Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

bylinky-vhodne-a-nevhodne-v-tehotenstvi-potraviny-nevhodne-v-tehotenstvi-seznamBylinky a těhotenství, kojení. I když máme většinou pocit, že bylinkami nic nezkazíme a zdraví jen prospívají. Oblíbená máta může zhoršovat krevní obraz. A heřmánek zase v některých případech vyvolat vznik budoucí alergie u dítěte. Bylinky máme rádi ve formě čajů, koření do jídla nebo upravené rostlinné extrakty.

Při léčbě těhotných žen je třeba mít na zřeteli, že esence toho, co požije matka, přejde přes pupeční šňůru do těla dítěte. Jinými slovy, některé léčivé bylinky lze brát takřka bez omezení, jiné jen velmi omezeně a další vůbec. Mezi byliny, které mají absolutní kontraindikaci, patří například jinak bezkonkurenční uňa de gato. Tato bylina tak mocně povzbuzuje vlastní imunitu těla, že organismus vypuzuje vše, co je v něm "cizí nebo cizorodé". Což je v případě těhotenství plod. Další z bylinek, kterých je třeba se vyvarovat, je pelyněk, aloe, šalvěj (dávky užívané při vaření nevadí), kaštan, kokoška, routa a další. Jiné bylinky je třeba značně omezit, respektive omezit jejich dávkování: řebříček, oman, jablečník, máta peprná, zemědým a jiné. Obecně platí, že zvýšené opatrnosti je třeba u podávání bylinek, které mohou stimulovat stahy - dělohy - tzv. uterotonika. Nicméně riziko (pro embyro i matku) plynoucí z léčby bylinkami je mnohem menší než při užívání chemických preparátů. 

Pro kojící maminky platí omezení poněkud volnější. Některé látky přecházejí do mateřského mléka, tudíž i do těla kojence. Je třeba se vyhnout hořkým bylinkám, protože z hořčin obsažených v bylinkách může zhořknout i mléko. Jiné bylinky jsou naopak vhodné, např. užívá-Ii matka imunostimulant echinaceu, blahodárné látky zvyšující obranyschopnost organismus přejdou do těla kojence. 

Existuje i celá řada bylin, ze kterých se dělají čaje na podporu tvorby mateřského mléka. Jsou to bylinky: fenykl, anýz, jestřabina, kopřiva, pískavice řecké seno, peťour. Další bylinky zlepšují zažívání a působí proti nadýmání: koriandr, meduňka, šanta, heřmánek. Z těchto bylin lze dělat vhodné kombinace. Někteří bylinkáři doporučují mátu kadeřavou. Je však klíčové nesplést si ji s mátou peprnou, proto pokud v tom nemáte jasno, mátu kadeřavou nepoužívejte. 

Během doby kojení musí matka myslet na to, že z jejího těla odchází celá řada minerálů (hlavně vápník) a výživných látek. Proto je přímo nutné je doplňovat. Bylinky jsou to ideální. Vhodné jsou jak šťávy ze zeleniny a ovoce, tak přímo plody (rakytník, aronie ad.). V neposlední řadě bylinky (masti a lolejíčky) poslouží pro regeneraci pokožky v oblasti břicha po porodu dítěte. 

 

 

Zelené ohrožení

Neexistuje žádná bylina, která by měla tak silný účinek, že může ukončit těhotenství. Je ale mnoho bylin, které zejména při dlouhodobém nebo nadměrném užívání způsobují překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňují děložní činnost. A v některých případech mohou k potratu přispět. Některé z nich běžně používáme jako koření.
Napadlo by vás, že je potřeba být v těhotenství opatrná se skořicí, celerem nebo petrželovou natí? Neznamená to, že si nemůžete dopřát skořicový rohlíček, je ale moudré být informovaná a v případě potíží (například hrozícího potratu) to s těmito bylinkami nepřehánět.
Zvláštní opatrnost by měly dodržovat těhotné ženy alergičky. Pokud matka překoná v těhotenství alergický záchvat, plod se „naučí“, že látka, která jej vyvolala, je nebezpečná. Tím se ještě nenarozené dítě predisponuje ke vzniku alergie. Pozor tedy například na jinak neškodný heřmánek.

