Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

kozinec-blanity-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciKozinec blanitý, latinsky astragalus membranaceus. Žlutý císař, který vládl v letech 2737-2697 př, n. l. ,   zařadil tuto rostlinu mezi nejvýznamnější druhy, a to jako lék na bolesti, hnis  a hemoroidy, ale také na »stovky dětských onemocnění«. Po tisíciletí Číňané  užívají tuto rostlinu jako prostředek podporující zvýšení imunity, zvláště  u mladých lidí.Účinky rostliny:

 • posílení imunity, obranyschopnosti, imunostimulant
 • antixodant, antioxidační účinky
 • fyzická odolnost
 • antivirové účinky
 • rozšíření cév (vazodilatační účinek)
 • posílení srdce, srdeční tonikum
 • vypocení
 • zadržování tekutin v těle - močopudný efekt
 • vysoký tlak krve, hypertenze 
 • prokrvení kůže, pokožky - zlepšení
 • antibiotický účinek - zabíjí bakterie
 • antivirotický účinek - zabíjí viry
 • zánět ledvin, nefritida
 • bílkovina v moči
 • úplavice
 • salmonelóza
 • steatoza, ztukovění jater - prevence
 • hepatoprotektivum, hepatoprotektivní účinek - ochrana jater
 • posiluje funkce nadledvinek
 • vliv na makrofágy a lymfocyty
 • vhodná bylina pro radioterapii, chemoterapii - dodání vitality organismu po rakovině
 • AIDS - prodloužení života

Botanický popis a rozšíření:

kozinec blanitý  je víceletá rostlina z čeledi bobovitých, Fabaceae. Má  mohutný, 50-150 cm dlouhý, mrkvovitý žlutohnědý kořen, na řezu světle  žlutý. Stonek je asi 1 m vysoký, hranatý, palisty blanité, trojúhelníkovité  a zašpičatělé. listy lichozpeřené, s 8-12 jařmy, lístky celokrajné a hrotité.   Květy vyrůstají po 1-15 v řídkých hroznech. Kalich je u báze ztoustlý, trubkovitý  a nepravidelně zubatý, motýlokvětá koruna světle žlutá. Plod je pukavý,   kožovitý lusk až 6 cm dlouhý s podélnou přihrádkou. Obsahuje obvykle  12 černých, krátce ledvinovitých semen.

Rozšířen je v severní a severozápadní Číně a v Japonsku, jižním Mogolsku  a v Přímořském a Chabarovském kraji a také v Zabaj kalí. Roste v údolích řek  a na písečných přesypech, v řídkých dubových lesích, keřovitých porostech  a na úbočí horských svahů.   Rod kozinec, Astragalus, má však asi 1 800 druhů, z toho u nás jich roste  kolem patnácti. Nejznámějším druhem je kozinec slizodárný, asi 0,5 m vysoký keř, rostoucí v hornatých místech Malé Asie, sýrie  a Íránu. Z trhlin kořenů a větví vytéká klovatina bez chuti a vůně, která  tuhne a na trhu je známa jako "tragant". Ve Vietnamu se v tradiční medicíně  využívá kozinec hroznovitý, Astrogalus racemosus (syn. A. dasianthus),   který má mimo jiné schopnost koncentrovat v pletivech nati velké množství  selenu (až 1,5% v sušině).  

 

Obsahové látky:

kořen (Astragali radix) obsahuje polysacharidy zvané astragalany  I, II a III, saponiny astragalosidy I-VIII, isoastragalosid 1-11 a soyasaponin  I, dále beta-sitosterol, calycosin, focmononetin, ale také glukany, nenasycené  mastné kyseliny (např. linolovou), flavonoidy, betain, aminokyseliny, slizy aj.  

 

Léčebné účinky kozince blanitého:

posiluje imunitu a zvyšuje fyzickou odolnost a má  protivirové (antivirové) účinky. Rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení  kůže, zrychluje krevní oběh a posiluje srdeční sval. Povzbuzuje silné pocení  a ulevuje při zadržování tekutin, neboť droga je výrazně močopudná.   Navíc léčí záněty ledvin a odstraňuje bílkovinu z moči. Má výrazné antibiotické (a antivirotické) učinky, a to jak na viry, tak i na řadu bakterií působících např. dyzenterii (úplavici)   nebo salmonelózu.  
Bylina je velmi dobrým antioxidantem a imunostimulátorem, zvyšuje odolnost  a vitalitu organismu. Chrání jaterní buňky před toxickými vlivy, ale také  brání tukové degeneraci jater (steatóze) .
Současné vědecké výzkumu ukazují, že tento  druh kozince má mimořádné léčivé schopnosti. Je to tzv. modifikátor biologické  odpovědi, což znamená, že má schopnost nejen zvýšit činnost kůry  nadledvinek, ale také makrofágů a T-lymfocytů, červených krvinek, interferonu  a imunoglobulinů. Droga se používá po chemoterapii, radioterapii a také  u pacientů majících AIDS, neboť aktivuje kostní dřeň a prodlužuje období  reprodukce zdravých buněk až o 50%.

