Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

jmeli-bile-ucinky-zdravi-caj-vazelinaKdo by neznal jmelí bílé (latinsky viscum album)? Roste roztroušeně jak parazit na listnatých stromech, jedlích i borovicích. Již si je nedovedeme odmyslet z našeho života, neboť je velkolepou léčivou rostlinou. Na hostitelském stromě vyrůstá do tvaru koule. Vždy zelené listy jsou kožovité a žlutozelené. Bobulky jsou bílé jakoby sklovité, uvnitř slizovité a lepkavé. Lepkavá semena roznášejí ptáci zobáky nebo nestrávená trusem. Semena jmelí nevzejdou ani ve vodě ani v zemi.

___
___Účinky rostliny:

 • vysoký tlak krve u osob s aterosklerózou (kornatěním tepen)
 • ateroskleróza, kornatění tepen, areterioskleróza
 • posílení srdečního svalu myokardu (tonikum)
 • rakovina žaludku - podpůrná léčba
 • epilepsie
 • klimakterium, přechod, menopauza
 • pocity návalu krve do hlavy
 • strach, nervozita, neklid, vnitřní nepokoj
 • nemoci štítné žlázy
 • posílení imunity, obranyschopnosti organismu
 • neplodnost žen
 • neplodnost mužů
 • silné menstruační krvácení (hypermenorea)Jmelí je prastará léčivá a čarodějná rostlina, opředená tajuplností. U druidů bylo posvátnou rostlinou, všelékem, který odháněl každé zlo. Kněží je odřezávali zlatými noži a křiváky za slavného ceremoniálu. Staří bylinkáři je používali jako vynikající a bezpečně působící prostředek proti padoucnici (epilepsii) . Jmelí se doporučuje používat při hysterických záchvatech a chronických křečích.

 

Sběr jmelí pro léčebné účely

Sbírají se listy a větvičky a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v měsících březnu a dubnu. V těchto obdobích je jmelí nejléčivější. V ostatních měsících jmelí léčivé účinky nemá.
Nejléčivější je to, které roste na dubu a na topolu. Použít můžeme však i ty, které rostou na jedlích, borovicích a na ovocných stromech.

 

Pozor! Bobulky jmelí jsou jedovaté

Bílé bobulky se nesmí k přípravě čaje používat! Bobulky jsou při vnitřním použití jedovaté, listy a větvičky však ne. Když je však smísíme s vepřovým sádlem na vazelínu a použijeme na omrzliny, úspěšně pomohou.

V březnu a v dubnu nemá jmelí bobulky - ptáci je v zimě sezobali. Proto máme při sběru listů a větviček méně práce, neboť není třeba obírat lepkavé bobulky, které jsou v podzimních a zimních měsících ještě na větvích. Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny (metabolismu). Jeho vliv na slinivku břišní je tak dobrý, že po dlouhodobé čajové kúře ztrácí cukrovka příčinu svého vzniku. Právě lidé, kteří trpí chronickým onemocněním výměny látkové (metabolismu), by měli zkusit pravidelné pití čaje z jmelí po dobu půl roku.

 

Hormonální poruchy, ateroskleróza, mrtvice

Jmelí výborně zabírá, není-li v pořádku funkce hormonů. V tom případě je třeba pít denně nejméně dva šálky, ráno a večer. Jmelí je také vynikajícím léčivem proti "zvápenatění cév" (aterosklerózy) . Vysoce se cení a doporučuje při mrtvici (jmelí je i prevencí mozkové příhody, tedy mrtvice z nedokrvení).

 

Léčba mrtvice

Když však již někdo mrtvici dostal, pak ať pije denně po dobu šesti týdnů tři šálky, tři týdny dva šálky a dva ýdny jeden šálek čaje ze jmelí, a to následovně:

 • první šálek z polovice před a po snídani
 • druhý před a po obědě
 • třetí před a po večeři

Bylo by vůbec potřebné jednou v roce absolvovat šestitýdenní kúru s čajem ze jmelí. Bylo by také vhodné pít po celý rok ráno jeden šálek jmelí, aby se tento dobrý stav udržel.

Různé druhy krvácení

Čaj ze jmelí se používá také jako prostředek na zastavení krvácení. Jestliže vychladlý čaj vtáhneme nosem, zastaví se krvácení z nosu, čaj vnitřně použitý působí proti krvácení plic, krvácení střev při tyfu a úplavici. Jmelí je výrazným prostředkem pro srdce a krevní oběh. Při onemocnění krevního oběhu je radno vždy vzít v úvahu použití jmelí. Má rovněž účinné látky, které normalizují hospodaření celého těla, a proto způsobuje i na pohled nepochopitlené, tj. že vysoký tlak se snižuje a nízký tlak se zvyšuje. Tím utiší nepokojné srdce a činnost srdeční se posilní.

