Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

kopriva-dvoudoma-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniJednou, v rozhlasové přednášce, jeden lékař upozornil na to, že kopřiva dvoudomá (urtica dioica) patří  mezi naše nejlepší léčivé rostliny. Kdyby lidé věděli, jak je léčivá, tak by pěstovali  jen kopřivu. Bohužel to ví jen málokdo.   Kopřiva je celá léčivá, od oddenku přes stonky a listy až po květy. Už ve  starověku si jí velmi vážili. Albrecht Durer (1471-1528) namaloval anděla, který  vzlétá k trůnu Nejvyššího s kopřivou v ruce.  Účinky rostliny:

 • bolesti hlavy
 • ekzémy
 • ledivnový písek a močový písek, ledvinové kameny
 • čistí krev (detoxikace)
 • chudokrevnost, anémie (podpora krvetvorby)
 • podpora funkce slinivky břišní
 • hyperglykémie (snižuje hladinu krevního cukru glukózy v séru)
 • záněty močových cest
 • zástava močení (anurie)
 • nemoci jater
 • nemoci žlučníku
 • nemoci sleziny
 • zahlenění žaludku
 • zahlenění dýchacích cest
 • nemoci sleziny
 • nemoci plic
 • žaludeční křeče
 • žaludeční vředy
 • virové infekce
 • bakteriální infekce
 • únava
 • vyčerpanost 
 • chudokrevnost, anémie (podpora krvetvorby)
 • otoky, vodnatelnost
 • alergie
 • náchylnost k nachlazení
 • revma, revmatoidní artritida
 • dna
 • řídké vlasy, růst vlasů
 • zúžení cév dolních končetin
 • angina pectoris, zúžení koronárních tepen srdce
 • píštěl, fistule
 • plíseň nehtů
 • kuří oko
 • bolesti zad, ischias, lumbago
 • záněty nervů horních a dolních končetin
 • prevence rakoviny

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Čaj z kopřivy pijte max. 14 dní, poté vyměňte např. za březový (bříza bělokorá) čaj. Kopřiva je velmi silná bylina, působí na ledviny "jako rejžák", neměla by se užívat dlouhodoběji.  

Švýcarský kněz Kunzle poukazuje ve  svých spisech na to, že kopřiva by byla již dávno vyhlazena, kdyby se nechránila  svojí pálivostí. Hmyz a zvěř byly by se už dávno postaraly o její zmizení.   Jednou jsem poradila matce sedmi dětí, která od narození posledního dítěte  měla stále ekzémy, aby pila čaj z kopřivy. Za krátký čas se ekzémy ztratily a  současně i bolesti hlavy, které nemoc provázely. Poradila jsem jí pít tento čaj  proto, neboť kopřiva léčivě působí proti tvorbě ledvinového a močového kamene a písku. Předpokládala jsem, že  po posledním porodu u této ženy onemocněly ledviny. Při onemocnění ledvin jsou častým průvodním  znakem silné bolesti hlavy. V krátkém čase zmizel tedy ekzém i bolesti hlavy. Ekzémy mají většinou  vnitřní příčinu, proto je třeba léčit i vnitřně pomocí bylinek, které pročišťují krev.  

kopriva-dvoudoma-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-2Kopřiva je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Má též dobrý vliv i na  slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi. Léčí i nemoci a záněty močových cest a  chorobné zadržování (zástava) močení. Protože současně vyvolává dobrý průběh stolice, je velmi vhodná  na jarní kúry.
Od té doby, co znám léčivé účinky kopřivy, navykla jsem si provádět čtyřtýdenní čajovou kúru, a to  na jaře z mladých výhonků a stejně tak na podzim po otavě, kdy se všude znovu objevují mladé výhonky.   Piji ráno na lačno půl hodiny před snídaní jeden šálek a přes den opět jeden až dva šálky po doušcích. I  před snídaní máme pít čaj po doušcích, neboť tím zvyšujeme jeho účinek. Po takové kúře se cítím  nepopsatelně dobře a pokaždé mám pocit, že udělám třikrát více práce než obvykle. Moje rodina i já už roky  nepotřebujeme žádné léky a cítím se pružná a mladistvá. Ostatně čaj nemá špatnou chuť a pijeme jej bez  cukru. Citlivé duše mohou přimíchat trochu heřmánku nebo máty pro zlepšení chuti. V lidovém léčitelství  se navrhuje více týdnů používat tinkturu proti chorobám jater a žlučníku, sleziny, ba dokonce proti  tumoru sleziny, při zahlenění žaludku a dýchacích orgánů, při žaludečních křečích a vředech, vředech  střev a chorobách plic. Čaj se pouze spaří, aby se zachovaly cenné účinné látky. Preventivně se pije denně  jeden šálek čaje po celý rok. Je též vydatným pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních.  

