Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

konvalinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKonvalinka vonná (latinsky convallaria majalis) - která žena by se nepotěšila, když v měsíci lásky dostane kytičku vonných konvalinek?   Kdo by se jimi nepokochal v útulném lesním zákoutí? Jen občas se podaří najít v lese rozsáhlý koberec kvetoucích konvalinek a vždy to je nezapomenutelný  zážitek.Účinky rostliny:

  • srdeční záchvat
  • srdeční slabost
  • bušení srdce
  • arytmie - vynechávání srdečního rytmu
  • srdeční infarkt
  • bolesti hlavy
  • závrati
  • posílení nervového systému

Konvalinky lze však najít i v zahrádkách, na hřbitovech nebo koupit na trhu. Pro svou  krásu je konvalinka v přírodě vážně ohrožená, proto k ní buďme ohleduplní. Sbírejte jen malé množství, má speciální použití. Otrhává se celá rozkvetlá nadzemní část, na  stanovišti z ní nechejte alespoň polovinu, aby se zachovala do příštího roku.

Používám ji  jedině na výrobu tinktury (tu nelze sehnat v lékárně).   S něžnou krásou konvalinky se spojuje mimořádný léčivý účinek. Celá rostlina je  jedovatá, ale přitom je to nejrychleji působící rostlinný lék na srdce. Účinkuje podobně  jako náprstník, ale působí ještě rychleji. Její působení je téměř okamžité a výrazné,   ale trvá jen krátce. Tím je konvalinka určena na použití při náhlých srdečních záchvatech,   při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti.  

Proto každému, kdo má sklony k podobným náhlým srdečním problémům, lze doporučit mít u sebe trochu konvalinkové tinktury, především tam, kde není k dispozici  rychlá lékařská pomoc, například na výletech, na chatě, v horách a na cestách. Ihned na začátku  nevolnosti je třeba vzít deset kapek tinktury v trošce vody a tuto dávku 2-3krát  denně opakovat.  

Konvalinka je jedovatá a silně působící rostlina, a přesto se používá při nejnebezpečnějších  zdravotních stavech, přímo ohrožujících život, kdy často ani okamžitá lékařská  pomoc nepomůže. Důrazně proto upozorňuji na nepřekračování dávky a doporučuji  případné použití nejprve konzultovat s lékařem, zvláště pokud se užívají jiné lékárenské  medikamenty.  

Konvalinka nejen uklidňuje srdce, ale posiluje i nervový systém, proto se osvědčuje  také při bolestech hlavy nebo závratích (max 5 kapek 1x denně). Opět platí, že medikaci konzultujte s praktickým lékařem nebo specialistou.

 

Konvalinková tinktura:

20 g čerstvé drogy z listů a květů konvalinky nadrobno nasekáme a zalijeme 0,11 čistého  lihu. Necháme asi 14 dní vylouhovat, denně protřeseme. Slijeme a přefiltrujeme.   Používáme dvakrát až třikrát denně deset, jednorázově nejvíc patnáct kapek.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

štítná   Treben   kůže   epilepsie   menstruační   angína   akné   brnění   sušení   končetina   použití   hlavy   Podhorná   zalijeme   mrtvice   premenstruační   Mattioli   zápal   Moučka   zrak   obsažené   nať   játra   komplikace   osteoporóza   teplé   babské rady   tinktura   pálení   dna   plísně   koupel   zánět   kojenec   nálev   indikace   revma   játra   ledvin   čaj   jaterní   tlak   zelina   Janča   rýma   vitamin   kolika   krk   nohy   děti   artróza   arteriskleróza   žlučník   pupen   užití   horké   kůra   víno   noha   zlomenin   houba   kapsaicin   slinivka   strom   šlacha   astma   hemoroid   obsahuje   studené   kontraindikace   viry   fytoterapie   výroba   kontraindikace   střev   metabolismus   zdraví   řídnutí kostí   stonek   dásně   chladné   sval   sliznice   neht   roztroušená   choroba   slezina   bylinná směs   plíseň   postup   kameny   chřipka   ruka   list   zelenina   srdce   návod   Váňa   bylinka   pijeme   nachlazení   bolest   stvol   vlas   olej   vřed   hlas   krvácení   močopudný   průjem   písek   kornatění   hemeroid   Janča   inhalace   Zentrich   vliv   využití   kvasinky   alergie   pěstování   vitamín   ateroskleróza   zácpa   Avicena   slezina   ovoce   prášek   trávicí   antibiotik   sirup   chřipka   odvar   katar   recept   keř   bylina   minut   fermentace   abytyše Hildegarda   Zentrich   květ   rostlina   mensturace   sběr   nežádoucí   žaludek   Paracelsus   stonek   zpracování   migrén   opar   Galenos   kořen   nemoc   mateřské   kloub   horečka   vývar  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)