Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

kozinec-blanity-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciKozinec blanitý, latinsky astragalus membranaceus. Žlutý císař, který vládl v letech 2737-2697 př, n. l. ,   zařadil tuto rostlinu mezi nejvýznamnější druhy, a to jako lék na bolesti, hnis  a hemoroidy, ale také na »stovky dětských onemocnění«. Po tisíciletí Číňané  užívají tuto rostlinu jako prostředek podporující zvýšení imunity, zvláště  u mladých lidí.Účinky rostliny:

 • posílení imunity, obranyschopnosti, imunostimulant
 • antixodant, antioxidační účinky
 • fyzická odolnost
 • antivirové účinky
 • rozšíření cév (vazodilatační účinek)
 • posílení srdce, srdeční tonikum
 • vypocení
 • zadržování tekutin v těle - močopudný efekt
 • vysoký tlak krve, hypertenze 
 • prokrvení kůže, pokožky - zlepšení
 • antibiotický účinek - zabíjí bakterie
 • antivirotický účinek - zabíjí viry
 • zánět ledvin, nefritida
 • bílkovina v moči
 • úplavice
 • salmonelóza
 • steatoza, ztukovění jater - prevence
 • hepatoprotektivum, hepatoprotektivní účinek - ochrana jater
 • posiluje funkce nadledvinek
 • vliv na makrofágy a lymfocyty
 • vhodná bylina pro radioterapii, chemoterapii - dodání vitality organismu po rakovině
 • AIDS - prodloužení života

Botanický popis a rozšíření:

kozinec blanitý  je víceletá rostlina z čeledi bobovitých, Fabaceae. Má  mohutný, 50-150 cm dlouhý, mrkvovitý žlutohnědý kořen, na řezu světle  žlutý. Stonek je asi 1 m vysoký, hranatý, palisty blanité, trojúhelníkovité  a zašpičatělé. listy lichozpeřené, s 8-12 jařmy, lístky celokrajné a hrotité.   Květy vyrůstají po 1-15 v řídkých hroznech. Kalich je u báze ztoustlý, trubkovitý  a nepravidelně zubatý, motýlokvětá koruna světle žlutá. Plod je pukavý,   kožovitý lusk až 6 cm dlouhý s podélnou přihrádkou. Obsahuje obvykle  12 černých, krátce ledvinovitých semen.

Rozšířen je v severní a severozápadní Číně a v Japonsku, jižním Mogolsku  a v Přímořském a Chabarovském kraji a také v Zabaj kalí. Roste v údolích řek  a na písečných přesypech, v řídkých dubových lesích, keřovitých porostech  a na úbočí horských svahů.   Rod kozinec, Astragalus, má však asi 1 800 druhů, z toho u nás jich roste  kolem patnácti. Nejznámějším druhem je kozinec slizodárný, asi 0,5 m vysoký keř, rostoucí v hornatých místech Malé Asie, sýrie  a Íránu. Z trhlin kořenů a větví vytéká klovatina bez chuti a vůně, která  tuhne a na trhu je známa jako "tragant". Ve Vietnamu se v tradiční medicíně  využívá kozinec hroznovitý, Astrogalus racemosus (syn. A. dasianthus),   který má mimo jiné schopnost koncentrovat v pletivech nati velké množství  selenu (až 1,5% v sušině).  

 

Obsahové látky:

kořen (Astragali radix) obsahuje polysacharidy zvané astragalany  I, II a III, saponiny astragalosidy I-VIII, isoastragalosid 1-11 a soyasaponin  I, dále beta-sitosterol, calycosin, focmononetin, ale také glukany, nenasycené  mastné kyseliny (např. linolovou), flavonoidy, betain, aminokyseliny, slizy aj.  

 

Léčebné účinky kozince blanitého:

posiluje imunitu a zvyšuje fyzickou odolnost a má  protivirové (antivirové) účinky. Rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení  kůže, zrychluje krevní oběh a posiluje srdeční sval. Povzbuzuje silné pocení  a ulevuje při zadržování tekutin, neboť droga je výrazně močopudná.   Navíc léčí záněty ledvin a odstraňuje bílkovinu z moči. Má výrazné antibiotické (a antivirotické) učinky, a to jak na viry, tak i na řadu bakterií působících např. dyzenterii (úplavici)   nebo salmonelózu.  
Bylina je velmi dobrým antioxidantem a imunostimulátorem, zvyšuje odolnost  a vitalitu organismu. Chrání jaterní buňky před toxickými vlivy, ale také  brání tukové degeneraci jater (steatóze) .
Současné vědecké výzkumu ukazují, že tento  druh kozince má mimořádné léčivé schopnosti. Je to tzv. modifikátor biologické  odpovědi, což znamená, že má schopnost nejen zvýšit činnost kůry  nadledvinek, ale také makrofágů a T-lymfocytů, červených krvinek, interferonu  a imunoglobulinů. Droga se používá po chemoterapii, radioterapii a také  u pacientů majících AIDS, neboť aktivuje kostní dřeň a prodlužuje období  reprodukce zdravých buněk až o 50%.

