MTM PODHÁJSKÁ
Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mrtva ryba jako biohnojivoMrtvá ryba jako biohnojivo - tak tohle už vám určitě bude připadat jako dost šílené, ale přesto je to velice zajímavý způsob, jak dodat rostlinkám v zahradě spoustu užitečných živin. A rozhodně to není žádný moderní výmysl, ryby zakopávali k rostlinám všechny přírodní národy, indiáni i naši předkové, jenom tento zvyk už upadl v zapomnění.

Stačí ale otevřít Kytici Karla Jaromíra Erbena a podívat se na začátek básně „Štědrý večer", kterou si mnozí pamatujeme ještě ze školy.

Hoj, ty štědrý večere
ty tajemný svátku!
Což komu dobrého
neseš na památku?
I lospodáři štědrovku,
kravám po výslužce,
kohoutovi česneku,
hrachu jeho družce.
i ovocnému stromoví
od večeře kosti,
z lat oušky na stěnu
lomu, kdo se postí.


Pro nás je důležitý předposlední verš - ovocnému stromoví od večeře kosti. Protože k večeři byl tradičně kapr, míní se tím samozřejmě
rybí kosti. A protože na vánoce se každému dopřávalo loho, co si přál (případně co nejvíce potřeboval), je to jasný důkaz, že naši předkové byli o prospěšnosti tohoto hnojivá hluboce přesvědčeni. A pokud to vyzkoušíte, asi budete přesvědčeni také, i když žádná vědecká studie se účinkem rybího masa jako hnojivá ještě nezabývala. Naši předkové hnojili rybím masem především stromy a keře, severoameričtí indiáni zase rajčata. Obojí mám vyzkoušené a obojí funguje velice dobře. U stromů samozřejmě nemohu říct, že by po tomto hnojivu měly větší nebo chutnější ovoce, u rajčat se to ale dá zjistit velice jednoduše - stačí pěstovat několik rostlin s rybou a několik bez ryby. Výsledky jsou opravdu zajímavé hnojivo má vliv na zdraví a vitalitu celé rostliny i plodů. 

K hnojení samozřejmě nebudeme používat pouze kosti, ale buď celé ryby (což asi nebude problém pro rybáře, kteří mají zdroj bělic a dalších rybiček příliš se nehodících k jídlu) nebo kapří hlavy a ořez z rybárny, který můžeme pořídit za cca 5-10 Kč za kilogram.
Zakopeme je mělce ke stromu (do stromové mísy) nebo pod sazenici rajčete a okurky tak, aby mezi kořínky a rybou zbylo ještě
asi 10 cm země. Než kořeny prorostou až k hnojivu, ryba zatím zjetlí a uvolní látky, které mohou rostlinky využívat. Můžeme je přidat i do jámy s kompostem určené pro pěstování cuket, prostě pro všechny rostlinky, které mají delší kořeny a potřebují vydatné hnojivo. Výhodou je, že už potom během vegetace nemusíme vůbec přihnojovat, ryba se postupně rozkládá a dodává živiny po celou dobu růstu. 

Hodí se ale jenom sladkovodní ryby, s mořskými to nějak nefunguje. Nejspíš mají jiné minerální složení, které rostlinkám tolik nechutná. A nebo je to další potvrzení pravidla, že bychom méli využívat pouze to, co vyrostlo v naší blízkosti a ne cpát do půdy i do sebe exotické pochoutky a různá umělá povzbuzovadla.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

hemeroid   odvar   neht   fermentace   horečka   epilepsie   sval   hlavy   kapsaicin   srdce   květ   písek   Paracelsus   bylina   chladné   stonek   plíseň   inhalace   olej   tinktura   houba   choroba   plísně   migrén   děti   zácpa   stvol   slezina   víno   kůra   jaterní   zánět   bylinka   nemoc   Moučka   menstruační   tlak   kameny   noha   ledvin   krk   použití   Avicena   návod   končetina   minut   zelenina   čaj   žlučník   revma   nachlazení   průjem   strom   angína   štítná   výroba   Váňa   dásně   zdraví   akné   bylinná směs   chřipka   alergie   arteriskleróza   sušení   játra   zelina   obsahuje   vitamín   ruka   sběr   sirup   metabolismus   teplé   recept   indikace   stonek   užití   katar   močopudný   zalijeme   hlas   Treben   babské rady   využití   list   brnění   krvácení   trávicí   zápal   žaludek   astma   kornatění   premenstruační   artróza   ovoce   kvasinky   vitamin   keř   kořen   nať   abytyše Hildegarda   kolika   Mattioli   střev   nohy   dna   kojenec   kontraindikace   kloub   řídnutí kostí   chřipka   koupel   játra   slinivka   vliv   zrak   Podhorná   rýma   pěstování   horké   Galenos   fytoterapie   vřed   studené   ateroskleróza   rostlina   nežádoucí   pijeme   sliznice   mateřské   osteoporóza   Janča   viry   vývar   roztroušená   komplikace   Zentrich   zlomenin   obsažené   pálení   prášek   zpracování   pupen   kontraindikace   mensturace   nálev   Janča   Zentrich   vlas   hemoroid   postup   slezina   mrtvice   opar   antibiotik   kůže   bolest   šlacha  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)