Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

kostival-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivaniKostival lékařský (latinsky symphytum officinale l.) - tato léčivá rostlina patří mezi naše nepostradatelné a nejlepší bylinky, které  příroda poskytuje. Roste na mokrých loukách, na mezích polí, ve vlhkých  příkopech a podél potoků. Najdeme jej i při plotech a na rumištích, kde kvete  celé léto. Listy jsou velmi drsné a špičatě zakončené.

___

___Účinky rostliny:

 • revma, revmatoidní artritida, revmatismus
 • otoky kloubů ze zánětu
 • svalová slabost a periferní svalové ochrnutí
 • podvrtnutý kotník
 • natažené vazy kloubů
 • hnisání kostí - osteomyelitida
 • zánět kloubu
 • bércové vředy
 • bronchitida
 • krevní výron
 • pohmoždění, pohmožděniny, zhmoždění, zhmožděniny
 • poruchy trávení 
 • krvácení žaludku, žaludeční vředy
 • zánět pohrudnice, pleuritis
 • zlomenina
 • různé rány a poranění kloubů
 • dna
 • ploténky - poruchy meziobratlových plotének (vyhřeznutí)
 • poruchy prokrvení nohou, prokrvení dolních končetin 

Víceletý kořen je zvenku  tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutavý, tlustý jako palec. Na řezu je velmi  slizký, takřka mazlavý a mastný. Kořeny má hluboké a sotva je možné ho  vyhubit. Kořen vykopáváme na jaře a na podzim, nejlépe rycími vidlemi.   Čerstvá nať se sbírá před a v době květu. Kostival se lidově nazývá též černý  kořen, nesmíme ho však zaměnit s černým kořenem španělským – hadí mord,   který se u nás pěstuje v zahradách a používá v kuchyni. Tinktura z kostivalu,   kterou si velmi lehce sami připravíme, skrývá v sobě obdivuhodnou moc.   Nemocným, které po léta léčili nejlepšími preparáty proti revmatismu a otokům kloubů, se velmi rychle  pomůže tinkturou z kostivalu. Jedna žena, která už takřka nemohla pohybovat pravým ramenem (ramenní  kloub byl téměř nepohyblivý a lékař už konstatoval „ochrnuti“), si na mou radu denně vtírala do ramene a  kloubů tinkturu. Ze dne na den cítila, jak bolest ustupuje. Rameno se pak stalo normálně pohyblivým a žena  může opět vést svou domácnost. Také listy kostivalu pomohou už za jednu noc, když je povaříme a jako  teplou kaši položíme na ochrnuté končetiny. Tato procedura pomáhá, když bolesti pocházejí z přetažení,   podvrtnutí, vykloubení či záchvatu mrtvice. Tetu mého manžela srazil na cestě motocykl. Zlomila si  kyčelní kloub, v nemocnici jej spojili hřebíkem a po uzdravení přišla domů. Hřebík jí měli vytáhnout po  roce, ale protože nepociťovala žádné bolesti a opět normálně chodila, nešla po tomto období na  plánovanou prohlídku. Zdálo se, že je vše v nejlepším pořádku. Jednoho dne se však dostavily  nesnesitelné bolesti. Tehdy jí hřeb vytáhli a přitom se zjistilo, že kosti zhnisaly (zánět kloubu, osteomyelitida). Injekce sice načas utišily  bolesti, ale hnisání kostí se nevyléčilo. V tomto stavu přišla příbuzná k nám na návštěvu a byla pouhou  hromádkou neštěstí. Mohu říci bez přehánění: teplé obklady z moučky kořene kostivalu pomohly přes  noc. Už druhý den žena ležela a seděla bez bolestí. V obchodě s léčivými rostlinami bylo možno koupit  jen posekaný kořen, tak jej teta nejprve dosušila v troubě a potom semlela na starém mlýnku na kávu  (mlýnek na mák může též posloužit). Tak dlouho si dávala obklady z kaše, dokud bolesti nepolevily.  

Stejnými obklady je možné přispět k zániku zduření kloubů nohou a rukou. Prášek z kostivalu lze dnes  již dostat v mnohých lékárnách. Zvláště bych chtěla upozornit na to, že kašovité obklady mohou přinést  úlevu i při příčném ochromení. Teplé obklady z kaše pomáhají i při bércových vředech, při  revmatickém zduření svalů, dnavých uzlinách, nádorech, bolestech šíje, bolestivých pahýlech po  amputaci, ba dokonce při zánětu okostice.  

Z kořene je možné připravit i čaj, který se používá vnitřně při bronchitidě, poruchách trávicích orgánů,   krvácení žaludku, při zápalu pohrudnice. Pijeme přes den dva až čtyři šálky čaje po doušcích. Při  žaludečních vředech se doporučuje směs ze 100 g kostivalu, 50 g měsíčku a 50 g truskavce ptačího. Ještě  připomenu tinkturu z kostivalu. Obklady z tinktury je možné s nejlepším úspěchem použít při vnějších i  vnitřních ranách, při poraněních všeho druhu, například pohmožděninách, výronech krve a zlomeninách.