Od určitého věku se snižuje obsah železa v těle. V důsledku toho se dostaví stavy únavy a  vyčerpanosti, člověk se cítí starým a málo výkonným. V takovém případě možno s úspěchem používat  čerstvou kopřivu pro její obsah železa. Pomáhá nám překonat tento stav. Po kopřivové kúře se poměrně  rychle cítíme tělesně lépe, vrací se nám energie a tvořivá síla, ba i náš vnější vzhled se viditelně zlepší.  

Jednou ke mně přišla mladá žena z Urfahru, byla chudokrevná, měla bolesti žaludku a žlučníku. Jako  průvodní znak měla silné bolesti hlavy. Poradila jsem jí kopřivový čaj. Po nějakém čase jsem se s ní opět  náhodně setkala. Byla přešťastná a vyprávěla mi, jak jí kopřiva rychle pomohla. Celá její rodina používá  tuto léčivku.
Při otocích a vodnatelnosti kopřiva pomáhá silným odváděním vody. Svými účinnými látkami napomáhá tvorbě  krve při chudokrevnosti, anémii a při jiných těžkých chorobách krve. Kopřiva ve směsi s jinými léčivými  rostlinami se s úspěchem uplatňuje i při leukémii. Trpíme-li na nějaký druh
alergie (k tomu patří i senná rýma), doporučuji pít čaj z kopřivy, a to delší dobu.  

Kopřiva odstraňuje náchylnost k prochladnutí a pomáhá při chorobách revmatických a při dně.   Jedna dáma z Eichstattu s bolestivým ischiasem byla tři roky v lékařském ošetření. Během půl roku v  podstatě ztratila bolesti po šesti celkových kopřivových koupelích s 200 g bylinek.  

 

Před časem jsem se seznámila s asi 50letou ženou, která měla velmi řídké vlasy, a proto nosila paruku.   Poslední zbytky vlasů by jí byly takto úplně odumřely. Poradila jsem jí, aby si umývala hlavu odvarem z  čerstvých kopřiv a pak ještě odvarem z kořene kopřivy. Poslechla a z týdne na týden bylo zřejmé, jak se jí  vlasy zotavily a hustě dorůstaly. Pro každý druh vlasů je velmi blahodárná tinktura z oddenku  kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim a tinkturu si lehce připravíme (viz způsoby použití  „umývání hlavy“ a „tinktura“).
I já sama si touto tinkturou denně masíruji pokožku hlavy, ba i na cesty a přednášky si ji beru s sebou.   Úspěch je viditelný: hlavu mám bez lupů, vlasy jsou kypré, husté, poddajné a pěkně lesklé.

