fialka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiFialka vonná (viola odorata) - koho by nepotěšila kytička violek, něžných, krásně vonících kvítků? Violky se objevují v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je radostné najít v řídkém lese nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni i velkou léčivou sílu.


Účinky fialky (violky, macešky) na zdraví člověka:

Botanický popis

Fialka vonná je trvalka bez vlastní lodyhy, jejíž listy vyrůstají přímo z oddenku. Jsou srdčitě vejčité, na spodině mají malé, kopinaté palisty. Některé listy mají ledvinovitý tvar. Čepel listůje zoubkovitá. Květy vyrůstají rovněž přímo z oddenku a rostou na dlouhých stopkách. Mají pětilistý kalich s pětičetnou fialovou korunou. Velmi příjemně voní. Plodem je vícesemenná tobolka, pukající třemi článkovitými chlopněmi.

 

Vonná je nejlepší

Na rozdíl od její trojbarevné sestry, kterou poznáme podle barev, nejlepším odlišením violky vonné od jiných podobných květů velké rodiny violkovitých je právě její pronikavá vůně. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší a určení spolehlivější. Při sběru violky platí, že odtrháváme pouze nadzemní část a kořen necháme pro budoucí kvetení. Violce však vůbec nemusíme v přírodě ubližovat, neboť bylinu běžně dostaneme v lékárně. Stejně tak dodržujeme zásadu, že nepoužíváme pěstované okrasné druhy.

 

Co sbíráme a kdy?

Květ, kořen. Ideální doba sběru je kolem 7. hodin ranní.

 

Přímá konzumace

Květ je jedlý, je možné ho přímo konzumovat v přiměřeném množství. Chuť je neutrální a příjemná.

 

Účinky na zdraví

Violka vonná patří mezi naše nejstarší léčivé rostliny. Psali o ní už Dioskorides a Plinius st., v jejich dobách se doporučovalo přivonět k ní při bolesti hlavy. Nyní se využívá především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec. Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi, menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku.

Violky čistí krev (detoxikace) a pomáhají při kožních chorobách. To platí i pro violku vonnou. Při tomto použití může nahradit i v tomto směru prvořadou violkou trojbarevnou. Při vnějším použití má violka vonná mimo léčení kožních chorob ještě jedno dobré uplatnění. Blahodárně působí, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech při dně, revmatismu a zánětech svalstva

Saponiny obsažené ve violce uvolňují zarputilý kašel, metylsalicylát příbuzný s acylpirinem zmírňuje bolesti hlavy a voňavý odoratin snižuje krevní tlak a uklidňuje. Violky posilují vápníkem kosti a železem krev — a vitaminy A a C podporují imunitní systém.

 

Čajová směs proti dráždivému kašli:

  • nať violky vonné 5 (dílů)
  • nať dobro mysli 3 (díly)
  • list podbělu 3
  • plod fenyklu 2
  • nať popence 2
  • květ a list slézu 2

Dvě lžíce dobře pro míchané směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, podle chuti osladíme medem a pijeme ho vlažný po malých doušcích po celý den.

 

Jaké další látky obsahuje?

Bylina obsahuje alkaloid violin, dále výše zmíněné saponiny, menší množství kyseliny salicylové, vonnou silici, vosky, slizy, kaučuk a další látky.

 

Voňavé květy - do salátů, likérů a jako dochucovadlo

Květy a listy fialky jsou jedlé. Listy jsou vynikající v salátech (slaných nebo ovocných), zeleninových polévkách a zeleninových mísách, květy se dávají do octů, dezertů, marmelád a želé, ale rovněž i do lahodných likérů.

Z listu se průmyslově extrahuje výtažek nazývaný "tuhý", používaný v parfémech jako fixatér, který ale také slouží ke konzervaci hrášku. Fialkové květy krystalizované v cukru jsou už po staletí specialitou Toulouse. Tato pochoutka něžně ozdobí dezerty. Labužnická violka se snoubí s čokoládou: toto harmonické spojení bylo vždy velmi ceněnou. Existuje "přírodní fialkové aroma" (vyrobené bez drahého květu), které se používá k dochucení jemného pečiva, sorbetů a všech druhů dezertů.

 

Vialka fiolka maceška rozmnožování množení myrmekochorie mravenciRozmnožování - pomáhají mravenci

I když violka vypadá křehce, její kořeny jsou tuhé a pevné.
Po odkvětu vytváří semínka, která s oblibou šíří mravenci. Proč? Semínka totiž mají dužnatý přívěsek, který chutná mravencům. Ti je proto milují, přenáší a tím šíří semínka do širokého okolí. "Masíčko" (dužnatý obal) zežerou a semínko nechají. Takovému způsobu šíření diaspor říkáme MYRMEKOCHORIE. 
Současně se rostlina rozmnožuje nadzemními výhonky, které si hledají nové místo k zakořenění. Příští jaro zde znovu vykvetou nové voňavé květy.

 

Čaj a krém z fialky (violky)

Čaj uklidňuje díky slizovým látkám zanícené a suché sliznice, čistí pokožku a zmírňuje kožní onemocnění. Zvlášť chutný je čaj z čerstvých květů. Můžete k nim přidat i několik listů. Hrst květů zalijte 500 ml vody teplé 60 °C, čaj přikryjte a nechejte táhnout 5 minut. Když nevypijete všechen, zbytek můžete použít k péči o pokožku.

