Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

kostival-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniKostival lékařský (latinsky symphytum officinale l.) - tato léčivá rostlina patří mezi naše nepostradatelné a nejlepší bylinky, které  příroda poskytuje. Roste na mokrých loukách, na mezích polí, ve vlhkých  příkopech a podél potoků. Najdeme jej i při plotech a na rumištích, kde kvete  celé léto. Listy jsou velmi drsné a špičatě zakončené.

___

___Účinky rostliny:

 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • otoky kloubů ze zánětu
 • svalová slabost a periferní svalové ochrnutí
 • podvrtnutý kotník
 • natažené vazy kloubů
 • hnisání kostí - osteomyelitida
 • zánět kloubu
 • bércové vředy
 • bronchitida
 • krevní výron
 • pohmoždění, pohmožděniny, zhmoždění, zhmožděniny
 • poruchy trávení 
 • krvácení žaludku, žaludeční vředy
 • zánět pohrudnice, pleuritis
 • zlomenina
 • různé rány a poranění kloubů
 • dna
 • ploténky - poruchy meziobratlových plotének (vyhřeznutí)
 • poruchy prokrvení nohou, prokrvení dolních končetin 

Víceletý kořen je zvenku  tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutavý, tlustý jako palec. Na řezu je velmi  slizký, takřka mazlavý a mastný. Kořeny má hluboké a sotva je možné ho  vyhubit. Kořen vykopáváme na jaře a na podzim, nejlépe rycími vidlemi.   Čerstvá nať se sbírá před a v době květu. Kostival se lidově nazývá též černý  kořen, nesmíme ho však zaměnit s černým kořenem španělským – hadí mord,   který se u nás pěstuje v zahradách a používá v kuchyni. Tinktura z kostivalu,   kterou si velmi lehce sami připravíme, skrývá v sobě obdivuhodnou moc.   Nemocným, které po léta léčili nejlepšími preparáty proti revmatismu a otokům kloubů, se velmi rychle  pomůže tinkturou z kostivalu. Jedna žena, která už takřka nemohla pohybovat pravým ramenem (ramenní  kloub byl téměř nepohyblivý a lékař už konstatoval „ochrnuti“), si na mou radu denně vtírala do ramene a  kloubů tinkturu. Ze dne na den cítila, jak bolest ustupuje. Rameno se pak stalo normálně pohyblivým a žena  může opět vést svou domácnost. Také listy kostivalu pomohou už za jednu noc, když je povaříme a jako  teplou kaši položíme na ochrnuté končetiny. Tato procedura pomáhá, když bolesti pocházejí z přetažení,   podvrtnutí, vykloubení či záchvatu mrtvice. Tetu mého manžela srazil na cestě motocykl. Zlomila si  kyčelní kloub, v nemocnici jej spojili hřebíkem a po uzdravení přišla domů. Hřebík jí měli vytáhnout po  roce, ale protože nepociťovala žádné bolesti a opět normálně chodila, nešla po tomto období na  plánovanou prohlídku. Zdálo se, že je vše v nejlepším pořádku. Jednoho dne se však dostavily  nesnesitelné bolesti. Tehdy jí hřeb vytáhli a přitom se zjistilo, že kosti zhnisaly (zánět kloubu, osteomyelitida). Injekce sice načas utišily  bolesti, ale hnisání kostí se nevyléčilo. V tomto stavu přišla příbuzná k nám na návštěvu a byla pouhou  hromádkou neštěstí. Mohu říci bez přehánění: teplé obklady z moučky kořene kostivalu pomohly přes  noc. Už druhý den žena ležela a seděla bez bolestí. V obchodě s léčivými rostlinami bylo možno koupit  jen posekaný kořen, tak jej teta nejprve dosušila v troubě a potom semlela na starém mlýnku na kávu  (mlýnek na mák může též posloužit). Tak dlouho si dávala obklady z kaše, dokud bolesti nepolevily.  

Stejnými obklady je možné přispět k zániku zduření kloubů nohou a rukou. Prášek z kostivalu lze dnes  již dostat v mnohých lékárnách. Zvláště bych chtěla upozornit na to, že kašovité obklady mohou přinést  úlevu i při příčném ochromení. Teplé obklady z kaše pomáhají i při bércových vředech, při  revmatickém zduření svalů, dnavých uzlinách, nádorech, bolestech šíje, bolestivých pahýlech po  amputaci, ba dokonce při zánětu okostice.  

Z kořene je možné připravit i čaj, který se používá vnitřně při bronchitidě, poruchách trávicích orgánů,   krvácení žaludku, při zápalu pohrudnice. Pijeme přes den dva až čtyři šálky čaje po doušcích. Při  žaludečních vředech se doporučuje směs ze 100 g kostivalu, 50 g měsíčku a 50 g truskavce ptačího. Ještě  připomenu tinkturu z kostivalu. Obklady z tinktury je možné s nejlepším úspěchem použít při vnějších i  vnitřních ranách, při poraněních všeho druhu, například pohmožděninách, výronech krve a zlomeninách.

