Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

kozinec-blanity-ucinky-na-zdravi-pouziti-uzivani-vyuziti-co-leciKozinec blanitý, latinsky astragalus membranaceus. Žlutý císař, který vládl v letech 2737-2697 př, n. l. ,   zařadil tuto rostlinu mezi nejvýznamnější druhy, a to jako lék na bolesti, hnis  a hemoroidy, ale také na »stovky dětských onemocnění«. Po tisíciletí Číňané  užívají tuto rostlinu jako prostředek podporující zvýšení imunity, zvláště  u mladých lidí.Účinky rostliny:

 • posílení imunity, obranyschopnosti, imunostimulant
 • antixodant, antioxidační účinky
 • fyzická odolnost
 • antivirové účinky
 • rozšíření cév (vazodilatační účinek)
 • posílení srdce, srdeční tonikum
 • vypocení
 • zadržování tekutin v těle - močopudný efekt
 • vysoký tlak krve, hypertenze 
 • prokrvení kůže, pokožky - zlepšení
 • antibiotický účinek - zabíjí bakterie
 • antivirotický účinek - zabíjí viry
 • zánět ledvin, nefritida
 • bílkovina v moči
 • úplavice
 • salmonelóza
 • steatoza, ztukovění jater - prevence
 • hepatoprotektivum, hepatoprotektivní účinek - ochrana jater
 • posiluje funkce nadledvinek
 • vliv na makrofágy a lymfocyty
 • vhodná bylina pro radioterapii, chemoterapii - dodání vitality organismu po rakovině
 • AIDS - prodloužení života

Botanický popis a rozšíření:

kozinec blanitý  je víceletá rostlina z čeledi bobovitých, Fabaceae. Má  mohutný, 50-150 cm dlouhý, mrkvovitý žlutohnědý kořen, na řezu světle  žlutý. Stonek je asi 1 m vysoký, hranatý, palisty blanité, trojúhelníkovité  a zašpičatělé. listy lichozpeřené, s 8-12 jařmy, lístky celokrajné a hrotité.   Květy vyrůstají po 1-15 v řídkých hroznech. Kalich je u báze ztoustlý, trubkovitý  a nepravidelně zubatý, motýlokvětá koruna světle žlutá. Plod je pukavý,   kožovitý lusk až 6 cm dlouhý s podélnou přihrádkou. Obsahuje obvykle  12 černých, krátce ledvinovitých semen.

Rozšířen je v severní a severozápadní Číně a v Japonsku, jižním Mogolsku  a v Přímořském a Chabarovském kraji a také v Zabaj kalí. Roste v údolích řek  a na písečných přesypech, v řídkých dubových lesích, keřovitých porostech  a na úbočí horských svahů.   Rod kozinec, Astragalus, má však asi 1 800 druhů, z toho u nás jich roste  kolem patnácti. Nejznámějším druhem je kozinec slizodárný, asi 0,5 m vysoký keř, rostoucí v hornatých místech Malé Asie, sýrie  a Íránu. Z trhlin kořenů a větví vytéká klovatina bez chuti a vůně, která  tuhne a na trhu je známa jako "tragant". Ve Vietnamu se v tradiční medicíně  využívá kozinec hroznovitý, Astrogalus racemosus (syn. A. dasianthus),   který má mimo jiné schopnost koncentrovat v pletivech nati velké množství  selenu (až 1,5% v sušině).  

 

Obsahové látky:

kořen (Astragali radix) obsahuje polysacharidy zvané astragalany  I, II a III, saponiny astragalosidy I-VIII, isoastragalosid 1-11 a soyasaponin  I, dále beta-sitosterol, calycosin, focmononetin, ale také glukany, nenasycené  mastné kyseliny (např. linolovou), flavonoidy, betain, aminokyseliny, slizy aj.  

 

Léčebné účinky kozince blanitého:

posiluje imunitu a zvyšuje fyzickou odolnost a má  protivirové (antivirové) účinky. Rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, zlepšuje prokrvení  kůže, zrychluje krevní oběh a posiluje srdeční sval. Povzbuzuje silné pocení  a ulevuje při zadržování tekutin, neboť droga je výrazně močopudná.   Navíc léčí záněty ledvin a odstraňuje bílkovinu z moči. Má výrazné antibiotické (a antivirotické) učinky, a to jak na viry, tak i na řadu bakterií působících např. dyzenterii (úplavici)   nebo salmonelózu.  
Bylina je velmi dobrým antioxidantem a imunostimulátorem, zvyšuje odolnost  a vitalitu organismu. Chrání jaterní buňky před toxickými vlivy, ale také  brání tukové degeneraci jater (steatóze) .
Současné vědecké výzkumu ukazují, že tento  druh kozince má mimořádné léčivé schopnosti. Je to tzv. modifikátor biologické  odpovědi, což znamená, že má schopnost nejen zvýšit činnost kůry  nadledvinek, ale také makrofágů a T-lymfocytů, červených krvinek, interferonu  a imunoglobulinů. Droga se používá po chemoterapii, radioterapii a také  u pacientů majících AIDS, neboť aktivuje kostní dřeň a prodlužuje období  reprodukce zdravých buněk až o 50%.

