MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

zelené děti budoucnost bylinkářství fytoterapieV minulosti bývaly v různých kulturách po celém světě ihned rozpoznány děti, které měly speciální dar pracovat s rostlinami. Poté tyto děti podstoupily důkladný dlouholetý výcvik u místního bylináře, léčitele nebo šamana. Následně se staly léčiteli daného společenství či komunity a tak byla bylinářská tradice předávána z generace na generaci. 

I v dnešní době stále máme děti, které jsou vnímavé vůči rostlinám a u kterých se zdá, že mají gen "zelené krve". Snadno je poznáte na rodinných setkáních či na dětském hřišti nebo ve škole - jsou to dívky a chlapci, kteří jsou ponořeni do zkoumání rostlin, trávy a plevele, na celé hodiny se ztrácejí při hraní si v zahradě, jsou okouzlení z pozorování hmyzu obtěžkaného pylem či motýlů, kteří si hoví na barevných okvětních plátcích čerstvě rozkvetlých květin. Milují hry s květinami a lesními rostlinami, povídají si se skřítky a vílami a zdá se, že mají jakési speciální pouto s veškerou přírodou. Když je čas jít domů, musíte je stále znovu a znovu volat a vyhánět ze zahrady.

Všímejte si těchto dětí. V dřívějších dobách to byli "strážci zeleně" a takové děti byly rozpoznávány jako budoucí mudrci a léčitelé.

Ačkoli je bylinářství obecně uznáváno a ctěno jako náš nejstarší léčebný systém, většina bylinářského umění je v současné době ohrožena. Trpí nedostatkem pochopení, byrokratickými spory a zmatky, ekonomickým tlakem, ničením životního prostředí a ztrátou spojení se Zemí. Naši malí budoucí léčitelé jsou sváděni ze své cesty a odrazováni od volání svého srdce televizí, vrstvami betonu, mezi kterým žijí, a na minutu nabitým a pečlivě střeženým školním rozvrhem i rozvrhem volnočasových aktivit.

Musíme zavést své děti do volné přírody, seznámit je s rostlinami a učit je o jejich spojení se Zemí. Když svým dětem vštípíme úctu k léčivým rostlinám, tak tím nejen prospějeme jejich citlivým tělům, ale pomůžeme jim dále předat semínka tradice, která je tak stará jako samotný lidský život. Naučíme je při tom úctě k planetě a péči o ni, neboť není možné mít vztah pouze s rostlinami, aniž bychom plně navázali vztah s živoucí Zemí.


Má dcera mi jednou řekla: "Bylináři jsou jako dobré víno, že? Čím jsou starší, tím jsou lepší."
Ačkoli jsem to před tím takto nikdy nevnímal, měla pravdu. V komunitě bylinářů jsou starší bylináři stále považováni za strážce moudrosti a jejich znalost rostlin a jejich učení je vyhledáváno a ceněno. Na konferencích a různých dalších akcích bývají čestnými hosty a mladí bylináři cestují na velké vzdálenosti, aby se s nimi mohli setkat a učit se u nich. Proč tomu tak je? 

Kromě faktu, že tito lidé mívají často vynikající charakter, jsou zábavní a mají po ruce spoustu příběhů, žijí naplněný a smysluplný život a jejich zkušenosti nás oslovují, dotýkají se nás a dodávají našemu vlastnímu životu smysl. 

Jsou to právě staří bylináři, kteříuchovávají učení o bylinách stále naživu a předávají je z generace na generaci - moudří starci a stařeny, kteří učí děti, jak najít léčivé rostliny, jak s nimi mluvit a jak z nich vyrábět léky.Toto dědictví, ačkoli je oslabeno, stále přežívá a naše srdce hladoví po takovém spojení s našimi tradicemi.

Často u těchto našich starých bylinářů nacházíme neobyčejné nadšení a odhodlání pro jejich vizi a život. Osvěcují a ukazují nám cestu.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

postup   pěstování   srdce   epilepsie   sirup   revma   brnění   kapsaicin   vliv   žaludek   chřipka   artróza   premenstruační   abytyše Hildegarda   opar   alergie   Avicena   recept   kontraindikace   vřed   štítná   inhalace   zlomenin   slezina   horečka   minut   ruka   osteoporóza   viry   Treben   plíseň   nachlazení   houba   horké   kloub   arteriskleróza   ateroskleróza   plísně   nohy   akné   trávicí   Váňa   sušení   teplé   tinktura   olej   pálení   fermentace   návod   stonek   zalijeme   rýma   účinek   mateřské   játra   fytoterapie   dna   kůže   angína   kontraindikace   zánět   krvácení   studené   močopudný   Mattioli   slinivka   chřipka   zácpa   ledvin   bylinka   hemeroid   tlak   jaterní   zpracování   vitamín   slezina   bylina   děti   neht   zápal   migrén   kolika   prášek   písek   nemoc   ovoce   metabolismus   list   hlas   kůra   bolest   kornatění   babské rady   střev   noha   vývar   Janča   strom   vlas   indikace   Paracelsus   kojenec   Podhorná   využití   odvar   pupen   chladné   Janča   zrak   zelina   žlučník   účinky   končetina   sval   sběr   mensturace   průjem   pijeme   roztroušená   stvol   obsahuje   sliznice   katar   bylinná směs   použití   čaj   nežádoucí   rostlina   kvasinky   kořen   květ   zdraví   Zentrich   víno   Galenos   astma   hemoroid   nálev   komplikace   antibiotik   stonek   Moučka   menstruační   játra   obsažené   dásně   mrtvice   krk   hlavy   užití   řídnutí kostí   keř   Zentrich   koupel   choroba   nať   vitamin   zelenina   kameny   šlacha   výroba  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)