Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

pestovani zazvoru doma recept postup navod informace tipyI když je zázvor exotická rostlina, je na pěstování neuvěřitelně nenáročná. Není mnoho jiných rostlin, které je tak jednoduché pěstovat v domácích podmínkách. Zázvor nepotřebuje příliš mnoho světla a stačí pouhý kousek kořene, který koupíte v obchodě s potravinami, abyste si vypěstovali vlastní rostlinu. Část zakoupeného kořene klidně spotřebujte, uvařte si čaj, přidejte ho k masu, vyrobte si domácí sirup, část kořene zasaďte do hlíny.

Samozřejmě lepší je koupit semena nebo sazenici zázvoru v zahradnictví nebo přes Internet. Je možné sehnat pouze semena, můžete narazit i na sazenici od domácího pěstitele, občas se sazenice vyskytnou i v kamenném zahradnictví.

Pěstovat zázvor ze semen nebo ze sazenice je lepší než z kořene ze sámošky, protože kořen je ošetřený inhibitory růstu, aby během skladování neklíčil – což vy právě chcete (respektive správně se botanicky tato část rostliny u zázvoru jmenuje oddenek). I tak ale nezoufejte a pokud chcete začít pěstovat rostlinu z kořene, kořen zázvoru namočte přes noc do vody, aby se inhibitory (zabraňovače růstu) pokud možno z kořene vylouhovaly.

 

Sázení zázvoru - postup

1. Namočte kořen zázvoru přes noc do vlažné vody bez chloru.

2. Do květináče dejte hlínu, do ní zasaďte buďto semínko či sazenici nebo namočený kořen, přikryjte cca 3 – 5 centimetry hlíny. Pokud máte naklíčený kořen, dejte rašící pupeny směrem nahoru. Vybírejte spíše širší květináč, protože zázvor se rozrůstá do šířky- roste horizontálně, proto je potřeba dostatečné místo, aby vám kořen narostl.

3. Květináč dejte na teplé místo, nemusí být přímo na slunci, pravidelně zalévejte – rostlina potřebuje dostatek vláhy vlhko.

 

pestovani zazvoru doma recept postup navod informace tipy 2První výhonky za několik týdnů

Běžně říkáme, že kupujeme kořen zázvoru, ale správně je to botanicky oddenek. Rostlina roste pomalu, první výhonky uvidíte teprve po několika týdnech. Dokud nezačnou mrazy, můžete mít zázvor venku, to znamená od půli května (po třech zmrzlých) do zhruba konce září, kdy začínají přízemní mrazíky. Pak ho ovšem dejte dovnitř. Ti kdo nemají zahradu, mohou zázvor pěstovat na balkoně nebo rovnou jako pokojovku uvnitř.

Kořeny se rozrůstají do šířky. Rostlina potřebuje 10 měsíců, než je možné ji sklidit – než vám tedy naroste velký kořen. Ovšem i během této doby si můžete uždibovat malé kousky. První malé kousky získáte po 3 – 4 měsících: odhrňte hlínu a uřízněte si kousek kořene, ten pak opět zahrňte.

Pokud to takto budete praktikovat, budete získávat zázvor do nekonečna. Pokud chcete větší množství, můžete po 10ti měsících hlavní oddének vyjmout a a jak radí web nechat v půdě jen pár malých oddénků, ze kterých naroste nová rostlina.

 

ÚČINKY ZÁZVORU NA LIDSKÉ ZDRAVÍ JSOU UVEDENÉ ZDE.  

 

pestovani zazvoru doma recept postup navod informace tipy 3

 

Osobní zkušenost paní Pavlíny s pěstovním zázvoru: Musím říct, že můj zázvor měl kliku v mé lenosti a zapomínání :-D Jednak jsem si koupila oddenek v lednu, když jsem byla nemocná a předchozí zázvor už jsem spotřebovala. A pak jsem se už uzdravila a ten nový zůstal ve spíži. Až když jsem dělala pořádek po dvou týdnech, tak jsem si všimla, že má pupen. Tak honem googlit, jak se pěstuje. Zasadila jsem a těšila se z pučícího pupene. Ale přihodilo se, že vrchní vrstva hlíny vypadala, že plesniví a od toho chytil i ten pupen. Vypadalo to, že uhnil/zplesnivěl. Možná jsem ho přelila, nebo nebyl na dostatečně teplém místě. Tak jsem květináč odložila na místo, kde nezavazel, že ho "pak někdy" vynesu a zasadím tam něco jiného. Jako předtím - zapomněla jsem na to. A teď, když jsem si našla čas na vyhození, jsem si všimla, že z jiné části oddenku vypučil jiný pupen! Takže kdyby se někomu stalo něco podobného, radím počkat ;-)

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

rostlina   nálev   čaj   štítná   řídnutí kostí   Moučka   chladné   sval   krvácení   kameny   Podhorná   vlas   květ   revma   osteoporóza   antibiotik   strom   nemoc   hemeroid   průjem   chřipka   zelenina   pijeme   Janča   zácpa   obsažené   ateroskleróza   trávicí   horké   teplé   kontraindikace   hemoroid   zalijeme   střev   písek   bylinná směs   fytoterapie   list   premenstruační   choroba   viry   nať   stonek   slezina   kornatění   sliznice   akné   děti   dásně   mrtvice   kůže   žlučník   zpracování   abytyše Hildegarda   dna   použití   výroba   Paracelsus   jaterní   kontraindikace   obsahuje   kvasinky   vliv   kolika   metabolismus   katar   kůra   užití   migrén   játra   tlak   srdce   končetina   pupen   stvol   Zentrich   opar   pěstování   odvar   močopudný   roztroušená   sušení   olej   nachlazení   horečka   víno   využití   zlomenin   epilepsie   zrak   ovoce   houba   hlas   zánět   játra   artróza   fermentace   menstruační   koupel   neht   bolest   ledvin   sirup   bylinka   vývar   vitamin   kapsaicin   ruka   kloub   komplikace   postup   zdraví   stonek   zápal   prášek   zelina   kořen   kojenec   mensturace   mateřské   nežádoucí   sběr   pálení   inhalace   alergie   rýma   noha   Galenos   arteriskleróza   tinktura   chřipka   hlavy   Zentrich   slinivka   Váňa   brnění   keř   Mattioli   minut   indikace   Treben   slezina   nohy   vitamín   návod   studené   bylina   astma   babské rady   Janča   angína   krk   žaludek   recept   plísně   vřed   Avicena   plíseň   šlacha  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)