MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

fialka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiFialka vonná (viola odorata) - koho by nepotěšila kytička violek, něžných, krásně vonících kvítků? Violky se objevují v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je radostné najít v řídkém lese nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni i velkou léčivou sílu.Účinky rostliny:

 • kašel
 • astma
 • zahlenění
 • chrapot
 • čistí krev (detoxikace)
 • kožní choroby a nemoci
 • dna
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • záněty svalů
 • dráždivý kašel, "dávivý kašel"

Na rozdíl od její trojbarevné sestry, kterou poznáme podle barev, nejlepším odlišením violky vonné od jiných podobných květů velké rodiny violkovitých je právě její pronikavá vůně. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší a určení spolehlivější. Při sběru violky platí, že odtrháváme pouze nadzemní část a kořen necháme pro budoucí kvetení. Violce však vůbec nemusíme v přírodě ubližovat, neboť bylinu běžně dostaneme v lékárně. Stejně tak dodržujeme zásadu, že nepoužíváme pěstované okrasné druhy.

Violka vonná patří mezi naše nejstarší léčivé rostliny. Psali o ní už Dioskorides a Plinius st., v jejich dobách se doporučovalo přivonět k ní při bolesti holavy. Nyní se využívá především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi, menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku.

Violky čistí krev (detoxikace) a pomáhají při kožních chorobách. To platí i pro violku vonnou. Při tomto použití může nahradit i v tomto směru prvořadou violkou trojbarevnou. Při vnějším použití má violka vonná mimo léčení kožních chorob ještě jedno dobré uplatnění. Blahodárně působí, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech při dně, revmatismu a zánětech svalstva. Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování, neboť vyvolává zvracení

 

Voňavé květy v březnu

I když violka vypadá křehce, její kořeny jsou tuhé a pevné. Po odkvětu vytváří černá semínka, která s oblibou šíří mravenci. Současně se rostlina rozmnožuje nadzemními výhonky, které si hledají nové místo k zakořenění. Příští jaro zde znovu vykvetou nové voňavé květy.

 

Posiluje, uklidňuje a léčí

Saponiny obsažené ve violce uvolňují zarputilý kašel, metylsalicylát příbuzný s acylpirinem zmírňuje bolesti hlavy
a voňavý odoratin snižuje krevní tlak a uklidňuje. Violky posilují vápníkem kosti a železem krev — a vitaminy A a C podporují imunitní systém.

 

Čaj a krém z fialky (violky)

Čaj uklidňuje díky slizovým látkám zanícené a suché sliznice, čistí pokožku a zmírňuje kožní onemocnění. Zvlášť chutný je čaj z čerstvých květů. Můžete k nim přidat i několik listů. Hrst květů zalijte 500 ml vody teplé 60 °C, čaj přikryjte a nechejte táhnout 5 minut. Když nevypijete všechen, zbytek můžete použít k péči o pokožku. Violkový krém — podle Hildegardy z Bingenu - zmírňuje bolest v jizvách a urychluje hojení, zvláště po operacích prsou a ozařování.

 

Čajová směs proti dráždivému kašli:

 • nať violky vonné 5 (dílů)
 • nať dobro mysli 3 (díly)
 • list podbělu 3
 • plod fenyklu 2
 • nať popence 2
 • květ a list slézu 2

Dvě lžíce dobře pro míchané směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, podle chuti osladíme medem a pijeme ho vlažný po malých doušcích po celý den.

 

Jak se jinak říká violce, fialce - synonymní názvy: 

Fialka trojbarevná ☼ Maceška ☼ Bylina trojící ☼ Fialičky ☼ Maceška úpolní ☼ Macocha ☼ Macoška ☼ Pět bolestí ☼ Planá maceška ☼ Sirotka ☼ Sirotky ☼ Širotky ☼ Trojice polní ☼ Trojník ☼ Violka trojící

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

ruka   zánět   brnění   vřed   babské rady   epilepsie   návod   použití   Treben   děti   zácpa   šlacha   chřipka   vliv   čaj   průjem   sběr   vitamín   revma   zelina   Avicena   Moučka   srdce   obsažené   kapsaicin   hlavy   Zentrich   choroba   hemeroid   abytyše Hildegarda   kontraindikace   obsahuje   vitamin   krk   pálení   nať   komplikace   řídnutí kostí   angína   rýma   postup   slezina   koupel   neht   písek   houba   sirup   rostlina   horké   kontraindikace   migrén   nežádoucí   horečka   noha   květ   močopudný   kvasinky   kůra   víno   Váňa   pupen   nohy   pěstování   metabolismus   plíseň   indikace   využití   Podhorná   premenstruační   Janča   vývar   nálev   teplé   užití   kloub   plísně   stonek   kolika   Janča   kornatění   menstruační   sušení   tinktura   vlas   olej   chladné   kojenec   viry   kůže   kořen   krvácení   arteriskleróza   tlak   odvar   minut   recept   ovoce   končetina   stvol   játra   sliznice   studené   Mattioli   zápal   hemoroid   výroba   nemoc   účinky   zrak   opar   sval   štítná   zdraví   slezina   keř   Galenos   mateřské   artróza   bolest   akné   zalijeme   inhalace   střev   chřipka   zpracování   kameny   slinivka   nachlazení   ateroskleróza   stonek   bylina   Paracelsus   mrtvice   fytoterapie   list   katar   mensturace   bylinka   zlomenin   osteoporóza   účinek   jaterní   žaludek   alergie   fermentace   zelenina   ledvin   dna   pijeme   dásně   trávicí   hlas   prášek   roztroušená   strom   bylinná směs   játra   Zentrich   žlučník   astma   antibiotik  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)