Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

medvedice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMedvědice  léčivá, latinsky arctostaphylos uva-ursi  léčí záněty močového ústrojí, dezinfikuje ledviny,   detoxikuje.   Medvědice je stále zelený, poléhavý, bohatě  větvený keřík podobný brusince. Listy jsou tuhé,   oválné, kožovité, dlouhé 1-3 cm. Květy jsou bílé  až růžové, uspořádané v koncových hroznech.Účinky rostliny:

  • protizánětlivé účinky, antiseptické působení
  • zánět močových cest
  • zánět močového měchýře
  • nemoci trávicího traktu 
  • nemoci ledvin
  • kyselina močová - vylučuje z organismu

Medvědice kvete od května do srpna. Plodem je  červená bobule o průměru 6-8 mm. Plody dozrávají  koncem léta a na podzim.  

 

Používané části:

Pro bylinářské účely se sbírá list.   Plody se sbírají pouze jako poživatina.  

 

Léčivé vlastnosti:

Medvědice se užívá pro své silné antiseptické  a protizánětlivé působení. Užívá se při zánětech  močových cest, akutním zánětu močového  měchýře, infekci močového ústrojí. Léčivý účinek se též projeví v trávicím  ústrojí a ledvinách. Medvědice též zbavuje organismus  kyseliny močové a jiných odpadních  látek.   Léčivé účinky medvědice se plně rozvinou pouze  v alkalickém prostředí, tedy v případě, že pacient  nemá kyselou moč.  

 

Způsob použití:

Čaj z listí se připravuje formou bylinářského čaje  v množství 2 kávové lžičky na 3 dl vody. Užívá  se 3-5x denně. Rozemletý list je možné připravovat  i jako nálev, doba vyluhování je alespoň  půl hodiny.   Z listí je možné dělat i tinkturu, která se dávkuje  3x denně 1 kávová lžička.  

 

Kontraindikace:

Medvědice je při delším užívání mírně toxická.   Ve vysokých dávkách může způsobit nevolnost.   Děti a těhotné a kojící ženy by raději neměly tuto  drogu užívat. Uvádí se, že v průběhu léčby může  dojít kzácpě. Vtom případě je dobréji kombinovat  s mírně projímavými bylinami.  

 

Použití v kuchyni:

V kuchyni se užívají zásadně plody. Chutnají však  trpce a kysele. Nemají žádný léčivý efekt a jde  spíše o zpestření trampské kuchyně. Lze z nich  dělat marmeládu, použít místo citronu k dechucení  jídel, případně se z nich dá dělat šťáva: bobule  se rozmačkají, svaří s vodou a přidá se cukr  dle chuti.   Na tomto místě je třeba dodat, že medvědice  je zcela chráněná jak u nás, tak na Slovensku.   Ovšem v severní Evropě či Asii je hojná a volně  kmání.  

 

Rozšíření a výskyt:

Medvědice se vyskytuje hlavně na severu Evropy  a v horách v severní Asii i Severní Americe. Má ráda  vřesoviště, kamenité stráně, mokřady. U násje  poměrně vzácná, vyskytuje se pouze v pcdhorských  oblastech na severu cech a Moravy.  

 

Sběr:

Stále zelené listí se sbírá po celý rok, kolem  poledne.  

 

Možnost záměny:

Medvědice je podobná u nás hojnější brusince,   klikvě žoravině, která roste převážně na rašeliništích.   Medvědice se od brusinky liší tím, že má
spodní stranu listů jasněji žilkovanou a postrádají  tečkování.

 

Pěstování:

Malé keříčky medvědice lze tu a tam zakoupit  v dobrých zahradnictvích. Lze ji pěstovat  na skalce, na slunném, před větrem chráněném  stanovišti. Je dobré ji pěstovat v lehčí hlíně  přinesené z jehličnatých lesů. Vyžaduje hurnusovitou,   nevápennou půdu. Jakmile se jednou  rozroste, je nenáročná na zálivku i péči.  

 

Látky obsažené v medvědici:

Glykosidy, třísloviny, silice, organické kyseliny,   flavonoidy, minerální látky.

 

Zajímavosti:

Severoameričtí indiáni hojně užívali medvědici  jak k léčení, takjako příměs do dýmkových směsí.  

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

jaterní   noha   vliv   list   antibiotik   kornatění   kapsaicin   písek   dna   slinivka   teplé   zrak   strom   Treben   viry   horké   stonek   brnění   mensturace   postup   čaj   rostlina   metabolismus   žaludek   keř   zánět   trávicí   krk   osteoporóza   komplikace   bolest   nachlazení   hemeroid   migrén   Zentrich   plísně   nať   močopudný   šlacha   plíseň   pijeme   neht   končetina   pupen   zelenina   menstruační   tlak   Paracelsus   Mattioli   tinktura   horečka   štítná   minut   babské rady   průjem   alergie   květ   prášek   ateroskleróza   nemoc   stvol   bylina   vitamín   ledvin   zpracování   hemoroid   zelina   játra   hlavy   kontraindikace   Galenos   Moučka   užití   studené   kůra   použití   bylinka   houba   slezina   bylinná směs   pěstování   střev   Janča   sirup   sliznice   stonek   Podhorná   Avicena   kloub   kvasinky   pálení   kolika   opar   kameny   recept   abytyše Hildegarda   nežádoucí   revma   vývar   víno   kořen   akné   krvácení   artróza   katar   mrtvice   sval   nálev   vřed   zácpa   ruka   kůže   koupel   játra   hlas   řídnutí kostí   astma   zlomenin   arteriskleróza   vlas   angína   chřipka   mateřské   roztroušená   slezina   výroba   fytoterapie   zápal   obsažené   odvar   srdce   inhalace   obsahuje   rýma   Váňa   olej   fermentace   Janča   žlučník   využití   epilepsie   vitamin   indikace   dásně   kojenec   chladné   děti   ovoce   sběr   návod   zalijeme   chřipka   kontraindikace   premenstruační   choroba   sušení   nohy   zdraví   Zentrich  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)