Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

angrest ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti pestovaniAngrešt (srstka angrešt, srstka obecná - latinsky ribes uva-crispa) je velice chutné ovoce. Pokud  si vybereme tu správnou odrůdu, tak  dokonce i sladké. Při dobrých podmínkách  jsou rostlinky neuvěřitelně  úrodné, takže úplně stačí jeden stromek  nebo keř na celou rodinu.   Nejlepší je čerstvý, obíraný rovnou  ze stromku, ale dá se zpracovávat  i na kompoty, marmelády a džemy (ty  se nemusí ani moc zahušťovat, protože  angrešt má tolik pektinu, že si vystačí  sám), mohou se z něj dělat i náplně  do buchet a koláčů, nejlépe v kombinaci  s tvarohem.

 Účinky rostliny:

  • zácpa
  • zlepšuje stav cév
  • ateroskleróza cév, zvápenatění tepen
  • vysoký tlak krve
  • působí pozitivně na ledviny
  • detoxikace organismu (očista těla)
  • ledvinové kameny, ledvinový písek
  • močové kameny, močový písek

Léčivé účinky:

Angrešt je bohatou zásobárnou vitamínů a minerálních látek, obsahuje vitamín C, E, B1-B6, provitamín A, vápník, fosfor, zinek, měd, hořčík, křemík, poměrně hodně železa. Je vynikajícím nenávykovým prostředkem na akutní i chronickou zácpu, posiluje cévy a čistí je od cholesterických usazenin, mírně snižuje krevní tlak. Zlepšuje i metabolismus tuků v těle, zamezuje jejich nadměrnému ukládání, zároveň i detoxikuje ledviny a trávicí trakt včetně střev, proto je mimořádně vhodný k očistným kúrám při obezitě nebo na celkové pročištění těla. Pokud vydržíme s kúrou po 3-4 týdny,   můžeme se dokonce zbavit i ledvinových a močových kaménků.

Angrešt obsahuje hodně pektinu, který zalepuje odstředivky, proto je možné ho odšťavit pouze na šnekových přístrojích, ze kterých se obecně získává daleko kvalitnější a chutnější šťáva. Při očistné kúře pijeme ráno nalačno 200 - 300 ml šťávy, snídáme až nejméně půl hodiny poté. Při rozpouštění ledvinových kaménků je lepší 300 ml rozdělit do dvou denních dávek, 150 ml vypijeme ráno, 150 ml odpoledne.

 


Pokud si angrešt zamilujeme nebo ho budeme používat k důkladné každoroční jarní očistě, doporučuji vysadit 3 stromky, které i  zrají postupně od začátku do konce července. V tom případě je  můžeme zasadit do skupiny k sobě a místo mezi nimi využít pro  pěstování brambor v trávě, nebo kolem zasázet některé bylinky.

 

Pěstování:

Angrešty můžeme pěstovat jako stromky nebo keře (mimochodem  ty stromky jsou česká záležitost, byly poprvé vyšlechtěny právě u nás). Stromky jsou určitě výhodnější, protože se snáze sklízejí,   zaberou méně místa a bývají odolnější proti chorobám.  

Angrešt je náročný na polohu, nesnáší celodenní sluneční úpal,   dobře se mu daří spíš v polostínu (ranní a večerní sluníčko, přes  poledne stín). Kořeny jsou rozprostřené mělce pod povrchem, jsou citlivé na vysychání půdy, proto je u angreštu velmi důležitá  nastýlka (mulčování), nejlépe posekanou trávou, kterou můžeme prohodit i lesní hrabankou nebo listy leuzey a kostivalu. Během  vegetace můžeme přihnojovat jíchou, nejlépe kostivalovou, není to ale nezbytně nutné, pokud používáme nastýlku a každé jaro přidáme  trochu kompostu, hnojit nemusíme prakticky vůbec.

Stromky nebo keře můžeme vysazovat na jaře nebo na podzim,   podzimní výsadba je určitě lepší, protože rostlinky stačí ještě zakořenit  a hned od časného jara začnou růst a čerpat živiny z půdy.   Na výsadbu připravíme jámu, do které uložíme silnější vrstvu  posekané trávy, zbytek doplníme kompostem. Hned při výsadbě  ke stromku umístíme oporu, která vede až pod korunku a bude ji  přidržovat ve vzpřímené poloze. Pokud se v létě stromek obsype  mnoha velkými plody, mohla by se korunka bez opory i odlomit.   Samostatnou kapitolou je stříhání. Uvádí se, že stromky i keře
je třeba zastříhnout hned po výsadbě, poté první jaro odstřihnout  všechny pruty až na 5 nejsilnějších a dále zakracovat a vyřezávat  (zmlazovat) každé jaro. Bez řezu se prý rostlinky dříve vyčerpají,   zestárnou.

