MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

mrtva ryba jako biohnojivoMrtvá ryba jako biohnojivo - tak tohle už vám určitě bude připadat jako dost šílené, ale přesto je to velice zajímavý způsob, jak dodat rostlinkám v zahradě spoustu užitečných živin. A rozhodně to není žádný moderní výmysl, ryby zakopávali k rostlinám všechny přírodní národy, indiáni i naši předkové, jenom tento zvyk už upadl v zapomnění.

Stačí ale otevřít Kytici Karla Jaromíra Erbena a podívat se na začátek básně „Štědrý večer", kterou si mnozí pamatujeme ještě ze školy.

Hoj, ty štědrý večere
ty tajemný svátku!
Což komu dobrého
neseš na památku?
I lospodáři štědrovku,
kravám po výslužce,
kohoutovi česneku,
hrachu jeho družce.
i ovocnému stromoví
od večeře kosti,
z lat oušky na stěnu
lomu, kdo se postí.


Pro nás je důležitý předposlední verš - ovocnému stromoví od večeře kosti. Protože k večeři byl tradičně kapr, míní se tím samozřejmě
rybí kosti. A protože na vánoce se každému dopřávalo loho, co si přál (případně co nejvíce potřeboval), je to jasný důkaz, že naši předkové byli o prospěšnosti tohoto hnojivá hluboce přesvědčeni. A pokud to vyzkoušíte, asi budete přesvědčeni také, i když žádná vědecká studie se účinkem rybího masa jako hnojivá ještě nezabývala. Naši předkové hnojili rybím masem především stromy a keře, severoameričtí indiáni zase rajčata. Obojí mám vyzkoušené a obojí funguje velice dobře. U stromů samozřejmě nemohu říct, že by po tomto hnojivu měly větší nebo chutnější ovoce, u rajčat se to ale dá zjistit velice jednoduše - stačí pěstovat několik rostlin s rybou a několik bez ryby. Výsledky jsou opravdu zajímavé hnojivo má vliv na zdraví a vitalitu celé rostliny i plodů. 

K hnojení samozřejmě nebudeme používat pouze kosti, ale buď celé ryby (což asi nebude problém pro rybáře, kteří mají zdroj bělic a dalších rybiček příliš se nehodících k jídlu) nebo kapří hlavy a ořez z rybárny, který můžeme pořídit za cca 5-10 Kč za kilogram.
Zakopeme je mělce ke stromu (do stromové mísy) nebo pod sazenici rajčete a okurky tak, aby mezi kořínky a rybou zbylo ještě
asi 10 cm země. Než kořeny prorostou až k hnojivu, ryba zatím zjetlí a uvolní látky, které mohou rostlinky využívat. Můžeme je přidat i do jámy s kompostem určené pro pěstování cuket, prostě pro všechny rostlinky, které mají delší kořeny a potřebují vydatné hnojivo. Výhodou je, že už potom během vegetace nemusíme vůbec přihnojovat, ryba se postupně rozkládá a dodává živiny po celou dobu růstu. 

Hodí se ale jenom sladkovodní ryby, s mořskými to nějak nefunguje. Nejspíš mají jiné minerální složení, které rostlinkám tolik nechutná. A nebo je to další potvrzení pravidla, že bychom méli využívat pouze to, co vyrostlo v naší blízkosti a ne cpát do půdy i do sebe exotické pochoutky a různá umělá povzbuzovadla.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

fermentace   vřed   bolest   arteriskleróza   vitamín   Zentrich   viry   sběr   chladné   nachlazení   písek   plísně   migrén   Podhorná   víno   abytyše Hildegarda   srdce   Janča   kvasinky   alergie   čaj   dásně   prášek   zelina   zácpa   zrak   roztroušená   plíseň   hlavy   astma   inhalace   brnění   kameny   účinky   sval   menstruační   nálev   žlučník   účinek   močopudný   návod   hemeroid   slezina   květ   řídnutí kostí   horečka   zelenina   stvol   kolika   babské rady   kůra   nežádoucí   recept   obsažené   vývar   kontraindikace   mateřské   neht   krk   šlacha   kornatění   játra   vliv   opar   vitamin   kontraindikace   pěstování   tlak   bylinná směs   keř   ruka   kořen   zalijeme   chřipka   průjem   fytoterapie   osteoporóza   teplé   revma   zdraví   chřipka   nemoc   zánět   stonek   katar   Váňa   mrtvice   střev   hlas   strom   zápal   angína   ateroskleróza   antibiotik   výroba   rýma   trávicí   slezina   žaludek   štítná   slinivka   Janča   krvácení   končetina   dna   olej   Avicena   postup   odvar   sliznice   pijeme   Mattioli   minut   artróza   noha   zlomenin   epilepsie   jaterní   bylina   stonek   akné   kloub   kojenec   premenstruační   hemoroid   pupen   koupel   sušení   studené   choroba   použití   děti   Zentrich   nohy   kůže   ovoce   Paracelsus   mensturace   obsahuje   vlas   využití   komplikace   tinktura   kapsaicin   Galenos   metabolismus   bylinka   játra   zpracování   rostlina   užití   indikace   nať   ledvin   Moučka   sirup   pálení   Treben   list   houba   horké  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)