Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

fialka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuzitiFialka vonná (viola odorata) - koho by nepotěšila kytička violek, něžných, krásně vonících kvítků? Violky se objevují  v písních i v básních, staly se symbolem lásky. Vždy je radostné najít v řídkém lese  nebo na louce tento jarní kvítek, který má mimo svůj milý vzhled a nádhernou vůni  i velkou léčivou sílu.Účinky rostliny:

 • kašel
 • astma
 • zahlenění
 • chrapot
 • čistí krev (detoxikace)
 • kožní choroby a nemoci
 • dna
 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • záněty svalů
 • dráždivý kašel, "dávivý kašel"

Na rozdíl od její trojbarevné sestry, kterou poznáme podle barev, nejlepším odlišením  violky vonné od jiných podobných květů velké rodiny violkovitých je právě její  pronikavá vůně. Čím jsou květy tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší  a určení spolehlivější. Při sběru violky platí, že odtrháváme pouze nadzemní část a kořen  necháme pro budoucí kvetení. Violce však vůbec nemusíme v přírodě ubližovat,   neboť bylinu běžně dostaneme v lékárně. Stejně tak dodržujeme zásadu, že nepoužíváme  pěstované okrasné druhy.

Violka vonná patří mezi naše nejstarší léčivé rostliny. Psali o ní už Dioskorides a Plinius  st. , v jejich dobách se doporučovalo přivonět k ní při bolesti holavy. Nyní se využívá  především k tišení a zastavování kašle, v čemž patří mezi nejlepší rostliny vůbec.   Violka léčí astma, uvolňuje a rozpouští hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá při  chrapotu. Na všechna tato onemocnění, ale i při chřipce a silném nachlazení pijeme  teplý violkový čaj oslazený medem. Velmi dobře působí hlavně na děti a starší lidi,   menším dětem můžeme připravit místo čaje výluh v mléku.

Violky čistí krev (detoxikace) a pomáhají při kožních chorobách. To platí i pro violku vonnou.   Při tomto použití může nahradit i v tomto směru prvořadou violkou trojbarevnou.   Při vnějším použití má violka vonná mimo léčení kožních chorob ještě jedno dobré  uplatnění. Blahodárně působí, když vtíráme tinkturu do pokožky na bolavých místech  při dně, revmatismu a zánětech svalstva.   Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky, pouze je třeba dávat pozor na předávkování,   neboť vyvolává zvracení.  

 

Voňavé květy v březnu

I když violka vypadá křehce, její kořeny jsou tuhé a pevné. Po odkvětu vytváří černá semínka, která s oblibou šíří mravenci. Současně se rostlina rozmnožuje nadzemními výhonky, které si hledají nové místo k zakořenění. Příští jaro zde znovu vykvetou nové voňavé květy.

 

Posiluje, uklidňuje a léčí

Saponiny obsažené ve violce uvolňují zarputilý kašel, metylsalicylát příbuzný s acylpirinem zmírňuje bolesti hlavy
a voňavý odoratin snižuje krevní tlak a uklidňuje. Violky posilují vápníkem kosti a železem krev — a vitaminy A a C podporují imunitní systém.

 

Čaj a krém z fialky (violky)

Čaj uklidňuje díky slizovým látkám zanícené a suché sliznice, čistí pokožku a zmírňuje kožní onemocnění. Zvlášť chutný je čaj z čerstvých květů. Můžete k nim přidat i několik listů. Hrst květů zalijte 500 ml vody teplé 60 °C, čaj přikryjte a nechejte táhnout 5 minut. Když nevypijete všechen, zbytek můžete použít k péči o pokožku. Violkový krém — podle Hildegardy z Bingenu - zmírňuje bolest v jizvách a urychluje hojení, zvláště po operacích prsou a ozařování.

 

Čajová směs proti dráždivému kašli:

 • nať violky vonné 5 (dílů)
 • nať dobro mysli 3 (díly)
 • list podbělu 3
 • plod fenyklu 2
 • nať popence 2
 • květ a list slézu 2

 

Dvě lžíce dobře pro míchané směsi zalijeme půllitrem vroucí vody a necháme 20 minut  přikryté vylouhovat. Čaj přecedíme, podle chuti osladíme medem a pijeme ho vlažný  po malých doušcích po celý den.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

nálev   sušení   abytyše Hildegarda   metabolismus   využití   nohy   stonek   slezina   slezina   neht   chřipka   bylinná směs   užití   akné   kůra   horké   artróza   ledvin   obsahuje   kloub   šlacha   odvar   olej   pijeme   zácpa   epilepsie   zdraví   obsažené   žlučník   krvácení   krk   ateroskleróza   kvasinky   zápal   mensturace   čaj   horečka   astma   chladné   viry   kontraindikace   zalijeme   kontraindikace   alergie   Janča   mateřské   tlak   Váňa   slinivka   Podhorná   kořen   osteoporóza   dásně   trávicí   sval   vliv   střev   srdce   použití   tinktura   řídnutí kostí   fermentace   mrtvice   kůže   návod   premenstruační   Zentrich   opar   končetina   dna   nemoc   výroba   kornatění   sběr   pěstování   menstruační   pupen   víno   minut   hlas   list   bolest   koupel   ruka   plíseň   vitamin   strom   Janča   vitamín   katar   zelina   ovoce   kolika   angína   nať   hemeroid   fytoterapie   sliznice   rýma   vlas   děti   sirup   roztroušená   komplikace   Galenos   houba   choroba   Avicena   zlomenin   zpracování   květ   vřed   antibiotik   kapsaicin   brnění   stonek   keř   nežádoucí   kameny   močopudný   chřipka   noha   studené   prášek   hemoroid   průjem   jaterní   kojenec   migrén   Paracelsus   indikace   plísně   arteriskleróza   játra   revma   nachlazení   babské rady   recept   zrak   štítná   žaludek   játra   hlavy   vývar   teplé   Mattioli   Zentrich   Moučka   inhalace   postup   bylinka   pálení   rostlina   zánět   stvol   zelenina   písek   bylina   Treben  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)