MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

 

konvalinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKonvalinka vonná (latinsky convallaria majalis) - která žena by se nepotěšila, když v měsíci lásky dostane kytičku vonných konvalinek?   Kdo by se jimi nepokochal v útulném lesním zákoutí? Jen občas se podaří najít v lese rozsáhlý koberec kvetoucích konvalinek a vždy to je nezapomenutelný  zážitek.Účinky rostliny:

  • srdeční záchvat
  • srdeční slabost
  • bušení srdce
  • arytmie - vynechávání srdečního rytmu
  • srdeční infarkt
  • bolesti hlavy
  • závrati
  • posílení nervového systému

Konvalinky lze však najít i v zahrádkách, na hřbitovech nebo koupit na trhu. Pro svou  krásu je konvalinka v přírodě vážně ohrožená, proto k ní buďme ohleduplní. Sbírejte jen malé množství, má speciální použití. Otrhává se celá rozkvetlá nadzemní část, na  stanovišti z ní nechejte alespoň polovinu, aby se zachovala do příštího roku.

Používám ji  jedině na výrobu tinktury (tu nelze sehnat v lékárně).   S něžnou krásou konvalinky se spojuje mimořádný léčivý účinek. Celá rostlina je  jedovatá, ale přitom je to nejrychleji působící rostlinný lék na srdce. Účinkuje podobně  jako náprstník, ale působí ještě rychleji. Její působení je téměř okamžité a výrazné,   ale trvá jen krátce. Tím je konvalinka určena na použití při náhlých srdečních záchvatech,   při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti.  

Proto každému, kdo má sklony k podobným náhlým srdečním problémům, lze doporučit mít u sebe trochu konvalinkové tinktury, především tam, kde není k dispozici  rychlá lékařská pomoc, například na výletech, na chatě, v horách a na cestách. Ihned na začátku  nevolnosti je třeba vzít deset kapek tinktury v trošce vody a tuto dávku 2-3krát  denně opakovat.  

Konvalinka je jedovatá a silně působící rostlina, a přesto se používá při nejnebezpečnějších  zdravotních stavech, přímo ohrožujících život, kdy často ani okamžitá lékařská  pomoc nepomůže. Důrazně proto upozorňuji na nepřekračování dávky a doporučuji  případné použití nejprve konzultovat s lékařem, zvláště pokud se užívají jiné lékárenské  medikamenty.  

Konvalinka nejen uklidňuje srdce, ale posiluje i nervový systém, proto se osvědčuje  také při bolestech hlavy nebo závratích (max 5 kapek 1x denně). Opět platí, že medikaci konzultujte s praktickým lékařem nebo specialistou.

 

Konvalinková tinktura:

20 g čerstvé drogy z listů a květů konvalinky nadrobno nasekáme a zalijeme 0,11 čistého  lihu. Necháme asi 14 dní vylouhovat, denně protřeseme. Slijeme a přefiltrujeme.   Používáme dvakrát až třikrát denně deset, jednorázově nejvíc patnáct kapek.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

viry   abytyše Hildegarda   Paracelsus   kojenec   kontraindikace   děti   tlak   zelina   končetina   list   mensturace   revma   menstruační   kornatění   účinky   zlomenin   rostlina   Galenos   Moučka   prášek   vitamín   chřipka   čaj   kůra   štítná   použití   zánět   vývar   koupel   studené   roztroušená   zelenina   odvar   užití   babské rady   kolika   inhalace   ruka   metabolismus   kořen   houba   antibiotik   slinivka   zdraví   ovoce   řídnutí kostí   bylinná směs   nemoc   bylinka   sval   zácpa   fermentace   obsahuje   neht   zpracování   Janča   fytoterapie   dna   bylina   arteriskleróza   Zentrich   plíseň   osteoporóza   sirup   dásně   pěstování   zápal   bolest   kůže   sběr   žlučník   komplikace   horečka   ateroskleróza   epilepsie   kontraindikace   recept   průjem   kapsaicin   vliv   slezina   rýma   vřed   alergie   postup   hemoroid   indikace   kameny   migrén   keř   plísně   krk   astma   katar   zrak   zalijeme   mrtvice   močopudný   stonek   Avicena   teplé   šlacha   angína   hlas   nežádoucí   stvol   mateřské   nachlazení   kloub   jaterní   horké   tinktura   choroba   obsažené   krvácení   sliznice   písek   játra   sušení   akné   brnění   Váňa   chladné   žaludek   návod   premenstruační   nať   víno   ledvin   střev   noha   játra   Podhorná   využití   opar   nohy   Zentrich   květ   srdce   slezina   vlas   Mattioli   chřipka   minut   hemeroid   pálení   pupen   artróza   výroba   Treben   olej   hlavy   stonek   trávicí   vitamin   strom   účinek   kvasinky   nálev   Janča   pijeme  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)