Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

hloh-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiHloh obecný (latinsky crataegus laevigata) - když na jaře rozkvetou hlohy, příroda jako by rozházela svatební šaty po celém kraji.   Jeho bohaté, husté sněhobílé květy se chvějí bzukotem včel. Zdá se, že keřík ani nemá  listy, tak dokonale květy vyplní celý jeho prostor. Jediným záporem této nádhery je  silný, trochu nepříjemný zápach.Účinky rostliny:

 • srdeční choroby, nemoci srdce
 • posiluje srdeční sval myokard
 • povzbuzuje činnost srdce
 • bušení srdce
 • arytmie
 • zlepšuje prokvení srdečního svalu myokardu, roztahuje věnčité tepny srdečního svalu (cévy zásobující srdeční sval
 • angina pectoris
 • vysoký tlak krve, hypertenze, hypertenzní choroba
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • nespavost, neklid, strach, nervozita
 • únava, vyčerpanost, nedostatek energie
 • závrať
 • dušnost
 • zánět svalu
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • Lidové, ekvivalentní názvy: hložek,   loh, pluháč, trní 
 • Vzhled: Je to trnitý,   středně velký keř nebo  strom vysoký až 7 m. Listy  jsou tří- až pětilaločné,   oboustranně lesklé, bílé  květy rostou v chocholičnatých  hroznech a mají  zvláštní vůni, plody jsou  červené, pomoučené.  
 • Stanovíště: Hloh roste  v houštinách, listnatých  a jehličnatých lesích, na  okrajích remízů a podél  plotů.
 • Doba kvetení: červen 
 • Zvláštnosti: Jedna  legenda vypráví, že keř  hlohu vyrostl z poutnické  hole sv. Josefa.  
 • Sběr: Nesbírejte hloh  z keřů rostoucích podél  silnic. Kůra by se měla  sbírat na jaře a používá  se čerstvá nebo sušená.   Drobné červené plody  (hložinky) se trhají na  podzim, zatímco květy  sbíráme nejraději ještě  jako poupata.

 

Květy hlohu sbíráme hned jakmile začnou rozkvétat.   Kromě nich můžeme používat i plody a mladé listy, avšak účinky těchto částí v uvedeném  pořadí slábnou. Vyhýbáme se hlohům pěstovaným uměle v parcích, pro léčebné  účely používám pouze drogu z divoce rostoucích, čistě bíle kvetoucích keřů. Z hlohu  se vyrábí několik léků, květ a někdy i tinkturu koupíme v lékárně.  

Hlavní a nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení  na tak časté a nebezpečné srdeční choroby. Hloh je hotovým požehnáním  pro nemocné srdce, neboť posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje  činnost srdce, odstraňuje silné bušení srdce a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce (tepny zásobující srdeční sval myokard) ,   výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris.

Mimo přímý účinek na srdce pomáhá i při průvodních chorobách. Reguluje krevní  tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza), čímž zlepšuje  krevní oběh.

Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až  po několika týdnech, někdy až po měsících, během nichž ho musíme užívat denně bez  přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Čaj nebo tinktura jsou v běžných  dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě. Ovšem užívání hlohu  v kombinaci s jinými, hlavně syntetickými srdečními léky nelze doporučit (pokud ano, tak jen a jedině za dohledu lékaře). Hloh je třeba začít užívat preventivně, hned při prvních příznacích srdečních  obtíží, kdy ještě není nutné užívat jiné, silnější léky.

Hloh se používá jako tišící prostředek - tedy na uklidnění a nespavost. Kdo často nemůže usnout, má vypít večer  šálek hlohového čaje s medem. Takový čaj pomáhá i při celkové únavě, nedostatku  energie, závratích, dušnosti, pocitech strachu a nervozity.  

Nejpraktičtější použití hlohu je ve formě hlohové tinktury. Máme tak svůj lék vždy po ruce  a tinkturu lze použít i zevně k masírování bolavých míst u zánětu svalů, dále při revmatismu  a jiných bolestech.

 

Hlohová tinktura:

Čerstvou drogu (květ a mladé listy) nadrob no nakrájíme, zlehka nasypeme do vhodné  láhve s dobrým uzávěrem a zalijeme čistým lihem nebo pálenkou (například  vodka, žitná) tak, aby byla bylinka potopená. Necháme asi dva týdny vylouhovat na  tmavém místě, občas dobře protřeseme. Tinkturu užíváme třikrát denně v množství  20-25 kapek v polovině sklenky vody. Používáme ji dlouhodobě, ale dávkování nepřekračujeme.

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

děti   metabolismus   stvol   nachlazení   sběr   končetina   zpracování   Galenos   zánět   Mattioli   Podhorná   horké   mrtvice   olej   Avicena   játra   Zentrich   viry   střev   bylina   kvasinky   menstruační   inhalace   zlomenin   pupen   kameny   jaterní   Zentrich   bolest   zácpa   koupel   astma   tlak   kornatění   plísně   nežádoucí   dna   arteriskleróza   artróza   kůže   vřed   hemoroid   užití   vlas   keř   nemoc   revma   květ   kolika   slezina   vývar   využití   choroba   noha   nohy   vliv   odvar   průjem   mateřské   řídnutí kostí   Treben   sušení   Janča   list   katar   kapsaicin   minut   plíseň   migrén   babské rady   žaludek   Moučka   kůra   zelenina   kontraindikace   dásně   šlacha   houba   sirup   mensturace   horečka   epilepsie   hlas   opar   osteoporóza   obsažené   bylinná směs   návod   hemeroid   fermentace   písek   pálení   postup   akné   premenstruační   brnění   komplikace   bylinka   sliznice   močopudný   játra   žlučník   tinktura   stonek   kojenec   neht   zápal   použití   fytoterapie   ruka   rýma   kloub   krk   ledvin   trávicí   indikace   nálev   víno   zalijeme   studené   obsahuje   ateroskleróza   zdraví   štítná   rostlina   zelina   srdce   sval   antibiotik   chřipka   chřipka   abytyše Hildegarda   čaj   hlavy   roztroušená   slezina   ovoce   nať   alergie   prášek   pěstování   slinivka   chladné   zrak   angína   výroba   recept   kontraindikace   Janča   vitamín   teplé   stonek   strom   vitamin   kořen   pijeme   Váňa   Paracelsus   krvácení  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)