Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

hloh-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiHloh obecný (latinsky crataegus laevigata) - když na jaře rozkvetou hlohy, příroda jako by rozházela svatební šaty po celém kraji.   Jeho bohaté, husté sněhobílé květy se chvějí bzukotem včel. Zdá se, že keřík ani nemá  listy, tak dokonale květy vyplní celý jeho prostor. Jediným záporem této nádhery je  silný, trochu nepříjemný zápach.Účinky rostliny:

 • srdeční choroby, nemoci srdce
 • posiluje srdeční sval myokard
 • povzbuzuje činnost srdce
 • bušení srdce
 • arytmie
 • zlepšuje prokvení srdečního svalu myokardu, roztahuje věnčité tepny srdečního svalu (cévy zásobující srdeční sval
 • angina pectoris
 • vysoký tlak krve, hypertenze, hypertenzní choroba
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • nespavost, neklid, strach, nervozita
 • únava, vyčerpanost, nedostatek energie
 • závrať
 • dušnost
 • zánět svalu
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • Lidové, ekvivalentní názvy: hložek,   loh, pluháč, trní 
 • Vzhled: Je to trnitý,   středně velký keř nebo  strom vysoký až 7 m. Listy  jsou tří- až pětilaločné,   oboustranně lesklé, bílé  květy rostou v chocholičnatých  hroznech a mají  zvláštní vůni, plody jsou  červené, pomoučené.  
 • Stanovíště: Hloh roste  v houštinách, listnatých  a jehličnatých lesích, na  okrajích remízů a podél  plotů.
 • Doba kvetení: červen 
 • Zvláštnosti: Jedna  legenda vypráví, že keř  hlohu vyrostl z poutnické  hole sv. Josefa.  
 • Sběr: Nesbírejte hloh  z keřů rostoucích podél  silnic. Kůra by se měla  sbírat na jaře a používá  se čerstvá nebo sušená.   Drobné červené plody  (hložinky) se trhají na  podzim, zatímco květy  sbíráme nejraději ještě  jako poupata.

 

Květy hlohu sbíráme hned jakmile začnou rozkvétat.   Kromě nich můžeme používat i plody a mladé listy, avšak účinky těchto částí v uvedeném  pořadí slábnou. Vyhýbáme se hlohům pěstovaným uměle v parcích, pro léčebné  účely používám pouze drogu z divoce rostoucích, čistě bíle kvetoucích keřů. Z hlohu  se vyrábí několik léků, květ a někdy i tinkturu koupíme v lékárně.  

Hlavní a nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení  na tak časté a nebezpečné srdeční choroby. Hloh je hotovým požehnáním  pro nemocné srdce, neboť posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje  činnost srdce, odstraňuje silné bušení srdce a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce (tepny zásobující srdeční sval myokard) ,   výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris.

Mimo přímý účinek na srdce pomáhá i při průvodních chorobách. Reguluje krevní  tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza), čímž zlepšuje  krevní oběh.

Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až  po několika týdnech, někdy až po měsících, během nichž ho musíme užívat denně bez  přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Čaj nebo tinktura jsou v běžných  dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě. Ovšem užívání hlohu  v kombinaci s jinými, hlavně syntetickými srdečními léky nelze doporučit (pokud ano, tak jen a jedině za dohledu lékaře). Hloh je třeba začít užívat preventivně, hned při prvních příznacích srdečních  obtíží, kdy ještě není nutné užívat jiné, silnější léky.

Hloh se používá jako tišící prostředek - tedy na uklidnění a nespavost. Kdo často nemůže usnout, má vypít večer  šálek hlohového čaje s medem. Takový čaj pomáhá i při celkové únavě, nedostatku  energie, závratích, dušnosti, pocitech strachu a nervozity.  

Nejpraktičtější použití hlohu je ve formě hlohové tinktury. Máme tak svůj lék vždy po ruce  a tinkturu lze použít i zevně k masírování bolavých míst u zánětu svalů, dále při revmatismu  a jiných bolestech.

 

Hlohová tinktura:

Čerstvou drogu (květ a mladé listy) nadrob no nakrájíme, zlehka nasypeme do vhodné  láhve s dobrým uzávěrem a zalijeme čistým lihem nebo pálenkou (například  vodka, žitná) tak, aby byla bylinka potopená. Necháme asi dva týdny vylouhovat na  tmavém místě, občas dobře protřeseme. Tinkturu užíváme třikrát denně v množství  20-25 kapek v polovině sklenky vody. Používáme ji dlouhodobě, ale dávkování nepřekračujeme.

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

ateroskleróza   olej   nať   jaterní   viry   krvácení   srdce   slezina   sběr   hemoroid   zápal   teplé   Zentrich   zpracování   zalijeme   stvol   Paracelsus   použití   minut   Janča   artróza   střev   hemeroid   abytyše Hildegarda   Váňa   tlak   antibiotik   mensturace   močopudný   komplikace   nemoc   Mattioli   nohy   kloub   plíseň   kůra   ovoce   babské rady   chřipka   fytoterapie   prášek   katar   choroba   játra   bylinka   žlučník   noha   keř   bylina   Zentrich   rostlina   víno   trávicí   Avicena   výroba   kameny   sval   opar   slinivka   zlomenin   neht   kontraindikace   brnění   vitamin   vřed   zrak   odvar   játra   čaj   osteoporóza   akné   dásně   sirup   hlas   kořen   indikace   pěstování   fermentace   strom   revma   končetina   žaludek   vitamín   děti   mrtvice   Galenos   chladné   užití   Podhorná   slezina   zánět   využití   nachlazení   mateřské   plísně   krk   chřipka   Moučka   recept   návod   nálev   premenstruační   nežádoucí   šlacha   kolika   dna   ruka   postup   houba   hlavy   epilepsie   stonek   Janča   migrén   angína   sliznice   tinktura   kontraindikace   průjem   zácpa   stonek   řídnutí kostí   koupel   kojenec   inhalace   sušení   vlas   ledvin   vliv   štítná   kvasinky   roztroušená   pupen   studené   alergie   metabolismus   horké   vývar   zdraví   horečka   pijeme   kapsaicin   bylinná směs   zelina   květ   rýma   zelenina   kornatění   Treben   písek   astma   obsažené   obsahuje   kůže   arteriskleróza   pálení   list   menstruační   bolest  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)