Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Flavonoidy - v nadzemních částech řady cévnatých rostlin se vyskytují flavonoidy, rostlinná barviva fenolického složení, většinou žlutého zbarvení. Jejich výchozí látkou jsou deriváty skořicových kyselin, především ve formě esterů a glykosidů. Význam těchto sloučenin v rostlinách není dosud zcela objasněn, je však možné, že flavonoidy v květech mají za úkol lákat opylovače, v ostatních případech se potom asi účastní rostlinného metabolismu.

Největší zastoupení mají deriváty 2-fenylchromanu (flavanu) a z něho odvozeného 4-oxoflavanu, a to flavony (apigenin, luteolin), flavonoly (kvercetin, kaempferol) a flavanony (hesperitin). Vyskytují se nejčastěji ve formě glykosidů, jsou pouze částečně rozpustné ve vodě, zpravidla mají žlutou barvu, která se v alkalickém prostředí stává intenzivnější. Příkladem takových glykosidů je vitexin, rutin nebo hesperidin. 

Jelikož flavonoidy mají značnou biologickou aktivitu, označují se často jako bioflavonoidy. Mezi nejvýznamnější patří směs látek, dříve označovaná jako vitamin P. Jde o hesperidin, eriodiktin, kvercetin a především rutin. Jejich význam spočívá v tom, že chrání před oxidací adrenalin a z něho vznikající adrenochrom, které udržují normální propustnost a zvyšují odolnost cév. Při nedostatku naopak stoupá jejich propustnost a objevuje se sklon ke krvácivosti. Nejúčinnější z nich je tedy rutin, což je heteroglykosid složený z rutinózy, která je cukernou složkou, a z kvercetinu. U nás se nejčastěji vyrábí z nezralé pohanky (Fagopyrum esculentum), která jej obsahuje až 2%, i když jméno má po routě, v níž byl objeven. Lze jej však získávat i z řady dalších rostlin, v teplých oblastech je to často jerlín žlutavý (Sophora flavescens). Bioflavonoidy mají cenné biologické účinky, neboť kromě toho, že působí proti lomivosti krevních kapilár, se cévní stěny jejich vlivem stávají pružnější, pevnější a méně propustné. Mírně snižují krevní tlak, omezují vznik aterosklerózy, snižují hladinu cholesterolu v krvi a zvyšují jeho vylučování ve žlučových kyselinách. Jsou rovněž významným antitrombotikem, neboť vážou vápník do komplexů, a tím snižují srážlivost krve. Fixují krevní destičky na kolagen, na jehož tvorbě se podílejí.
Kolagen je vláknitá bílkovina, která je základem pojivých tkání, jako jsou kosti, chrupavky a především vaziva. Vazivo je přitom součástí naprosté většiny orgánů těla. Kolagenní hmotu tvoří vazivová buňka (fibroblast) a základní bezstrukturní hmota pojivové tkáně je složena z největší části z neutrálních glykoproteidů a tzv. kyselých mukopolysacharidů. Mezi hlavní úkoly pojivové tkáně v organismu patří její mechanická funkce, řízení hospodaření s vodou a elektrolyty, ochrana proti infekcím a v neposlední řadě i úloha při hojivých procesech. 

Bylo zjištěno, že rostliny s vyšším obsahem flavonoidů vykazují nejen vysoký obsah vitaminu C, ale zároveň zvyšují jeho koncentraci a účinek v jednotlivých tkáních a orgánech těla, například při vstřebávání ve střevech. Je prokázáno, že flavonoidy spolu s vitaminem C zabraňují vzniku šedého zákalu, mají i slabé účinky močopudné a laxativní. Zvláště v kyselém prostředí mají bioflavonoidy značné antioxidační působení, což se projevuje tím, že likvidují volné radikály. 

Potřebná denní dávka bioflavonoidů se odhaduje na 30 mg, přitom jsou obsaženy (množství ve 100g) v albedu citrusů (500 mg), černém rybízu (500 mg), šípcích (240-680 mg), špenátu (130 mg), petrželi (130 mg), salátu (80-100 mg), rajčatech (65 mg), švestkách (50 mg), bramborách (25-40 mg). Najdeme je ale i v dalších rostlinách, jako jsou kořeny lékořice, květy černého bezu a hlohu, plody schizandry čínské nebo rakytníku řešetlákového aj.
Flavonoidům jsou příbuzné antokyaniny, rostlinná barviva s účinky podobnými flavonoidům.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

plíseň   studené   kolika   bylinka   vliv   vývar   vřed   kontraindikace   slinivka   kontraindikace   kojenec   Moučka   keř   zpracování   premenstruační   použití   postup   žaludek   babské rady   zlomenin   abytyše Hildegarda   kůra   ledvin   písek   štítná   horečka   čaj   ovoce   zelenina   děti   minut   houba   sliznice   bylina   kloub   rostlina   játra   roztroušená   průjem   pěstování   zdraví   rýma   viry   pupen   astma   vitamín   trávicí   chřipka   alergie   nachlazení   chřipka   tinktura   angína   zápal   recept   návod   komplikace   sval   stvol   obsažené   nemoc   dásně   plísně   zelina   Janča   Janča   epilepsie   migrén   horké   kornatění   játra   katar   list   artróza   brnění   olej   vitamin   hlavy   pálení   srdce   slezina   opar   kvasinky   zácpa   využití   fytoterapie   zalijeme   kapsaicin   Galenos   mrtvice   Zentrich   střev   hlas   nohy   strom   šlacha   nálev   zrak   Treben   končetina   nať   slezina   noha   hemeroid   koupel   močopudný   bylinná směs   řídnutí kostí   ruka   antibiotik   menstruační   Paracelsus   kůže   indikace   tlak   Avicena   kameny   vlas   pijeme   sušení   Zentrich   jaterní   metabolismus   neht   teplé   revma   prášek   inhalace   stonek   sirup   hemoroid   Mattioli   ateroskleróza   krk   květ   Váňa   fermentace   výroba   akné   víno   kořen   užití   mateřské   krvácení   žlučník   obsahuje   osteoporóza   sběr   nežádoucí   choroba   mensturace   Podhorná   chladné   bolest   arteriskleróza   stonek   zánět   odvar   dna  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)