MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

americke-brusinky-ucinky-vliv-na-zdravi-cloveka-uzivani-pouziti-informacePodle řady výzkumů uveřejněných v prestižních vědeckých časopisech se brusinky řadí mezi ovoce s největšími antioxidačními schopnostmi. Stále se ještě prokazuje jejich všestranný blahodárný účinek na zdraví. Navíc nám chutnají, proto vůbec není těžké spojit příjemné s užitečným.Účinky rostliny:

 • nemoci a záněty močových cest
 • nemoci žaludku, žaludeční vředy, Helicobacter pyroli
 • nemoci srdce a cév
 • nízký HDL cholesterol
 • chřipka
 • viróza
 • antioxidační účinky 
 • prevence rakoviny plic
 • prevence rakoviny střev

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: POZOR, BRUSNICE BRUSINKA A KLIKVA VELKOPLODÁ NENÍ TOTÉŽ! KLIKVA NEMÁ TAKOVÉ ÚČINKY JAKO BRUSNICE BRUSINKA. KLIKVA VELKOPLODÁ JE LEVNĚJŠÍ, DÁ SE PĚSTOVAT NA PLANTÁŽÍCH A ČASTO JE PRODEJCI NABÍZENA JAKO BRUSINKY. NEJDE VŠAK O TOTÉŽ. 

 

Z prvních laboratorních testů, které provádí univerzita v Dartmooru ve státě Massachusetts, mimo jiné vyplynulo, že účinná látka proantokyanidin (PAC), obsažená v amerických brusinkách, pomáhá předcházet růstu plicních a střevních rakovinotvorných buněk. A co už je ověřené - americké brusinky účinkují i najiné neduhy a potíže.

 

Brusinky a zánět močových cest

Jednou z velmi častých příčin zánětu močového měchýře (cystitidy) u ženy je pohlavní styk. Močová trubice a vagina jsou oddělené pouze 2-3 mm silnou tkání. Při pohlavním styku se mohou všudypřítomné bakterie mechanicky vmasírovat krátkou ženskou močovou trubicí do močového měchýře. S ohledem na sexuální aktivitu typicky probíhající ve večerních hodinách mají tyto bakterie dostatek času kolonizovat močové cesty, pokud se žena nedojde po pohlavním styku vymočit... a po krásném večeru následuje velmi nepříjemné ráno. Infekce je v 90 procentech případů způsobena bakteriemi E. coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. Právě při pohlavním styku se tyto bakterie mohou přenést do dolních močových cest.

K předcházení opakovaných infekcí močových cest a zachování zdravého sexuálního života někteří lékaři doporučují konzumaci amerických brusinek. Bakterie jsou díky těmto účinkům z močových cest snadněji odplavovány společně s močí a infekce nemá šanci propuknout. Jak? Představte si suchý zip skládající se z hustých shluků malých smyček. Pokud vložíme mezi obě části suchého zipu list papíru, háčky se nebudou moci zachytit do smyček.  Výzkumy ukázaly, že proantokyanidy obsažené v amerických brusinkách zamezují bakteriím v usazování na stěnách močových cest.

 

Ochraňte svůj žaludek

Bakterie Helicobacter pylori poškozují žaludeční sliznici, mohou způsobovat vznik vředů v zažívacím traktu a ovlivňovat riziko onemocnění rakovinou žaludku. Látky obsažené v amerických brusinkách zpevňují a chrání žaludeční sliznici. Podle nedávné klinické studie, jež proběhla v Pekingu, představuje vhodnou prevenci žaludečních potíží pití jedné sklenice nápoje z brusinkové šťávy dvakrát denně.

 

Brusinky a srdce, cévy

Cranberries mají mnoho pozitivních účinků na srdce a cévy. Plody obsahují značné množství flavonoidů a polyfenolů, jež působí preventivně na vznik aterosklerózy, hlavní příčiny srdečních onemocnění. Pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu, zamezují enzymům ve zužování tepen a podporují tak krevní oběh. Vědci z lavalovy univerzity v kanadském Quebeku zjistili, že účinné antioxidanty obsažené v brusinkách mají za následek nárůst "dobrého" cholesterolu HDl v průměru o 8 %.

