Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mrtva ryba jako biohnojivoMrtvá ryba jako biohnojivo - tak tohle už vám určitě bude připadat jako dost šílené, ale přesto je to velice zajímavý způsob, jak dodat rostlinkám v zahradě spoustu užitečných živin. A rozhodně to není žádný moderní výmysl, ryby zakopávali k rostlinám všechny přírodní národy, indiáni i naši předkové, jenom tento zvyk už upadl v zapomnění.

Stačí ale otevřít Kytici Karla Jaromíra Erbena a podívat se na začátek básně „Štědrý večer", kterou si mnozí pamatujeme ještě ze školy.

Hoj, ty štědrý večere
ty tajemný svátku!
Což komu dobrého
neseš na památku?
I lospodáři štědrovku,
kravám po výslužce,
kohoutovi česneku,
hrachu jeho družce.
i ovocnému stromoví
od večeře kosti,
z lat oušky na stěnu
lomu, kdo se postí.


Pro nás je důležitý předposlední verš - ovocnému stromoví od večeře kosti. Protože k večeři byl tradičně kapr, míní se tím samozřejmě
rybí kosti. A protože na vánoce se každému dopřávalo loho, co si přál (případně co nejvíce potřeboval), je to jasný důkaz, že naši předkové byli o prospěšnosti tohoto hnojivá hluboce přesvědčeni. A pokud to vyzkoušíte, asi budete přesvědčeni také, i když žádná vědecká studie se účinkem rybího masa jako hnojivá ještě nezabývala. Naši předkové hnojili rybím masem především stromy a keře, severoameričtí indiáni zase rajčata. Obojí mám vyzkoušené a obojí funguje velice dobře. U stromů samozřejmě nemohu říct, že by po tomto hnojivu měly větší nebo chutnější ovoce, u rajčat se to ale dá zjistit velice jednoduše - stačí pěstovat několik rostlin s rybou a několik bez ryby. Výsledky jsou opravdu zajímavé hnojivo má vliv na zdraví a vitalitu celé rostliny i plodů. 

K hnojení samozřejmě nebudeme používat pouze kosti, ale buď celé ryby (což asi nebude problém pro rybáře, kteří mají zdroj bělic a dalších rybiček příliš se nehodících k jídlu) nebo kapří hlavy a ořez z rybárny, který můžeme pořídit za cca 5-10 Kč za kilogram.
Zakopeme je mělce ke stromu (do stromové mísy) nebo pod sazenici rajčete a okurky tak, aby mezi kořínky a rybou zbylo ještě
asi 10 cm země. Než kořeny prorostou až k hnojivu, ryba zatím zjetlí a uvolní látky, které mohou rostlinky využívat. Můžeme je přidat i do jámy s kompostem určené pro pěstování cuket, prostě pro všechny rostlinky, které mají delší kořeny a potřebují vydatné hnojivo. Výhodou je, že už potom během vegetace nemusíme vůbec přihnojovat, ryba se postupně rozkládá a dodává živiny po celou dobu růstu. 

Hodí se ale jenom sladkovodní ryby, s mořskými to nějak nefunguje. Nejspíš mají jiné minerální složení, které rostlinkám tolik nechutná. A nebo je to další potvrzení pravidla, že bychom méli využívat pouze to, co vyrostlo v naší blízkosti a ne cpát do půdy i do sebe exotické pochoutky a různá umělá povzbuzovadla.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

využití   nať   slinivka   kůže   srdce   opar   kapsaicin   jaterní   astma   nachlazení   písek   hemeroid   revma   chřipka   vřed   akné   mensturace   pálení   angína   víno   nálev   kameny   játra   slezina   řídnutí kostí   Janča   průjem   stvol   zápal   list   Podhorná   pupen   použití   antibiotik   rýma   Mattioli   tlak   vitamín   olej   zácpa   Zentrich   bylina   štítná   Váňa   květ   střev   premenstruační   zalijeme   Janča   žaludek   zrak   Treben   zdraví   hemoroid   sběr   játra   abytyše Hildegarda   horké   kůra   koupel   studené   dna   mrtvice   horečka   hlavy   neht   strom   šlacha   roztroušená   menstruační   ovoce   vliv   hlas   děti   zlomenin   chladné   sušení   bylinka   alergie   zelenina   kvasinky   artróza   prášek   Paracelsus   kojenec   metabolismus   Zentrich   brnění   slezina   užití   stonek   pěstování   Avicena   keř   postup   trávicí   kloub   kolika   viry   sliznice   inhalace   osteoporóza   obsahuje   návod   zelina   končetina   mateřské   sval   plíseň   chřipka   Moučka   ledvin   krk   minut   recept   čaj   Galenos   odvar   sirup   houba   teplé   zánět   vitamin   plísně   krvácení   obsažené   kontraindikace   migrén   ruka   bolest   nemoc   pijeme   nohy   rostlina   babské rady   zpracování   katar   arteriskleróza   komplikace   ateroskleróza   vývar   epilepsie   stonek   kontraindikace   fytoterapie   kornatění   žlučník   kořen   nežádoucí   dásně   bylinná směs   choroba   indikace   tinktura   noha   vlas   močopudný   fermentace   výroba  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)