Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

konvalinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKonvalinka vonná (latinsky convallaria majalis) - která žena by se nepotěšila, když v měsíci lásky dostane kytičku vonných konvalinek?   Kdo by se jimi nepokochal v útulném lesním zákoutí? Jen občas se podaří najít v lese rozsáhlý koberec kvetoucích konvalinek a vždy to je nezapomenutelný  zážitek.Účinky rostliny:

  • srdeční záchvat
  • srdeční slabost
  • bušení srdce
  • arytmie - vynechávání srdečního rytmu
  • srdeční infarkt
  • bolesti hlavy
  • závrati
  • posílení nervového systému

Konvalinky lze však najít i v zahrádkách, na hřbitovech nebo koupit na trhu. Pro svou  krásu je konvalinka v přírodě vážně ohrožená, proto k ní buďme ohleduplní. Sbírejte jen malé množství, má speciální použití. Otrhává se celá rozkvetlá nadzemní část, na  stanovišti z ní nechejte alespoň polovinu, aby se zachovala do příštího roku.

Používám ji  jedině na výrobu tinktury (tu nelze sehnat v lékárně).   S něžnou krásou konvalinky se spojuje mimořádný léčivý účinek. Celá rostlina je  jedovatá, ale přitom je to nejrychleji působící rostlinný lék na srdce. Účinkuje podobně  jako náprstník, ale působí ještě rychleji. Její působení je téměř okamžité a výrazné,   ale trvá jen krátce. Tím je konvalinka určena na použití při náhlých srdečních záchvatech,   při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti.  

Proto každému, kdo má sklony k podobným náhlým srdečním problémům, lze doporučit mít u sebe trochu konvalinkové tinktury, především tam, kde není k dispozici  rychlá lékařská pomoc, například na výletech, na chatě, v horách a na cestách. Ihned na začátku  nevolnosti je třeba vzít deset kapek tinktury v trošce vody a tuto dávku 2-3krát  denně opakovat.  

Konvalinka je jedovatá a silně působící rostlina, a přesto se používá při nejnebezpečnějších  zdravotních stavech, přímo ohrožujících život, kdy často ani okamžitá lékařská  pomoc nepomůže. Důrazně proto upozorňuji na nepřekračování dávky a doporučuji  případné použití nejprve konzultovat s lékařem, zvláště pokud se užívají jiné lékárenské  medikamenty.  

Konvalinka nejen uklidňuje srdce, ale posiluje i nervový systém, proto se osvědčuje  také při bolestech hlavy nebo závratích (max 5 kapek 1x denně). Opět platí, že medikaci konzultujte s praktickým lékařem nebo specialistou.

 

Konvalinková tinktura:

20 g čerstvé drogy z listů a květů konvalinky nadrobno nasekáme a zalijeme 0,11 čistého  lihu. Necháme asi 14 dní vylouhovat, denně protřeseme. Slijeme a přefiltrujeme.   Používáme dvakrát až třikrát denně deset, jednorázově nejvíc patnáct kapek.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

ledvin   použití   nohy   průjem   bylinka   řídnutí kostí   kůra   komplikace   neht   revma   kloub   kontraindikace   postup   Váňa   houba   Paracelsus   osteoporóza   vitamín   kameny   Galenos   mensturace   recept   Janča   výroba   choroba   alergie   horečka   střev   fytoterapie   viry   hlavy   metabolismus   hemeroid   vliv   zánět   indikace   ruka   nať   stonek   rýma   inhalace   plísně   žaludek   děti   dásně   hlas   vlas   zalijeme   zelina   teplé   hemoroid   keř   pálení   zrak   noha   žlučník   akné   slinivka   kapsaicin   slezina   štítná   sirup   olej   šlacha   játra   Podhorná   dna   obsažené   sval   tlak   pijeme   chřipka   slezina   babské rady   obsahuje   stvol   nálev   Zentrich   vřed   čaj   Zentrich   pupen   zpracování   kontraindikace   kvasinky   migrén   sušení   zdraví   srdce   pěstování   jaterní   fermentace   koupel   vývar   mateřské   horké   zlomenin   brnění   odvar   vitamin   trávicí   končetina   premenstruační   minut   Janča   zácpa   prášek   ovoce   kolika   květ   kornatění   angína   kořen   plíseň   epilepsie   ateroskleróza   kůže   arteriskleróza   artróza   Mattioli   krvácení   zelenina   kojenec   list   astma   játra   bylina   bylinná směs   močopudný   nachlazení   využití   bolest   abytyše Hildegarda   víno   tinktura   menstruační   roztroušená   nemoc   strom   Treben   rostlina   sliznice   nežádoucí   studené   písek   chřipka   opar   antibiotik   stonek   krk   Moučka   chladné   užití   Avicena   zápal   sběr   návod   mrtvice   katar  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)