Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

hloh-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiHloh obecný (latinsky crataegus laevigata) - když na jaře rozkvetou hlohy, příroda jako by rozházela svatební šaty po celém kraji.   Jeho bohaté, husté sněhobílé květy se chvějí bzukotem včel. Zdá se, že keřík ani nemá  listy, tak dokonale květy vyplní celý jeho prostor. Jediným záporem této nádhery je  silný, trochu nepříjemný zápach.Účinky rostliny:

 • srdeční choroby, nemoci srdce
 • posiluje srdeční sval myokard
 • povzbuzuje činnost srdce
 • bušení srdce
 • arytmie
 • zlepšuje prokvení srdečního svalu myokardu, roztahuje věnčité tepny srdečního svalu (cévy zásobující srdeční sval
 • angina pectoris
 • vysoký tlak krve, hypertenze, hypertenzní choroba
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • nespavost, neklid, strach, nervozita
 • únava, vyčerpanost, nedostatek energie
 • závrať
 • dušnost
 • zánět svalu
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • Lidové, ekvivalentní názvy: hložek,   loh, pluháč, trní 
 • Vzhled: Je to trnitý,   středně velký keř nebo  strom vysoký až 7 m. Listy  jsou tří- až pětilaločné,   oboustranně lesklé, bílé  květy rostou v chocholičnatých  hroznech a mají  zvláštní vůni, plody jsou  červené, pomoučené.  
 • Stanovíště: Hloh roste  v houštinách, listnatých  a jehličnatých lesích, na  okrajích remízů a podél  plotů.
 • Doba kvetení: červen 
 • Zvláštnosti: Jedna  legenda vypráví, že keř  hlohu vyrostl z poutnické  hole sv. Josefa.  
 • Sběr: Nesbírejte hloh  z keřů rostoucích podél  silnic. Kůra by se měla  sbírat na jaře a používá  se čerstvá nebo sušená.   Drobné červené plody  (hložinky) se trhají na  podzim, zatímco květy  sbíráme nejraději ještě  jako poupata.

 

Květy hlohu sbíráme hned jakmile začnou rozkvétat.   Kromě nich můžeme používat i plody a mladé listy, avšak účinky těchto částí v uvedeném  pořadí slábnou. Vyhýbáme se hlohům pěstovaným uměle v parcích, pro léčebné  účely používám pouze drogu z divoce rostoucích, čistě bíle kvetoucích keřů. Z hlohu  se vyrábí několik léků, květ a někdy i tinkturu koupíme v lékárně.  

Hlavní a nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení  na tak časté a nebezpečné srdeční choroby. Hloh je hotovým požehnáním  pro nemocné srdce, neboť posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje  činnost srdce, odstraňuje silné bušení srdce a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce (tepny zásobující srdeční sval myokard) ,   výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris.

Mimo přímý účinek na srdce pomáhá i při průvodních chorobách. Reguluje krevní  tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza), čímž zlepšuje  krevní oběh.

Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až  po několika týdnech, někdy až po měsících, během nichž ho musíme užívat denně bez  přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Čaj nebo tinktura jsou v běžných  dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě. Ovšem užívání hlohu  v kombinaci s jinými, hlavně syntetickými srdečními léky nelze doporučit (pokud ano, tak jen a jedině za dohledu lékaře). Hloh je třeba začít užívat preventivně, hned při prvních příznacích srdečních  obtíží, kdy ještě není nutné užívat jiné, silnější léky.

Hloh se používá jako tišící prostředek - tedy na uklidnění a nespavost. Kdo často nemůže usnout, má vypít večer  šálek hlohového čaje s medem. Takový čaj pomáhá i při celkové únavě, nedostatku  energie, závratích, dušnosti, pocitech strachu a nervozity.  

Nejpraktičtější použití hlohu je ve formě hlohové tinktury. Máme tak svůj lék vždy po ruce  a tinkturu lze použít i zevně k masírování bolavých míst u zánětu svalů, dále při revmatismu  a jiných bolestech.

 

Hlohová tinktura:

Čerstvou drogu (květ a mladé listy) nadrob no nakrájíme, zlehka nasypeme do vhodné  láhve s dobrým uzávěrem a zalijeme čistým lihem nebo pálenkou (například  vodka, žitná) tak, aby byla bylinka potopená. Necháme asi dva týdny vylouhovat na  tmavém místě, občas dobře protřeseme. Tinkturu užíváme třikrát denně v množství  20-25 kapek v polovině sklenky vody. Používáme ji dlouhodobě, ale dávkování nepřekračujeme.

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

hlavy   zápal   střev   sliznice   sušení   kůra   játra   inhalace   plíseň   katar   studené   zalijeme   čaj   indikace   písek   žaludek   kolika   astma   opar   noha   Podhorná   brnění   dásně   Váňa   bylina   pijeme   revma   neht   Zentrich   zdraví   použití   nať   víno   alergie   hemeroid   koupel   houba   mrtvice   Galenos   list   plísně   dna   vývar   mateřské   končetina   olej   akné   angína   metabolismus   kapsaicin   horké   játra   bylinná směs   květ   migrén   průjem   choroba   kontraindikace   vitamín   vřed   ateroskleróza   abytyše Hildegarda   menstruační   postup   sběr   komplikace   zelina   recept   rýma   teplé   slezina   kameny   kloub   Moučka   osteoporóza   bolest   zelenina   zácpa   obsahuje   ledvin   sval   tinktura   pěstování   kvasinky   Avicena   epilepsie   slezina   kojenec   močopudný   zrak   keř   artróza   babské rady   kořen   zánět   Zentrich   nemoc   Treben   nežádoucí   Paracelsus   šlacha   zpracování   odvar   trávicí   nachlazení   návod   chřipka   antibiotik   chřipka   mensturace   děti   kontraindikace   tlak   strom   nohy   jaterní   nálev   chladné   bylinka   Mattioli   vitamin   obsažené   pálení   roztroušená   Janča   stvol   fytoterapie   žlučník   premenstruační   sirup   zlomenin   rostlina   kornatění   ovoce   kůže   krvácení   využití   výroba   horečka   hlas   užití   řídnutí kostí   vliv   stonek   srdce   krk   prášek   ruka   pupen   minut   štítná   hemoroid   stonek   fermentace   vlas   Janča   slinivka   arteriskleróza   viry  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)