 

Když bakterie útočí

Těhotenství je dost dlouhá doba a budoucí maminka se pravděpodobně setká s chřipkou nebo nachlazením. V takovém případě samozřejmě můžete využít léčivých účinků bylin, ovšem pouze krátkodobě. Lipovým nebo šípkovým čajem při nachlazení si určitě neublížíte. Stejně tak jitrocelovým sirupem proti kašli. Česnek je silné přírodní antibiotikum a na nachlazení působí také velmi dobře. Pozor ale, snižuje srážlivost krve, proto není vhodný, blíží-li se termín porodu.

 

Když jsou bylinky vítané - bylinky na urychlení porodu

Ke konci těhotenství se začíná situace obracet. Bylinky, podporující děložní činnost a připravující porodní cesty, jsou náhle vítané. Nejpoužívanější je list maliníku, který se doporučuje pít od 36. týdne. Vedle výše uvedených účinků prý snižuje riziko porodního krvácení. Děložní stavy podporuje i skořice například ve formě oleje do aromalampy. Osvědčenou babskou radou je lněné semínko. Kromě toho, že povzbuzuje činnost střev, prý i urychluje nástup a průběh porodu. Je potřeba ho sníst asi lžičku denně a zapít dostatečným množstvím tekutiny. Přestože třezalka se v těhotenství nedoporučuje, předporodní masáž hráze třezalkovým olejem zvyšuje její pružnost a snižuje riziko epiziotomie (nástřihu hráze).
Nadarmo se neříká, že „dobrého pomálu“. Platí to i o bylinkách (nejen) v těhotenství. Budete-li respektovat jejich sílu a zacházet s nimi opatrně a jako s léčivy, neuděláte chybu. Nepijte bylinné čaje jen tak, pro zahnáni žízně nebo pro chuť. Nemíchejte bylinky mezi sebou. Používejte pouze ty, s jejichž účinky jste se seznámily a v odůvodněných případech. Informujte se o případných nežádoucích účincích a dopřávejte si bylinnou kúru pouze omezenou dobu. Pak vám zelené léky jistě dobře poslouží.

 

Na které byliny si dát pozor v těhotenství

Bylinky a koření, které mohou při dlouhodobém užívání nebo v nadměrných množstvích vyvolávat překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňovat svalovinu dělohy: aloe, blín černý, celer, jalovec, libeček, majoránka, maliník, pelyněk, petržel zahradní – nať, rozmarýn, skořice, šafrán, verbena (sporýš), zázvor.
Bylinky a koření se silným účinkem, potenciálně nebezpečné, kterým je lépe se v těhotenství vyhnout: oregano (dobromysl), hloh, hluchavka, hřebíček, kopřiva, máta, muškátový oříšek, podběl, třezalka.

 

BYLINY NEVHODNÉ V TĚHOTENSTVÍ - PODROBNOSTI:

Andělika lékařská

Doporučujeme zvýšenou opatrnost v těhotenství a při kojení.

Jalovec obecný

Silice této bylinky dráždí ledviny.

Dub

Nevhodný v těhotenství i při kojení.

Ginkgko biloba

Nevhodné v těhotenství i při kojení, způsobuje krvácivé stavy.

Hlaváček jarní

Obsahuje glykosidy, které ovlivňují činnost srdce a mohou se projevit příznaky otravy digitalisem.

Hloh

Obsahuje glykosidy, které ovlivňují funkci srdce, snižují tlak a zlepšují průtok v srdečních věnčitých tepnách. V lihovém extraktu působí uklidňujíce. Některé zdroje popisují jeho nevhodnost v těhotenství, jiné ho považují za relativně bezpečný.