 

 

Vhodní sousedé pro angrešt:

Jako ochranu proti nemocem pěstujeme pod stromky nebo v blízkosti  keřů kopretinu řimbabu, saturejku nebo jakékoli druhy pelyňků
- pelyněk pravý, pontský, Černobýl, brotan, estragon. Angrešt  se obvykle pěstuje ve společenství rybízů, protože mají podobné
nároky na půdu.

 

Nevhodní sousedé:

Obvykle se nepěstuje na zeleninových záhoncích, mezi stromy je  vhodný prakticky kamkoli, kde má vhodné podmínky. Neznám  žádné nevhodné sousedy.

 

Škůdci a nemoci angreštu:

Největším problémem u angreštu je americké padlí, houbová choroba,   která se projevuje bílou plísní na listech, později bílými až  hnědými skvrnami na plodech. Další nemocí je antraknóza angreštu,   projevuje se odumíráním listů, u kterých se nejprve objeví  žlutozelené skvrny, později listy hnědnou a opadávají. Stromky  i keře mohou napadnout také mšice srstkové, poznáme je podle  pokroucených listů.

Na padlí bychom měli myslet už při výsadbě. Napadá častěji  keře než stromky (daří se mu jako všem houbám především  ve vlhku a teple, stromky mají vzdušnější korunku), proto bychom  měli zvolit stromkovou odrůdu vyšlechtěnou speciálně s rezistencí  (odolností) proti padlí. Pokud přeci jen stromek napadne, musíme  listy nebo i celé větvičky odstřihnout a ihned spálit, aby se nemoc  nemohla přenést dál. Totéž platí i u antraknózy. Po odstranění listů  a větviček ihned provádíme postřik z kopretiny řimbaby a přesličky,   řimbabu aplikujeme v podvečer nebo za zamračeného dne,
působí i proti mšicím. Přesličkou stříkáme za slunného počasí, kdy  působí mnohem razantněji.   Nejlepší ochranou proti nemocem je ale vhodné stanoviště  a celoroční péče. Jako prevenci proti mšicím můžeme do trávy  k mulčování přidat čerstvé listy leuzey nebo kostivalu, v okolí stromků
na ochranu proti nemocem bylinky - řimbabu, saturejku, pelyňky.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

štítná   mensturace   olej   alergie   Mattioli   babské rady   mrtvice   zánět   vliv   sval   pijeme   bylinka   vlas   zdraví   artróza   kojenec   inhalace   řídnutí kostí   migrén   žlučník   srdce   fermentace   sušení   ovoce   akné   keř   návod   zalijeme   trávicí   zácpa   rýma   využití   jaterní   tlak   ruka   zápal   Paracelsus   Zentrich   vitamin   kloub   odvar   děti   stonek   čaj   kapsaicin   nemoc   vývar   končetina   kvasinky   Zentrich   dásně   menstruační   osteoporóza   nohy   zelina   Podhorná   prášek   plíseň   horečka   studené   chřipka   list   nať   angína   premenstruační   vřed   ledvin   kameny   pěstování   víno   močopudný   horké   metabolismus   dna   chladné   kořen   sliznice   pálení   brnění   astma   opar   plísně   tinktura   nálev   kolika   šlacha   kontraindikace   houba   bolest   písek   játra   arteriskleróza   užití   bylina   hlavy   abytyše Hildegarda   střev   ateroskleróza   rostlina   květ   slezina   noha   strom   revma   obsahuje   indikace   pupen   roztroušená   výroba   Janča   choroba   kontraindikace   Moučka   krk   obsažené   bylinná směs   stvol   fytoterapie   hemoroid   Galenos   postup   kůra   Treben   játra   recept   Váňa   sirup   sběr   viry   krvácení   katar   Janča   antibiotik   koupel   stonek   hemeroid   hlas   zrak   slinivka   zlomenin   kůže   kornatění   komplikace   epilepsie   neht   nežádoucí   chřipka   mateřské   průjem   slezina   zpracování   Avicena   použití   nachlazení   minut   teplé   žaludek   vitamín   zelenina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)