Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

fialka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiFialka vonná (viola odorata) - koho by nepotěšila kytička violek, něžných, krásně vonících kvítků? Violky se objevují  v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je radostné najít v řídkém lese  nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni  i velkou léčivou sílu.Účinky rostliny:

 • kašel
 • astma
 • zahlenění
 • chrapot
 • čistí krev (detoxikace)
 • kožní choroby a nemoci
 • dna
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • záněty svalů
 • dráždivý kašel, "dávivý kašel"

Na rozdíl od její trojbarevné sestry, kterou poznáme podle barev, nejlepším odlišením  violky vonné od jiných podobných květů velké rodiny violkovitých je právě její  pronikavá vůně. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší  a určení spolehlivější. Při sběru violky platí, že odtrháváme pouze nadzemní část a kořen  necháme pro budoucí kvetení. Violce však vůbec nemusíme v přírodě ubližovat,   neboť bylinu běžně dostaneme v lékárně. Stejně tak dodržujeme zásadu, že nepoužíváme  pěstované okrasné druhy.

Violka vonná patří mezi naše nejstarší léčivé rostliny. Psali o ní už Dioskorides a Plinius  st. , v jejich dobách se doporučovalo přivonět k ní při bolesti holavy. Nyní se využívá  především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec.   Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při  chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme  teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi,   menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku.

Violky čistí krev (detoxikace) a pomáhají při kožních chorobách. To platí i pro violku vonnou.   Při tomto použití může nahradit i v tomto směru prvořadou violkou trojbarevnou.   Při vnějším použití má violka vonná mimo léčení kožních chorob ještě jedno dobré  uplatnění. Blahodárně působí, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech  při dně, revmatismu a zánětech svalstva.   Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování,   neboť vyvolává zvracení.  

 

Voňavé květy v březnu

I když violka vypadá křehce, její kořeny jsou tuhé a pevné. Po odkvětu vytváří černá semínka, která s oblibou šíří mravenci. Současně se rostlina rozmnožuje nadzemními výhonky, které si hledají nové místo k zakořenění. Příští jaro zde znovu vykvetou nové voňavé květy.

 

Posiluje, uklidňuje a léčí

Saponiny obsažené ve violce uvolňují zarputilý kašel, metylsalicylát příbuzný s acylpirinem zmírňuje bolesti hlavy
a voňavý odoratin snižuje krevní tlak a uklidňuje. Violky posilují vápníkem kosti a železem krev — a vitaminy A a C podporují imunitní systém.

 

Čaj a krém z fialky (violky)

Čaj uklidňuje díky slizovým látkám zanícené a suché sliznice, čistí pokožku a zmírňuje kožní onemocnění. Zvlášť chutný je čaj z čerstvých květů. Můžete k nim přidat i několik listů. Hrst květů zalijte 500 ml vody teplé 60 °C, čaj přikryjte a nechejte táhnout 5 minut. Když nevypijete všechen, zbytek můžete použít k péči o pokožku. Violkový krém — podle Hildegardy z Bingenu - zmírňuje bolest v jizvách a urychluje hojení, zvláště po operacích prsou a ozařování.

 

Čajová směs proti dráždivému kašli:

 • nať violky vonné 5 (dílů)
 • nať dobro mysli 3 (díly)
 • list podbělu 3
 • plod fenyklu 2
 • nať popence 2
 • květ a list slézu 2

 

Dvě lžíce dobře pro míchané směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut  přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, podle chuti osladíme medem a pijeme ho vlažný  po malých doušcích po celý den.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

kojenec   vřed   bylinka   nálev   neht   sušení   zelina   hlas   nohy   nať   pěstování   slezina   babské rady   pálení   návod   kůže   horečka   zrak   mateřské   Zentrich   prášek   dna   viry   Paracelsus   menstruační   šlacha   trávicí   vitamin   Mattioli   sirup   játra   obsahuje   opar   katar   zdraví   rýma   horké   fermentace   kolika   premenstruační   osteoporóza   štítná   kapsaicin   artróza   žaludek   sval   noha   minut   ovoce   užití   sliznice   studené   bylina   kloub   olej   vlas   Moučka   stvol   jaterní   plíseň   játra   pupen   zánět   recept   rostlina   nemoc   výroba   využití   zácpa   bolest   zpracování   tlak   stonek   stonek   kameny   Janča   zlomenin   kontraindikace   astma   antibiotik   plísně   krk   list   roztroušená   kvasinky   fytoterapie   odvar   arteriskleróza   migrén   vliv   tinktura   nachlazení   mrtvice   komplikace   střev   srdce   obsažené   Podhorná   čaj   zalijeme   epilepsie   sběr   revma   dásně   koupel   hemeroid   kontraindikace   květ   použití   chřipka   choroba   kořen   zápal   děti   ruka   kůra   hlavy   písek   končetina   slezina   ateroskleróza   bylinná směs   Váňa   chladné   žlučník   Janča   pijeme   víno   metabolismus   vitamín   Galenos   indikace   vývar   nežádoucí   močopudný   strom   hemoroid   akné   Zentrich   alergie   Avicena   keř   brnění   Treben   ledvin   kornatění   teplé   inhalace   postup   houba   mensturace   zelenina   průjem   chřipka   abytyše Hildegarda   krvácení   slinivka   angína   řídnutí kostí  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)