MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

americke-brusinky-ucinky-vliv-na-zdravi-cloveka-uzivani-pouziti-informacePodle řady výzkumů uveřejněných v prestižních vědeckých časopisech se americké brusinky Cranberries řadí mezi ovoce s největšími antioxidačními schopnostmi. Stále se ještě prokazuje jejich všestranný blahodárný účinek na zdraví. Navíc nám chutnají, proto vůbec není těžké spojit příjemné s užitečným.Účinky rostliny:

 • nemoci a záněty močových cest
 • nemoci žaludku, žaludeční vředy, Helicobacter pyroli
 • nemoci srdce a cév
 • nízký HDL cholesterol
 • chřipka
 • viróza
 • antioxidační účinky 
 • prevence rakoviny plic
 • prevence rakoviny střev

Z prvních laboratorních testů, které provádí univerzita v Dartmooru ve státě Massachusetts, mimo jiné vyplynulo, že účinná látka proantokyanidin (PAC), obsažená v amerických brusinkách, pomáhá předcházet růstu plicních a střevních rakovinotvorných buněk. A co už je ověřené - americké brusinky účinkují i najiné neduhy a potíže.

 

Brusinky a zánět močových cest

Jednou z velmi častých příčin zánětu močového měchýře (cystitidy) u ženy je pohlavní styk. Močová trubice a vagina jsou oddělené pouze 2-3 mm silnou tkání. Při pohlavním styku se mohou všudypřítomné bakterie mechanicky vmasírovat krátkou ženskou močovou trubicí do močového měchýře. S ohledem na sexuální aktivitu typicky probíhající ve večerních hodinách mají tyto bakterie dostatek času kolonizovat močové cesty, pokud se žena nedojde po pohlavním styku vymočit… a po krásném večeru následuje velmi nepříjemné ráno. Infekce je v 90 procentech případů způsobena bakteriemi E. coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. Právě při pohlavním styku se tyto bakterie mohou přenést do dolních močových cest, " vysvětluje zástupce primáře urologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Viktor Vik. K předcházení opakovaných infekcí močových cest a zachování zdravého sexuálního života někteří lékaři doporučují konzumaci amerických brusinek. Bakterie jsou díky těmto účinkům z močových cest snadněji odplavovány společně s močí a infekce nemá šanci propuknout. Jak? Představte si suchý zip skládající se z hustých shluků malých smyček. Pokud vložíme mezi obě části suchého zipu list papíru, háčky se nebudou moci zachytit do smyček.   Výzkumy ukázaly, že proantokyanidy obsažené v amerických brusinkách zamezují bakteriím v usazování na stěnách močových cest.

 

Ochraňte svůj žaludek

Bakterie Helicobacter pylori poškozují žaludeční sliznici, mohou způsobovat vznik vředů v zažívacím traktu a ovlivňovat riziko onemocnění rakovinou žaludku. Látky obsažené v amerických brusinkách zpevňují a chrání žaludeční sliznici. Podle nedávné klinické studie, jež proběhla v Pekingu, představuje vhodnou prevenci žaludečních potíží pití jedné sklenice nápoje z brusinkové šťávy dvakrát denně.

 

Brusinky a srdce, cévy

Cranberries mají mnoho pozitivních účinků na srdce a cévy. Plody obsahují značné množství flavonoidů a polyfenolů, jež působí preventivně na vznik aterosklerózy, hlavní příčiny srdečních onemocnění. Pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu, zamezují enzymům ve zužování tepen a podporují tak krevní oběh. Vědci z lavalovy univerzity v kanadském Quebeku zjistili, že účinné antioxidanty obsažené v brusinkách mají za následek nárůst "dobrého" cholesterolu HDl v průměru o 8 %.

 

Brusinky a chřipka

Vyvážená strava, pravidelný přísun vitaminů a podpůrných látekjsou tou správnou zbraní v čase chřipek a viróz. Ideální složkou vašeho jídelníčku mohou být i brusinky z USA, které mají v zásobě širokou škálu vitaminů, minerálů a obsahují vysoké procento antioxidantů. V červených bobulích se nachází řada minerálů nezbytných pro správné fungování našeho těla (vápník, hořčík, železo, sodík nebo draslík). Z vitaminů v nich lze nalézt B3'E a K. Čerstvé cranberries navíc obsahují i pro imunitu tolik důležitý vitamin C, který spolu s flavonoidy a polyfenoly, tedy přírodními rostlinnými látkami, působí jako silný antioxidant.

 

Americké brusinky v kuchyni

Červené bobulky z USA mají celou řadu zdravotních benefitů a současně jsou osvěžující ingrediencí v kuchyni. Jejich kulinářské využití nezná mezí a zpestřit jimi můžete i ryze tradiční pokrmy. V českých obchodech je můžete najít hned v několika formách:

 • Sušené brusinky se výborně hodí do koláčů a dalšího sladkého pečiva. Svou mírně natrpklou chutí dodají pečeným delikatesám nevšední šrnrnc. Využít je můžete i jako chuťovku během dne.
 • Čerstvé brusinky výborně ladí s masem a vyjímají se v omáčkách. V obchodech je najdete od října do ledna. Jejich sezonnost přelstíte skladováním v mrazáku, kde vydrží až rok.
 • S brusinkovým džusem lze namíchat především vynikající koktej ly. Vykouzlíte z nich ale i horké drinky, které vás zahřejí během zimních dní..
 • A samozřejmě lze americké brusinky zakoupit ve formě již zpracované - např. jako džem, omáčky atd.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

mrtvice   končetina   olej   Zentrich   astma   Janča   stonek   Váňa   zlomenin   kvasinky   kolika   nálev   hlas   písek   minut   list   vitamín   kojenec   metabolismus   ovoce   slinivka   arteriskleróza   studené   Galenos   Janča   brnění   dásně   stvol   recept   jaterní   abytyše Hildegarda   pijeme   postup   rostlina   zdraví   nemoc   ledvin   využití   stonek   děti   plísně   vřed   premenstruační   kornatění   ruka   tinktura   zelenina   opar   hemeroid   kapsaicin   zelina   návod   vliv   menstruační   krvácení   chřipka   kůže   mateřské   obsažené   víno   choroba   vitamin   roztroušená   sirup   migrén   chřipka   rýma   průjem   plíseň   bolest   zrak   játra   horečka   nežádoucí   sběr   nať   artróza   kloub   horké   Treben   epilepsie   keř   šlacha   fermentace   dna   tlak   alergie   účinky   bylinka   kůra   kameny   pěstování   Podhorná   zalijeme   střev   Moučka   použití   angína   sliznice   indikace   pupen   fytoterapie   čaj   řídnutí kostí   výroba   ateroskleróza   kořen   zpracování   koupel   močopudný   noha   viry   teplé   strom   houba   sušení   játra   Avicena   vývar   kontraindikace   vlas   chladné   sval   štítná   zánět   osteoporóza   srdce   bylinná směs   slezina   babské rady   Zentrich   odvar   hlavy   revma   hemoroid   bylina   Paracelsus   pálení   nohy   mensturace   krk   prášek   kontraindikace   květ   užití   slezina   zápal   akné   inhalace   komplikace   trávicí   zácpa   katar   žlučník   obsahuje   neht   Mattioli   účinek   nachlazení   žaludek   antibiotik  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)