Resveratrol byliny bylinky zdravíResveratrol - jde o polyfenolickou sloučeninu, jejíž molekula nápadně připomíná molekulu pohlavního hormonu estrogenu. Zatímco však estrogen rakovinný proces urychluje, resveratrol jej naopak zpomaluje. Jinak jde o přirozeně vytvořenou sloučeninu plnící funkci tzv. fungicidu, látky likvidující houbové infekce zanesené na rostliny. 


Účinky rostliny:

Jak již bylo uvedeno, je resveratrol obsažený hlavně ve slupkách a semenech nedozrálých hroznů révy vinné (Vitis vinifera), díky specifické výrobě hlavně v červeném víně (v bílém víně je zastoupen asi 100krát méně), dále byl zjištěn v semenech arašídů (Arachis hypogaea), plodech rybízu černého (Ribes nigrum), hlízách rdesna mnohokvětého (Potyqonum multiflorum) a semenech grapefruitu (Citrus paradisiy). 

Výjimečnost resveratrolu spočívá v tom, že zvyšuje aktivitu genů pro tvorbu bílkovin ze skupiny tzv. sirtuinů. Ty jsou zodpovědné za prodloužení bezchybné funkce buněk, a to tak, že aktivují enzymy, které následně chrání dědičnou informaci (DNA) před poškozením a brání škodám působených v buňkách volnými radikály. Díky tomu životně důležité geny vydrží pracovat déle a ve správném režimu, takže se předchází závažným chorobám, včetně rakovinného bujení. 

Protirakovinný účinek resveratrolu se projevuje ve všech fázích rozvoje rakoviny. Díky jeho přítomnosti se totiž zvyšuje koncentrace enzymu chinonreduktázy, která metabolicky likviduje karcinogeny. Tlumí se dělení nádorových , buněk a podporuje jejich přirozený zánik. Poslední výzkumy to potvrzují např. u rakoviny vaječníků nebo prostaty. Velmi zajímavých výsledků bylo s touto látkou dosaženo i u nás, a to v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Antioxidační efekt resveratrolu spočívá v tom, že zvyšuje hladinu "hodného" HDL cholesterolu v krvi a snižuje agregaci krevních destiček i krevní cukr. Tím se také omezuje výskyt kardiovaskulárních chorob, především infarktů, mrtvic a cévních příhod. V tomto případě však spolupůsobí i další látky obsažené ve víně, např. kvercetin, katechin a epikatechin aj. Zároveň se však aktivuje i gen dlouhověkosti označený jako SIRT 1, který udržuje organismus aktivní, oddaluje nemoci stáří a rovněž eliminuje negativní důsledky příliš tučné stravy.

Podávání zvýšených dávek této látky prodloužilo v laboratořích život kvasinkám o dvě třetiny, hlísticím (Caenorhabtídís elegans) a ovocným muškám (Drosophila melanogaster) o třetinu, myším, rybám a obratlovcům také o 1-2 třetiny. Vycházíme-Ii z těchto výsledků a propočtů, mohl by se teoreticky lidský věk prodloužit ve zdraví v průměru asi na 110 let. Obdobné polyfenoly se slibnými výsledky jsou však obsaženy i v jiných rostlinách, např. v čajovníku čínském (Camellía sínensís), především v zeleném čaji, nebo v jablcích. Právě antioxidačním účinkem resveratrolu se vysvětluje tzv. francouzský paradox. Bylo totiž zjištěno, že Francouzi trpí kardiovaskulárními chorobami třikrát méně než obyvatelé USA, i když konzumují poměrně hodně tuků a navíc dost kouří.