eleuterokok-certuv-koren-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiEleuterokok ostnatý, čertův kořen (latinsky Eleutherococcus senticosus) nebo též sibiřský ženšen léčí stres, zvyšuje odolnost organismu vůči změnám a imunitu. Eleuterokok neboli čertův kořen je 2-4 metry vysoký listnatý opadavý keř. Vytváří hustou síť rozvětvených kořenů. Větve má hustě pokryté drobnými ostny připomínající ostružinové.


Účinky rostliny:

Listy jsou dlouze řapíkaté, pěti četné. Má drobné květy tvořící kulovité květenství s fialovými a žlutými květními plátky. Plodem je černá kulatá peckovička o průměru 5-9 mm. V ní je 2-9 světle hnědých pecek. Kvete na začátku prázdnin. Plody dozrávají koncem srpna.

 

Používané části

Z keře se užívají především kořeny, vzácněji listy.

 

Účinky na zdraví, léčivé vlastnosti

Eleuterokok patří do nečetné skupiny adaptogenů a antistresorů. Tyto byliny nespecificky adaptují lidský organismus na nejrůznější změny a posilují oslabený organismus. Eleuterokok se užívá proti stresu, při změnách klimatu a počasí
Adaptuje na změnu životních podmínek. Dále se hodí na doléčování vleklých chorob a regeneraci organismu. Je možno jej brát vždy, když se z nějakého důvodu "necítíme ve své kůži". 
Bylina dále brání rozvoji nádorových metastázStimuluje imunitu. Snižuje hladinu cukru v krvi. Působí proti křečím. Má protirevmatické účinky. Celkově zvyšuje vitalitu

 

Způsob použití

Je obtížné se dostat k čerstvé droze, z toho důvodu se většinou dostaneme pouze k hotovým výrobkům, takřka výlučně tinkturám. Pro vlastní užití lze dělat tinkturu z čerstvých listů a kořenů. Tinktura se užívá v množství 30-40 kapek ráno a v poledne před jídlem. Eleuterokok lze užívat s imunostimulanty jako uňa de gato nebo echinacea na začátku podzimu i během epidemií chřipek a viróz. I když se to obvykle neuvádí, mám dobré osobní zkušenosti s kombinací této drogy s ostatními adaptogeny, konkrétně maralím kořenem a klanopraškou. Směs těchto tří bylin (tinkturu) si beru vždy, když na mě "něco leze". 

 

Kontraindikace, kdy se nesmí používat

V běžných dávkách není droga toxická a hodí se i pro děti. Kontraindikacemi jsou velmi vysoký krevní tlak a stav po infarktu myokardu. Někteří

citlivé lidé mohou po eleuterokoku cítit stav nervozity nebo podráždění. 

 

Rozšíření a výskyt

Tento keř má původ na Dálném východě v ruské tajze kolem řeky Ussuri a na Korejském poloostrově. Roste ve spodních patrech hustého listnatého porostu tajgy. U nás se poměrně snadno pěstuje. 

 

Sběr

Na podzim se sbírá kořen ze tří- a víceletých rostlin. Přes léto lze pro vlastní potřebu sbírat i list. 

 

Možnost záměny

Jedná se o pěstovaný keř, z toho důvodu si jej lze splést jen sjiným exotickým keřem někde v botanické zahradě. Dost specifické jsou ostnaté větve a kulovitý květ a posléze černá koule z plodů. 

 

Pěstování

Malé sazeničky lze koupit na specializovaných farmách, např: Kotvičníková farma v Břasech. Sazenice vyžadují stinné jstanoviště, humózní vlhkou půdu, dost vláhy. Nesnášejí přímé slunce. Ze starých keřů lze na podzim odkopávat mladé výhony a dále je množit. I když u nás semena dozrávají, jsou takřka neklíčivá, neboť vyžadují náročnou stratifikaci.

 

Jaké látky obsahuje čertův kořen

Glykosidy (eleuterosidy), silice, sacharidy, pryskyřice, vosky a jiné. zajímavosti: Keř se vyskytuje zhruba v téže oblasti, která je i domovem sibiřského tygra, a místní obyvatelé účinky rostliny dobře znají. 

 

Poznámka

Eleuterokok je uváděn jako plnohodnotná náhrada ženšenu.