Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

konvalinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKonvalinka vonná (latinsky convallaria majalis) - která žena by se nepotěšila, když v měsíci lásky dostane kytičku vonných konvalinek?   Kdo by se jimi nepokochal v útulném lesním zákoutí? Jen občas se podaří najít v lese rozsáhlý koberec kvetoucích konvalinek a vždy to je nezapomenutelný  zážitek.Účinky rostliny:

  • srdeční záchvat
  • srdeční slabost
  • bušení srdce
  • arytmie - vynechávání srdečního rytmu
  • srdeční infarkt
  • bolesti hlavy
  • závrati
  • posílení nervového systému

Konvalinky lze však najít i v zahrádkách, na hřbitovech nebo koupit na trhu. Pro svou  krásu je konvalinka v přírodě vážně ohrožená, proto k ní buďme ohleduplní. Sbírejte jen malé množství, má speciální použití. Otrhává se celá rozkvetlá nadzemní část, na  stanovišti z ní nechejte alespoň polovinu, aby se zachovala do příštího roku.

Používám ji  jedině na výrobu tinktury (tu nelze sehnat v lékárně).   S něžnou krásou konvalinky se spojuje mimořádný léčivý účinek. Celá rostlina je  jedovatá, ale přitom je to nejrychleji působící rostlinný lék na srdce. Účinkuje podobně  jako náprstník, ale působí ještě rychleji. Její působení je téměř okamžité a výrazné,   ale trvá jen krátce. Tím je konvalinka určena na použití při náhlých srdečních záchvatech,   při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti.  

Proto každému, kdo má sklony k podobným náhlým srdečním problémům, lze doporučit mít u sebe trochu konvalinkové tinktury, především tam, kde není k dispozici  rychlá lékařská pomoc, například na výletech, na chatě, v horách a na cestách. Ihned na začátku  nevolnosti je třeba vzít deset kapek tinktury v trošce vody a tuto dávku 2-3krát  denně opakovat.  

Konvalinka je jedovatá a silně působící rostlina, a přesto se používá při nejnebezpečnějších  zdravotních stavech, přímo ohrožujících život, kdy často ani okamžitá lékařská  pomoc nepomůže. Důrazně proto upozorňuji na nepřekračování dávky a doporučuji  případné použití nejprve konzultovat s lékařem, zvláště pokud se užívají jiné lékárenské  medikamenty.  

Konvalinka nejen uklidňuje srdce, ale posiluje i nervový systém, proto se osvědčuje  také při bolestech hlavy nebo závratích (max 5 kapek 1x denně). Opět platí, že medikaci konzultujte s praktickým lékařem nebo specialistou.

 

Konvalinková tinktura:

20 g čerstvé drogy z listů a květů konvalinky nadrobno nasekáme a zalijeme 0,11 čistého  lihu. Necháme asi 14 dní vylouhovat, denně protřeseme. Slijeme a přefiltrujeme.   Používáme dvakrát až třikrát denně deset, jednorázově nejvíc patnáct kapek.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

strom   menstruační   ledvin   dna   Janča   kůže   astma   viry   pálení   zelina   antibiotik   postup   květ   štítná   děti   slezina   chladné   Zentrich   Mattioli   premenstruační   mateřské   trávicí   Janča   kapsaicin   horečka   Treben   zalijeme   tlak   Zentrich   Paracelsus   krvácení   jaterní   obsažené   dásně   zrak   indikace   kořen   hemoroid   stonek   fermentace   kvasinky   vitamin   houba   Moučka   pijeme   brnění   bylinka   hemeroid   kolika   revma   metabolismus   minut   vřed   slinivka   Podhorná   kloub   slezina   sirup   alergie   využití   sušení   nohy   kontraindikace   bolest   bylinná směs   plíseň   nežádoucí   odvar   komplikace   nať   kornatění   zápal   olej   choroba   prášek   artróza   nálev   řídnutí kostí   močopudný   zánět   kameny   kojenec   angína   recept   zdraví   obsahuje   kontraindikace   končetina   migrén   krk   pěstování   osteoporóza   sliznice   neht   průjem   zlomenin   fytoterapie   Váňa   játra   horké   vitamín   zpracování   teplé   arteriskleróza   keř   pupen   nachlazení   chřipka   ateroskleróza   tinktura   abytyše Hildegarda   stvol   písek   katar   sběr   víno   vlas   Avicena   zelenina   studené   Galenos   epilepsie   chřipka   hlavy   zácpa   játra   užití   list   plísně   střev   ovoce   mrtvice   návod   žaludek   výroba   inhalace   vývar   hlas   kůra   srdce   nemoc   ruka   žlučník   noha   sval   akné   rostlina   použití   bylina   vliv   roztroušená   babské rady   rýma   čaj   opar   mensturace   stonek   šlacha   koupel  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)