Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

americke-brusinky-ucinky-vliv-na-zdravi-cloveka-uzivani-pouziti-informacePodle řady výzkumů uveřejněných v prestižních vědeckých časopisech se americké brusinky Cranberries řadí mezi ovoce s největšími antioxidačními schopnostmi. Stále se ještě prokazuje jejich všestranný blahodárný účinek na zdraví. Navíc nám chutnají, proto vůbec není těžké spojit příjemné s užitečným.Účinky rostliny:

 • nemoci a záněty močových cest
 • nemoci žaludku, žaludeční vředy, Helicobacter pyroli
 • nemoci srdce a cév
 • nízký HDL cholesterol
 • chřipka
 • viróza
 • antioxidační účinky 
 • prevence rakoviny plic
 • prevence rakoviny střev

Z prvních laboratorních testů, které provádí univerzita v Dartmooru ve státě Massachusetts, mimo jiné vyplynulo, že účinná látka proantokyanidin (PAC), obsažená v amerických brusinkách, pomáhá předcházet růstu plicních a střevních rakovinotvorných buněk. A co už je ověřené - americké brusinky účinkují i najiné neduhy a potíže.

 

Brusinky a zánět močových cest

Jednou z velmi častých příčin zánětu močového měchýře (cystitidy) u ženy je pohlavní styk. Močová trubice a vagina jsou oddělené pouze 2-3 mm silnou tkání. Při pohlavním styku se mohou všudypřítomné bakterie mechanicky vmasírovat krátkou ženskou močovou trubicí do močového měchýře. S ohledem na sexuální aktivitu typicky probíhající ve večerních hodinách mají tyto bakterie dostatek času kolonizovat močové cesty, pokud se žena nedojde po pohlavním styku vymočit… a po krásném večeru následuje velmi nepříjemné ráno. Infekce je v 90 procentech případů způsobena bakteriemi E. coli, které jsou přirozeně přítomné v dolní části zažívacího traktu a v oblasti zevního genitálu. Právě při pohlavním styku se tyto bakterie mohou přenést do dolních močových cest, " vysvětluje zástupce primáře urologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. Viktor Vik. K předcházení opakovaných infekcí močových cest a zachování zdravého sexuálního života někteří lékaři doporučují konzumaci amerických brusinek. Bakterie jsou díky těmto účinkům z močových cest snadněji odplavovány společně s močí a infekce nemá šanci propuknout. Jak? Představte si suchý zip skládající se z hustých shluků malých smyček. Pokud vložíme mezi obě části suchého zipu list papíru, háčky se nebudou moci zachytit do smyček.   Výzkumy ukázaly, že proantokyanidy obsažené v amerických brusinkách zamezují bakteriím v usazování na stěnách močových cest.

 

Ochraňte svůj žaludek

Bakterie Helicobacter pylori poškozují žaludeční sliznici, mohou způsobovat vznik vředů v zažívacím traktu a ovlivňovat riziko onemocnění rakovinou žaludku. Látky obsažené v amerických brusinkách zpevňují a chrání žaludeční sliznici. Podle nedávné klinické studie, jež proběhla v Pekingu, představuje vhodnou prevenci žaludečních potíží pití jedné sklenice nápoje z brusinkové šťávy dvakrát denně.

 

Brusinky a srdce, cévy

Cranberries mají mnoho pozitivních účinků na srdce a cévy. Plody obsahují značné množství flavonoidů a polyfenolů, jež působí preventivně na vznik aterosklerózy, hlavní příčiny srdečních onemocnění. Pozitivně ovlivňují hladinu cholesterolu, zamezují enzymům ve zužování tepen a podporují tak krevní oběh. Vědci z lavalovy univerzity v kanadském Quebeku zjistili, že účinné antioxidanty obsažené v brusinkách mají za následek nárůst "dobrého" cholesterolu HDl v průměru o 8 %.

 

Brusinky a chřipka

Vyvážená strava, pravidelný přísun vitaminů a podpůrných látekjsou tou správnou zbraní v čase chřipek a viróz. Ideální složkou vašeho jídelníčku mohou být i brusinky z USA, které mají v zásobě širokou škálu vitaminů, minerálů a obsahují vysoké procento antioxidantů. V červených bobulích se nachází řada minerálů nezbytných pro správné fungování našeho těla (vápník, hořčík, železo, sodík nebo draslík). Z vitaminů v nich lze nalézt B3'E a K. Čerstvé cranberries navíc obsahují i pro imunitu tolik důležitý vitamin C, který spolu s flavonoidy a polyfenoly, tedy přírodními rostlinnými látkami, působí jako silný antioxidant.

 

Americké brusinky v kuchyni

Červené bobulky z USA mají celou řadu zdravotních benefitů a současně jsou osvěžující ingrediencí v kuchyni. Jejich kulinářské využití nezná mezí a zpestřit jimi můžete i ryze tradiční pokrmy. V českých obchodech je můžete najít hned v několika formách:

 • Sušené brusinky se výborně hodí do koláčů a dalšího sladkého pečiva. Svou mírně natrpklou chutí dodají pečeným delikatesám nevšední šrnrnc. Využít je můžete i jako chuťovku během dne.
 • Čerstvé brusinky výborně ladí s masem a vyjímají se v omáčkách. V obchodech je najdete od října do ledna. Jejich sezonnost přelstíte skladováním v mrazáku, kde vydrží až rok.
 • S brusinkovým džusem lze namíchat především vynikající koktej ly. Vykouzlíte z nich ale i horké drinky, které vás zahřejí během zimních dní..
 • A samozřejmě lze americké brusinky zakoupit ve formě již zpracované - např. jako džem, omáčky atd.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

Váňa   arteriskleróza   zelenina   nohy   opar   kapsaicin   pupen   Janča   sirup   metabolismus   žlučník   zánět   Janča   astma   průjem   pijeme   antibiotik   indikace   kojenec   srdce   chřipka   nežádoucí   sušení   stonek   roztroušená   vliv   vývar   obsažené   keř   zrak   olej   zácpa   babské rady   řídnutí kostí   kořen   obsahuje   užití   návod   brnění   stonek   osteoporóza   stvol   zalijeme   studené   slinivka   kameny   močopudný   bolest   odvar   Moučka   ruka   nemoc   písek   sběr   nať   houba   pálení   alergie   štítná   Avicena   koupel   rostlina   Galenos   prášek   plísně   mrtvice   fytoterapie   noha   strom   bylina   plíseň   čaj   víno   migrén   horečka   jaterní   dna   zápal   zelina   játra   žaludek   šlacha   krk   abytyše Hildegarda   hemoroid   fermentace   kontraindikace   recept   mateřské   trávicí   kůže   sval   zdraví   choroba   nachlazení   hlas   Paracelsus   ateroskleróza   sliznice   kvasinky   střev   krvácení   epilepsie   použití   využití   tlak   játra   revma   inhalace   kontraindikace   ovoce   Zentrich   dásně   hlavy   hemeroid   horké   vřed   kloub   postup   výroba   Treben   teplé   list   Podhorná   slezina   neht   tinktura   kornatění   vitamin   bylinná směs   kůra   mensturace   zpracování   viry   premenstruační   menstruační   angína   děti   vitamín   rýma   bylinka   končetina   vlas   nálev   katar   pěstování   chřipka   chladné   ledvin   květ   artróza   zlomenin   akné   komplikace   Zentrich   Mattioli   minut   slezina   kolika  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)