medvedice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMedvědice  léčivá, latinsky arctostaphylos uva-ursi  léčí záněty močového ústrojí, dezinfikuje ledviny,   detoxikuje.   Medvědice je stále zelený, poléhavý, bohatě  větvený keřík podobný brusince. Listy jsou tuhé,   oválné, kožovité, dlouhé 1-3 cm. Květy jsou bílé  až růžové, uspořádané v koncových hroznech.Účinky rostliny:

  • protizánětlivé účinky, antiseptické působení
  • zánět močových cest
  • zánět močového měchýře
  • nemoci trávicího traktu 
  • nemoci ledvin
  • kyselina močová - vylučuje z organismu

Medvědice kvete od května do srpna. Plodem je  červená bobule o průměru 6-8 mm. Plody dozrávají  koncem léta a na podzim.  

 

Používané části:

Pro bylinářské účely se sbírá list.   Plody se sbírají pouze jako poživatina.  

 

Léčivé vlastnosti:

Medvědice se užívá pro své silné antiseptické  a protizánětlivé působení. Užívá se při zánětech  močových cest, akutním zánětu močového  měchýře, infekci močového ústrojí. Léčivý účinek se též projeví v trávicím  ústrojí a ledvinách. Medvědice též zbavuje organismus  kyseliny močové a jiných odpadních  látek.   Léčivé účinky medvědice se plně rozvinou pouze  v alkalickém prostředí, tedy v případě, že pacient  nemá kyselou moč.  

 

Způsob použití:

Čaj z listí se připravuje formou bylinářského čaje  v množství 2 kávové lžičky na 3 dl vody. Užívá  se 3-5x denně. Rozemletý list je možné připravovat  i jako nálev, doba vyluhování je alespoň  půl hodiny.   Z listí je možné dělat i tinkturu, která se dávkuje  3x denně 1 kávová lžička.  

 

Kontraindikace:

Medvědice je při delším užívání mírně toxická.   Ve vysokých dávkách může způsobit nevolnost.   Děti a těhotné a kojící ženy by raději neměly tuto  drogu užívat. Uvádí se, že v průběhu léčby může  dojít kzácpě. Vtom případě je dobréji kombinovat  s mírně projímavými bylinami.  

 

Použití v kuchyni:

V kuchyni se užívají zásadně plody. Chutnají však  trpce a kysele. Nemají žádný léčivý efekt a jde  spíše o zpestření trampské kuchyně. Lze z nich  dělat marmeládu, použít místo citronu k dechucení  jídel, případně se z nich dá dělat šťáva: bobule  se rozmačkají, svaří s vodou a přidá se cukr  dle chuti.   Na tomto místě je třeba dodat, že medvědice  je zcela chráněná jak u nás, tak na Slovensku.   Ovšem v severní Evropě či Asii je hojná a volně  kmání.  

 

Rozšíření a výskyt:

Medvědice se vyskytuje hlavně na severu Evropy  a v horách v severní Asii i Severní Americe. Má ráda  vřesoviště, kamenité stráně, mokřady. U násje  poměrně vzácná, vyskytuje se pouze v pcdhorských  oblastech na severu cech a Moravy.  

 

Sběr:

Stále zelené listí se sbírá po celý rok, kolem  poledne.  

 

Možnost záměny:

Medvědice je podobná u nás hojnější brusince,   klikvě žoravině, která roste převážně na rašeliništích.   Medvědice se od brusinky liší tím, že má
spodní stranu listů jasněji žilkovanou a postrádají  tečkování.

 

Pěstování:

Malé keříčky medvědice lze tu a tam zakoupit  v dobrých zahradnictvích. Lze ji pěstovat  na skalce, na slunném, před větrem chráněném  stanovišti. Je dobré ji pěstovat v lehčí hlíně  přinesené z jehličnatých lesů. Vyžaduje hurnusovitou,   nevápennou půdu. Jakmile se jednou  rozroste, je nenáročná na zálivku i péči.  

 

Látky obsažené v medvědici:

Glykosidy, třísloviny, silice, organické kyseliny,   flavonoidy, minerální látky.

 

Zajímavosti:

Severoameričtí indiáni hojně užívali medvědici  jak k léčení, takjako příměs do dýmkových směsí.  

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

odvar   katar   zánět   sběr   obsažené   štítná   olej   hlavy   pálení   tlak   neht   antibiotik   vliv   bylinná směs   krvácení   komplikace   zácpa   končetina   děti   pěstování   písek   recept   revma   arteriskleróza   koupel   epilepsie   trávicí   hlas   list   opar   zdraví   zpracování   kůra   průjem   zlomenin   sliznice   premenstruační   žlučník   plíseň   řídnutí kostí   plísně   metabolismus   návod   viry   zelenina   studené   Mattioli   Avicena   sušení   nať   vitamín   osteoporóza   teplé   Paracelsus   vlas   nálev   alergie   nežádoucí   výroba   migrén   kojenec   fytoterapie   mrtvice   bylina   kornatění   ateroskleróza   menstruační   ledvin   fermentace   chřipka   zalijeme   srdce   astma   víno   kontraindikace   játra   ovoce   choroba   květ   chladné   nemoc   kořen   nachlazení   nohy   stvol   sirup   artróza   kontraindikace   obsahuje   minut   brnění   houba   rýma   mateřské   mensturace   kvasinky   slezina   ruka   akné   slinivka   babské rady   kůže   slezina   užití   keř   stonek   zrak   Zentrich   rostlina   strom   horké   Janča   použití   játra   roztroušená   Podhorná   vřed   abytyše Hildegarda   vývar   zelina   čaj   stonek   dásně   noha   močopudný   kloub   horečka   žaludek   Váňa   Galenos   pupen   prášek   hemeroid   sval   Janča   angína   zápal   střev   bolest   hemoroid   dna   kapsaicin   inhalace   jaterní   chřipka   vitamin   využití   postup   Treben   krk   šlacha   kolika   Zentrich   Moučka   bylinka   tinktura   kameny   pijeme   indikace  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)