Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

konvalinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKonvalinka vonná (latinsky convallaria majalis) - která žena by se nepotěšila, když v měsíci lásky dostane kytičku vonných konvalinek?   Kdo by se jimi nepokochal v útulném lesním zákoutí? Jen občas se podaří najít v lese rozsáhlý koberec kvetoucích konvalinek a vždy to je nezapomenutelný  zážitek.Účinky rostliny:

  • srdeční záchvat
  • srdeční slabost
  • bušení srdce
  • arytmie - vynechávání srdečního rytmu
  • srdeční infarkt
  • bolesti hlavy
  • závrati
  • posílení nervového systému

Konvalinky lze však najít i v zahrádkách, na hřbitovech nebo koupit na trhu. Pro svou  krásu je konvalinka v přírodě vážně ohrožená, proto k ní buďme ohleduplní. Sbírejte jen malé množství, má speciální použití. Otrhává se celá rozkvetlá nadzemní část, na  stanovišti z ní nechejte alespoň polovinu, aby se zachovala do příštího roku.

Používám ji  jedině na výrobu tinktury (tu nelze sehnat v lékárně).   S něžnou krásou konvalinky se spojuje mimořádný léčivý účinek. Celá rostlina je  jedovatá, ale přitom je to nejrychleji působící rostlinný lék na srdce. Účinkuje podobně  jako náprstník, ale působí ještě rychleji. Její působení je téměř okamžité a výrazné,   ale trvá jen krátce. Tím je konvalinka určena na použití při náhlých srdečních záchvatech,   při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti.  

Proto každému, kdo má sklony k podobným náhlým srdečním problémům, lze doporučit mít u sebe trochu konvalinkové tinktury, především tam, kde není k dispozici  rychlá lékařská pomoc, například na výletech, na chatě, v horách a na cestách. Ihned na začátku  nevolnosti je třeba vzít deset kapek tinktury v trošce vody a tuto dávku 2-3krát  denně opakovat.  

Konvalinka je jedovatá a silně působící rostlina, a přesto se používá při nejnebezpečnějších  zdravotních stavech, přímo ohrožujících život, kdy často ani okamžitá lékařská  pomoc nepomůže. Důrazně proto upozorňuji na nepřekračování dávky a doporučuji  případné použití nejprve konzultovat s lékařem, zvláště pokud se užívají jiné lékárenské  medikamenty.  

Konvalinka nejen uklidňuje srdce, ale posiluje i nervový systém, proto se osvědčuje  také při bolestech hlavy nebo závratích (max 5 kapek 1x denně). Opět platí, že medikaci konzultujte s praktickým lékařem nebo specialistou.

 

Konvalinková tinktura:

20 g čerstvé drogy z listů a květů konvalinky nadrobno nasekáme a zalijeme 0,11 čistého  lihu. Necháme asi 14 dní vylouhovat, denně protřeseme. Slijeme a přefiltrujeme.   Používáme dvakrát až třikrát denně deset, jednorázově nejvíc patnáct kapek.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

Váňa   ovoce   obsahuje   krvácení   zelenina   zlomenin   zpracování   kameny   zánět   roztroušená   vitamín   nežádoucí   revma   artróza   rýma   kořen   čaj   epilepsie   krk   Paracelsus   houba   neht   kůra   tlak   močopudný   mensturace   antibiotik   nemoc   viry   osteoporóza   použití   kontraindikace   brnění   kapsaicin   babské rady   kvasinky   rostlina   sliznice   stonek   fytoterapie   vlas   astma   nať   pěstování   stvol   strom   kůže   kontraindikace   indikace   slinivka   nachlazení   chladné   metabolismus   kloub   sběr   keř   sirup   Podhorná   katar   písek   žlučník   prášek   střev   odvar   olej   pupen   užití   zdraví   vývar   alergie   menstruační   opar   návod   premenstruační   hlas   Avicena   Janča   víno   Zentrich   štítná   studené   akné   Moučka   zrak   bylina   děti   horké   angína   noha   vřed   hlavy   zelina   vliv   ruka   žaludek   kojenec   choroba   stonek   mateřské   květ   Janča   inhalace   komplikace   pijeme   recept   nálev   jaterní   vitamin   fermentace   obsažené   Zentrich   kolika   Treben   sval   játra   sušení   Mattioli   využití   výroba   zalijeme   arteriskleróza   hemeroid   trávicí   slezina   mrtvice   dásně   abytyše Hildegarda   teplé   horečka   minut   srdce   postup   bylinná směs   Galenos   bylinka   kornatění   chřipka   ateroskleróza   zápal   tinktura   migrén   plíseň   nohy   chřipka   koupel   hemoroid   bolest   řídnutí kostí   zácpa   list   průjem   játra   šlacha   plísně   pálení   slezina   dna   ledvin   končetina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)