MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou
Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

zelené děti budoucnost bylinkářství fytoterapieV minulosti bývaly v různých kulturách po celém světě ihned rozpoznány děti, které měly speciální dar pracovat s rostlinami. Poté tyto děti podstoupily důkladný dlouholetý výcvik u místního bylináře, léčitele nebo šamana. Následně se staly léčiteli daného společenství či komunity a tak byla bylinářská tradice předávána z generace na generaci. 

I v dnešní době stále máme děti, které jsou vnímavé vůči rostlinám a u kterých se zdá, že mají gen "zelené krve". Snadno je poznáte na rodinných setkáních či na dětském hřišti nebo ve škole - jsou to dívky a chlapci, kteří jsou ponořeni do zkoumání rostlin, trávy a plevele, na celé hodiny se ztrácejí při hraní si v zahradě, jsou okouzlení z pozorování hmyzu obtěžkaného pylem či motýlů, kteří si hoví na barevných okvětních plátcích čerstvě rozkvetlých květin. Milují hry s květinami a lesními rostlinami, povídají si se skřítky a vílami a zdá se, že mají jakési speciální pouto s veškerou přírodou. Když je čas jít domů, musíte je stále znovu a znovu volat a vyhánět ze zahrady.

Všímejte si těchto dětí. V dřívějších dobách to byli "strážci zeleně" a takové děti byly rozpoznávány jako budoucí mudrci a léčitelé.

Ačkoli je bylinářství obecně uznáváno a ctěno jako náš nejstarší léčebný systém, většina bylinářského umění je v současné době ohrožena. Trpí nedostatkem pochopení, byrokratickými spory a zmatky, ekonomickým tlakem, ničením životního prostředí a ztrátou spojení se Zemí. Naši malí budoucí léčitelé jsou sváděni ze své cesty a odrazováni od volání svého srdce televizí, vrstvami betonu, mezi kterým žijí, a na minutu nabitým a pečlivě střeženým školním rozvrhem i rozvrhem volnočasových aktivit.

Musíme zavést své děti do volné přírody, seznámit je s rostlinami a učit je o jejich spojení se Zemí. Když svým dětem vštípíme úctu k léčivým rostlinám, tak tím nejen prospějeme jejich citlivým tělům, ale pomůžeme jim dále předat semínka tradice, která je tak stará jako samotný lidský život. Naučíme je při tom úctě k planetě a péči o ni, neboť není možné mít vztah pouze s rostlinami, aniž bychom plně navázali vztah s živoucí Zemí.


Má dcera mi jednou řekla: "Bylináři jsou jako dobré víno, že? Čím jsou starší, tím jsou lepší."
Ačkoli jsem to před tím takto nikdy nevnímal, měla pravdu. V komunitě bylinářů jsou starší bylináři stále považováni za strážce moudrosti a jejich znalost rostlin a jejich učení je vyhledáváno a ceněno. Na konferencích a různých dalších akcích bývají čestnými hosty a mladí bylináři cestují na velké vzdálenosti, aby se s nimi mohli setkat a učit se u nich. Proč tomu tak je? 

Kromě faktu, že tito lidé mívají často vynikající charakter, jsou zábavní a mají po ruce spoustu příběhů, žijí naplněný a smysluplný život a jejich zkušenosti nás oslovují, dotýkají se nás a dodávají našemu vlastnímu životu smysl. 

Jsou to právě staří bylináři, kteříuchovávají učení o bylinách stále naživu a předávají je z generace na generaci - moudří starci a stařeny, kteří učí děti, jak najít léčivé rostliny, jak s nimi mluvit a jak z nich vyrábět léky.Toto dědictví, ačkoli je oslabeno, stále přežívá a naše srdce hladoví po takovém spojení s našimi tradicemi.

Často u těchto našich starých bylinářů nacházíme neobyčejné nadšení a odhodlání pro jejich vizi a život. Osvěcují a ukazují nám cestu.

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz
  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

návod   trávicí   katar   prášek   písek   kvasinky   zpracování   nemoc   zelina   vřed   dna   migrén   štítná   slinivka   pupen   kornatění   neht   babské rady   rostlina   kůže   komplikace   mensturace   jaterní   slezina   koupel   ovoce   nálev   postup   dásně   sběr   chřipka   obsažené   žlučník   mateřské   keř   kameny   recept   ledvin   inhalace   epilepsie   Janča   nežádoucí   indikace   stonek   odvar   brnění   zrak   strom   víno   Treben   Janča   kloub   vlas   Zentrich   kontraindikace   studené   sirup   vliv   Váňa   nať   zelenina   fermentace   premenstruační   tinktura   obsahuje   kůra   osteoporóza   nachlazení   chřipka   viry   Galenos   metabolismus   průjem   ruka   výroba   vitamin   kapsaicin   bolest   revma   alergie   vitamín   užití   astma   nohy   teplé   účinek   účinky   artróza   stvol   fytoterapie   pijeme   menstruační   bylina   využití   stonek   list   horké   zlomenin   noha   sušení   řídnutí kostí   slezina   pěstování   choroba   houba   květ   roztroušená   hemeroid   střev   použití   arteriskleróza   zánět   hemoroid   Mattioli   žaludek   opar   plíseň   končetina   plísně   kořen   Avicena   kolika   kojenec   minut   pálení   čaj   Podhorná   bylinka   hlas   tlak   děti   šlacha   vývar   angína   antibiotik   zdraví   sliznice   sval   rýma   krk   olej   zácpa   játra   mrtvice   chladné   zalijeme   Paracelsus   abytyše Hildegarda   hlavy   Zentrich   ateroskleróza   krvácení   srdce   kontraindikace   Moučka   horečka   močopudný   zápal   bylinná směs   akné   játra  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)