 

Kontraindikace:

nedoporučuje se při prázdnotě jin s nárůstem jangu,   stagnaci potravy, poškození kůže a syndromech plnosti. Neužívejte spolu  s šácholanem čínským (Magno/ia officinalis) a slivoní mume (Prunus mume).  

 

Způsoby užití:

doporučená denní dávka je 4-18 g drogy, která se užívá  ve formě odvaru nebo prášku, a to 1 šálek odvaru 2-4krát denně, prášku pak  2-4krát denně na špičku kulatého nože. Lze užívat i tinkturu, a to 2-3krát  denně 20-25 kapek. Dalším způsobem je suchý kořen, kdy se 5-10 g drogy  peče samostatně nebo s lžičkou medu. Získává se tak povzbuzující lék, který  je možno každý den přidávat k běžnému jídlu.

 

Využití v kuchyni:

kořen je součástí řady různých pokrmů a kuchyňských  úprav, a to buď samostatně, nebo spolu s dalšími léčivými rostlinami,   především kořeny děhelu čínského, (Angelica sinensis), a pazvonku chloupkatého,   (Codonopsis pilosula). Tato kombinace bývá rovněž častou přílohou  drůbežích a rybích jídel, slouží také k přípravě polévek. Používá se i při vaření  černých fazolí, rýžové kaše a nákypů a při přípravě alkoholických nápojů.

 

Pěstování kozince:

s ohledem na místa rozšíření tento druh roste  a přezimuje také u nás. Nevyžaduje žádné specifické pěstební podmínky.   Půda může být mírně kyselá a spíše lehčí, neboť v těžké a přemokřené půdě  kořeny uhnívají. Pěstuje se hlavně ze semen, která při klíčení vytvářejí  poměrně dlouhé kořeny, proto se předpěstované sazenice špatně přesazují.
Je tedy možno volit i přímý výsev, a to koncem dubna.   Za vegetace je třeba rostliny pravidelně kypřit a udržovat půdu bez plevele.   Sklizeň kořenů probíhá po příchodu prvních podzimních mrazíků. Opatrně  je vyryjeme, očistíme, nakrájíme napříč na asi 2 cm dlouhé kousky a sušíme  ve stínu při teplotě 40-50 °C. Uchováváme na suchém a tmavém místě.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

zrak   stonek   sliznice   hlas   Treben   angína   keř   osteoporóza   použití   plíseň   stvol   trávicí   květ   vitamin   arteriskleróza   abytyše Hildegarda   hlavy   zdraví   jaterní   průjem   zánět   pálení   kameny   chladné   mrtvice   astma   babské rady   chřipka   zalijeme   Zentrich   bylina   sběr   krk   krvácení   revma   bolest   nohy   pupen   odvar   bylinná směs   menstruační   Zentrich   kůže   horečka   minut   recept   mensturace   kontraindikace   srdce   tlak   střev   postup   děti   kontraindikace   sval   nálev   teplé   studené   pijeme   Moučka   noha   nežádoucí   využití   choroba   akné   komplikace   sušení   kvasinky   pěstování   list   obsažené   slinivka   metabolismus   zpracování   návod   chřipka   artróza   řídnutí kostí   olej   zelenina   žlučník   nachlazení   hemeroid   epilepsie   bylinka   Podhorná   Paracelsus   kůra   Janča   strom   migrén   kloub   končetina   zápal   kornatění   ateroskleróza   opar   nať   vliv   zácpa   játra   kapsaicin   rýma   zelina   stonek   antibiotik   alergie   vřed   fytoterapie   roztroušená   horké   močopudný   víno   žaludek   ovoce   brnění   premenstruační   koupel   tinktura   Galenos   hemoroid   plísně   rostlina   písek   šlacha   ledvin   výroba   nemoc   čaj   neht   ruka   kořen   obsahuje   Avicena   slezina   kolika   Váňa   vitamín   kojenec   fermentace   prášek   vývar   vlas   katar   užití   viry   zlomenin   Mattioli   slezina   inhalace   sirup   dásně   štítná   mateřské   dna   indikace   houba   játra   Janča  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)