MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

boruvky brusnice boruvka ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti pestovaniBorůvka (brusnice borůvka - latinsky Vaccinium vitis-idaea ☼ Rhodococcum vitis-idaea) je oblíbené letní ovoce, které si může každý s dostatkem času a trpělivosti nasbírat v lese, popřípadě koupit na trhu od pilnějších sběračů. Doma si lesní borůvky asi nevypěstujeme, ale můžeme si pořídit vyšlechtěné velkoplodé keře prodávané především pod názvem „kanadská borůvka". Chuťově jsou skoro stejné jako ty lesní, léčivé účinky plodů jsou také stejné, jenom listy se k léčení nehodí, na ty budeme muset přeci jenom do lesa.Účinky rostliny:

 • zdroj vitamínů a minerálních látek
 • slábnoucí zrak, potíže se zrakem - šeroslepost, prokvení sítnice, nemoci sítnice
 • hypercholesterolémie - zvýšená hladina cholesterolu v krevním séru
 • zvyšují pevnost a prušnost cév
 • ateroskleroza, arterioskleróza, zvápenatění, kornatění cév
 • křečové žíly
 • nedostatečnost cév dolních končetin (ICHDKK)
 • prevence infarktu srdce, srdečního svalu
 • léčba anginy pectoris
 • prevence mrtvice (cévní mozkové příhody, CMP)
 • zpomaluje stárnutí
 • horečka - snižuje horečku při chřipce a nachlazení
 • zánět střev, dráždivý tračník, ulcerosní kolitida, Crohnova nemoc
 • chronický i akutní průjem
 • cukrovka

V kuchyni se borůvky zpracovávají na šťávy, kompoty nebo marmelády, nejoblíbenější jsou však borůvkové knedlíky nebo koláče.

Velkoplodé keřovité borůvky dozrávají postupně během měsíce, můžeme si pořídit i více odrůd od ranných do pozdních a tak prodloužit dobu sklizně. Keře začínají plodit třetím rokem, od šestého roku dávají plnou úrodu, z jednoho keříku můžeme sklidit až 6 kg plodů. Jsou samosprašné, takže stačí jeden keř, více rostlin ale zajistí lepší opylení a tím i vyšší úrodu.

 

Léčivé účinky borůvek

Čerstvé plody obsahují spoustu vitamínů a minerálních látek, především vitamín C, B2, B5, B6, provitamín A, železo, hořčík, vápník, mangan, měď, chrom a zinek.

Jsou výborné pro posílení zraku, zlepšují noční vidění, zostřují zrak a zlepšují prokrvení sítnice, proto se doporučují jako prevence u nemocí, kde jsou poruchy sítnice častou komplikací (kardiovaskulární nemoci, cukrovka), ale pomohou samozřejmě i při slábnoucím zraku nebo šerosleposti.

Plody také snižují cholesterol, zlepšují pevnost a pružnost cév, jsou tedy i vhodným doplňkem stravy při ateroskleróze, křečových
žilách nebo žilní nedostatečnosti dolních končetin, ale i prevencí proti infarktu nebo mozkové mrtvici. Vysoké množství antioxidantů vychytává v těle volné radikály a tím vlastně zpomaluje stárnutí buněk a zároveň preventivně působí i proti rakovině a dalším civilizačním nemocem. Borůvková šťáva je výborná k hydrataci při chřipce a nachlazení, protože poskytuje nejen tekutiny, ale i výživu a zároveň snižuje horečku. Sušené plody jsou vynikajícím léčivem na akutní i chronický průjem, čaj ze sušených plodů je vhodný k dennímu pití při zánětech střev (dráždivý tračník, ulcerózní kolitida, Crohnova nemoc).

Listy se používají do směsí proti cukrovce, musí být ale z „divokých", lesních plodů, nikoli pěstovaných vyšlechtěných keřů. Sbírají se před květem rostliny, od června do července, nikoli v době, kdy už nasazují plody, protože podporou vývinu plodů ztrácejí listy své účinné látky. Necháme je zavadnout jeden den na slunci, poté dosoušíme ve stínu. Plody necháme zavadnout na slunci a dosoušíme umělým teplem (v sušičce, na topení, v otevřené troubě). Teplota při sušení nesmí přesáhnout 40°C. Nálev z listu (borůvčí) - polévkovou lžíci zalijeme 1/4 1 vroucí vody, necháme 15 minut vyluhovat, pijeme 3x denně při cukrovce.

Na průjem - při akutním průjmu sníme polévkovou lžíci plodů, opakujeme každou hodinu až do vymizení problémů. 

Odvar z plodů - polévkovou lžíci plodů zalijeme 1/4 1 vody, vaříme i 20 minut, necháme vyluhovat do zchladnutí, scedíme. Pijeme 3x denně při chronickém průjmu nebo zánětu střev.

Tinktura z borůvky - 100 g čerstvých plodů zalijeme 1/2 1 vodky, necháme 2 týdny vyluhovat, slijeme, plody vymačkáme. Užíváme jednou
denně před obědem na posílení cév, při vysokém cholesterolu, nedokrvování dolních končetin, jako prevenci infarktu a srdeční ischémie.

