MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

medvedice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiMedvědice  léčivá, latinsky arctostaphylos uva-ursi  léčí záněty močového ústrojí, dezinfikuje ledviny,   detoxikuje.   Medvědice je stále zelený, poléhavý, bohatě  větvený keřík podobný brusince. Listy jsou tuhé,   oválné, kožovité, dlouhé 1-3 cm. Květy jsou bílé  až růžové, uspořádané v koncových hroznech.Účinky rostliny:

  • protizánětlivé účinky, antiseptické působení
  • zánět močových cest
  • zánět močového měchýře
  • nemoci trávicího traktu 
  • nemoci ledvin
  • kyselina močová - vylučuje z organismu

Medvědice kvete od května do srpna. Plodem je  červená bobule o průměru 6-8 mm. Plody dozrávají  koncem léta a na podzim.  

 

Používané části:

Pro bylinářské účely se sbírá list.   Plody se sbírají pouze jako poživatina.  

 

Léčivé vlastnosti:

Medvědice se užívá pro své silné antiseptické  a protizánětlivé působení. Užívá se při zánětech  močových cest, akutním zánětu močového  měchýře, infekci močového ústrojí. Léčivý účinek se též projeví v trávicím  ústrojí a ledvinách. Medvědice též zbavuje organismus  kyseliny močové a jiných odpadních  látek.   Léčivé účinky medvědice se plně rozvinou pouze  v alkalickém prostředí, tedy v případě, že pacient  nemá kyselou moč.  

 

Způsob použití:

Čaj z listí se připravuje formou bylinářského čaje  v množství 2 kávové lžičky na 3 dl vody. Užívá  se 3-5x denně. Rozemletý list je možné připravovat  i jako nálev, doba vyluhování je alespoň  půl hodiny.   Z listí je možné dělat i tinkturu, která se dávkuje  3x denně 1 kávová lžička.  

 

Kontraindikace:

Medvědice je při delším užívání mírně toxická.   Ve vysokých dávkách může způsobit nevolnost.   Děti a těhotné a kojící ženy by raději neměly tuto  drogu užívat. Uvádí se, že v průběhu léčby může  dojít kzácpě. Vtom případě je dobréji kombinovat  s mírně projímavými bylinami.  

 

Použití v kuchyni:

V kuchyni se užívají zásadně plody. Chutnají však  trpce a kysele. Nemají žádný léčivý efekt a jde  spíše o zpestření trampské kuchyně. Lze z nich  dělat marmeládu, použít místo citronu k dechucení  jídel, případně se z nich dá dělat šťáva: bobule  se rozmačkají, svaří s vodou a přidá se cukr  dle chuti.   Na tomto místě je třeba dodat, že medvědice  je zcela chráněná jak u nás, tak na Slovensku.   Ovšem v severní Evropě či Asii je hojná a volně  kmání.  

 

Rozšíření a výskyt:

Medvědice se vyskytuje hlavně na severu Evropy  a v horách v severní Asii i Severní Americe. Má ráda  vřesoviště, kamenité stráně, mokřady. U násje  poměrně vzácná, vyskytuje se pouze v pcdhorských  oblastech na severu cech a Moravy.  

 

Sběr:

Stále zelené listí se sbírá po celý rok, kolem  poledne.  

 

Možnost záměny:

Medvědice je podobná u nás hojnější brusince,   klikvě žoravině, která roste převážně na rašeliništích.   Medvědice se od brusinky liší tím, že má
spodní stranu listů jasněji žilkovanou a postrádají  tečkování.

 

Pěstování:

Malé keříčky medvědice lze tu a tam zakoupit  v dobrých zahradnictvích. Lze ji pěstovat  na skalce, na slunném, před větrem chráněném  stanovišti. Je dobré ji pěstovat v lehčí hlíně  přinesené z jehličnatých lesů. Vyžaduje hurnusovitou,   nevápennou půdu. Jakmile se jednou  rozroste, je nenáročná na zálivku i péči.  

 

Látky obsažené v medvědici:

Glykosidy, třísloviny, silice, organické kyseliny,   flavonoidy, minerální látky.

 

Zajímavosti:

Severoameričtí indiáni hojně užívali medvědici  jak k léčení, takjako příměs do dýmkových směsí.  

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

stvol   zlomenin   mateřské   mensturace   minut   ledvin   vitamín   revma   obsažené   zalijeme   štítná   bylinná směs   střev   květ   využití   užití   hemoroid   sval   plísně   srdce   slezina   zánět   průjem   indikace   návod   použití   slezina   kontraindikace   řídnutí kostí   viry   brnění   postup   zácpa   kapsaicin   ateroskleróza   kameny   kloub   astma   písek   játra   zelina   žaludek   angína   menstruační   žlučník   Paracelsus   játra   fermentace   nálev   chladné   šlacha   tinktura   slinivka   odvar   jaterní   studené   Váňa   inhalace   Janča   kolika   nať   horečka   nemoc   chřipka   migrén   Zentrich   chřipka   epilepsie   kořen   ruka   horké   nohy   stonek   krvácení   zdraví   kůra   Moučka   Podhorná   teplé   pěstování   účinek   abytyše Hildegarda   trávicí   pálení   antibiotik   bylinka   arteriskleróza   noha   plíseň   obsahuje   hlas   krk   děti   rostlina   dna   sirup   kůže   hlavy   Galenos   choroba   fytoterapie   osteoporóza   neht   hemeroid   premenstruační   sliznice   opar   Zentrich   nežádoucí   dásně   zpracování   zelenina   vřed   bylina   Janča   alergie   Avicena   bolest   víno   Mattioli   akné   babské rady   kontraindikace   tlak   koupel   sběr   recept   komplikace   kvasinky   ovoce   houba   roztroušená   končetina   metabolismus   zrak   výroba   stonek   vlas   rýma   katar   pupen   účinky   sušení   artróza   močopudný   vývar   kojenec   strom   Treben   vitamin   pijeme   list   vliv   prášek   kornatění   nachlazení   mrtvice   keř   zápal   olej   čaj  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)