Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

americke-brusinky-ucinky-vliv-na-zdravi-cloveka-uzivani-pouziti-informacePodle řady výzkumů uveřejněných v prestižních vědeckých časopisech se americké brusinky Cranberries řadí mezi ovoce s největšími antioxidačními schopnostmi. Stále se ještě prokazuje jejich všestranný blahodárný účinek na zdraví. Navíc nám chutnají, proto vůbec není těžké spojit příjemné s užitečným.Účinky rostliny:

 • nemoci a záněty močových cest
 • nemoci žaludku, žaludeční vředy, Helicobacter pyroli
 • nemoci srdce a cév
 • nízký HDL cholesterol
 • chřipka
 • viróza
 • antioxidační účinky 
 • prevence rakoviny plic
 • prevence rakoviny střev

Z prvních laboratorních testů, které provádí univerzita v Dartmooru ve státě Massachusetts, mimo jiné vyplynulo, že účinná látka proantokyanidin (PAC), obsažená v amerických brusinkách, pomáhá předcházet růstu plicních a střevních rakovinotvorných buněk. A co už je ověřené - americké brusinky účinkují i najiné neduhy a potíže.

 

Brusinky a zánět močových cest

Jednou z velmi častých příčin zánětu močového měchýře (cystitidy) u ženy je pohlavní styk. Močová trubice a vagina jsou oddělené pouze 2-3 mm silnou tkání. Při pohlavním styku se mohou všudypřítomné bakterie mechanicky vmasírovat krátkou ženskou močovou trubicí do močového měchýře. S ohledem na sexuální aktivitu typicky probíhající ve večerních hodinách mají tyto bakterie dostatek času kolonizovat močové cesty, pokud se žena nedojde po pohlavním styku vymočit… a po krásném večeru následuje velmi nepříjemné ráno. Infekce je v 90 procentech případů způsobena bakteriemi E. coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. Právě při pohlavním styku se tyto bakterie mohou přenést do dolních močových cest, " vysvětluje zástupce primáře urologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Viktor Vik. K předcházení opakovaných infekcí močových cest a zachování zdravého sexuálního života někteří lékaři doporučují konzumaci amerických brusinek. Bakterie jsou díky těmto účinkům z močových cest snadněji odplavovány společně s močí a infekce nemá šanci propuknout. Jak? Představte si suchý zip skládající se z hustých shluků malých smyček. Pokud vložíme mezi obě části suchého zipu list papíru, háčky se nebudou moci zachytit do smyček.   Výzkumy ukázaly, že proantokyanidy obsažené v amerických brusinkách zamezují bakteriím v usazování na stěnách močových cest.

 

Ochraňte svůj žaludek

Bakterie Helicobacter pylori poškozují žaludeční sliznici, mohou způsobovat vznik vředů v zažívacím traktu a ovlivňovat riziko onemocnění rakovinou žaludku. Látky obsažené v amerických brusinkách zpevňují a chrání žaludeční sliznici. Podle nedávné klinické studie, jež proběhla v Pekingu, představuje vhodnou prevenci žaludečních potíží pití jedné sklenice nápoje z brusinkové šťávy dvakrát denně.

 

Brusinky a srdce, cévy

Cranberries mají mnoho pozitivních účinků na srdce a cévy. Plody obsahují značné množství flavonoidů a polyfenolů, jež působí preventivně na vznik aterosklerózy, hlavní příčiny srdečních onemocnění. Pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu, zamezují enzymům ve zužování tepen a podporují tak krevní oběh. Vědci z lavalovy univerzity v kanadském Quebeku zjistili, že účinné antioxidanty obsažené v brusinkách mají za následek nárůst "dobrého" cholesterolu HDl v průměru o 8 %.

 

Brusinky a chřipka

Vyvážená strava, pravidelný přísun vitaminů a podpůrných látekjsou tou správnou zbraní v čase chřipek a viróz. Ideální složkou vašeho jídelníčku mohou být i brusinky z USA, které mají v zásobě širokou škálu vitaminů, minerálů a obsahují vysoké procento antioxidantů. V červených bobulích se nachází řada minerálů nezbytných pro správné fungování našeho těla (vápník, hořčík, železo, sodík nebo draslík). Z vitaminů v nich lze nalézt B3'E a K. Čerstvé cranberries navíc obsahují i pro imunitu tolik důležitý vitamin C, který spolu s flavonoidy a polyfenoly, tedy přírodními rostlinnými látkami, působí jako silný antioxidant.

 

Americké brusinky v kuchyni

Červené bobulky z USA mají celou řadu zdravotních benefitů a současně jsou osvěžující ingrediencí v kuchyni. Jejich kulinářské využití nezná mezí a zpestřit jimi můžete i ryze tradiční pokrmy. V českých obchodech je můžete najít hned v několika formách:

 • Sušené brusinky se výborně hodí do koláčů a dalšího sladkého pečiva. Svou mírně natrpklou chutí dodají pečeným delikatesám nevšední šrnrnc. Využít je můžete i jako chuťovku během dne.
 • Čerstvé brusinky výborně ladí s masem a vyjímají se v omáčkách. V obchodech je najdete od října do ledna. Jejich sezonnost přelstíte skladováním v mrazáku, kde vydrží až rok.
 • S brusinkovým džusem lze namíchat především vynikající koktej ly. Vykouzlíte z nich ale i horké drinky, které vás zahřejí během zimních dní..
 • A samozřejmě lze americké brusinky zakoupit ve formě již zpracované - např. jako džem, omáčky atd.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

bylina   kůže   bolest   astma   zpracování   plísně   dna   zánět   revma   použití   nálev   zrak   štítná   řídnutí kostí   obsažené   děti   katar   vitamín   olej   krk   horečka   játra   noha   pálení   rostlina   menstruační   antibiotik   srdce   epilepsie   slezina   recept   angína   sliznice   kojenec   zelenina   krvácení   hlas   Paracelsus   písek   viry   rýma   kolika   Zentrich   kapsaicin   vřed   nohy   stonek   víno   metabolismus   stonek   neht   Moučka   tlak   bylinka   studené   brnění   slezina   zápal   vlas   pěstování   premenstruační   tinktura   jaterní   obsahuje   sběr   žaludek   bylinná směs   sirup   zalijeme   střev   játra   žlučník   komplikace   koupel   ledvin   kvasinky   slinivka   pupen   využití   mensturace   prášek   indikace   Zentrich   zdraví   plíseň   fytoterapie   hlavy   kornatění   Janča   keř   užití   akné   nachlazení   zelina   teplé   vývar   minut   artróza   Treben   kontraindikace   Podhorná   sval   výroba   stvol   zácpa   močopudný   kloub   kameny   migrén   květ   chřipka   sušení   mateřské   končetina   horké   Váňa   pijeme   Mattioli   vliv   čaj   hemoroid   Galenos   trávicí   ovoce   nať   strom   kontraindikace   chřipka   abytyše Hildegarda   průjem   nežádoucí   postup   inhalace   ateroskleróza   odvar   Avicena   Janča   hemeroid   roztroušená   dásně   kořen   arteriskleróza   chladné   alergie   babské rady   šlacha   návod   fermentace   vitamin   mrtvice   nemoc   osteoporóza   choroba   zlomenin   kůra   houba   opar   list   ruka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)