MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

chripka byliny bylinky babske rady cajove smesi tinktury obklady zabaly mastiChřipka je nakažlivé virové onemocnění. Příznaky chřipky se projevují kýcháním, kašláním, zimnicí, malátností, horečkou, bolestmi hlavy, svalstva, zad, končetin, nechutenstvím, pálením očí. Všechny příznaky zpravidla nepůsobí současně. Nejzávažnější projevy chřipky, horečka a bolesti, většinou ustoupí do 2 či 3 dnů. Vyčerpanost, kašel a malá odolnost však mohou přetrvávat týdny.

Chřipka často přichází v epidemiích. Virus chřipky existuje v několika typech. Má schopnost mutovat, tj. částečně se měnit, takže vzniklá odolnost proti jednomu typu nemusí chránit při nákaze jiným typem. Onemocnění se přenáší nejčastěji kapénkovou infekcí. Inkubační doba bývá velmi krátká, několik hodin až asi tři dny. Průběh nemoci většinou nebývá těžký, závažný však může být u oslabených osob, například u malých dětí, starších lidí, pacientů se srdečním onemocněním, s astmatem apod. Někdy při chřipce dochází ke komplikacím, způsobeným druhotnou nákazou bakteriemi (tzv. suprainfekce): k zánětu plic nebo zánětu středního ucha. Proto podceňování této choroby není na místě. Zanedbaná chřipka může způsobit velmi vážné následky.

 

Domácí léčba chřipky

Režimová opatření:

 • Nejduležitější je vypotit se, co nejvíce si odpočinout a dobře se vyspat.
 • Je třeba zvýšit příjem tekutin, které pomáhají čistit organismus. Nejlepší jsou bylinné čaje.
 • Pokud nemáte chuť na jídlo, nenuťte se do něj, organismus chce půst. Při vyšší tělesné teplotě máte zrychlený tep, dýchání atd. Tělo se potřebuje zmobilizovat a zlikvidovat bakterie a viry. Proto těžká, tučná, masitá strava je v tomto případě pro organismus zátěží. Nejdůležitější je dodržovat pitný režim, příjem tekutin je dobré oproti běžnému režimu zvýšit.
 • Pravidelné procházky za každého počasí posilují imunitní systém, a stáváte se tak odolnější i vůči chřipce.
 • V období chřipkových nákaz od podzimu do pozdního jara neopomínejte zvýšit přísun vitaminu C, například šípkovým čajem nebo rakytníkovým sirupem.
 • Křenový sirup na chřipku, chrapot a kašel: nastrouhaný křen zasýpejte cukrem. Křen pustí šťávu a tu užívejte 3x denně po jedné čajové lžičce. Sirup odhleňuje, celkově posiluje tělo a zajišťuje přísun vitaminu C. 
 • Předcházejte vyčerpání a prochladnutí. Pokud k tomu již dojde, udělejte si horkou koupel a pak odpočívejte v teple a popíjejte teplý čaj.
 • Nedostatečné oblečení v chladných měsících může vést k prochladnutí. Naopak nadměrné oblékání způsobuje pocení a zapaření, což je nejlepším prostředím pro viry.
 • V místnosti, kde přebýváte, dobře větrejte, ale vyvarujte se průvanu i průvanu z klimatizace.
 • Zvyšte vlhkost vzduchu v místnosti, kde pobýváte. Ideální je odpařování vroucí slané vody.
 • Pravidelně se otužujte. Po koupeli se krátce osprchujte studenou vodou.   Jedenkrát týdně můžete navštěvovat saunu.
 • Horká koupel nohou pomáhá odstranit bolesti hlavy a zduření nosní sliznice.
 • Často se po vypocení převlékejte, ať zbytečně nejste v mokrém oblečení. Používejte bavlněné prádlo i pyžamo. 
 • Masáže celkově povzbuzují imunitní systém. Osvědčená je jalovcová nebo tymiánová mast.
 • Vylučte z jídelníčku sladkosti, koláče, cukr, med. Vysoký příjem cukrů zabraňuje imunitnímu systému pracovat naplno a zahleňujc organismus. Omezte také příjem tuků. Jezte jenom lehce stravitelnou potravu, ať zbytečně nezatěžujete tělo. Nejvhodnější je krátce povařená zelenina, těstoviny nebo rýže.
 • Nekuřte ani nepijte alkohol! Z alkoholu se doporučuje pouze čaj se slivovicí nebo rumem a hned si lehnout a vypotit se.

