Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

medvedice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMedvědice  léčivá, latinsky arctostaphylos uva-ursi  léčí záněty močového ústrojí, dezinfikuje ledviny,   detoxikuje.   Medvědice je stále zelený, poléhavý, bohatě  větvený keřík podobný brusince. Listy jsou tuhé,   oválné, kožovité, dlouhé 1-3 cm. Květy jsou bílé  až růžové, uspořádané v koncových hroznech.Účinky rostliny:

  • protizánětlivé účinky, antiseptické působení
  • zánět močových cest
  • zánět močového měchýře
  • nemoci trávicího traktu 
  • nemoci ledvin
  • kyselina močová - vylučuje z organismu

Medvědice kvete od května do srpna. Plodem je  červená bobule o průměru 6-8 mm. Plody dozrávají  koncem léta a na podzim.  

 

Používané části:

Pro bylinářské účely se sbírá list.   Plody se sbírají pouze jako poživatina.  

 

Léčivé vlastnosti:

Medvědice se užívá pro své silné antiseptické  a protizánětlivé působení. Užívá se při zánětech  močových cest, akutním zánětu močového  měchýře, infekci močového ústrojí. Léčivý účinek se též projeví v trávicím  ústrojí a ledvinách. Medvědice též zbavuje organismus  kyseliny močové a jiných odpadních  látek.   Léčivé účinky medvědice se plně rozvinou pouze  v alkalickém prostředí, tedy v případě, že pacient  nemá kyselou moč.  

 

Způsob použití:

Čaj z listí se připravuje formou bylinářského čaje  v množství 2 kávové lžičky na 3 dl vody. Užívá  se 3-5x denně. Rozemletý list je možné připravovat  i jako nálev, doba vyluhování je alespoň  půl hodiny.   Z listí je možné dělat i tinkturu, která se dávkuje  3x denně 1 kávová lžička.  

 

Kontraindikace:

Medvědice je při delším užívání mírně toxická.   Ve vysokých dávkách může způsobit nevolnost.   Děti a těhotné a kojící ženy by raději neměly tuto  drogu užívat. Uvádí se, že v průběhu léčby může  dojít kzácpě. Vtom případě je dobréji kombinovat  s mírně projímavými bylinami.  

 

Použití v kuchyni:

V kuchyni se užívají zásadně plody. Chutnají však  trpce a kysele. Nemají žádný léčivý efekt a jde  spíše o zpestření trampské kuchyně. Lze z nich  dělat marmeládu, použít místo citronu k dechucení  jídel, případně se z nich dá dělat šťáva: bobule  se rozmačkají, svaří s vodou a přidá se cukr  dle chuti.   Na tomto místě je třeba dodat, že medvědice  je zcela chráněná jak u nás, tak na Slovensku.   Ovšem v severní Evropě či Asii je hojná a volně  kmání.  

 

Rozšíření a výskyt:

Medvědice se vyskytuje hlavně na severu Evropy  a v horách v severní Asii i Severní Americe. Má ráda  vřesoviště, kamenité stráně, mokřady. U násje  poměrně vzácná, vyskytuje se pouze v pcdhorských  oblastech na severu cech a Moravy.  

 

Sběr:

Stále zelené listí se sbírá po celý rok, kolem  poledne.  

 

Možnost záměny:

Medvědice je podobná u nás hojnější brusince,   klikvě žoravině, která roste převážně na rašeliništích.   Medvědice se od brusinky liší tím, že má
spodní stranu listů jasněji žilkovanou a postrádají  tečkování.

 

Pěstování:

Malé keříčky medvědice lze tu a tam zakoupit  v dobrých zahradnictvích. Lze ji pěstovat  na skalce, na slunném, před větrem chráněném  stanovišti. Je dobré ji pěstovat v lehčí hlíně  přinesené z jehličnatých lesů. Vyžaduje hurnusovitou,   nevápennou půdu. Jakmile se jednou  rozroste, je nenáročná na zálivku i péči.  

 

Látky obsažené v medvědici:

Glykosidy, třísloviny, silice, organické kyseliny,   flavonoidy, minerální látky.

 

Zajímavosti:

Severoameričtí indiáni hojně užívali medvědici  jak k léčení, takjako příměs do dýmkových směsí.  

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

teplé   premenstruační   plísně   zelina   Mattioli   sběr   Moučka   pupen   ledvin   močopudný   pijeme   ateroskleróza   hlas   bylinka   houba   mateřské   sirup   kornatění   zácpa   hemeroid   štítná   stvol   zrak   babské rady   akné   šlacha   zalijeme   viry   játra   kameny   opar   astma   vitamin   bylinná směs   bylina   Janča   kůra   žaludek   angína   trávicí   chřipka   pěstování   dásně   sval   kloub   noha   slinivka   brnění   chřipka   nať   řídnutí kostí   Podhorná   srdce   mensturace   rostlina   chladné   katar   Galenos   bolest   epilepsie   střev   nežádoucí   plíseň   recept   studené   zdraví   choroba   minut   Paracelsus   metabolismus   dna   písek   Janča   krvácení   hlavy   strom   játra   fytoterapie   inhalace   alergie   menstruační   komplikace   jaterní   vřed   slezina   vliv   kůže   horké   list   čaj   kolika   víno   zlomenin   osteoporóza   pálení   mrtvice   obsahuje   postup   indikace   kontraindikace   vitamín   artróza   roztroušená   stonek   děti   kořen   stonek   tinktura   nálev   nachlazení   krk   vlas   arteriskleróza   Avicena   slezina   migrén   horečka   neht   užití   olej   použití   květ   Treben   výroba   fermentace   nohy   odvar   obsažené   koupel   žlučník   kvasinky   abytyše Hildegarda   zápal   vývar   využití   antibiotik   Váňa   zpracování   keř   zelenina   ovoce   hemoroid   Zentrich   prášek   kapsaicin   ruka   Zentrich   sušení   končetina   tlak   nemoc   návod   kojenec   sliznice   průjem   rýma   zánět   kontraindikace   revma  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)