 

Pěstování borůvky

Borůvky jsou trochu náročnější na pěstování a často se jim na zahradách nedaří - špatně rostou, osychají, málo plodí. Bývá to obvykle špatnou kvalitou půdy a nedostatečnou vlhkostí. Na rozdíl od téměř všech ostatních rostlin vyžaduje borůvka půdu kyselou, stejnou jako na svém přirozeném lesním stanovišti. Před výsadbou vyhloubíme jámu půl metru do hloubky a nejméně metr v průměru a celou ji naplníme rašelinou. Pokud chceme mít jistotu, že se rostlince bude dařit a jsme ochotní investovat pár korun, můžeme těsně před výsadbou kořeny namočit do roztoku mykorhizních
hub (přípravky lze zakoupit na internetu). Houby žijí v symbióze s kořeny borůvky a dodávají jí dostatek živin ke zdravému růstu. Není to ale nezbytně nutné, pouze to spolu se správnou půdou a ošetřením během vegetace zajistí stoprocentní zdraví a vitalitu rostlinky.

Dalším problémem bývá zálivka. Borůvka vyžaduje vlhkou půdu, ale nikoli přemokřenou. Roste na sluníčku i v polostínu, na sluníčku dříve a více plodí, plody jsou i chutnější, zato více vysychá půda. Řešení je jednoduché - opět starý známý mulč. Tentokrát ale k mulčování používáme méně posekané trávy, více suchého jehličí (borovice, jedle, modřín), vše můžeme překrýt vrstvou mulčovací kůry. Můžeme použít i samotnou kůru, borůvce nevadí, jenom se déle rozkládá a neposkytne jí tolik živin jako když uděláme směs. V době, kdy rostlinka plodí (od nasazení plodů až po sklizeň) potřebuje hodně vláhy. Při běžném počasí zalévat nemusíme, proti vysychání chrání vrstva mulče. Při velkých a dlouhotrvajících parnech bychom měli, jinak budou plody malé a ne příliš chutné. K zalévání používáme pouze odstátou vodu, nebo ještě lépe dešťovou. Voda z vodovodu (z hadice) není vhodná, protože borůvka nesnáší chlór.

Při dodržování výše uvedených pravidel se hnojit nemusí vůbec, pouze na jaře nepohrdne přídavkem čerstvé rašeliny. Pokud to považujeme za vhodné, můžeme hnojit jíchou z přesličky. Ostatní jíchy jí moc nechutnají, protože nesnáší vápník a např. v kopřivovém výluhu je vápníku docela dost. Sice by asi neuškodil, ale ani neprospěl. Stříhat se také nemusí, stačí odstraňovat suché větvičky.

 

Vhodní sousedé:

Borůvky mají rády vlhko a kyselou půdu, proto se mohou pěstovat i v okrasné části zahrady spolu s azalkami a rododendrony. Pod keře se nevysazují žádné bylinky, borůvka má velmi mělce posazené kořeny a nesnáší žádnou konkurenci. Z téhož důvodu nesmíme okolo ani rýt, plevel (který jí také vadí) vytrháváme opatrně, bez použití jakýchkoli nástrojů.

Škůdci a nemoci:

Obvykle nemocemi netrpí, v extrémně vlhkém roce ji může napadnout plíseň šedá, proti které pomáhá postřik z přesličky. Největší problém je asi se sběrem plodů - uzrávají postupně a velice chutnají ptákům, proto je třeba ptáky buď plašit pomocí pásků z alobalu nebo CD disků zavěšených na keři a nebo rovnou přikrýt bílou netkanou textilií celý keř, aby sluníčko k plodům mohlo, ale ptáci ne.

Jak se brusnici (brusnici borůvce) jinak říká - alternativní názvy:

Borůvka černá ☼ Barůvka ☼ Borovčí ☼ Borůvčí ☼ Boruvnice ☼ Černá jahoda ☼ Černé jahody ☼ Černice ☼ Čičoretka ☼ Hafera ☼ Myrhová jahoda ☼ Myrtovka ☼ Rostlinný inzulín ☼ Žáví

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

nať   pěstování   slezina   Moučka   keř   opar   roztroušená   vývar   akné   zelenina   víno   žlučník   kůže   postup   premenstruační   nemoc   stonek   plísně   zalijeme   chladné   písek   hemoroid   noha   nálev   hlas   slezina   účinky   bolest   kořen   hemeroid   horké   Podhorná   vliv   pijeme   návod   migrén   obsažené   strom   brnění   šlacha   chřipka   Paracelsus   arteriskleróza   angína   menstruační   epilepsie   zápal   játra   končetina   využití   metabolismus   recept   nohy   alergie   kvasinky   fermentace   bylinka   artróza   řídnutí kostí   stonek   sliznice   sirup   olej   ledvin   jaterní   sval   štítná   rýma   nachlazení   inhalace   Janča   list   fytoterapie   sušení   ovoce   minut   srdce   čaj   teplé   mensturace   Avicena   kornatění   játra   pupen   močopudný   rostlina   mrtvice   užití   kontraindikace   chřipka   střev   kloub   stvol   koupel   vitamin   kapsaicin   nežádoucí   kojenec   zpracování   slinivka   zrak   vlas   dna   trávicí   houba   vřed   tinktura   mateřské   vitamín   studené   Mattioli   odvar   bylina   babské rady   abytyše Hildegarda   Janča   plíseň   ateroskleróza   Treben   účinek   kontraindikace   katar   horečka   antibiotik   ruka   hlavy   děti   kolika   choroba   sběr   indikace   průjem   pálení   žaludek   prášek   květ   použití   kůra   revma   Zentrich   zlomenin   kameny   astma   zánět   zdraví   výroba   komplikace   bylinná směs   krvácení   tlak   Zentrich   dásně   obsahuje   viry   osteoporóza   zelina   zácpa   Váňa   neht   Galenos   krk  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)