MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

kokoska-pastusi-tobolka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniKokoška pastuší tobolka (capsella bursa-pastoris) - tato léčivá rostlina je velmi cenná. Všeobecně se považuje za obtížný plevel. Roste všude na cestách, lukách, úhorech, příkopech, stráních, polích I v zeleninové zahradě. Jen se někde nahromadí kopeček země – zejména při stavbě domů – a takřka přes noc vyroste pastuší tobolka.

___

___Účinky rostliny:

 • krvácení z nosu, epistaxe
 • krvácení ze střev, střevní krvácení
 • krvácení ze žaludku, žaludeční krvácení
 • krvácející rány
 • děložní krvácení
 • silné menstruační krvácení, hypermenorea
 • klimakterium, přchod, menopauza
 • hemoroidy, hemeroidy, zlatá žíla
 • mastitida, otok prsou, zánět prsou, zánět prsních bradavek při kojení
 • krvácení z ledvin
 • stabilizace tlaku krve do normotenze
 • vysoký tlak krve, hypertenze
 • nízký tlak krve, hypotenze
 • atrofie svalů končetin
 • výzřez konečníku
 • ochablý svěrač konečníku
 • tříselná kýla, průtrž
 • výhřez dělohy

Nepravidelně vroubkované listy tvoří růžici, jakou má i pampeliška. Stonek je až 40 cm vysoký. Doba květu je od března do listopadu. Malé, špinavě bílé květy tvoří okoličnatý hrozen, který se protáhne do dlouhého stonku s plody, na tenkých stoncích dozrávají pak malé srdcovité šešulky, na hmat jsou kožovité.

Slepice mají tyto šešulky ve velké oblibě. Jen co zmizí sníh a přestane mrznout, už tu máme čerstvou a zelenou pastuší tobolku. Čaj z pastuší tobolky, denně 2 až 3 šálky, se s úspěchem pije při různých druzích krvácení. Například při krvácení z nosu, žaludku, střev i při nepravidelném krvácení dělohy. Když se nedá zastavit krvácení ran, tu až překvapivě pomáhá nálev z kokošky. Při silném menstruačním krvácení doporučuji pít 8 až 10 dní před začátkem periody dva šálky čaje denně, na šálek stačí jedna vrchovatá kávová lžička. Tento čaj také reguluje periodu v době puberty. V klimaktériu (přechodu u ženy) by měla každá  žena pít denně po dobu čtyř týdnů dva šálky čaje, potom na tři týdny přestat a opět v léčebné kúře pokračovat. Při krvácení zlaté žíly (hemoroidech) používáme nálev z pastuší tobolky na výplachy, sedací koupele a na umývání.

kokoska-pastusi-tobolka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-2Matky, kterým v době kojení otékají prsa, měly by si nad sítem zapařit pastuší tobolku a přikládat mezi ručníky. Při krvácení ledvin se doporučuje pít denně dva šálky čaje z rovných dílů směsi pastuší tobolky a přesličky. (Při větších dávkách může působit nepříznivě, doporučujeme užívat vnitřně s vědomím lékaře.) Naše kokoška pastuší tobolka je však také – podobně jako jmelí bílé – léčivou rostlinou, která reguluje krevní oběh, a proto je vhodná hlavně při vysokém, ale stejně tak při nízkém krevním tlaku. Jmelí bílé se připravuje ve studeném stavu, tento čaj se spaří. Pije se denně po dvou šálcích do doby, dokud není krevní oběh normální. Stejně jako jmelí, tak i pastuší tobolka léčí krvácení dělohy. I v tomto případě se čaj pije jen určitou dobu. Také při všech onemocněních svalů je tato velmi cenná bylinka důležitým pomocníkem. Zajímavé je, že o tom nenajdeme zmínku takřka v žádné moderní knize o bylinách. Před několika lety mi daroval jeden starý pán velmi pěknou starou knihu o bylinách, s jedinečnými kresbami a rytinami. Jak už to však bývá, byla jsem od brzkého rána až dlouho do noci zaujata prací, takže jsem knihu pouze jednou prolistovala. Jednoho dne okolo půlnoci jsem se probudila ze spánku, měla jsem pocit, že něco jemně zatřáslo mým ramenem. Tu mi napadla myšlenka: „Máš už půl roku knihu o bylinkách a ještě jsi ji ani jednou důkladně neprohlédla!“ Tak povzbuzena jsem ihned vstala, donesla si ji a posadila se s ní v obývacím pokoji. Otevřela jsem ji a moje oči se zastavily na těchto řádcích: „Když při chřadnutí svalů a končetin (atrofii) již nic nepomáhá, pak vezmi nadrobno posekanou pastuší tobolku, vyluhovanou po 10 dní v pálence (režné) na slunku anebo v blízkosti krbu, po několik dní ji vtírej a vnitřně ještě vypij čtyři šálky čaje z kontryhelu.“ Jako by mi šlo právě jen o to (v této chvíli jsem si to ani řádně neuvědomila), abych si přečetla tyto řádky. Zavřela jsem knihu, odložila ji na místo, opět si lehla do postele a po chvíli usnula. Za několik dní mi telefonovali z Vídně. „Mohla byste mi pomoci? Mám 52 roků, povoláním jsem zdravotní sestrou, ale už dva roky jsem v předčasné invaliditě, jsem vcelku bezmocná, mizí mi svaly!“. Nadiktovala jsem jí zmíněný recept a po třech týdnech se dostavila zdravotní sestra, již zdravá, do Grieskirchenu a tehdy jsem se dozvěděla, že v týž den, když jsem byla o půlnoci zburcována ze spánku, ona byla na pouti u Matky boží v San Damiano v Itálii. Když na zpáteční cestě jistý pán viděl její bezmocnost, upozornil ji na mne. Za krátký čas zesílila natolik, že mohla opět vykonávat svoje povolání.

