   roztroušená   plísně   plíseň   děti   neht   písek   víno   epilepsie   bolest   premenstruační   rýma   žaludek   sirup   dásně   kůže   chřipka   pálení   kořen   arteriskleróza   zdraví   zrak  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)