obklady-a-koupele-z-bylinek-priprava-davkovani-bylinek-pro-koupelObklady a koupele z bylinek jsou způsoby, jak aplikovat bylinku zevně kůží. Existují látky a vitaminy, které procházejí kůží a užívají se například tak, že se čerstvá bylina - rozmačkaná, aby pustila šťávu - přikládá na postižené místo. Asi nejznámější použití je obklad z jitrocelového listu na odřenou kůži (většinou na končetině). Méně známý, i když používaný od nepaměti, je obklad z máčeného lněného semínka na spáleniny, omrzliny, lupénku, puchýře, pásový opar apod.


Účinky rostliny:

Stejně tak doporučované jsou bylinné koupele. Bere se např. list ořešáku vlašského, list topolu, červnový list akácie, kopřivový list, borovicové, jedlové či smrkové jehličí - společně nebo jednotlivě - a zapařuje se v množství asi půl kilogramu na několik litrů vody. Nechá se vylouhovat a pak se přecedí do koupelové vody.

Při nedostatku bylin lze takovou koupel udělat ze dvou středně velkých hlávek zelí rozmixovaných s vodou a konečně z půl kilogramu droždí, které přidáváme rovnou do koupelové vody (drožďová koupel pomáhá na nemocná nervová zakončení). Do každé takové koupele se přidává nálev ze 100 g máty. Koupel má léčivý vliv nejen na kůži a vlasy, ale léčí rovněž vnitřní orgány.