MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

fialka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiFialka vonná (viola odorata) - koho by nepotěšila kytička violek, něžných, krásně vonících kvítků? Violky se objevují  v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je radostné najít v řídkém lese  nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni  i velkou léčivou sílu.Účinky rostliny:

 • kašel
 • astma
 • zahlenění
 • chrapot
 • čistí krev (detoxikace)
 • kožní choroby a nemoci
 • dna
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • záněty svalů
 • dráždivý kašel, "dávivý kašel"

Na rozdíl od její trojbarevné sestry, kterou poznáme podle barev, nejlepším odlišením  violky vonné od jiných podobných květů velké rodiny violkovitých je právě její  pronikavá vůně. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší  a určení spolehlivější. Při sběru violky platí, že odtrháváme pouze nadzemní část a kořen  necháme pro budoucí kvetení. Violce však vůbec nemusíme v přírodě ubližovat,   neboť bylinu běžně dostaneme v lékárně. Stejně tak dodržujeme zásadu, že nepoužíváme  pěstované okrasné druhy.

Violka vonná patří mezi naše nejstarší léčivé rostliny. Psali o ní už Dioskorides a Plinius  st. , v jejich dobách se doporučovalo přivonět k ní při bolesti holavy. Nyní se využívá  především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec.   Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při  chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme  teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi,   menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku.

Violky čistí krev (detoxikace) a pomáhají při kožních chorobách. To platí i pro violku vonnou.   Při tomto použití může nahradit i v tomto směru prvořadou violkou trojbarevnou.   Při vnějším použití má violka vonná mimo léčení kožních chorob ještě jedno dobré  uplatnění. Blahodárně působí, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech  při dně, revmatismu a zánětech svalstva.   Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování,   neboť vyvolává zvracení.  

 

Voňavé květy v březnu

I když violka vypadá křehce, její kořeny jsou tuhé a pevné. Po odkvětu vytváří černá semínka, která s oblibou šíří mravenci. Současně se rostlina rozmnožuje nadzemními výhonky, které si hledají nové místo k zakořenění. Příští jaro zde znovu vykvetou nové voňavé květy.

 

Posiluje, uklidňuje a léčí

Saponiny obsažené ve violce uvolňují zarputilý kašel, metylsalicylát příbuzný s acylpirinem zmírňuje bolesti hlavy
a voňavý odoratin snižuje krevní tlak a uklidňuje. Violky posilují vápníkem kosti a železem krev — a vitaminy A a C podporují imunitní systém.

 

Čaj a krém z fialky (violky)

Čaj uklidňuje díky slizovým látkám zanícené a suché sliznice, čistí pokožku a zmírňuje kožní onemocnění. Zvlášť chutný je čaj z čerstvých květů. Můžete k nim přidat i několik listů. Hrst květů zalijte 500 ml vody teplé 60 °C, čaj přikryjte a nechejte táhnout 5 minut. Když nevypijete všechen, zbytek můžete použít k péči o pokožku. Violkový krém — podle Hildegardy z Bingenu - zmírňuje bolest v jizvách a urychluje hojení, zvláště po operacích prsou a ozařování.

 

Čajová směs proti dráždivému kašli:

 • nať violky vonné 5 (dílů)
 • nať dobro mysli 3 (díly)
 • list podbělu 3
 • plod fenyklu 2
 • nať popence 2
 • květ a list slézu 2

 

Dvě lžíce dobře pro míchané směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut  přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, podle chuti osladíme medem a pijeme ho vlažný  po malých doušcích po celý den.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

angína   střev   sliznice   trávicí   opar   noha   účinky   Paracelsus   Janča   recept   víno   zácpa   slezina   alergie   žaludek   užití   šlacha   sušení   komplikace   astma   zdraví   chladné   pálení   minut   keř   ateroskleróza   bylinná směs   průjem   hlas   pěstování   abytyše Hildegarda   zlomenin   choroba   hlavy   horečka   bylinka   kořen   vývar   revma   metabolismus   kůra   květ   řídnutí kostí   kontraindikace   končetina   hemoroid   epilepsie   rýma   nemoc   krvácení   Treben   nohy   nežádoucí   zápal   kameny   Galenos   vřed   krk   kapsaicin   zelina   návod   chřipka   indikace   migrén   žlučník   Mattioli   pijeme   kornatění   sirup   Avicena   olej   zrak   vliv   roztroušená   mateřské   kontraindikace   zelenina   bolest   kojenec   štítná   houba   obsažené   prášek   ledvin   tlak   ovoce   plísně   sběr   vitamín   mensturace   inhalace   katar   stonek   vlas   chřipka   Janča   horké   Váňa   fytoterapie   kvasinky   využití   antibiotik   kůže   babské rady   bylina   použití   játra   jaterní   obsahuje   játra   děti   arteriskleróza   studené   mrtvice   stonek   Podhorná   ruka   dna   nachlazení   nať   kolika   písek   dásně   zpracování   osteoporóza   stvol   srdce   strom   premenstruační   teplé   kloub   akné   Zentrich   slezina   močopudný   zalijeme   brnění   tinktura   hemeroid   slinivka   rostlina   nálev   viry   sval   fermentace   Moučka   koupel   účinek   vitamin   výroba   Zentrich   zánět   neht   artróza   postup   plíseň   čaj   list   odvar   menstruační   pupen  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)