Violkový krém — podle Hildegardy z Bingenu - zmírňuje bolest v jizvách a urychluje hojení, zvláště po operacích prsou a ozařování.

 

Fialková tinktura po mrtvici

Připravujeme tinkturu, a to jednak jako výluh v čistém lihu pro vnitřní použití a jednak v denaturovaném lékárenském lihu pro užití zevní. Užíváme 4krát denně po 15 kapkách u žen a po 20 až 25 kapkách u mužů při ztrátách hybnosti nejasného původu (například částečná ochrnutí). V téže indikaci užíváme tinkturu zevně k potírání postižených partií. Podle dosavadních výsledků je možné předpokládat, že tato léčba urychluje rekonvalescenci po cévní mozkové příhody - mrtvici, zejména pokud bude doplněna podáváním tinktury z jinanu dvoulaločného a masáží yzopovým olejem.

 

Fialkový olej

Pro uklidnění i pro pěstování pokožky, ale hlavně při úpalu je velice vhodný fialkový olej, který navíc velmi příjemně voní. Jeho výroba je celkem jednoduchá.

Do 0,25 litru oleje ze sladkých mandlí se přidá hrst fialkových květů a nechá se 7 dní v dobře uzavřené nádobě z tmavého skla na tmavém místě vyluhovat. Pak se přefiltruje a květy se vylisují.
Z kvítků musí být vyplavena barva, musí být zcela bledé. Olej se skladuje v dobře uzavřených malých lahvičkách z tmavého skla. Do postiženého místa se vtírá.

 

fialkovy cukrFialkový cukr chutná po fialkách a nádherně voní.

Otrhejte květy. Můžete umýt, ale není to nutné (obzvl. pokud sbíráte violky v čisté přírodě). Dejte do mixéru 1 hrst fialek (klidně i více) a dva hrnky cukru (platí rovnice více fialek = vlhčí cukr, hůře se mixuje).
Rozmixujte a dejte usušit na tác někam k radiátoru. Až bude směs suchá, tak ji uložte do vzduchotesne sklenice. Vydrží tak několik měsíců, nádherně voní a na dezertech, dortech a pohárech vypadá krásně.
Kdo chce prodloužit jasnost barvy, stačí dát v zip sáčku do mrazáku.

 

Fialkový ocet

Postup výroby a další informace o fialkovém octu zde.

 

Neklid, nervozita a nespavost - staří Atéňané věděli své

Zajímavé bylo užívání fialky ve starověku. Staří Atéňané před více než dvěma tisíci lety vysoce oceňovali fialku pro její schopnost uklidňování, mírnění hněvu a také proti nespavosti. Římský přírodovědec Plinius doporučoval fialku máčenou ve vodě proti dně a věnec z fialek položený kolem hlavy proti bolestem hlavy a závratím.

Keltové míchali květy fialky s kozím mlékem a vyráběli tak výborný kosmetický prostředek. V 16. století se v Anglii vyráběl z fialkových květů sirup a užíval se jako velmi mírné projímadlo pro děti. Vedle toho se ovšem užívali i pro celou řadu nemocí dospělých, včetně epilepsie, zánětu pohrudnice nebo žloutenky.

 

Do voňavek

Silice z fialky se používá ve voňavkářském průmyslu: v roce 1936 společnost Berdoues učinila vůni tohoto květu nesmrtelnou vytvořením "Violette de Toulouse", toaletní vody z esence violky smíchané s esenciálními oleji z kosatce, jasmínu a otočníku. Od té doby se stále přidává do luxusních parfémů, v kosmetickém průmyslu se používá při výrobě mýdel, kosmetických přípravků a osvěžovačů.

 

Na výrobu zklidňující pleťové vody

Zklidňující pleťová voda pro citlivou pleť

  • 1 velká hrst violek
  • 250 ml pramenité nebo měkké vody

Fialky vhoďte do vařící vody. Přikryjte, stáhněte z ohně a nechejte přibližně 10 minut louhovat, pak přeceďte. Tuto pleťovou vodu lze uchovávat 5 dní v ledničce.

 

Violka v lidových pověrách

  • Sníst první jarní fialku chrání proti nemocem.
  • Na některých místech lze nalézt bílé fialky: to se jich Panna Marie dotkla svým pláštěm.
  • Ve francouzském kraji Vienne se dívka nesmí za žádnou cenu dotknout tohoto "svatého" květu, dokud se neprovdá.

 

Nežádoucí účinky

Violka vonná nemá žádné nežádoucí účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování, neboť vyvolává zvracení

 

Může se hodit

Není fialka jako fialka aneb která je ta pravá violka vonná?

 

Jak se jinak říká fialce - synonymní názvy: 

fialka trojbarevná ☼ maceška ☼ bylina trojící ☼ fialičky ☼ maceška úpolní ☼ macocha ☼ macoška ☼ pět bolestí ☼ planá maceška ☼ sirotka ☼ sirotky ☼ širotky ☼ trojice polní ☼ trojník ☼ violka trojící


Zdroje pro článek:

  • Bylinky našich babiček, Nardo
  • Babiččiny bylinky, Dugas, Dugasová
  • Herbář léčivých rostlin E-K, Janča, Zentrich
  • Divoký zelinář aneb plané rostliny jako jídlo, koření i lék - Němec, Paukertová, Valášek