jmeli-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniJmelí bílé (latinsky Viscum album) - málokterá rostlina je opředena tolika pověrami a mýty jako jmelí. I u nás má jmelí symbolický význam, zvláště v době Vánoc. Souvisí to nejen s tím, že je stále zelené, ale i se způsobem růstu. Jmelí je totiž rostlinný poloparazit, který bere životodárnou mízu různým dřevinám. Roste vysoko ve větvích stromů, z dálky vypadá jako ptačí hnízdo, proto se nesnadno získává a bez žebříku nebo nízko umístěných větví se k němu nedostanete. Rostlina má zásadní vliv na srdce, krevní tlak a aterosklerozu. Některé části jsou jedovatné a není ani jedno kdy a na jakém stromě tuto léčivou atypickou poloparazitickou bylinu sbíráte.


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

 • vysoký tlak krve u osob s aterosklerózou (kornatěním tepen) - obzvl. vhodný u osob s rozdílým vysokým a nízkým tlakem krve (systolický a diastolický)
 • ateroskleróza, kornatění tepen, areterioskleróza
 • posílení srdečního svalu myokardu (tonikum)
 • palpitace, pocit bušení srdce
 • rakovina žaludku - podpůrná léčba
 • klimakterium, přechod, menopauza
 • pocity návalu krve do hlavy
 • strach, nervozita, neklid, vnitřní nepokoj
 • nemoci štítné žlázy
 • posílení imunity, obranyschopnosti organismu
 • neplodnost žen
 • neplodnost mužů
 • silné menstruační krvácení (hypermenorea)
 • gynekologické záněty (bělotok)
 • epilepsie u lidí
 • epilepsie psů, epilepsie koček, zvířat - velmi účinné

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Jmelí patří mezi jedovaté rostliny, takže v žádném případě nikdy svévolně nezvyšujeme předepsané dávkování. K výrobě přípravků ze jmelí vč. tinktur nikdy nevyužíváme bílé bobule, které mají v sobě největší množství jedu. Nesbíráme ani větvičky.

 

Kdy sbíráme jmelí?

Nejideálnější měsíc pro sběr je březen, nejméně účinná je droga (rostlina) nasbíraná v lednu a srpnu. Bílé kuličky je třeba odstranit, neboť jsou jedovaté a pro léčebné účely nevhodné. Lístky i s měkkými konečky větviček musíme ihned po sběru nasekat, neboť rychle tvrdnou. Větvičky pro léčebné účely také nevyužíváme.

 

Jaké léčivé účinky má jmelí na zdraví člověka?

Vynikající léčivé účinky jmelí jsou známy v celé historii léčení rostlinami. Používali ho již staří Keltové a Řekové, ale i středověcí léčitelé, jako lék se jmelí zachovalo až do současnosti. A právě v současnosti má zcela mimořádný význam.
Jeho hlavním léčebným účinkem je totiž regulace krevního tlaku, jíž dosahuje změkčováním a odstraňováním vápenatých usazenin v cévním systému (jako jedna z mála bylin tedy léčí efektivně aterosklerózu), čímž předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což z něj dělá prvotřídní lék a vynikající preventivní prostředek proti těmto nejzákeřnějším civilizačním onemocněním dnešní doby.
Léčebné použití jmelí je ovšem mnohem širší. Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, zvláště žaludku, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity.
Jmelí dále léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Zastavuje krvácení, proto se používá ve směsích - čaje na zastavení ženského gynekologického krvácení (hypermenorea) a využívá se na sedací koulepe při gynekologických zánětech.

 

Tinktura a macerát ano, vařený čaj ne.

Nejvhodnější je používat jmelí ve formě tinktury. Účinné látky jmelí se varem ničí, proto pokud nemáme tinkturu, připravíme si studený macerát.
Podobně jako u jiných rostlin se při užívání větších dávek účinek nezvýší a léčbu tím neurychlíme, můžeme si spíše způsobit zdravotní těžkosti.

 

Dávkování:

 • jednotlivá dávka 1 g sušené rostliny (ideálně 3x/D), celková dávka pak maximálně 5 g/den

 

Z jakého stromu je jmelí nejzdravější?

Nejlepší droga (bylina) je ze jmelí parazitujícího na hlohu a jabloni, potom na jedli, smrku a borovici; slabší droga (bylina) pochází ze jmelí rostoucího na akátu i na jiných dřevinách. Rozdíly ovšem nejsou velké, jmelí sebrané ze všech těchto dřevin můžeme používat stejně, pouze dáme při sběru přednost vhodnější dřevině.
Rostlina sbíraná na topole je údajně mírně toxičtější a neměla by se sbírat.

 

Jak dlouho se může jmelí užívávat:

První účinky mohou být za týden užívání, ale u jmelí platí, že se musí užívat dlouhodobě, ideálně 6-8 týdnů (s výjimkou onkologických indikací) a pak si dát týdenní pauzu.

 

Tinktura ze jmelí bílého:

150 g čerstvé nasekané drogy (nebo sušenou z lékárny) bez bílých kuliček a větviček nasypeme do vhodné nádoby se širším hrdlem a dobrým uzávěrem. Zalijeme ji čistým lihem (1000 ml; 40-60%, ideálně 60%) nebo bezbarvou pálenkou (vodka, žitná), aby byla bylina dobře potopená. Necháme ji na tmavém místě vylouhovat 6-8 týdnů (pokud na tinkturu spěcháte, můžete i kratší dobu, minimálně však 1 týdne v teple, denně hodně protřepávat), občas protřeseme.
Po maceraci v alkoholu přecedíme, vymačkáme, necháme několik dní usadit a pozorně slijeme nebo stáhneme hadičkou.
Užíváme dlouhodobě 2-3x denně 20 kapek tinktury, ne více, ve sklenici vody naplněné do polovíny.

 

Jak moc je jmelí jedovaté?

Při podávání této byliny ve výše uvedeném dávkování nebyly popsány žádné nežádoucí účinky ani toxicita.

 

Jak se jinak říká jmelí bílému - synonymní názvy: 

amala ☼ čarodějčina větvička ☼ čarodějná metla ☼ čertovo koště ☼ druidská větvička ☼ dubové majlí ☼  dubové mejlí ☼ gmeil ☼ gmeili ☼ gmejl ☼ gmejlí ☼ hromová metla ☼ hýmelí ☼ jamela ☼ jemela ☼ jemela bílá ☼ jemelka ☼ jemelo ☼ jeměl ☼ jemola ☼ jimelí ☼ jímelí ☼ jmel bílý ☼ jmél ☼ jmélí ☼ majlí ☼ mejlí ☼ mejdlí ☼ mel ☼ melé ☼ mélé ☼ melí ☼ mílí ☼ muří noha ☼ mýlí ☼ najdlí ☼ nejdlí ☼ omejlí ☼ omela ☼ omelí ☼ omelo ☼ posel bohů ☼ svaté dřevo kříže ☼ všeholék ☼ zlatá větev