Chinovník

Nedoporučuje se pro obsah chininu, jenž způsobuje kontrakce dělohy a může vyvolat potrat. Chinin některé zdroje považují za ototoxický, tedy v těhotenství potenciálně způsobující poruchu sluchu u plodu. Chinin je obsažen hlavně v toniku, ve kterém způsobuje jeho hořkou chuť.

Myrhovník molmolový

Používání při ranách, infekcích, hemeroidech, proleženinách a zánětech v ústech, zkoumá se jeho účinek v léčbě AIDS. V těhotenství i při kojení se jeho užívání nedoporučuje.

Pelyněk pravý

Obsahuje jedovatý tujon a může působit poruchy centrálního nervového systému a epileptické křeče.

Petržel zahradní

Petržel je nevhodná pro zesilování kontrakcí dělohy, hlavně při rizikovém těhotenství může vyvolat potrat nebo předčasný porod.

Skořice, hřebíček, zázvor

tyto koření jsou podle některých zdrojů považovány za nevhodné v těhotenství pro riziko vyvolání kontrakcí a tím potratu nebo předčasného porodu. Mají však i pozitivní efekt při léčbě hlavně ranní nevolnosti těhotných a při dodržování omezených dávek při nerizikové těhotenství je není nutné z jídelníčku zcela vyloučit.

Dlouhodobé užívání zázvoru a máty se v těhotenství nedoporučuje, ale trápí-li vás nevolnosti nebo nepříjemná pachuť v ústech, můžete zázvor nebo mátový čaj vyzkoušet. Často pomůže. Máte-li potíže s nespavostí, zkuste meduňku.

Česnek

Česnek ano, ale ne extrémně mnoho. Nedoporučuje se podávání větších dávek česneku v těhotenství, při kojení a malým dětem. Lépe stravitelný je česnek tepelně upravený, česnek vařený spolu s nadýmavými zeleninami a luštěninami zlepšuje jejich stravitelnost. Nevěřte pověrám, že kojící matky nesmí česnek vůbec, pokud kojící matka česnek dobře snáší, bude ho pravděpodobně snášet i její potomek, matka může česnek v rozumném množství konzumovat i při kojení.

 

Byliny vhodné v těhotenství Byliny nevhodné v těhotenství

Anýz

Zázvor

Třezalka

Kmín

Meduňka

Fenykl

Máta peprná

Měwsíček

Pampeliška

Heřmánek

Kopřiva

Lesní jahoda

Aloe vera

Saturejka

Chmel

Jmelí

Ibišek

Řebříček

Lékořice

Rozmarýn

Máta

Šalvěj

Ženšen

Tymián (mateřídouška)

 

Na nespavost meduňku, na těhotenskou nevolnost ale zázvor nepomáhá

Dlouhodobé užívání zázvoru a máty se v těhotenství nedoporučuje, ale trápí-li vás nevolnosti nebo nepříjemná pachuť v ústech, můžete zázvor nebo mátový čaj vyzkoušet. Bohužel ale zázvor většině žen nepomáhá. Máte-li potíže s nespavostí, zkuste meduňku.

 

Pro těhotné a kojící matky - česnek

Nedoporučuje se podávání větších dávek česneku v těhotenství, při kojení a malým dětem. Lépe stravitelný je česnek tepelně upravený, česnek vařený spolu s nadýmavými zeleninami a luštěninami zlepšuje jejich stravitelnost. Nevěřte pověrám, že kojící matky nesmí česnek vůbec, pokud kojící matka česnek dobře snáší, bude ho pravděpodobně snášet i její potomek, matka může česnek v rozumném množství konzumovat i při kojení.

 

Potraviny nevhodné v těhotenství

Víte, jakých potravin byste se měla v těhotenství vyvarovat?

 

Plísňové sýry

Hrozí vznik listeriózy, nemoci, která může způsobit i potrat nebo narození mrtvého plodu. Pokud ale plísňový sýr použijete v teplé kuchyni a jídlo projde varem, můžete i plísňové sýry konzumovat bez obav.


