Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

jmeli-bile-ucinky-zdravi-caj-vazelinaKdo by neznal jmelí bílé (latinsky viscum album)? Roste roztroušeně jak parazit na listnatých stromech, jedlích i borovicích. Již si je nedovedeme odmyslet z našeho života, neboť je velkolepou léčivou rostlinou. Na hostitelském stromě vyrůstá do tvaru koule. Vždy zelené listy jsou kožovité a žlutozelené. Bobulky jsou bílé jakoby sklovité, uvnitř slizovité a lepkavé. Lepkavá semena roznášejí ptáci zobáky nebo nestrávená trusem. Semena jmelí nevzejdou ani ve vodě ani v zemi.

___
___Účinky rostliny:

 • vysoký tlak krve u osob s aterosklerózou (kornatěním tepen)
 • ateroskleróza, kornatění tepen, areterioskleróza
 • posílení srdečního svalu myokardu (tonikum)
 • rakovina žaludku - podpůrná léčba
 • epilepsie
 • klimakterium, přechod, menopauza
 • pocity návalu krve do hlavy
 • strach, nervozita, neklid, vnitřní nepokoj
 • nemoci štítné žlázy
 • posílení imunity, obranyschopnosti organismu
 • neplodnost žen
 • neplodnost mužů
 • silné menstruační krvácení (hypermenorea)Jmelí je prastará léčivá a čarodějná rostlina, opředená tajuplností. U druidů bylo posvátnou rostlinou, všelékem, který odháněl každé zlo. Kněží je odřezávali zlatými noži a křiváky za slavného ceremoniálu. Staří bylinkáři je používali jako vynikající a bezpečně působící prostředek proti padoucnici (epilepsii) . Jmelí se doporučuje používat při hysterických záchvatech a chronických křečích.

 

Sběr jmelí pro léčebné účely

Sbírají se listy a větvičky a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v měsících březnu a dubnu. V těchto obdobích je jmelí nejléčivější. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá.
Nejléčivější je to, které roste na dubu a na topolu. Použít můžeme však i ty, které rostou na jedlích, borovicích a na ovocných stromech.

 

Pozor! Bobulky jmelí jsou jedovaté

Bílé bobulky se nesmí k přípravě čaje používat! Bobulky jsou při vnitřním použití jedovaté, listy a větvičky však ne. Když je však smísíme s vepřovým sádlem na vazelínu a použijeme na omrzliny, úspěšně pomohou.

V březnu a v dubnu nemá jmelí bobulky - ptáci je v zimě sezobali. Proto máme při sběru listů a větviček méně práce, neboť není třeba obírat lepkavé bobulky, které jsou v podzimních a zimních měsících ještě na větvích. Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny (metabolismu). Jeho vliv na slinivku břišní je tak dobrý, že po dlouhodobé čajové kúře ztrácí cukrovka příčinu svého vzniku. Právě lidé, kteří trpí chronickým onemocněním výměny látkové (metabolismu), by měli zkusit pravidelné pití čaje z jmelí po dobu půl roku.

 

Hormonální poruchy, ateroskleróza, mrtvice

Jmelí výborně zabírá, není-li v pořádku funkce hormonů. V tom případě je třeba pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer. Jmelí je také vynikajícím léčivem proti "zvápenatění cév" (aterosklerózy) . Vysoce se cení a doporučuje při mrtvici (jmelí je i prevencí mozkové příhody, tedy mrtvice z nedokrvení).

 

Léčba mrtvice

Když však již někdo mrtvici dostal, pak ať pije denně po dobu šesti týdnů tři šálky, tři týdny dva šálky a dva ýdny jeden šálek čaje ze jmelí, a to následovně:

 • první šálek z polovice před a po snídani
 • druhý před a po obědě
 • třetí před a po večeři

Bylo by vůbec potřebné jednou v roce absolvovat šestitýdenní kúru s čajem ze jmelí. Bylo by také vhodné pít po celý rok ráno jeden šálek jmelí, aby se tento dobrý stav udržel.

Různé druhy krvácení

Čaj ze jmelí se používá také jako prostředek na zastavení krvácení. Jestliže vychladlý čaj vtáhneme nosem, zastaví se krvácení z nosu, čaj vnitřně použitý působí proti krvácení plic, krvácení střev při tyfu a úplavici. Jmelí je výrazným prostředkem pro srdce a krevní oběh. Při onemocnění krevního oběhu je radno vždy vzít v úvahu použití jmelí. Má rovněž účinné látky, které normalizují hospodaření celého těla, a proto způsobuje i na pohled nepochopitlené, tj. že vysoký tlak se snižuje a nízký tlak se zvyšuje. Tím utiší nepokojné srdce a činnost srdeční se posilní.

