MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

medvedice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMedvědice  léčivá, latinsky arctostaphylos uva-ursi  léčí záněty močového ústrojí, dezinfikuje ledviny,   detoxikuje.   Medvědice je stále zelený, poléhavý, bohatě  větvený keřík podobný brusince. Listy jsou tuhé,   oválné, kožovité, dlouhé 1-3 cm. Květy jsou bílé  až růžové, uspořádané v koncových hroznech.Účinky rostliny:

  • protizánětlivé účinky, antiseptické působení
  • zánět močových cest
  • zánět močového měchýře
  • nemoci trávicího traktu 
  • nemoci ledvin
  • kyselina močová - vylučuje z organismu

Medvědice kvete od května do srpna. Plodem je  červená bobule o průměru 6-8 mm. Plody dozrávají  koncem léta a na podzim.  

 

Používané části:

Pro bylinářské účely se sbírá list.   Plody se sbírají pouze jako poživatina.  

 

Léčivé vlastnosti:

Medvědice se užívá pro své silné antiseptické  a protizánětlivé působení. Užívá se při zánětech  močových cest, akutním zánětu močového  měchýře, infekci močového ústrojí. Léčivý účinek se též projeví v trávicím  ústrojí a ledvinách. Medvědice též zbavuje organismus  kyseliny močové a jiných odpadních  látek.   Léčivé účinky medvědice se plně rozvinou pouze  v alkalickém prostředí, tedy v případě, že pacient  nemá kyselou moč.  

 

Způsob použití:

Čaj z listí se připravuje formou bylinářského čaje  v množství 2 kávové lžičky na 3 dl vody. Užívá  se 3-5x denně. Rozemletý list je možné připravovat  i jako nálev, doba vyluhování je alespoň  půl hodiny.   Z listí je možné dělat i tinkturu, která se dávkuje  3x denně 1 kávová lžička.  

 

Kontraindikace:

Medvědice je při delším užívání mírně toxická.   Ve vysokých dávkách může způsobit nevolnost.   Děti a těhotné a kojící ženy by raději neměly tuto  drogu užívat. Uvádí se, že v průběhu léčby může  dojít kzácpě. Vtom případě je dobréji kombinovat  s mírně projímavými bylinami.  

 

Použití v kuchyni:

V kuchyni se užívají zásadně plody. Chutnají však  trpce a kysele. Nemají žádný léčivý efekt a jde  spíše o zpestření trampské kuchyně. Lze z nich  dělat marmeládu, použít místo citronu k dechucení  jídel, případně se z nich dá dělat šťáva: bobule  se rozmačkají, svaří s vodou a přidá se cukr  dle chuti.   Na tomto místě je třeba dodat, že medvědice  je zcela chráněná jak u nás, tak na Slovensku.   Ovšem v severní Evropě či Asii je hojná a volně  kmání.  

 

Rozšíření a výskyt:

Medvědice se vyskytuje hlavně na severu Evropy  a v horách v severní Asii i Severní Americe. Má ráda  vřesoviště, kamenité stráně, mokřady. U násje  poměrně vzácná, vyskytuje se pouze v pcdhorských  oblastech na severu cech a Moravy.  

 

Sběr:

Stále zelené listí se sbírá po celý rok, kolem  poledne.  

 

Možnost záměny:

Medvědice je podobná u nás hojnější brusince,   klikvě žoravině, která roste převážně na rašeliništích.   Medvědice se od brusinky liší tím, že má
spodní stranu listů jasněji žilkovanou a postrádají  tečkování.

 

Pěstování:

Malé keříčky medvědice lze tu a tam zakoupit  v dobrých zahradnictvích. Lze ji pěstovat  na skalce, na slunném, před větrem chráněném  stanovišti. Je dobré ji pěstovat v lehčí hlíně  přinesené z jehličnatých lesů. Vyžaduje hurnusovitou,   nevápennou půdu. Jakmile se jednou  rozroste, je nenáročná na zálivku i péči.  

 

Látky obsažené v medvědici:

Glykosidy, třísloviny, silice, organické kyseliny,   flavonoidy, minerální látky.

 

Zajímavosti:

Severoameričtí indiáni hojně užívali medvědici  jak k léčení, takjako příměs do dýmkových směsí.  

 

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

kořen   alergie   zelina   babské rady   ateroskleróza   vitamín   játra   kontraindikace   hemoroid   sušení   slinivka   abytyše Hildegarda   sval   Janča   jaterní   nachlazení   kolika   pálení   stonek   zlomenin   ovoce   Podhorná   střev   houba   výroba   fytoterapie   krvácení   akné   tinktura   trávicí   astma   dásně   zalijeme   zelenina   vývar   viry   využití   strom   Zentrich   ruka   teplé   končetina   Treben   fermentace   žlučník   bylina   účinek   nať   zpracování   tlak   ledvin   Janča   roztroušená   nálev   Galenos   koupel   postup   průjem   rostlina   písek   mensturace   hlavy   indikace   pěstování   Zentrich   pijeme   hlas   děti   mateřské   Moučka   list   kapsaicin   krk   zápal   antibiotik   kůže   neht   sliznice   katar   artróza   choroba   chřipka   osteoporóza   bolest   angína   studené   obsahuje   srdce   opar   komplikace   metabolismus   zácpa   zrak   obsažené   menstruační   vliv   sběr   plísně   chřipka   užití   kornatění   slezina   šlacha   pupen   řídnutí kostí   minut   recept   Paracelsus   horečka   kojenec   zdraví   inhalace   Mattioli   kontraindikace   hemeroid   bylinná směs   kůra   stonek   bylinka   návod   vitamin   močopudný   sirup   účinky   mrtvice   víno   brnění   olej   zánět   rýma   prášek   čaj   vlas   odvar   štítná   žaludek   slezina   kloub   použití   Avicena   noha   premenstruační   chladné   epilepsie   stvol   vřed   kvasinky   nemoc   nohy   Váňa   kameny   migrén   horké   nežádoucí   keř   dna   játra   arteriskleróza   plíseň   květ   revma  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)