 

Kontraindikace:

nedoporučuje se při prázdnotě jin s nárůstem jangu,   stagnaci potravy, poškození kůže a syndromech plnosti. Neužívejte spolu  s šácholanem čínským (Magno/ia officinalis) a slivoní mume (Prunus mume).  

 

Způsoby užití:

doporučená denní dávka je 4-18 g drogy, která se užívá  ve formě odvaru nebo prášku, a to 1 šálek odvaru 2-4krát denně, prášku pak  2-4krát denně na špičku kulatého nože. Lze užívat i tinkturu, a to 2-3krát  denně 20-25 kapek. Dalším způsobem je suchý kořen, kdy se 5-10 g drogy  peče samostatně nebo s lžičkou medu. Získává se tak povzbuzující lék, který  je možno každý den přidávat k běžnému jídlu.

 

Využití v kuchyni:

kořen je součástí řady různých pokrmů a kuchyňských  úprav, a to buď samostatně, nebo spolu s dalšími léčivými rostlinami,   především kořeny děhelu čínského, (Angelica sinensis), a pazvonku chloupkatého,   (Codonopsis pilosula). Tato kombinace bývá rovněž častou přílohou  drůbežích a rybích jídel, slouží také k přípravě polévek. Používá se i při vaření  černých fazolí, rýžové kaše a nákypů a při přípravě alkoholických nápojů.

 

Pěstování kozince:

s ohledem na místa rozšíření tento druh roste  a přezimuje také u nás. Nevyžaduje žádné specifické pěstební podmínky.   Půda může být mírně kyselá a spíše lehčí, neboť v těžké a přemokřené půdě  kořeny uhnívají. Pěstuje se hlavně ze semen, která při klíčení vytvářejí  poměrně dlouhé kořeny, proto se předpěstované sazenice špatně přesazují.
Je tedy možno volit i přímý výsev, a to koncem dubna.   Za vegetace je třeba rostliny pravidelně kypřit a udržovat půdu bez plevele.   Sklizeň kořenů probíhá po příchodu prvních podzimních mrazíků. Opatrně  je vyryjeme, očistíme, nakrájíme napříč na asi 2 cm dlouhé kousky a sušíme  ve stínu při teplotě 40-50 °C. Uchováváme na suchém a tmavém místě.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

tlak   list   premenstruační   nežádoucí   sběr   fytoterapie   astma   bolest   obsažené   kůra   chřipka   krk   zalijeme   děti   rostlina   metabolismus   viry   kornatění   srdce   angína   zelina   zácpa   střev   Váňa   opar   Moučka   nať   roztroušená   vitamin   mensturace   průjem   studené   víno   epilepsie   plíseň   jaterní   ruka   mrtvice   ovoce   kontraindikace   dna   Janča   arteriskleróza   keř   játra   recept   dásně   migrén   odvar   inhalace   kojenec   ateroskleróza   zápal   končetina   kořen   olej   fermentace   Galenos   kameny   horečka   sušení   výroba   řídnutí kostí   květ   Treben   alergie   vliv   trávicí   žlučník   kloub   kvasinky   játra   prášek   pupen   zelenina   hlas   babské rady   sval   čaj   stonek   zpracování   zlomenin   teplé   bylina   hlavy   houba   antibiotik   choroba   pijeme   nachlazení   rýma   použití   bylinná směs   zrak   Zentrich   osteoporóza   brnění   katar   strom   plísně   neht   užití   kontraindikace   koupel   zánět   postup   zdraví   Podhorná   slezina   Janča   akné   vývar   obsahuje   hemoroid   Paracelsus   ledvin   Avicena   chřipka   kapsaicin   kolika   stonek   nálev   vlas   pěstování   Zentrich   horké   kůže   bylinka   šlacha   písek   noha   minut   revma   hemeroid   Mattioli   využití   abytyše Hildegarda   krvácení   slinivka   vřed   chladné   slezina   artróza   žaludek   vitamín   močopudný   sirup   mateřské   indikace   pálení   sliznice   komplikace   menstruační   nemoc   návod   nohy   stvol   štítná   tinktura  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)