Bylinné čaje

 • Máta peprná zlepšuje trávicí potíže, nutkání ke zvracení a žaludeční křeče. 1 čajovou lžičku máty přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
 • Mateřídouška, tymián a majoránka uvolňují křečovitý kašel, mají antibakteriální a antivirový účinek. Připravíte je stejně jako mátu.
 • Heřmánek pravý léčí zanícenou sliznici dýchacích cest. Azulen obsažený v heřmánku obsahuje protizánětlivé látky. 2 čajové lžičky květu heřmánku přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně.
 • Směs 2 čajových lžiček květu černého bezu, 2 čajových lžiček květu lípy obecné přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte a popíjejte horké po doušcích. Květ černého bezu a květ lípy podporují pocení a zmírňují kašel, zvyšují obranyschopnost organismu. Pocením se zintenzivní látková výměna a tělo se zbavuje virů a bakterií. 
 • Přelijte 1 vrchovatou lžíci sušených drcených šípků (z růže šípkové) 0,5 l vroucí vody, 15 minut vyluhujte. Sceďte a popíjejte do vychladnutí. 
 • Na rychlé vypocení vytvořte směs po 1 dílu květu černého bezu, květu lípy obecné, květu podbělu lékařského, listu jitrocele kopinatého, dobromysli obecné, truskavce ptačího a máty peprné: směs bylin spařte 250 ml horkého červeného vína a přeceďte. Můžete osladit medem. Nápoj vypijte horký a ihned ulehněte, pořádně se přikryjte a po chvilce pocítíte silné pocení.
 • Připravte směs 5 g kořene lékořice lysé, 30 g podbělu lékařského, 30 g kořene proskurníku lékařského: spařte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, nechte přejít varem, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně. 
 • Spařte 10 g heřmánku pravého 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a pak sceďte. Pro děti můžete přisladit medem.
 • Hrst květu lípy obecné spařte 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte, přidejte vymačkanou šťávu z půlky citronu a vymačkanou šťávu z jedné střední cibule. Horký čaj oslaďte medem a vypijte před spaním.
 • Čaj při chřipce a nachlazení: připravte po 30 g květu černého bezu, květu lípy obecné, květu heřmánku pravého, nať máty peprné a nať mateřídoušky úzkolisté. Přelijte 1 lžíci 200 ml vroucí vody. Přikryjte a nechte 10 minut vyluhovat. Za jeden den vypijete 4 šálky. Můžete osladit 1 čajovou lžičkou medu. 
 • Různé druhy zánětů zvyšují tělesnou teplotu a vyvolávají nepříjemnou zimnici. Postižený se nemůže zahřát ani pod dvěma peřinami a trpí třesavkou. Pomůže následující čaj: směs 1 čajové lžičky zeleného čaje, špetky mletého pepře, 3 hřebíčků a půl čajové lžičky mletého zázvoru zalijte 200 ml vroucí vody, 5-10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte po doušcích. Po třetím doušku se vám už bude teplo rozlévat po celém těle. Jakmile vypijete celý šálek, dojde k velkému pocení.
 • Další recept na zimnici: smíchejte 20 g vrbové kůry a 20 g natě meduňky lékařské. Přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte. Do tohoto čaje vymačkejte šťávu z půlky citronu a vypijte odvar dostatečně horký. Připravte směs 10 g natě pelyňku pravého, 10 g natě zeměžluči lékařské, 20 g listu vachty třílisté a 20 g květu měsíčku lékařského: přelijte 1 lžíci směsi 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte dostatečně horké.

Tinktury proti chřipce

 • Tinktura z třapatky nachové (echinacey) je velice účinná při chřipkovém onemocnění. Koupíte ji v každé lékárně. K prevenci používejte 15 kapek 3x denně. Při onemocnění si dejte 50 kapek do čaje a vypijte, potom každou hodinu 10 kapek. Dalších 7 dnů užívejte echinaceu 3x denně po 20 kapkách.

