Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Tetanie, latentní tetanie - byliny, bylinky, babské rady, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 5111x)

Dotaz:

2016 mi byla diagnostikována tetanie (mam brnění především v dolních končetinách, někdy slabost a "vyzkoušela" jsem si svírání na hrudi a pocit nedodýchnutí. Sestra z neurologie mi doporučila hořčík. Prý si nám koupit nějaký v lékárně a neurolog mi neřekl nic, jen mi napsal na večer Xanax. Což jsem odmítla, protože nemám v úmyslu být akorát oblbnuta ?. Takže vlastně o tetanií nevím nic, jen to, co se kde dočtu. Nevím, zda mám hořčík užívat stále nebo jen občas a který je nejlepší. ?
A zda by šly tablety nahradit nějakýma bylinkami?

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Děkuji za dotaz. V budoucnu se pokusím sepsat stránku, která se bude věnovat problematice tetanie a byliny.
Obecně se dá říci, že bylinky v této problematice nejsou nezbytností, přednost je potřeba dát stravě bohaté na hořčík. Potraviny s vysokým obsahem hořčíku jsou uvedené na této stránce:
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/jidlo-strava/potraviny-bohate-na-horcik-priznaky-nedostatku-horciku
Důležité je neužívat hořčík společně s potravinami obsahujícími vápník (hlavně mléčné výrobky), nedojde totiž k utilizaci hořčíku v organismu a ten odchází jako sloučenina stolicí z těla, důvod uvádím zde:
http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/poradna/medicina-pravo/proc-by-se-nemel-brat-horcik-s-vapnikem-dohromady

Potraviny bohaté na hořčík (zvyšte jejich příjem ve stravě) jsou např. dýně, červená řepa, hrášek, čínské zelí, kapusta, kadeřávek (kadeřavá kapusta), fazol, kedlubna, maliny, ostružiny, křen, mangold, paprika, feferonky, řeřicha, borůvky, brambory, angrešt, petržel a mnoho skořápkových plodů (oříšky).

Z bylinek jsou to pak brusinky, vojtěška (tolice), benedykt, pazvonek, šrucha, rebarbora (v omezeném množství).