Flavonoidy - v nadzemních částech řady cévnatých rostlin se vyskytují flavonoidy, rostlinná barviva fenolického složení, většinou žlutého zbarvení. Jejich výchozí látkou jsou deriváty skořicových kyselin, především ve formě esterů a glykosidů. Význam těchto sloučenin v rostlinách není dosud zcela objasněn, je však možné, že flavonoidy v květech mají za úkol lákat opylovače, v ostatních případech se potom asi účastní rostlinného metabolismu.

Největší zastoupení mají deriváty 2-fenylchromanu (flavanu) a z něho odvozeného 4-oxoflavanu, a to flavony (apigenin, luteolin), flavonoly (kvercetin, kaempferol) a flavanony (hesperitin). Vyskytují se nejčastěji ve formě glykosidů, jsou pouze částečně rozpustné ve vodě, zpravidla mají žlutou barvu, která se v alkalickém prostředí stává intenzivnější. Příkladem takových glykosidů je vitexin, rutin nebo hesperidin. 

Jelikož flavonoidy mají značnou biologickou aktivitu, označují se často jako bioflavonoidy. Mezi nejvýznamnější patří směs látek, dříve označovaná jako vitamin P. Jde o hesperidin, eriodiktin, kvercetin a především rutin. Jejich význam spočívá v tom, že chrání před oxidací adrenalin a z něho vznikající adrenochrom, které udržují normální propustnost a zvyšují odolnost cév. Při nedostatku naopak stoupá jejich propustnost a objevuje se sklon ke krvácivosti. Nejúčinnější z nich je tedy rutin, což je heteroglykosid složený z rutinózy, která je cukernou složkou, a z kvercetinu. U nás se nejčastěji vyrábí z nezralé pohanky (Fagopyrum esculentum), která jej obsahuje až 2%, i když jméno má po routě, v níž byl objeven. Lze jej však získávat i z řady dalších rostlin, v teplých oblastech je to často jerlín žlutavý (Sophora flavescens). Bioflavonoidy mají cenné biologické účinky, neboť kromě toho, že působí proti lomivosti krevních kapilár, se cévní stěny jejich vlivem stávají pružnější, pevnější a méně propustné. Mírně snižují krevní tlak, omezují vznik aterosklerózy, snižují hladinu cholesterolu v krvi a zvyšují jeho vylučování ve žlučových kyselinách. Jsou rovněž významným antitrombotikem, neboť vážou vápník do komplexů, a tím snižují srážlivost krve. Fixují krevní destičky na kolagen, na jehož tvorbě se podílejí.
Kolagen je vláknitá bílkovina, která je základem pojivých tkání, jako jsou kosti, chrupavky a především vaziva. Vazivo je přitom součástí naprosté většiny orgánů těla. Kolagenní hmotu tvoří vazivová buňka (fibroblast) a základní bezstrukturní hmota pojivové tkáně je složena z největší části z neutrálních glykoproteidů a tzv. kyselých mukopolysacharidů. Mezi hlavní úkoly pojivové tkáně v organismu patří její mechanická funkce, řízení hospodaření s vodou a elektrolyty, ochrana proti infekcím a v neposlední řadě i úloha při hojivých procesech. 

Bylo zjištěno, že rostliny s vyšším obsahem flavonoidů vykazují nejen vysoký obsah vitaminu C, ale zároveň zvyšují jeho koncentraci a účinek v jednotlivých tkáních a orgánech těla, například při vstřebávání ve střevech. Je prokázáno, že flavonoidy spolu s vitaminem C zabraňují vzniku šedého zákalu, mají i slabé účinky močopudné a laxativní. Zvláště v kyselém prostředí mají bioflavonoidy značné antioxidační působení, což se projevuje tím, že likvidují volné radikály. 

Potřebná denní dávka bioflavonoidů se odhaduje na 30 mg, přitom jsou obsaženy (množství ve 100g) v albedu citrusů (500 mg), černém rybízu (500 mg), šípcích (240-680 mg), špenátu (130 mg), petrželi (130 mg), salátu (80-100 mg), rajčatech (65 mg), švestkách (50 mg), bramborách (25-40 mg). Najdeme je ale i v dalších rostlinách, jako jsou kořeny lékořice, květy černého bezu a hlohu, plody schizandry čínské nebo rakytníku řešetlákového aj.
Flavonoidům jsou příbuzné antokyaniny, rostlinná barviva s účinky podobnými flavonoidům.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

list   houba   kůra   výroba   osteoporóza   jaterní   děti   koupel   dna   plísně   rostlina   babské rady   nemoc   obsahuje   inhalace   zalijeme   revma   řídnutí kostí   obsažené   játra   Avicena   choroba   sběr   fermentace   menstruační   Galenos   víno   slinivka   prášek   indikace   nohy   antibiotik   strom   kojenec   kameny   zelina   studené   bolest   mensturace   postup   kontraindikace   metabolismus   vitamin   zánět   užití   ateroskleróza   vliv   viry   použití   kolika   keř   tlak   vývar   vřed   zdraví   střev   zelenina   Zentrich   srdce   artróza   vlas   ruka   stonek   odvar   průjem   kůže   trávicí   horké   epilepsie   kloub   bylina   Zentrich   žlučník   stonek   chřipka   návod   zpracování   hemeroid   kvasinky   zrak   kontraindikace   Podhorná   teplé   písek   kořen   minut   horečka   astma   hlas   využití   krvácení   Váňa   čaj   kapsaicin   olej   Paracelsus   arteriskleróza   šlacha   bylinka   sval   angína   alergie   premenstruační   sirup   květ   neht   hemoroid   hlavy   pijeme   žaludek   plíseň   chřipka   slezina   rýma   akné   mateřské   krk   Janča   katar   bylinná směs   recept   zlomenin   pěstování   močopudný   sliznice   migrén   mrtvice   zácpa   sušení   brnění   komplikace   opar   ledvin   dásně   kornatění   nať   fytoterapie   nálev   vitamín   chladné   končetina   štítná   pálení   roztroušená   nachlazení   tinktura   Janča   abytyše Hildegarda   pupen   Treben   játra   nežádoucí   slezina   stvol   zápal   Mattioli   Moučka   noha   ovoce  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)