I při zúžení  cév na nohou kopřiva pomáhá vynikajícím způsobem. Někteří lidé, kteří na to trpí, by se mohli uchránit  před amputací nohy, kdyby zavčas používali koupele nohou s kořenem kopřivy. Každá křeč, nechť je  jejím původcem cokoliv, naznačuje poruchy prokrvení. V tom případě doporučujeme umývat se a koupat  v odvaru z kopřivy. To platí i ve speciálním případě zúžení věnčitých (koronárních) cév srdce. Trup těla  sehneme nad vanu, umýváme oblast srdce vlažným odvarem, přičemž současně provádíme lehkou masáž.   Jistá 51 letá žena z Bavorska trpěla na pištěl (fistuli) 28 let a během těch roků měla nepopsatelné  trápení. Fistule byla na tváři na jařmové kosti, a proto profesor při konzultaci operaci nedoporučil. 1978 se tato nešťastná žena obrátila na lidového léčitele, který pro ni měl pochopení. Předepsal jí syrovou  stravu, dechová cvičení a „psychokybernetiku“. Bolesti se staly snesitelnějšími, ale vyléčení se  nedostavilo. V březnu 1979 začala teprve sbírat čerstvé kopřivy a denně pila tři šálky kopřivového čaje ve  směsi s čajovou lžičkou švédských bylinek. Píše: „Po 14 dnech se mi fistule zahojila a neměla jsem vůbec  žádné bolesti. A tak je tomu dodnes (28.11.1979).
Ráda vždy slyším, že mnoho lidí na vlastním těle zakusilo léčivou sílu kopřivy. Nedávno mi psala  jedna žena, že několik měsíců pila denně čaj z kopřivy. A tak, i když denně těžce pracovala, netrpěla  pocity vyčerpanosti a únavy, ale zmizelo i hnisavé kuří oko, které vyzařovalo bolesti až do stehna a které  si, pro nadmíru práce, neměla čas léčit. Ztratila se i plíseň nehtu – předtím se nedokázala odhodlat k  operaci tohoto nehtu v nemocnici. Věru, až tak dokáže pomáhat dobrá, krev čistící a krev tvořící kopřiva,   na niž nestačím dost často upozorňovat. Jiná žena mi zase psala, že jí kopřiva vyléčila ekzém, který ji
dlouhé roky trápil. Takové dopisy jsou mi světlem v životě. Dokazují mi, že naše dobré léčivé rostliny  spolehlivě pomáhají všude tam, kde je používáme.
Jednou za mnou přišel s nářkem starší muž. Před třemi roky onemocněl chřipkou. Od té doby měl moč  tmavohnědou a trpěl nesnesitelnými bolestmi hlavy. Nepomohlo množství různých tabletek, které mu  předepisovali, ani injekce (naposledy do hlavy). Naopak, bolesti hlavy byly vždy horší, byl blízek  sebevraždy. Dodala jsem mu odvahy a poradila jsem mu čerstvou kopřivu. Měl vypít během dne 2,5 litru  čaje. Po čtyřech dnech mi zatelefonoval, že bolesti hlavy vcelku zmizely. Později mi po jedné ženě  vzkázal, že se cítí teď zdravější než před chřipkou. Využijte tedy i vy čerstvé, mladé výhony kopřivy,   zvláště na jaře, a proveďte si jednu odhleňovací kúru na odstranění odpadových látek. Budete se divit,   jaký je její blahodárný účinek.

Jedna řádová sestra z Klagenfurtu se též řídí mými radami a s údivem  pozorovala úspěch. Měla skvrny na břiše a v kříži, doprovázené silným svrběním. Skvrny se nechtěly  hojit, ale v krátké době zmizely po jaterní dietě a kopřivovém čaji.   I v jiném podobném případě čaj z kopřivy rychle pomohl.

Z  jednoho dopisu z tisku v Dellachu v  Korutansku vybírám následující stať: „Srdečné ‚Pán Bůh zaplať za neocenitelnou pomoc, kterou jste mi  poskytla svými radami. S mou 19 let trvající nemocí jsem prochodil mnoho nervových klinik v celém  Rakousku. Ani jeden lékař mi nedovedl říci, co mi vlastně je, a tím méně pomoci. Pil jsem týden čaj z  kopřivy a choroba odešla jako zázrakem, jako bych ji nebyl nikdy měl. “ Z uvedených skutečností je  patrno, jak rychle dovedou pomoci naše léčivé byliny. Tu, přirozeně, nepomůže jen jeden šálek přes den,   neboť při těžkých onemocněních je třeba vypít po doušcích během dne nejméně 2 litry čaje.  

Jedna obchodnice mi vyprávěla, že si bere s sebou na výlety, na dovolenou a služební cesty čaj z  kopřivy v termosce. Přísahá, že jí dobře pomáhá. Nejenže nejlépe hasí žízeň, ale současně občerstvuje a  odstraňuje únavu.  

