MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

 

Nacházíte se na veřejné diskuzi. Dotazy ale i odpovědi může do diskuze napsat kdokoliv.

Nejšetrnější způsob zpracování bylin, bylinek - jaký to je?

07.02.2018

Dotaz:

Vážení a milí,


mockrát předem děkuji za Vaši práci, kterou jste si dali, aby jste předali to cenné co víte o těchto zázracích z přírody. Studuji tu vše… ale už mám velký problém. popisujete spousty druhů zpracování bylin … kapky, do lihu, sirup za studena, vařený sirup. apod. 


Jedná se mi o to, že jsem se přestěhovala do domečku kde je zahrádka a chtěla bych mít to nejdůležitější na zahrádce. Ale pak co dál? Jak zpracovat tyto cenné bylinky aby jsme neztratili to nejcennější.


2017 se mi povedl jen sirup z černého bezu a nevěděla jsem, jak to udělat nejlíp, co diskuse to jiný názor. Kvůli strachu, že se zkazí jsem raději převařila. Šťáva se pila. Ale kdo mi poví, jestli jsem nevyvařila třeba polovinu cenných látek. Jak prosím vše (pokud to není rozdílné jaká bylina, to jiné zpracování) nejlépe uskladnit a zpracovat.


Mockrát děkuji za Vaše dobré rady.

12.02.2018
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Ano, toto je věčné téma a je velmi těžké na to odpovědět, protože máme látky rozpustné ve vodě, dále látky rozpustné v tucích a pak látky, které mají dobrou afinitu k alkoholu. Dá se tedy říci, že u každé byliny zpracováváme individuálně dle receptur, které jsou mj. uvedeny na tomto webu.
Pokud se snažíme zachovat látky bílkovinného charakteru, neměli bychom produkt z bylinek vařit.
Pokud chceme zachovat některé vitamíny obsažené v bylinách nebo jejich produktech, snažíme se nepoužívat železný nůž a dále se snažíme zamezit přístupu vzdušného kyslíku, tepla a světla - některé vitamíny jsou na tyto faktory citlivé.
Jak jsem ale psal výše - jednoduchá odpověď na Váš dotaz neexistuje právě pro obrovskou rozmanitost rostlin a toho, co z nich chceme zachovat k léčbě.
Za poměrně důležité považuji to, že bychom byliny neměli nikdy sušit na slunci (s výjimkou divizny, které toto nevadí).
Děkuji Vám za zajímavý dotaz.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

Váňa   kloub   kořen   komplikace   sirup   noha   Podhorná   mrtvice   artróza   nemoc   zácpa   vlas   abytyše Hildegarda   nachlazení   kůže   olej   stvol   antibiotik   výroba   inhalace   slezina   využití   odvar   zrak   hemeroid   jaterní   Mattioli   pupen   Avicena   slinivka   vliv   mensturace   bolest   kameny   písek   stonek   opar   zápal   mateřské   kvasinky   nežádoucí   zdraví   recept   metabolismus   epilepsie   žaludek   zelina   dna   zelenina   menstruační   ovoce   tinktura   účinek   chladné   minut   bylina   střev   ateroskleróza   tlak   migrén   babské rady   kontraindikace   víno   arteriskleróza   použití   sběr   sušení   katar   sval   Janča   brnění   horečka   plíseň   játra   slezina   revma   Galenos   močopudný   stonek   vitamin   osteoporóza   pěstování   vitamín   hlavy   zalijeme   kůra   děti   sliznice   kojenec   fermentace   čaj   chřipka   štítná   choroba   akné   hemoroid   návod   Paracelsus   žlučník   chřipka   kontraindikace   nať   nohy   studené   játra   roztroušená   účinky   pijeme   krvácení   fytoterapie   keř   kapsaicin   Zentrich   prášek   užití   viry   rýma   houba   vřed   kolika   trávicí   astma   srdce   neht   postup   list   krk   zpracování   alergie   teplé   vývar   šlacha   Moučka   zlomenin   Treben   koupel   horké   angína   pálení   bylinná směs   kornatění   obsažené   dásně   premenstruační   plísně   nálev   rostlina   Zentrich   indikace   končetina   zánět   bylinka   ledvin   řídnutí kostí   strom   hlas   obsahuje   ruka   průjem   květ   Janča  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)