 

Nemoci srdce a cév

Zmizí také všechny průvodní znaky abnormálního krevního tlaku, jako návaly krve do hlavy, pocity závratě, hučení v uších a poruchy zraku. Jmelí zároveň účinkuje proti všem chorobám srdce, a proto se může oprávněně tvrdit, že je nepostradatelným pomocníkem při všech poruchách srdce a krevního oběhu. V naší uspěchané době, která na každého člověka klade velké nároky a žene ho stále do větší časové tísně, skutečně takového pomocníka potřebujeme.

Poruchy dělohy, menstruačního krvácení, neplodnost, klimakterium (přechod u ženy) a jeho těžkosti

I ženy by měly jmelí užívat. Znormalizovaný krevní oběh utiší poruchy dělohy a menstruace, především silné měsíční krvácení, jakož i krvácení u šestinedělky.

Při těžkostech klimaktéria provázených bušením a zrychlování tepu srce, návaly, pocity strachu a poruchami dýchání, by se měl pít čaj ze jmelí více roků. Těžkosti se zcela ztratí a už nemáme pocit, ze jsme v přechodu. Čerstvá šťáva ze jmelí může vyléčit i neplodnost ženy. Jmelí je třeba dobře umýt a ještě z čerstvého získáme šťávu na odstředivce. Užíváme pak 25 kapek ve vodě nalačno, půl hodiny před snídaní a stejně tak večer před spaním. Kapky ze jmelí je možné dostat v lékárně.

 

Prevence rakoviny

V poslední době medicína používá jmelí preventivně za účelem předcházení rakovině. Zkušenosti vždy znovu potvrzují, že léčivky pročišťují organismus a odpuzují choroby. Používejte těchto pomocníků a tak upevňujte a stále udržujte své zdraví.

 

Užívání čaje ze jmelí

Vypijte v průběhu dne po doušcích tři šálky čaje ze jmelí ve studeném nálevu, neboť tak se vaše srdce a krevní oběh srovnají do normálu, a to vám zaručí zvýšenou výkonnost v práci.

 

Výroba čaje ze jmelí

Čaj ze jmelí se připravuje pouze ve studeném stavu.
Jednu vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do 1/4 litru studené vody. Ráno se jen ohřeje a scedí.
Je-li třeba na den větší množství, musí se přechovávat v termosce, která je vypláchnutá vřelou vodou, nebo čaj před použitím vždy ohřát ve vodní lázni.

Čerstvá šťáva

Čerstvé listy a větvičky se umyjí a ještě ve vlhkém stavu se z nich za pomoci odstředivky získá šťáva

Vazelína ze jmelí na omrzliny

Čerstvé bílé bobulky se smísí se sádlem na vazelínu. Vazelínu použiváme jen zevně při omrzlinách! Ne vnitřně.

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

dna   viry   Podhorná   nať   mrtvice   vitamin   žlučník   tlak   Treben   noha   Avicena   šlacha   recept   kontraindikace   Zentrich   choroba   zelenina   kameny   astma   nachlazení   kvasinky   hemeroid   hlavy   zalijeme   použití   výroba   migrén   jaterní   rostlina   list   babské rady   návod   hlas   mensturace   premenstruační   houba   květ   chladné   sušení   průjem   chřipka   Janča   víno   strom   slezina   minut   Galenos   komplikace   Zentrich   pěstování   bylina   opar   zlomenin   štítná   kapsaicin   antibiotik   děti   vývar   fermentace   krk   vliv   ovoce   angína   bylinná směs   brnění   sval   arteriskleróza   akné   trávicí   bolest   Paracelsus   postup   slinivka   zelina   plísně   střev   artróza   koupel   horké   kojenec   močopudný   revma   sirup   končetina   kůra   neht   obsažené   kůže   dásně   zrak   vitamín   plíseň   využití   písek   menstruační   Moučka   nálev   indikace   slezina   kloub   kontraindikace   čaj   hemoroid   sliznice   krvácení   zácpa   katar   kolika   játra   roztroušená   tinktura   olej   vřed   pijeme   metabolismus   srdce   odvar   stonek   osteoporóza   vlas   nemoc   stvol   keř   epilepsie   nežádoucí   užití   kornatění   Váňa   stonek   teplé   ruka   horečka   játra   zápal   Mattioli   nohy   žaludek   studené   prášek   obsahuje   bylinka   Janča   chřipka   abytyše Hildegarda   inhalace   zpracování   pálení   pupen   fytoterapie   alergie   ateroskleróza   kořen   ledvin   mateřské   sběr   zdraví   rýma   řídnutí kostí   zánět  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)