Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

konvalinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKonvalinka vonná (latinsky convallaria majalis) - která žena by se nepotěšila, když v měsíci lásky dostane kytičku vonných konvalinek?   Kdo by se jimi nepokochal v útulném lesním zákoutí? Jen občas se podaří najít v lese rozsáhlý koberec kvetoucích konvalinek a vždy to je nezapomenutelný  zážitek.Účinky rostliny:

  • srdeční záchvat
  • srdeční slabost
  • bušení srdce
  • arytmie - vynechávání srdečního rytmu
  • srdeční infarkt
  • bolesti hlavy
  • závrati
  • posílení nervového systému

Konvalinky lze však najít i v zahrádkách, na hřbitovech nebo koupit na trhu. Pro svou  krásu je konvalinka v přírodě vážně ohrožená, proto k ní buďme ohleduplní. Sbírejte jen malé množství, má speciální použití. Otrhává se celá rozkvetlá nadzemní část, na  stanovišti z ní nechejte alespoň polovinu, aby se zachovala do příštího roku.

Používám ji  jedině na výrobu tinktury (tu nelze sehnat v lékárně).   S něžnou krásou konvalinky se spojuje mimořádný léčivý účinek. Celá rostlina je  jedovatá, ale přitom je to nejrychleji působící rostlinný lék na srdce. Účinkuje podobně  jako náprstník, ale působí ještě rychleji. Její působení je téměř okamžité a výrazné,   ale trvá jen krátce. Tím je konvalinka určena na použití při náhlých srdečních záchvatech,   při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti.  

Proto každému, kdo má sklony k podobným náhlým srdečním problémům, lze doporučit mít u sebe trochu konvalinkové tinktury, především tam, kde není k dispozici  rychlá lékařská pomoc, například na výletech, na chatě, v horách a na cestách. Ihned na začátku  nevolnosti je třeba vzít deset kapek tinktury v trošce vody a tuto dávku 2-3krát  denně opakovat.  

Konvalinka je jedovatá a silně působící rostlina, a přesto se používá při nejnebezpečnějších  zdravotních stavech, přímo ohrožujících život, kdy často ani okamžitá lékařská  pomoc nepomůže. Důrazně proto upozorňuji na nepřekračování dávky a doporučuji  případné použití nejprve konzultovat s lékařem, zvláště pokud se užívají jiné lékárenské  medikamenty.  

Konvalinka nejen uklidňuje srdce, ale posiluje i nervový systém, proto se osvědčuje  také při bolestech hlavy nebo závratích (max 5 kapek 1x denně). Opět platí, že medikaci konzultujte s praktickým lékařem nebo specialistou.

 

Konvalinková tinktura:

20 g čerstvé drogy z listů a květů konvalinky nadrobno nasekáme a zalijeme 0,11 čistého  lihu. Necháme asi 14 dní vylouhovat, denně protřeseme. Slijeme a přefiltrujeme.   Používáme dvakrát až třikrát denně deset, jednorázově nejvíc patnáct kapek.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

migrén   stonek   kořen   akné   játra   arteriskleróza   angína   olej   keř   zalijeme   zápal   kůra   mateřské   Janča   chřipka   obsažené   kloub   slinivka   obsahuje   premenstruační   květ   ateroskleróza   játra   Mattioli   vitamín   hlavy   hemoroid   jaterní   houba   koupel   Galenos   horké   ovoce   kornatění   tlak   noha   Avicena   kůže   využití   stvol   děti   fermentace   indikace   Zentrich   sušení   ruka   zrak   pijeme   šlacha   menstruační   trávicí   pěstování   slezina   neht   Moučka   Treben   štítná   rýma   močopudný   písek   nohy   sběr   abytyše Hildegarda   odvar   bylinka   ledvin   zelina   nežádoucí   Paracelsus   výroba   vlas   roztroušená   zpracování   kolika   hlas   teplé   revma   mensturace   stonek   Zentrich   opar   víno   vliv   zdraví   viry   prášek   katar   choroba   Janča   horečka   tinktura   sliznice   zlomenin   brnění   střev   nať   užití   recept   Podhorná   plísně   metabolismus   inhalace   list   vřed   návod   antibiotik   epilepsie   pálení   končetina   komplikace   alergie   astma   studené   bylinná směs   babské rady   chřipka   kameny   vitamin   vývar   kontraindikace   zelenina   pupen   osteoporóza   kvasinky   sval   žlučník   dna   mrtvice   postup   nachlazení   kontraindikace   nálev   minut   zácpa   průjem   zánět   kapsaicin   Váňa   čaj   sirup   slezina   strom   bylina   krvácení   hemeroid   krk   srdce   dásně   žaludek   kojenec   plíseň   bolest   chladné   nemoc   řídnutí kostí   fytoterapie   artróza   použití   rostlina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)