Játra a játrové výrobky

Vitamin A je sice potřebný pro regeneraci všech tkání, ale jeho přebytek by mohl způsobit deformaci plodu. Právě játra a výrobky z nich obsahují velké množství tohoto vitaminu. Paštiky proto raději ze svého jídelníčku vylučte.

 

Ryby

Ryby se považují za velmi zdravou součást jídelníčku. Mají totiž vysoký obsah zdraví prospěšných tuků, bílkovin, jódu, a vitaminu D. Na druhé straně znečištěná voda způsobuje, že v rybách jsou velmi často zásoby jedovatých látek dioxinu nebo polychromovaných bifenylů, které by mohly způsobit poškození plodu. Problémem může být i obsah rtutě, která má negativní vliv na nervovou soustavu dítěte.


Levné ořechy a semínka

Také velmi zdravé potraviny, bohužel hlavně ty nejlevnější, mají mizernou kvalitu a mohou obsahovat nebezpečné plísně.

 

Káva

Obsahuje kofein, který se spájí s neplodností, nízkou porodní váhou a také možným potratem. Pokud si bez kávy nedovedete představit svůj život, volte variantu bez kofeinu.

 

Co si ještě přečíst?

Pokud Vás toto téma zajímá, doporučujeme přečíst:

VIDEO: Bylinkářka Jarmila Podhorná radí – bylinky pro ženy

Zdroj obrázku: Freeimages.com / Elke Rohn

 

A přehledná tabulka bylinek v těhotenství na závěr

Doporučené bylinkyBylinky, které se nedoporučují
Anýz Aloe vera
Zázvor Saturejka
Třezalka Chmel
Kmín Jmelí
Meduňka Ibišek
Fenykl Řebříček
Máta peprná Lékořice
Měsíček Rozmarýn
Pampeliška Máta polní
Heřmánek Šalvěj
Kopřiva Ženšen
Lesní jahoda Tymián

 

Co si ještě přečíst?

Pokud Vás toto téma zajímá, doporučujeme přečíst:

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

nať   písek   návod   pěstování   nežádoucí   kloub   bolest   hemeroid   metabolismus   vitamín   využití   zrak   odvar   dásně   kontraindikace   sběr   zalijeme   kojenec   horečka   komplikace   zácpa   stonek   vývar   zdraví   použití   abytyše Hildegarda   končetina   artróza   čaj   Janča   alergie   list   plísně   vřed   pupen   kornatění   jaterní   prášek   sliznice   hlas   epilepsie   astma   děti   zelina   Avicena   zelenina   květ   tinktura   arteriskleróza   strom   bylinná směs   vitamin   trávicí   kůže   viry   kapsaicin   koupel   chřipka   játra   pijeme   ovoce   střev   kontraindikace   řídnutí kostí   sirup   nálev   antibiotik   hemoroid   sval   nemoc   minut   žaludek   roztroušená   šlacha   recept   tlak   studené   Janča   Zentrich   menstruační   krvácení   indikace   postup   víno   ledvin   kůra   Zentrich   teplé   srdce   užití   slezina   migrén   kolika   ruka   Váňa   zápal   hlavy   katar   vliv   krk   neht   angína   nachlazení   stvol   stonek   plíseň   revma   ateroskleróza   průjem   houba   fytoterapie   chladné   Moučka   nohy   štítná   dna   žlučník   výroba   babské rady   noha   pálení   opar   sušení   keř   zlomenin   játra   Paracelsus   akné   Podhorná   Mattioli   brnění   bylina   rýma   Galenos   fermentace   mateřské   premenstruační   slezina   rostlina   chřipka   slinivka   obsažené   choroba   olej   mrtvice   mensturace   inhalace   kořen   obsahuje   horké   zpracování   močopudný   zánět   kameny   vlas   Treben   kvasinky   bylinka   osteoporóza  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)