MTM PODHÁJSKÁ
Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

hloh-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiHloh obecný (latinsky crataegus laevigata) - když na jaře rozkvetou hlohy, příroda jako by rozházela svatební šaty po celém kraji.   Jeho bohaté, husté sněhobílé květy se chvějí bzukotem včel. Zdá se, že keřík ani nemá  listy, tak dokonale květy vyplní celý jeho prostor. Jediným záporem této nádhery je  silný, trochu nepříjemný zápach.Účinky rostliny:

 • srdeční choroby, nemoci srdce
 • posiluje srdeční sval myokard
 • povzbuzuje činnost srdce
 • bušení srdce
 • arytmie
 • zlepšuje prokvení srdečního svalu myokardu, roztahuje věnčité tepny srdečního svalu (cévy zásobující srdeční sval
 • angina pectoris
 • vysoký tlak krve, hypertenze, hypertenzní choroba
 • ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen
 • nespavost, neklid, strach, nervozita
 • únava, vyčerpanost, nedostatek energie
 • závrať
 • dušnost
 • zánět svalu
 • revma, revmatismus, revmatoidní artritida
 • Lidové, ekvivalentní názvy: hložek,   loh, pluháč, trní 
 • Vzhled: Je to trnitý,   středně velký keř nebo  strom vysoký až 7 m. Listy  jsou tří- až pětilaločné,   oboustranně lesklé, bílé  květy rostou v chocholičnatých  hroznech a mají  zvláštní vůni, plody jsou  červené, pomoučené.  
 • Stanovíště: Hloh roste  v houštinách, listnatých  a jehličnatých lesích, na  okrajích remízů a podél  plotů.
 • Doba kvetení: červen 
 • Zvláštnosti: Jedna  legenda vypráví, že keř  hlohu vyrostl z poutnické  hole sv. Josefa.  
 • Sběr: Nesbírejte hloh  z keřů rostoucích podél  silnic. Kůra by se měla  sbírat na jaře a používá  se čerstvá nebo sušená.   Drobné červené plody  (hložinky) se trhají na  podzim, zatímco květy  sbíráme nejraději ještě  jako poupata.

 

Květy hlohu sbíráme hned jakmile začnou rozkvétat.   Kromě nich můžeme používat i plody a mladé listy, avšak účinky těchto částí v uvedeném  pořadí slábnou. Vyhýbáme se hlohům pěstovaným uměle v parcích, pro léčebné  účely používám pouze drogu z divoce rostoucích, čistě bíle kvetoucích keřů. Z hlohu  se vyrábí několik léků, květ a někdy i tinkturu koupíme v lékárně.  

Hlavní a nejvýznamnější léčebné použití hlohu vychází z jeho vynikajícího působení  na tak časté a nebezpečné srdeční choroby. Hloh je hotovým požehnáním  pro nemocné srdce, neboť posiluje a prokrvuje srdeční sval, uklidňuje a povzbuzuje  činnost srdce, odstraňuje silné bušení srdce a arytmii, rozšiřuje věnčité tepny kolem srdce (tepny zásobující srdeční sval myokard) ,   výrazně zlepšuje a stabilizuje srdeční činnost a blahodárně působí při angině pectoris.

Mimo přímý účinek na srdce pomáhá i při průvodních chorobách. Reguluje krevní  tlak, hlavně pokud je vysoký, uvolňuje a čistí vápenaté usazeniny v cévách (ateroskleróza), čímž zlepšuje  krevní oběh.

Důležité je vědět, že hloh působí velmi pomalu. Jeho příznivé účinky se projevují až  po několika týdnech, někdy až po měsících, během nichž ho musíme užívat denně bez  přerušení. Účinky jsou pak překvapivě dobré a trvalé. Čaj nebo tinktura jsou v běžných  dávkách neškodné, bez obav je můžeme užívat dlouhodobě. Ovšem užívání hlohu  v kombinaci s jinými, hlavně syntetickými srdečními léky nelze doporučit (pokud ano, tak jen a jedině za dohledu lékaře). Hloh je třeba začít užívat preventivně, hned při prvních příznacích srdečních  obtíží, kdy ještě není nutné užívat jiné, silnější léky.

Hloh se používá jako tišící prostředek - tedy na uklidnění a nespavost. Kdo často nemůže usnout, má vypít večer  šálek hlohového čaje s medem. Takový čaj pomáhá i při celkové únavě, nedostatku  energie, závratích, dušnosti, pocitech strachu a nervozity.  

Nejpraktičtější použití hlohu je ve formě hlohové tinktury. Máme tak svůj lék vždy po ruce  a tinkturu lze použít i zevně k masírování bolavých míst u zánětu svalů, dále při revmatismu  a jiných bolestech.

 

Hlohová tinktura:

Čerstvou drogu (květ a mladé listy) nadrob no nakrájíme, zlehka nasypeme do vhodné  láhve s dobrým uzávěrem a zalijeme čistým lihem nebo pálenkou (například  vodka, žitná) tak, aby byla bylinka potopená. Necháme asi dva týdny vylouhovat na  tmavém místě, občas dobře protřeseme. Tinkturu užíváme třikrát denně v množství  20-25 kapek v polovině sklenky vody. Používáme ji dlouhodobě, ale dávkování nepřekračujeme.

 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

žaludek   hlas   užití   Paracelsus   fytoterapie   Váňa   Zentrich   šlacha   pijeme   kameny   pálení   arteriskleróza   minut   list   prášek   kojenec   hlavy   vývar   ledvin   mensturace   astma   sliznice   babské rady   angína   chřipka   sirup   mateřské   odvar   viry   výroba   vliv   rostlina   dásně   končetina   tlak   noha   návod   abytyše Hildegarda   plíseň   průjem   houba   krk   revma   menstruační   kapsaicin   horečka   Avicena   artróza   vřed   nemoc   víno   sušení   akné   premenstruační   kornatění   choroba   obsažené   fermentace   játra   zlomenin   nachlazení   trávicí   zalijeme   zánět   hemoroid   slezina   chladné   obsahuje   bylinka   vlas   květ   Janča   sběr   čaj   Janča   zelenina   použití   Moučka   kůra   pupen   ateroskleróza   slezina   neht   štítná   Galenos   keř   teplé   roztroušená   děti   pěstování   kolika   kůže   zelina   kloub   Podhorná   antibiotik   rýma   brnění   zrak   nálev   kvasinky   kořen   migrén   sval   močopudný   žlučník   opar   hemeroid   zpracování   kontraindikace   stonek   jaterní   stonek   tinktura   řídnutí kostí   vitamín   nať   ovoce   stvol   bylinná směs   plísně   chřipka   epilepsie   Mattioli   zdraví   srdce   indikace   koupel   játra   vitamin   písek   recept   Zentrich   komplikace   strom   mrtvice   osteoporóza   Treben   studené   inhalace   postup   využití   metabolismus   kontraindikace   ruka   bylina   bolest   horké   katar   nežádoucí   slinivka   zápal   alergie   olej   dna   krvácení   nohy   zácpa   střev  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)