MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

potocnice lekarska pestovani vyuziti v kuchyni receptyPotočnice lékařská - latinsky rorippa nasturtium aquaticum. Velmi dekorativní rostlina, jinak nazývaná též řeřicha potoční, rukev nebo vodní chren, roste divoce v tekoucích čistých vodách. Známá je především ve Velké Británii, kde ji s oblibou přidávají do sendvičů. V Německu (ani v Česku) zatím tolik známá není, přestože je velmi zdravá a chutná.

V supermarketech naproti tomu často vídáme jinou řeřichu, předpěstovanou v celulózovém substrátu: menší, údajně ze západní a střední Asie pocházející jednoletou řeřichu setou (Lepidum sativum). S potočnicí lékařskou není příliš příbuzná, i když chuť má podobně výrazně štiplavou. Potočnice je na rozdíl od
řeřichy seté víceletá a je jí listy jsou větší a trochu jinak tvarované. Listy jsou bohaté na vitaminy a živiny. Naši předkové si jich velmi cenili a to kvůli době, kdy se sklízí. Sklizeň totiž začíná v září a trvá po celou zimu až do května, probíhala tedy v ročním období, kdy byla jiná salátová zelenina a tím vitaminy stěží v nabídce. V Německu se potočnice lékařská úspěšně komerčně pěstuje již více než 250 let v Dreienbrunnenu v německém Erfurtu.

 

Pěstování potočnice

Potočnice lékařská není na péči vůbec náročná, i když nemáte k dispozici tekoucí vodu. V přírodě sice dává přednost pomalu proudícím potokům, ale najdeme ji prakticky všude, kde je dostatečně vlhko. V jižní Itálii roste třeba ve štěrbinách zdí u žlabů a studní. Pokud ji pěstujete v zahradním jezírku, je vůči zimě odolná až do asi -10 °C. Pokud teplota klesne níže, měli byste ji dobře zakrýt, například listím. Předpěstované rostlinky nebo odnože se však dají také velice dobře pěstovat v květináči, který naplníme zahradní zeminou, pořádně zalijeme a umístíme na světlé stinné místo. Do stínu proto, protože slunce vodu příliš rychle vysušuje a květináč by byl obalen vodní řasou. Hnojíme tekutými hnojivy. Potočnice bezpodmínečně vyžaduje půdu bohatou na živiny. V teplém ročním období by měla - jako ostatně téměř všechny bylinky - stát venku, neboť jen tak se mohou rozvinout je jí chuťové a vonné látky. Když je s péčí spokojena, rychle přeroste okraje květináče a rozvine hezké malé bílé květy. Ty by se ale měly odstřihnout, aby se zabránilo růstu listů. Když se venku ochladí, rostlina se zastřihne a květináč se přenese dovnitř. V domě ji postavte na světlé místo a dbejte na to, aby bylo v květináči vždy dost vody. Moje potočnice se v prosinci vzdor tomu stáhla, vidět byly jen malé zelené lístečky, které se nevyplatilo sklízet. V jednom neapolském zahradnictví jsem naproti tomu v lednu našel překrásné malé keříčky potočnice, které rostly ve skulinách zdí. Hlavním obdobím růstu potočnice jsou jaro a podzim.

Potočnice se dá snadno rozmnožovat pomocí odnoží. K dostání je také osivo, které lze vyset do misky s vlhkou půdou, lehce je zakrýt zeminou a stále udržovat ve vlhku. Po 10 až 14 dnech se ukážou první rostlinky. 

 

Využití potočnice v kuchyni

Pokud se nechcete mezi prosincem a únorem vzdát čerstvých listů potočnice, můžete si je po poslední podzimní sklizni rozdělit na porce a zmrazit. Ztratí ovšem barvu a tvar. Sušení se podle mého názoru nevyplatí. Chuťově zcela podobná je však lichořeřišnice větší, která i v zimě zůstává zelená a dokonce roste dále, a představuje proto dobrou alternativu. 
Pro svou výraznou chuť připomínající ředkvičku se potočnice hodí k tvarohu a čerstvému sýru, do bylinkového másla nebo jako přísada do salátů. V Erfurtu se dokonce přidávala ke špenátu, aby vylepšila jeho chuť. Velmi chutná jako ostré koření na sendvičích.   

 


Sendvič s potočnicí lékařskou:

Oba krajíce chleba potřeme majonézou, na jeden krajíc položíme kolečka vajec a plátky rajčat, osolíme a opepříme, posypeme nasekanou potočnicí, položíme na něj druhý krajíc chleba, přitiskneme a napříč rozkrojíme. 

Sendvič s potočnicí - suroviny:

  • 1 vejce uvařené natvrdo, rozkrájené na plátky
  • plná hrst nasekané potočnice
  • majonéza
  • 1-2 rajčata, rozkrájená na plátky
  • sůl, pepř
  • 2 krajíce sendvičového chleba, případně toastového

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

astma   bylina   strom   nežádoucí   bylinná směs   olej   slinivka   žlučník   střev   vitamín   výroba   dásně   kojenec   zdraví   nálev   zelina   indikace   chřipka   horké   abytyše Hildegarda   kontraindikace   zelenina   průjem   postup   děti   účinek   srdce   osteoporóza   epilepsie   močopudný   ateroskleróza   chladné   Paracelsus   využití   kontraindikace   chřipka   játra   hlavy   šlacha   Zentrich   nachlazení   zrak   rýma   zápal   stvol   inhalace   štítná   komplikace   čaj   řídnutí kostí   obsažené   zánět   metabolismus   kameny   revma   Janča   choroba   roztroušená   nohy   kolika   fytoterapie   odvar   mrtvice   houba   prášek   brnění   žaludek   Mattioli   použití   užití   vliv   menstruační   trávicí   hemoroid   ovoce   stonek   plíseň   arteriskleróza   Avicena   květ   Galenos   Zentrich   rostlina   horečka   kůže   účinky   tlak   Moučka   stonek   pupen   sběr   Podhorná   slezina   bolest   pijeme   Váňa   písek   hlas   zlomenin   kvasinky   ruka   sval   kořen   migrén   pálení   hemeroid   keř   nať   fermentace   návod   dna   tinktura   kapsaicin   končetina   jaterní   kůra   sušení   noha   vřed   pěstování   krvácení   bylinka   mensturace   artróza   list   vitamin   nemoc   krk   sliznice   antibiotik   zácpa   vývar   mateřské   minut   angína   kornatění   koupel   ledvin   teplé   babské rady   katar   sirup   premenstruační   zalijeme   studené   alergie   obsahuje   slezina   viry   vlas   Treben   recept   játra   zpracování   kloub   neht   akné   opar   víno   plísně   Janča  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)