 

Kontraindikace:

nedoporučuje se při prázdnotě jin s nárůstem jangu,   stagnaci potravy, poškození kůže a syndromech plnosti. Neužívejte spolu  s šácholanem čínským (Magno/ia officinalis) a slivoní mume (Prunus mume).  

 

Způsoby užití:

doporučená denní dávka je 4-18 g drogy, která se užívá  ve formě odvaru nebo prášku, a to 1 šálek odvaru 2-4krát denně, prášku pak  2-4krát denně na špičku kulatého nože. Lze užívat i tinkturu, a to 2-3krát  denně 20-25 kapek. Dalším způsobem je suchý kořen, kdy se 5-10 g drogy  peče samostatně nebo s lžičkou medu. Získává se tak povzbuzující lék, který  je možno každý den přidávat k běžnému jídlu.

 

Využití v kuchyni:

kořen je součástí řady různých pokrmů a kuchyňských  úprav, a to buď samostatně, nebo spolu s dalšími léčivými rostlinami,   především kořeny děhelu čínského, (Angelica sinensis), a pazvonku chloupkatého,   (Codonopsis pilosula). Tato kombinace bývá rovněž častou přílohou  drůbežích a rybích jídel, slouží také k přípravě polévek. Používá se i při vaření  černých fazolí, rýžové kaše a nákypů a při přípravě alkoholických nápojů.

 

Pěstování kozince:

s ohledem na místa rozšíření tento druh roste  a přezimuje také u nás. Nevyžaduje žádné specifické pěstební podmínky.   Půda může být mírně kyselá a spíše lehčí, neboť v těžké a přemokřené půdě  kořeny uhnívají. Pěstuje se hlavně ze semen, která při klíčení vytvářejí  poměrně dlouhé kořeny, proto se předpěstované sazenice špatně přesazují.
Je tedy možno volit i přímý výsev, a to koncem dubna.   Za vegetace je třeba rostliny pravidelně kypřit a udržovat půdu bez plevele.   Sklizeň kořenů probíhá po příchodu prvních podzimních mrazíků. Opatrně  je vyryjeme, očistíme, nakrájíme napříč na asi 2 cm dlouhé kousky a sušíme  ve stínu při teplotě 40-50 °C. Uchováváme na suchém a tmavém místě.  

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

nohy   vitamín   slinivka   indikace   kornatění   Podhorná   recept   horečka   sliznice   krvácení   noha   horké   akné   tinktura   sběr   nachlazení   pijeme   šlacha   kolika   stonek   brnění   ledvin   využití   užití   Zentrich   vřed   vývar   zalijeme   mensturace   jaterní   nežádoucí   pěstování   průjem   fermentace   alergie   opar   vitamin   Avicena   kořen   děti   revma   zánět   kojenec   slezina   odvar   játra   dna   kontraindikace   hemoroid   květ   list   Treben   zápal   řídnutí kostí   antibiotik   zácpa   játra   výroba   hlavy   inhalace   návod   kameny   krk   migrén   minut   arteriskleróza   písek   zdraví   použití   metabolismus   rostlina   nálev   nemoc   rýma   sirup   teplé   tlak   artróza   olej   angína   kontraindikace   stonek   chladné   ruka   končetina   neht   Galenos   chřipka   keř   mateřské   bylina   fytoterapie   bylinná směs   roztroušená   Janča   choroba   dásně   pupen   vliv   postup   zlomenin   mrtvice   hlas   ateroskleróza   epilepsie   čaj   Zentrich   močopudný   plíseň   vlas   nať   štítná   kůra   abytyše Hildegarda   stvol   střev   astma   plísně   Váňa   zelina   víno   osteoporóza   kloub   prášek   Paracelsus   zelenina   trávicí   pálení   komplikace   sval   babské rady   Janča   žlučník   bolest   houba   strom   Moučka   ovoce   menstruační   zrak   bylinka   srdce   studené   obsahuje   katar   kapsaicin   obsažené   Mattioli   viry   koupel   premenstruační   žaludek   hemeroid   kůže   kvasinky   chřipka   slezina   sušení   zpracování  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)