Jiný telefonát, tentokráte ze Steyruz Horního Rakouska: „Mám 62 roků, minulý rok jsem měla výhřez (vyvrácení střev v konečníku) způsobený ochablostí svěrače a byla jsem operována. Letos na podzim se to opakovalo, ve dne i v noci pociťuji od pupku až k oběma bokům nepřetržité bolesti, jako by mne řezala pilka. Lékaři v nemocnici odmítli další operaci, nedá se prý již nic dělat.“ Pomyslela jsem ihned na pastuší tobolku, kterou nám Bůh daroval. Poradila jsem jí, aby pila denně čtyři šálky čaje z kontryhelu, čímž se svalstvo vnitřně posilní a zvenku aby si vtírala tinkturu z pastuší tobolky, přičemž se dá z tinktury třikrát deset kapek do čaje z kontryhelu. Aby bylo možné překlenout deset dní, nezbytných na přípravu tinktury z pastuší tobolky, radila jsem prozatím obklady ze švédských bylinek. Byla jsem nepředstavitelně překvapena, když mi ta paní po čase zatelefonovala, že všechny těžkosti pominuly. Vyhřezlé střevo se opět ztratilo, svalstvo svěrače funguje opět normálně a bolesti v bocích polevily už druhý den po započetí kúry. Byla jsem při telefonování tak překvapena, že jsem téměř ztratila řeč, načež za dva dny přišla ta žena za mnou, aby mi osobně projevila svou vděčnost. Mohu jen říci: Hle, jak pomáhají bylinky z boží zahrady!

Jedna žena z Dolního Rakouska poblíže Karlsteinu píše: Po přednášce jsem vás požádala o radu při průtrži (tříselné kýle). Byla asi 10 cm dlouhá, 3-4 cm vysoká a široká. Před tím, než jsem použila pastuší tobolku, dávala jsem si obklady ze švédských bylinek. Potom jsem začala nemocné místo natírat tinkturou z pastuší tobolky a denně jsem pila čtyři šálky čaje z kontryhelu, všechno celých šest týdnů.
Jsem selkou a nemohla jsem odpočívat – byly právě žně – proto jsem při práci nosila šněrovací pás. Po dvanácti dnech používání nebylo již z kýly nic vidět, ale ještě jsem pociťovala vnitřní bolesti. Po dvou měsících i ty zmizely. Kýla se takto vyléčila bez operace. Zemřelý lékař dr. Erich Rohling, bývalý ředitel biologického sanatoria v Mittenwaldu u Garmische (Horní Bavorsko), který mne jednou navštívil, četl ten dopis a byl velmi udivený. Byl toho mínění, že
podle lékařů se kýla tříselná do té doby dala vyléčit jen operací.
Vnitřně čtyři šálky čaje z kontryhelu a zevně tinktura z pastuší tobolky pro natírání, tato kúra pomůže i při výhřezu dělohy. (Vtírat se musí od pochvy a pokračovat pánví vzhůru.) Zvláště zdůrazňuji to, že tinkturu je třeba připravit z čerstvé pastuší tobolky. Při tak těžkých onemocněních svalů rychle a bezpečně pomáhají jen čerstvé rostliny!