Ještě jedno důležité upozorněni: při ischiasu, bolestech kříže (lumbago) a zánětu nervů v rukou a na  nohách bolavé místo zlehka potřeme čerstvou kopřivou. Například při ischiasu lehce přejíždíme čerstvou  rostlinou pomalu od kotníku po vnější straně nohy až k boku a odtud zpět po vnitřní straně až po patu. To  opakujeme dvakrát a nakonec táhneme kopřivu od boku, směrem dolů přes hýždě. Podobně postupujeme  i na jiných chorých místech. Nakonec pokožku zapudrujeme.   Nemusíme právě proto děkovat Bohu za takovou zázračnou rostlinu? V naší uspěchané době lidé  okolo ní procházejí bez povšimnutí, raději sáhnou po utišujících prášcích a berou je v nadměrných  dávkách. Ale ve skutečnosti mohou často pomoci jen naše dobré bylinky, které bohužel upadly do  zapomenutí.
Nakonec bych ráda připomněla zážitek, který ve mně zanechal silný dojem. V našem malém městečku  jsem se seznámila se starší ženou, která mi vyprávěla, že lékař u ní zjistil silné bujení rakoviny žaludku.   Pro vysoký věk se již nemohla rozhodnout pro operaci. Tehdy jí kdosi poradil, aby pila čaj z kopřiv. Šla  tedy každý den do zahrady, kde kopřivy rostly u plotu jako plevel a natrhala si vždy hrst. Když po čase  navštívila lékaře, zeptal se jí překvapeně: „Ach, vy jste se dala operovat? Není však vidět žádnou jizvu. “  Bujení zcela zmizelo a žena ještě užila spokojené stáří. Není však třeba připustit, aby situace došla tak  daleko. Často by nemusela vzniknout zhoubná nemoc, kdybychom si vážili naší dobré kopřivy a  využívali její obdivuhodnou moc pravidelným pitím čaje.  

A ještě jednu dobrou radu: začněte s kopřivovou kúrou ještě dnes. Sušenou nať dostanete v každé  lékárně anebo v obchodě s bylinkami nebo si můžete sami kopřivu natrhat. Dovolte našim léčivkám opět vstoupit do domu. Na jaře se  vyzbrojte rukavicemi a nůžkami a vyjděte do přírody: Je to velká radost, můžete-li sbírat kopřivu pod  volným božím nebem. Čím čerstvější ji požíváme, tím větší je její léčivý účinek. Dokazuje to zkušenost.   Myslete při tom i na zásobu pro zimu. Nejlépe je sbírat kopřivu v květnu. Ať se pro vás stane potěšením  myšlenka, že sami můžete něco učinit pro své zdraví!  

Čtenář z Vestfálska píše: „Můj soused používá kopřivu na vyhubení škůdců a hmyzu ve své zahradě.   Dá větší množství do 300litrového sudu (možno přirozeně použít i menší nádobu) a nechá tam rostliny  delší dobu vyluhovat. Kopřivovou vodou potom polévá všechny rostliny, a tak je chrání před všemi  škůdci. Ani mrkev mu nenapadnou žádní červíci! “   

 

ĆAJ Z KOPŘIVY BY SE NEMĚL PÍT DÉLE, NEŽ 2 TÝDNY, PROTOŽE "DRASTICKY ČISTÍ LEDVINY".
PO 2 TÝDNECH UŽÍVÁNÍ BY SE MĚLO PŘEJÍT NAPŘ. NA BŘÍZU.  