Listy kostivalu se nepoužívají pouze na obklady, ale i jako přísada pro celkovou koupel, při revmatických  bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených ploténkách. Při poruchách  prokrvení v nohách, při křečových žilách a na doléčení zlomů kostí používáme sedací koupele (ve  vaně) z kořene kostivalu.

V některých krajích se listy kostivalu vkládají do omeletového těsta a vypékají se. Účinné látky této  léčivé byliny tak může využít celá rodina.

 

Způsoby užívání kostivalu lékařského

 • Způsoby přípravy čaje z kořenů kostivalu lékařského: Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene vyluhujeme v 1/2  litru studené vody přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.
 • Míchaný čaj z  kostivalu lékařského  při žaludečních vředech: Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody spaříme a  necháme vyluhovat 3 minuty. Denně pijeme tři až čtyři šálky po doušcích.
 • Kašovité obklady kostivalu lékařského: Dobře usušené kořeny pomeleme na moučku; v šálku vřelé vody, do které  jsme přidali několik kapek jedlého oleje, rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé  položíme na nemocné místo a zabalíme.
 • Obklady z listů (čerstvých) kostivalu lékařského: Čerstvé listy umyjeme, na desce válečkem (možno použiti teplých na  obklad) na nudle rozválíme, položíme na příslušné místo a zavážeme.
 • Koupel kostivalu lékařského: 500 g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v pěti  litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně.
 • Přísada do sedací koupele kostivalu lékařského: Jako při celkové koupeli, ale pouze z 200 g listů.  
 • Tinktura z kořene kostivalu lékařského: Kořeny kostivalu umyjeme a kartáčem očistíme, nadrobno rozřežeme.   Volně jimi naplníme láhev až po hrdlo, zalejeme režnou nebo jinou ovocnou pálenkou, postavíme na 14  dní na slunko nebo blízko kamen. Kořeny musí být v pálence ponořené.
 • Mast z kostivalu: 4 až 6 (podle velikosti) čerstvých, umytých kořenů jemně posekáme a krátce  upražíme v 250 g čistého sádla ze střev prasete, přes noc necháme stát, druhý den ohřejeme, scedíme přes  hadr a zbytek vylisujeme. Naplníme malé čisté nádobky a vložíme do chladničky. Mast z kostivalu  můžeme použít místo obkladu z kaše. Mast je nepostradatelná při léčení ran lidí i zvířat!  
 • Víno z kostivalu: 2 až 5 čerstvých, umytých kořenů nadrobno nařezaných vyluhujeme  5 až 6 týdnů v litru přírodního bílého vína. Je to vynikající lék při chorobách plic.

 

Zdroj:   Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

slezina   premenstruační   sušení   kořen   viry   indikace   zpracování   čaj   slezina   Treben   dna   akné   Podhorná   slinivka   prášek   výroba   migrén   kontraindikace   ruka   rýma   opar   vitamin   Mattioli   zápal   koupel   sběr   nohy   menstruační   Zentrich   ledvin   Váňa   sval   štítná   řídnutí kostí   stonek   nežádoucí   osteoporóza   nemoc   zalijeme   písek   ovoce   antibiotik   kolika   bylina   kojenec   komplikace   nať   abytyše Hildegarda   zelenina   arteriskleróza   žaludek   fytoterapie   močopudný   zlomenin   neht   Moučka   pijeme   sliznice   kůže   tinktura   vývar   nachlazení   houba   fermentace   trávicí   zácpa   revma   stonek   vřed   hlas   žlučník   víno   kameny   kontraindikace   Janča   roztroušená   Avicena   horké   plísně   teplé   studené   květ   list   alergie   játra   děti   krk   návod   zdraví   obsažené   strom   stvol   babské rady   kapsaicin   angína   jaterní   kvasinky   kloub   chřipka   kůra   šlacha   katar   zrak   dásně   vlas   hemeroid   srdce   plíseň   zánět   průjem   noha   vitamín   nálev   epilepsie   hemoroid   pupen   Galenos   metabolismus   postup   pěstování   keř   choroba   končetina   střev   bylinka   brnění   pálení   mateřské   Zentrich   chřipka   zelina   obsahuje   sirup   horečka   bylinná směs   použití   inhalace   chladné   ateroskleróza   artróza   krvácení   recept   astma   mrtvice   mensturace   užití   využití   minut   játra   kornatění   Paracelsus   olej   vliv   rostlina   odvar   Janča   bolest   tlak   hlavy  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)