 

Brusinky a chřipka

Vyvážená strava, pravidelný přísun vitaminů a podpůrných látekjsou tou správnou zbraní v čase chřipek a viróz. Ideální složkou vašeho jídelníčku mohou být i brusinky z USA, které mají v zásobě širokou škálu vitaminů, minerálů a obsahují vysoké procento antioxidantů. V červených bobulích se nachází řada minerálů nezbytných pro správné fungování našeho těla (vápník, hořčík, železo, sodík nebo draslík). Z vitaminů v nich lze nalézt B3'E a K. Čerstvé cranberries navíc obsahují i pro imunitu tolik důležitý vitamin C, který spolu s flavonoidy a polyfenoly, tedy přírodními rostlinnými látkami, působí jako silný antioxidant.

 

Americké brusinky v kuchyni

Červené bobulky z USA mají celou řadu zdravotních benefitů a současně jsou osvěžující ingrediencí v kuchyni. Jejich kulinářské využití nezná mezí a zpestřit jimi můžete i ryze tradiční pokrmy. V českých obchodech je můžete najít hned v několika formách:

 • Sušené brusinky se výborně hodí do koláčů a dalšího sladkého pečiva. Svou mírně natrpklou chutí dodají pečeným delikatesám nevšední šrnrnc. Využít je můžete i jako chuťovku během dne.
 • Čerstvé brusinky výborně ladí s masem a vyjímají se v omáčkách. V obchodech je najdete od října do ledna. Jejich sezonnost přelstíte skladováním v mrazáku, kde vydrží až rok.
 • S brusinkovým džusem lze namíchat především vynikající koktej ly. Vykouzlíte z nich ale i horké drinky, které vás zahřejí během zimních dní. .
 • A samozřejmě lze americké brusinky zakoupit ve formě již zpracované - např. jako džem, omáčky atd.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

Paracelsus   kojenec   menstruační   zrak   pupen   štítná   zdraví   vývar   angína   inhalace   chřipka   odvar   opar   artróza   čaj   mrtvice   antibiotik   vřed   nemoc   houba   osteoporóza   Moučka   trávicí   Galenos   Podhorná   Zentrich   nohy   keř   sliznice   mateřské   akné   brnění   nať   vliv   využití   stvol   kvasinky   obsahuje   fytoterapie   postup   rýma   nežádoucí   řídnutí kostí   výroba   minut   migrén   písek   plíseň   zánět   hemoroid   krk   ruka   Avicena   Váňa   vlas   sušení   účinky   neht   recept   játra   šlacha   slezina   bylina   močopudný   chřipka   žlučník   srdce   kontraindikace   zalijeme   jaterní   tinktura   obsažené   Mattioli   návod   nálev   ateroskleróza   víno   premenstruační   choroba   stonek   užití   použití   tlak   hemeroid   sběr   pěstování   strom   pálení   kůra   žaludek   bylinka   Zentrich   olej   katar   účinek   mensturace   kořen   koupel   noha   metabolismus   horečka   horké   Janča   játra   ovoce   kontraindikace   stonek   nachlazení   sval   kameny   rostlina   plísně   bylinná směs   astma   kolika   zácpa   kapsaicin   zelenina   slinivka   hlavy   zápal   průjem   list   kornatění   zpracování   prášek   Janča   zlomenin   arteriskleróza   zelina   kůže   končetina   krvácení   bolest   teplé   babské rady   vitamin   hlas   indikace   revma   sirup   vitamín   Treben   alergie   dna   fermentace   roztroušená   epilepsie   slezina   pijeme   střev   ledvin   květ   děti   komplikace   viry   dásně   chladné   abytyše Hildegarda   studené   kloub  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)