 

Nemoci srdce a cév

Zmizí také všechny průvodní znaky abnormálního krevního tlaku, jako návaly krve do hlavy, pocity závratě, hučení v uších a poruchy zraku. Jmelí zároveň účinkuje proti všem chorobám srdce, a proto se může oprávněně tvrdit, že je nepostradatelným pomocníkem při všech poruchách srdce a krevního oběhu. V naší uspěchané době, která na každého člověka klade velké nároky a žene ho stále do větší časové tísně, skutečně takového pomocníka potřebujeme.

Poruchy dělohy, menstruačního krvácení, neplodnost, klimakterium (přechod u ženy) a jeho těžkosti

I ženy by měly jmelí užívat. Znormalizovaný krevní oběh utiší poruchy dělohy a menstruace, především silné měsíční krvácení, jakož i krvácení u šestinedělky.

Při těžkostech klimaktéria provázených bušením a zrychlování tepu srce, návaly, pocity strachu a poruchami dýchání, by se měl pít čaj ze jmelí více roků. Těžkosti se zcela ztratí a už nemáme pocit, ze jsme v přechodu. Čerstvá šťáva ze jmelí může vyléčit i neplodnost ženy. Jmelí je třeba dobře umýt a ještě z čerstvého získáme šťávu na odstředivce. Užíváme pak 25 kapek ve vodě nalačno, půl hodiny před snídaní a stejně tak večer před spaním. Kapky ze jmelí je možné dostat v lékárně.

 

Prevence rakoviny

V poslední době medicína používá jmelí preventivně za účelem předcházení rakovině. Zkušenosti vždy znovu potvrzují, že léčivky pročišťují organismus a odpuzují choroby. Používejte těchto pomocníků a tak upevňujte a stále udržujte své zdraví.

 

Užívání čaje ze jmelí

Vypijte v průběhu dne po doušcích tři šálky čaje ze jmelí ve studeném nálevu, neboť tak se vaše srdce a krevní oběh srovnají do normálu, a to vám zaručí zvýšenou výkonnost v práci.

 

Výroba čaje ze jmelí

Čaj ze jmelí se připravuje pouze ve studeném stavu.
Jednu vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do 1/4 litru studené vody. Ráno se jen ohřeje a scedí.
Je-li třeba na den větší množství, musí se přechovávat v termosce, která je vypláchnutá vřelou vodou, nebo čaj před použitím vždy ohřát ve vodní lázni.

Čerstvá šťáva

Čerstvé listy a větvičky se umyjí a ještě ve vlhkém stavu se z nich za pomoci odstředivky získá šťáva

Vazelína ze jmelí na omrzliny

Čerstvé bílé bobulky se smísí se sádlem na vazelínu. Vazelínu použiváme jen zevně při omrzlinách! Ne vnitřně.

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

sušení   Moučka   krk   olej   chřipka   vitamín   sirup   dna   ateroskleróza   využití   zácpa   prášek   zrak   teplé   mensturace   sliznice   Zentrich   srdce   bylina   sval   katar   slezina   vlas   pupen   kapsaicin   rostlina   použití   sběr   tlak   děti   ovoce   neht   vliv   chladné   zánět   nežádoucí   keř   hlavy   nálev   končetina   kloub   horečka   Paracelsus   žlučník   hlas   minut   štítná   akné   kořen   zápal   abytyše Hildegarda   indikace   slezina   pijeme   močopudný   Janča   Treben   recept   slinivka   jaterní   antibiotik   noha   stonek   květ   bolest   kornatění   Mattioli   odvar   horké   trávicí   migrén   mrtvice   epilepsie   zelenina   stvol   kontraindikace   kameny   průjem   hemoroid   menstruační   nachlazení   játra   astma   zalijeme   strom   návod   houba   studené   vřed   Váňa   výroba   krvácení   choroba   vývar   zpracování   fermentace   postup   Galenos   stonek   alergie   kůže   angína   opar   fytoterapie   zdraví   obsažené   kontraindikace   žaludek   kvasinky   hemeroid   inhalace   játra   čaj   list   brnění   Podhorná   písek   plísně   bylinná směs   bylinka   nemoc   řídnutí kostí   tinktura   obsahuje   víno   střev   koupel   Avicena   užití   roztroušená   kojenec   ledvin   viry   vitamin   dásně   komplikace   ruka   pálení   Zentrich   zlomenin   chřipka   nať   Janča   metabolismus   babské rady   revma   pěstování   mateřské   šlacha   rýma   plíseň   nohy   arteriskleróza   kolika   kůra   artróza   zelina   premenstruační   osteoporóza  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)