 

Kokoška na jídlo

Kořeny můžeme jíst samostatně brzy z jara i syrové. Lístky a květenství můžeme pro jejich palčivou příchuť přidat do salátů z jarních bylin, hodí se například k listům pampelišky, kozlíčku nebo lebedy. 

Pozor! Při nadměrné konzumaci může dojít k otravě. Nekonzumujeme tobolky ve velkém množství, mohou se tvořit krevní sraženiny. Dále kokoška vyvolává zvýšení stahů dělohy, proto by jí neměly konzumovat těhotné ženy. 

 

Způsoby užívání kokošky pastuší tobolky:

 • Příprava čaje: Čajová lžička vrchovatě naplněná na 1/4 litru vody, spaříme, krátce vyluhujeme.
 • Sedací koupel: Navršenou jednu dvouhrst kokošky pastuší tobolky, pokud možno čerstvé, dáme do síta nad hrnec s vřelou vodou. Spařenou bylinku zabalíme do ručníku a dáme jako obklad.
 • Tinktura: Čerstvou kokošku pastuší tobolku, tj. stonky, listy a květy i s šešulkami, nakrájíme nadrobno a volně naplníme až po hrdlo láhev, vše zalijeme 38-40% režnou nebo ovocnou pálenkou (bylinky musí být ponořené). Necháme stát 14 dní na slunku nebo v teple.

 

Jak se jinak říká kokošce pastuší tobolece - synonymní názvy: 

Babí kapsa ☼ Bětuška ☼ Holá Káča ☼ Kapsička ☼ Kaša ☼ Kaška ☼ Kolduška ☼ Kopišťálka ☼ Lopata ☼ Matčino  srdce ☼ Mošna ☼ Pastýřovo srdce ☼ Selská hořčice ☼ Slouhovo thé ☼ Srdíčko ☼ Suchá Běta ☼ Taška ☼  Žebrácká kabelka

 

Zdroj: Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

 

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

kloub   děti   výroba   hlavy   noha   ruka   játra   houba   alergie   choroba   kontraindikace   osteoporóza   zalijeme   premenstruační   srdce   šlacha   koupel   epilepsie   zrak   řídnutí kostí   krk   Janča   list   brnění   sběr   využití   slezina   olej   angína   stonek   babské rady   návod   pálení   nežádoucí   chřipka   kapsaicin   akné   vřed   postup   vývar   chřipka   obsažené   nať   dásně   abytyše Hildegarda   minut   účinek   Moučka   sirup   kontraindikace   končetina   metabolismus   plíseň   keř   Zentrich   zelina   pijeme   tlak   víno   účinky   Paracelsus   mateřské   bylinná směs   kořen   prášek   mrtvice   kvasinky   viry   Zentrich   migrén   bolest   vlas   zelenina   Janča   inhalace   tinktura   komplikace   ateroskleróza   neht   katar   zánět   stvol   nohy   Treben   Galenos   sval   vitamín   zápal   chladné   strom   hemeroid   nachlazení   zpracování   ovoce   nemoc   plísně   opar   nálev   použití   květ   kojenec   trávicí   odvar   hemoroid   sliznice   horké   mensturace   slinivka   vliv   kůže   žaludek   kůra   revma   bylina   sušení   játra   obsahuje   teplé   stonek   Avicena   průjem   jaterní   menstruační   rýma   recept   bylinka   vitamin   fermentace   ledvin   artróza   Mattioli   pupen   indikace   hlas   zdraví   astma   močopudný   dna   užití   zlomenin   čaj   štítná   žlučník   arteriskleróza   antibiotik   slezina   horečka   Podhorná   kornatění   roztroušená   studené   zácpa   Váňa   kameny   písek   střev   rostlina   pěstování   fytoterapie   krvácení   kolika  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)