kozlik-lekarsky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKozlík lékařský (latinsky valeriana officinalis) roste podél příkopů, na mokrých loukách, bažinatých místech, v lesích a houštích. Dorůstá do výšky 30 až 100 cm a má téměř lysou lodyhu, která je nad kořenem poněkud obrvená. Listy jsou asi 7 cm dlouhé, úzké a na okraji jemně pilovité, obvykle se skloněným koncem. Květ je pětičetný. Válcovitý kořen je krátký, asi na prst tlustý a opatřený vícero kořínky.


Účinky rostliny:

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Při čištění vyoraných kořenů je nesmíte máčet ani drhnout kartáčem! Došlo by tím k vyluhování obsahových látek, ktere se nacházejí pod povrchem pokožky oddenku!

Pěstování

Kozlík roste velmi bujně, samovolně se vysemeňuje, takže pokud ho necháme vykvést a vytvořit semena, v následujících letech budeme mít rostlinek plnou zahradu. 

Jak pěstovat kozlík lékařský je uvedeno ve článku zde.

 

Kořen kozlíku

Pro léčivé účely se sbírají kořeny, nejlépe na podzim od října do listopadu, nebo brzy na jaře. Dá se z nich připravit odvar, nejlepší je ale zpracovat je hned čerstvé na tinkturu, která je neustále k dispozici. Má uklidňující účinky na všechny problémy způsobené „od nervů", uklidňuje nervózní žaludek, bušení srdce, stres, neklid, hysterii, deprese, bolesti hlavy. Můžeme s ní nahradit prášky na spaní, protože zabírá velice spolehlivě a na rozdíl od léků nemá žádné vedlejší účinky. Je však bohužel návyková, nesmí se užívat déle než 3-4 týdny. Také je třeba dodržovat dávkování, protože vyšší dávky namísto uklidňujících účinků způsobují naopak ještě větší rozrušení, rozhodně tedy neplatí „čím více, tím lépe". 

 

Kočky milují kozlík

Kozlík musíme dobře zajistit před kočkami, aby ho neznečistily; jakmile totiž kočka někde zvětří kořen nebo zelenou nať kozlíku, s hlasitým nářkem se v nich vyválí.

Pach kozlíku připomíná pach kočičí moči. Účinné látky jsou éterický olej, kyselina valerová a hořčiny. Sbírá se kořen, který se vykopává na jaře.

Kontraindikace

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, děti do 3 let, osoby s nemocnými játry.

 

Účinky na lidské zdraví

  • silné menstruační krvácení
  • prevence mrtvice
  • horký čaj před usnutím na nespavost a psychické napětí. I ve formě ochlazovací koupele.
  • slzení očí: nepřestávají-li oči slzet, namočíme čistý šátek a teplý ho přiložíme na zavřené oči. Asi za 30 minut obklad obnovíme. Poté pacient zůstane se suchým a teplým šátkem přiloženým na oči nějaký čas v klidu.
  • oči - šedý a zelený zákal: Páru necháme působit na zavřené oči.
  • přechod, klimakterium: Ráno nalačno pijeme po doušcích jeden šálek čaje ve směsi.
  • srdce - bušení, píchání, nepravidelný tep: 2-3x týdně před spaním kozlíková koupel.

Způsoby použití kozlíku lékařského

  • Kozlíková koupel: Hotový koupelový extrakt dostaneme v lékárnách a prodejnách zdravé výživy. Voda by měla mít teplotu 37 °C, setrváme v ní deset minut, zápěstí zůstanou nad vodou. Po koupeli se opláchneme studenou vodou.
  • Kozlíková ochlazovací koupel: Pětiminutovou koupel začneme při teplotě 35°C, vodu necháme chladnout. Občas bychom se měli vykoupat v extraktu lučních květin, kozlíku a chmele, k posílení krevního oběhu pak jednou týdně v rozmarýně a mořských řasách.
  • Parní lázeň: 20 g světlíku, 20 g kozlíku, 10 g sporýše, 30 g květu bezu a 20 g heřmánku dobře promícháme. Pět zarovnaných polévkových lžic směsi spaříme litrem bílého vína, které předtím přivedeme téměř k varu. Víno dáme do láhve a z malého množství připravíme vždy čerstvou parní lázeň.
  • Tinktura z kozlíku - čerstvé kořeny omyjeme, pokrájíme na drobné kousky, zalijeme vodkou tak, aby byly potopené a necháme 14 dní vyluhovat. Užíváme 20 kapek 3x denně, nebo jednorázově na spaní kávovou lžičku 3/4 hodiny před spaním, druhou dávku 1/4 hodiny před spaním.
  • Uspávací koktejl z kozlíku - do sklenky horkého mléka s medem vmícháme 1 kávovou lžičku tinktury kozlíku, zamícháme, vypijeme pomalu, po doušcích půl hodiny před spaním.
  • Odvar z kořenu kozlíku - kávovou lžičku suchých kořenů zalijeme 1/4 1 studené vody, necháme přejít varem, 10 minut vyluhovat, pijeme 2x denně mezi jídly.

 

Jak se jinak říká kozlíku - synonymní názvy: 

Baldrián ☼ Baldrán ☼ Čertikus ☼ Dřevenák ☼ Kocůrník ☼ Kočičí kořen ☼ Kozelec ☼ Kozilec ☼ Kozlíček ☼ Odolan ☼ Odolen ☼ Odolenový kořen ☼ Paldrán ☼ Valerián