Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

mrtva ryba jako biohnojivoMrtvá ryba jako biohnojivo - tak tohle už vám určitě bude připadat jako dost šílené, ale přesto je to velice zajímavý způsob, jak dodat rostlinkám v zahradě spoustu užitečných živin. A rozhodně to není žádný moderní výmysl, ryby zakopávali k rostlinám všechny přírodní národy, indiáni i naši předkové, jenom tento zvyk už upadl v zapomnění.

Stačí ale otevřít Kytici Karla Jaromíra Erbena a podívat se na začátek básně „Štědrý večer", kterou si mnozí pamatujeme ještě ze školy.

Hoj, ty štědrý večere
ty tajemný svátku!
Což komu dobrého
neseš na památku?
I lospodáři štědrovku,
kravám po výslužce,
kohoutovi česneku,
hrachu jeho družce.
i ovocnému stromoví
od večeře kosti,
z lat oušky na stěnu
lomu, kdo se postí.


Pro nás je důležitý předposlední verš - ovocnému stromoví od večeře kosti. Protože k večeři byl tradičně kapr, míní se tím samozřejmě
rybí kosti. A protože na vánoce se každému dopřávalo loho, co si přál (případně co nejvíce potřeboval), je to jasný důkaz, že naši předkové byli o prospěšnosti tohoto hnojivá hluboce přesvědčeni. A pokud to vyzkoušíte, asi budete přesvědčeni také, i když žádná vědecká studie se účinkem rybího masa jako hnojivá ještě nezabývala. Naši předkové hnojili rybím masem především stromy a keře, severoameričtí indiáni zase rajčata. Obojí mám vyzkoušené a obojí funguje velice dobře. U stromů samozřejmě nemohu říct, že by po tomto hnojivu měly větší nebo chutnější ovoce, u rajčat se to ale dá zjistit velice jednoduše - stačí pěstovat několik rostlin s rybou a několik bez ryby. Výsledky jsou opravdu zajímavé hnojivo má vliv na zdraví a vitalitu celé rostliny i plodů. 

K hnojení samozřejmě nebudeme používat pouze kosti, ale buď celé ryby (což asi nebude problém pro rybáře, kteří mají zdroj bělic a dalších rybiček příliš se nehodících k jídlu) nebo kapří hlavy a ořez z rybárny, který můžeme pořídit za cca 5-10 Kč za kilogram.
Zakopeme je mělce ke stromu (do stromové mísy) nebo pod sazenici rajčete a okurky tak, aby mezi kořínky a rybou zbylo ještě
asi 10 cm země. Než kořeny prorostou až k hnojivu, ryba zatím zjetlí a uvolní látky, které mohou rostlinky využívat. Můžeme je přidat i do jámy s kompostem určené pro pěstování cuket, prostě pro všechny rostlinky, které mají delší kořeny a potřebují vydatné hnojivo. Výhodou je, že už potom během vegetace nemusíme vůbec přihnojovat, ryba se postupně rozkládá a dodává živiny po celou dobu růstu. 

Hodí se ale jenom sladkovodní ryby, s mořskými to nějak nefunguje. Nejspíš mají jiné minerální složení, které rostlinkám tolik nechutná. A nebo je to další potvrzení pravidla, že bychom méli využívat pouze to, co vyrostlo v naší blízkosti a ne cpát do půdy i do sebe exotické pochoutky a různá umělá povzbuzovadla.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

Galenos   žlučník   kojenec   obsažené   Paracelsus   účinky   premenstruační   mensturace   vitamín   pálení   vývar   akné   Váňa   trávicí   nachlazení   fermentace   nežádoucí   chřipka   angína   Treben   alergie   končetina   střev   krvácení   obsahuje   choroba   chřipka   ovoce   neht   písek   sval   kolika   kořen   minut   pěstování   květ   vitamin   teplé   zalijeme   katar   víno   játra   abytyše Hildegarda   komplikace   zpracování   kontraindikace   viry   astma   postup   slinivka   hemoroid   horké   studené   fytoterapie   krk   jaterní   stonek   bylina   děti   kloub   list   hlavy   návod   revma   nálev   slezina   osteoporóza   sliznice   hlas   použití   zelenina   plísně   využití   pijeme   průjem   epilepsie   kůže   kůra   močopudný   sirup   vřed   roztroušená   zápal   výroba   babské rady   brnění   vlas   bylinná směs   chladné   menstruační   zlomenin   zánět   slezina   arteriskleróza   Moučka   plíseň   hemeroid   ateroskleróza   nať   nohy   rostlina   zdraví   horečka   bolest   zácpa   koupel   stvol   odvar   antibiotik   bylinka   kameny   Zentrich   řídnutí kostí   kvasinky   vliv   strom   Janča   artróza   dna   zelina   účinek   mrtvice   užití   noha   mateřské   keř   kapsaicin   Podhorná   Avicena   tinktura   játra   sběr   recept   rýma   Mattioli   ledvin   srdce   Janča   stonek   tlak   kontraindikace   pupen   sušení   štítná   čaj   Zentrich   houba   zrak   dásně   indikace   šlacha   migrén   prášek   nemoc   inhalace   ruka   opar   žaludek   olej   kornatění   metabolismus  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)