 

Způsoby užívání kopřivy

 • Nálev, čaj z kopřivy: Vrchovatou čajovou lžičku na 1/4 litru vody pouze spaříme a krátce vyluhujeme.
 • Kopřivová tinktura: Na jaře nebo na podzim vykopaný oddenek očistíme ve vodě kartáčem, nadrobno  pokrájíme a naplníme do láhve až po hrdlo. Zalejeme 30-40% žitnou pálenkou a necháme stát čtrnáct dnů  na teplém místě.
 • Kopřivová koupel nohou: Dvouhrst dobře umytého oddenku a čerstvé kopřivy (stonky a listy) dáme na noc do  pěti litrů vody a druhý den vše ohřejeme až k varu. Ve vodě tak teplé, jak sneseme, koupeme nohy dvacet  minut. Během procedury zůstává kopřiva ve vodě. Koupel můžeme dvakrát i třikrát opakovat, když stejný  obsah opět ohřejeme.
 • Umývání vlasů kopřivovým výluhem: Čtyři až pět vrchovatých dvouhrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do pěti litrů  studené vody a pomalu zahřejeme k varu. Necháme ještě pět minut vyluhovat. Když použijeme oddenek  kopřivy, dáme jednu dvouhrst na noc do studené vody, druhý den zahřejeme do varu a necháme ještě 10  minut vyluhovat. V tomto případě bychom měli hlavu umývat jádrovým mýdlem.
 • Kopřivový sirup - recept: 250 g čerstvé nati zalijeme 1/2 1 studené vody, necháme 10 minut vařit, pod pokličkou v chladnu vyluhovat do druhého dne (24 hodin). Poté slijeme, vymačkáme a výluh smícháme s 1/2 kg medu. Uchováváme v lednici. Užíváme polévkovou lžíci denně na podporu imunity nebo při problémech s prostatou.
 • Odvar z kořenu kopřivy - 20 g čerstvých kořenů omyjeme, pokrájíme na kousky, zalijeme 1/2 1 studené vody, necháme 10 minut vařit a 10 minut vyluhovat. Polovinu vypijeme hned, druhou polovinu slijeme do termosky a vypijeme po cca 8 hodinách. Je to starý lidový recept na „čištění krve", vhodné při ekzému, opakovaných oparech nebo plísních nohou.
 • Čerstvá šťáva z kopřivy - čerstvou nať odšťavíme na odšťavovači nebo umeleme a vymačkáme šťávu. Denní dávku uchováváme v lednici, užíváme 3x denně kávovou lžičku do sklenice vlažné vody 20 minut před jídlem při ekzému a dalších kožních problémech nebo na jaře jako očistnou kúru a proti jarní únavě.

Poznámka: při onkologických onemocněních může být kopřiva užívána jen jako podpora klasické (západní) léčby. Samozřejmě není možné užívat jen kopřivu při onkologických nemocech.  

 

Zdroj:   Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

hlas   Moučka   vývar   hemoroid   keř   Avicena   víno   kojenec   ateroskleróza   trávicí   sirup   Janča   nežádoucí   tinktura   zácpa   nemoc   noha   olej   fytoterapie   alergie   fermentace   kůra   zelina   kameny   použití   kořen   kontraindikace   výroba   Paracelsus   chřipka   Zentrich   bylinná směs   nachlazení   Zentrich   zánět   artróza   kvasinky   zelenina   kloub   kapsaicin   komplikace   prášek   odvar   plíseň   játra   plísně   strom   pálení   slezina   květ   nohy   chřipka   studené   rýma   ovoce   nať   zpracování   dásně   kůže   žaludek   horké   vliv   roztroušená   abytyše Hildegarda   postup   kornatění   řídnutí kostí   Galenos   slezina   čaj   angína   epilepsie   zdraví   sliznice   hlavy   Janča   opar   recept   vitamin   žlučník   vlas   Podhorná   inhalace   zrak   průjem   teplé   dna   stonek   štítná   zalijeme   viry   srdce   zlomenin   bolest   obsažené   kontraindikace   končetina   minut   mrtvice   migrén   chladné   využití   obsahuje   Treben   játra   indikace   krk   děti   choroba   kolika   sběr   koupel   astma   tlak   nálev   neht   katar   jaterní   pupen   slinivka   antibiotik   sval   rostlina   mateřské   babské rady   houba   horečka   hemeroid   vřed   vitamín   brnění   mensturace   Váňa   bylinka   list   menstruační   arteriskleróza   pijeme   pěstování   písek   premenstruační   ruka   Mattioli   sušení   metabolismus   šlacha   bylina   střev   užití   močopudný   ledvin   krvácení   návod   akné   revma   osteoporóza   zápal   stonek   stvol  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)