Listy kostivalu se nepoužívají pouze na obklady, ale i jako přísada pro celkovou koupel, při revmatických  bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených ploténkách. Při poruchách  prokrvení v nohách, při křečových žilách a na doléčení zlomů kostí používáme sedací koupele (ve  vaně) z kořene kostivalu.

V některých krajích se listy kostivalu vkládají do omeletového těsta a vypékají se. Účinné látky této  léčivé byliny tak může využít celá rodina.

 

Způsoby užívání kostivalu lékařského

 • Způsoby přípravy čaje z kořenů kostivalu lékařského: Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene vyluhujeme v 1/2  litru studené vody přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.
 • Míchaný čaj z  kostivalu lékařského  při žaludečních vředech: Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody spaříme a  necháme vyluhovat 3 minuty. Denně pijeme tři až čtyři šálky po doušcích.
 • Kašovité obklady kostivalu lékařského: Dobře usušené kořeny pomeleme na moučku; v šálku vřelé vody, do které  jsme přidali několik kapek jedlého oleje, rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé  položíme na nemocné místo a zabalíme.
 • Obklady z listů (čerstvých) kostivalu lékařského: Čerstvé listy umyjeme, na desce válečkem (možno použiti teplých na  obklad) na nudle rozválíme, položíme na příslušné místo a zavážeme.
 • Koupel kostivalu lékařského: 500 g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v pěti  litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně.
 • Přísada do sedací koupele kostivalu lékařského: Jako při celkové koupeli, ale pouze z 200 g listů.  
 • Tinktura z kořene kostivalu lékařského: Kořeny kostivalu umyjeme a kartáčem očistíme, nadrobno rozřežeme.   Volně jimi naplníme láhev až po hrdlo, zalejeme režnou nebo jinou ovocnou pálenkou, postavíme na 14  dní na slunko nebo blízko kamen. Kořeny musí být v pálence ponořené.
 • Mast z kostivalu: 4 až 6 (podle velikosti) čerstvých, umytých kořenů jemně posekáme a krátce  upražíme v 250 g čistého sádla ze střev prasete, přes noc necháme stát, druhý den ohřejeme, scedíme přes  hadr a zbytek vylisujeme. Naplníme malé čisté nádobky a vložíme do chladničky. Mast z kostivalu  můžeme použít místo obkladu z kaše. Mast je nepostradatelná při léčení ran lidí i zvířat!  
 • Víno z kostivalu: 2 až 5 čerstvých, umytých kořenů nadrobno nařezaných vyluhujeme  5 až 6 týdnů v litru přírodního bílého vína. Je to vynikající lék při chorobách plic.

 

Zdroj:   Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

maria-treben-bylinky-ucinky-na-zdravi

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

obsahuje   zelina   pálení   ateroskleróza   mensturace   revma   alergie   průjem   koupel   nachlazení   Janča   pupen   list   artróza   střev   katar   stonek   brnění   štítná   kontraindikace   kořen   keř   játra   kůže   komplikace   nemoc   Moučka   krk   antibiotik   sval   osteoporóza   zdraví   nohy   zalijeme   horečka   vitamin   rostlina   čaj   sběr   plíseň   plísně   dna   ovoce   končetina   minut   vývar   sliznice   kameny   chřipka   neht   rýma   studené   Janča   indikace   akné   inhalace   krvácení   kloub   ruka   bylinka   vitamín   jaterní   astma   Paracelsus   strom   stvol   kvasinky   zelenina   ledvin   kornatění   sušení   Avicena   vliv   zápal   písek   Mattioli   hlavy   arteriskleróza   zpracování   slinivka   nať   květ   zrak   roztroušená   zánět   menstruační   močopudný   víno   pijeme   užití   choroba   slezina   nálev   Zentrich   bolest   srdce   mrtvice   hemeroid   kontraindikace   trávicí   Treben   návod   zlomenin   žaludek   vlas   horké   Váňa   metabolismus   kojenec   bylinná směs   fytoterapie   zácpa   žlučník   sirup   použití   prášek   šlacha   děti   slezina   viry   houba   epilepsie   Galenos   kůra   řídnutí kostí   Podhorná   vřed   játra   bylina   výroba   abytyše Hildegarda   chřipka   odvar   využití   babské rady   nežádoucí   chladné   angína   olej   obsažené   hlas   tlak   Zentrich   kolika   opar   recept   hemoroid   mateřské   postup   premenstruační   fermentace   noha   migrén   tinktura   kapsaicin   dásně   stonek   teplé   pěstování  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)