Doplňková léčba chřipky:  inhalace

 • Připravte směs 3 lžic máty peprné, heřmánku pravého a šalvěje lékařské: vše povařte 2 minuty v 1,5 1 vody a horkou páru 15-20 minut inhalujte. Pak se osušte a ulehněte. 
 • K inhalacím je vhodná i majoránka zahradní, mateřídouška úzkolistá nebo cibule kuchyňská. Tyto byliny odhlcňují a usnadňují dýchání.

Doplňková léčba chřipky: mast

Pro mastičku na rýmu potřebujeme 10 g majoránky zahradní a 50 g vyškvařeného sádla: sádlo rozpusťte a zamíchejte do něj majoránku. Nechte jeden den stát. Pak sádlo znovu jemně rozehřejte, sceďte a nalijete do dózy. Při rýmě vtírejte mast do nosu, na čelo nebo hrudník.

Doplňková léčba chřipky:  zábaly

 • Při vysokých teplotách jsou účinné zchlazovací zábaly a obklady uvedené níže a také zchlazující lázeň či sprcha. 
 • U slabých osob, kterým je snadno zima, a u dětí použijte obyčejný ručník, půlku ho namočte do studené vody a dobře vyždímejte. Mokrou část přiložte na horké tělo, potom místo oviňte suchou částí ručníku a ještě teplým šátkem nebo malou dekou. Lépe než na lůžku se provádí tento zábal ve stoje. Nemocný dá ruce za hlavu, mokrá část ručníku se ovine těsně pod pažemi kolem těla. Potom ovineme suchou část a pak šátek (deku). Nemocný ulehne a teple se přikryje. Po zahřátí asi za 20 minut zábal vyměníme. Opakujeme 4x a při čtvrtém zábalu, klesne-li horečka, nechte nemocného usnout a zábal sundejte za 2-3 hodiny. Nemocného utřete do sucha a přikryjete. Tento zábal můžete aplikovat i na celé tělo. Bezpečně a rychle sráží teplotu. 

Doplňková léčba chřipky: obklady

 • Bramborový obklad pomáhá především na uvolnění nosních dutin. Uvařte 2 větší oloupané brambory, slijte vodu a s mlékem je rozmačkejte na kaši. Vrstvu kaše naneste na plátěný kapesník, zabalte a teplé přiložíte na nos a čelo. Po vychladnutí vyměňte obklad za další teplý. 
 • Tvaroh „vytahuje" horkost a léčí záněty. Měkký tvaroh prohřejte nad párou, až je dostatečně teplý. Na plátěné utěrce udělejte z teplého tvarohu placku a tu překryjte další utěrkou. Přikládejte na průdušky, na záda mezi lopatky. 

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

artróza   průjem   zácpa   mateřské   antibiotik   metabolismus   chřipka   ateroskleróza   slinivka   ovoce   užití   chladné   nať   bylinná směs   kloub   mrtvice   Avicena   Galenos   pěstování   roztroušená   inhalace   končetina   hlavy   obsažené   trávicí   vlas   nemoc   prášek   kontraindikace   kojenec   žaludek   pijeme   olej   teplé   sirup   nachlazení   nálev   slezina   zalijeme   Treben   obsahuje   neht   kornatění   Podhorná   stonek   Janča   kontraindikace   rostlina   vývar   účinky   sušení   plíseň   astma   kořen   odvar   vliv   dna   písek   zelina   list   recept   Váňa   viry   vitamin   kůra   návod   plísně   květ   zánět   epilepsie   ruka   brnění   chřipka   slezina   choroba   fytoterapie   houba   komplikace   stonek   revma   premenstruační   babské rady   sliznice   žlučník   kapsaicin   zrak   alergie   zpracování   rýma   osteoporóza   víno   močopudný   horké   dásně   arteriskleróza   Zentrich   játra   tlak   fermentace   tinktura   stvol   akné   Mattioli   srdce   zdraví   minut   játra   bylina   keř   zápal   postup   hlas   děti   migrén   menstruační   nohy   nežádoucí   použití   kůže   jaterní   krk   kvasinky   účinek   abytyše Hildegarda   bylinka   strom   čaj   Moučka   vřed   angína   horečka   krvácení   indikace   hemoroid   Paracelsus   využití   pálení   sval   noha   štítná   mensturace   sběr   zelenina   výroba   Janča   šlacha   kameny   studené   vitamín   katar   řídnutí kostí   kolika   hemeroid   zlomenin   pupen   opar   koupel   Zentrich   střev   ledvin   bolest  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)