Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

mrtva ryba jako biohnojivoMrtvá ryba jako biohnojivo - tak tohle už vám určitě bude připadat jako dost šílené, ale přesto je to velice zajímavý způsob, jak dodat rostlinkám v zahradě spoustu užitečných živin. A rozhodně to není žádný moderní výmysl, ryby zakopávali k rostlinám všechny přírodní národy, indiáni i naši předkové, jenom tento zvyk už upadl v zapomnění.

Stačí ale otevřít Kytici Karla Jaromíra Erbena a podívat se na začátek básně „Štědrý večer", kterou si mnozí pamatujeme ještě ze školy.

Hoj, ty štědrý večere
ty tajemný svátku!
Což komu dobrého
neseš na památku?
I lospodáři štědrovku,
kravám po výslužce,
kohoutovi česneku,
hrachu jeho družce.
i ovocnému stromoví
od večeře kosti,
z lat oušky na stěnu
lomu, kdo se postí.


Pro nás je důležitý předposlední verš - ovocnému stromoví od večeře kosti. Protože k večeři byl tradičně kapr, míní se tím samozřejmě
rybí kosti. A protože na vánoce se každému dopřávalo loho, co si přál (případně co nejvíce potřeboval), je to jasný důkaz, že naši předkové byli o prospěšnosti tohoto hnojivá hluboce přesvědčeni. A pokud to vyzkoušíte, asi budete přesvědčeni také, i když žádná vědecká studie se účinkem rybího masa jako hnojivá ještě nezabývala. Naši předkové hnojili rybím masem především stromy a keře, severoameričtí indiáni zase rajčata. Obojí mám vyzkoušené a obojí funguje velice dobře. U stromů samozřejmě nemohu říct, že by po tomto hnojivu měly větší nebo chutnější ovoce, u rajčat se to ale dá zjistit velice jednoduše - stačí pěstovat několik rostlin s rybou a několik bez ryby. Výsledky jsou opravdu zajímavé hnojivo má vliv na zdraví a vitalitu celé rostliny i plodů. 

K hnojení samozřejmě nebudeme používat pouze kosti, ale buď celé ryby (což asi nebude problém pro rybáře, kteří mají zdroj bělic a dalších rybiček příliš se nehodících k jídlu) nebo kapří hlavy a ořez z rybárny, který můžeme pořídit za cca 5-10 Kč za kilogram.
Zakopeme je mělce ke stromu (do stromové mísy) nebo pod sazenici rajčete a okurky tak, aby mezi kořínky a rybou zbylo ještě
asi 10 cm země. Než kořeny prorostou až k hnojivu, ryba zatím zjetlí a uvolní látky, které mohou rostlinky využívat. Můžeme je přidat i do jámy s kompostem určené pro pěstování cuket, prostě pro všechny rostlinky, které mají delší kořeny a potřebují vydatné hnojivo. Výhodou je, že už potom během vegetace nemusíme vůbec přihnojovat, ryba se postupně rozkládá a dodává živiny po celou dobu růstu. 

Hodí se ale jenom sladkovodní ryby, s mořskými to nějak nefunguje. Nejspíš mají jiné minerální složení, které rostlinkám tolik nechutná. A nebo je to další potvrzení pravidla, že bychom méli využívat pouze to, co vyrostlo v naší blízkosti a ne cpát do půdy i do sebe exotické pochoutky a různá umělá povzbuzovadla.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

návod   vliv   houba   bylina   játra   premenstruační   roztroušená   alergie   strom   list   ledvin   sliznice   opar   inhalace   kořen   tinktura   pálení   Zentrich   močopudný   brnění   osteoporóza   zpracování   katar   Janča   artróza   zápal   chřipka   stonek   zánět   olej   slezina   vřed   chladné   krk   stonek   využití   kornatění   pijeme   viry   angína   kontraindikace   vlas   trávicí   Paracelsus   akné   Váňa   Galenos   zalijeme   slinivka   plíseň   tlak   dásně   hemeroid   plísně   sběr   užití   epilepsie   bylinná směs   použití   noha   antibiotik   zrak   recept   štítná   metabolismus   neht   kůra   Zentrich   minut   sušení   obsahuje   zácpa   indikace   zlomenin   astma   vývar   sval   rýma   chřipka   kvasinky   písek   Avicena   sirup   nálev   ovoce   bolest   menstruační   horečka   zelina   komplikace   krvácení   játra   obsažené   choroba   kůže   Treben   studené   kolika   vitamin   teplé   nohy   pupen   ateroskleróza   děti   kloub   mateřské   Mattioli   nachlazení   Podhorná   abytyše Hildegarda   rostlina   stvol   revma   žlučník   migrén   slezina   mensturace   ruka   horké   končetina   hemoroid   výroba   nemoc   nežádoucí   fytoterapie   vitamín   Janča   bylinka   průjem   prášek   srdce   zdraví   šlacha   pěstování   kontraindikace   květ   dna   arteriskleróza   koupel   postup   jaterní   hlas   keř   kapsaicin   nať   řídnutí kostí   víno   odvar   střev   kameny   babské rady   fermentace   kojenec   žaludek   mrtvice   Moučka   hlavy   čaj   zelenina  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)