Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Jablečný ocet - recept:   jablečný ocet obsahuje hodně draslíku a hodí se i v domácí  kuchyni do zálivek a na okyselování jídla. Draslík  má blahodárné účinky: u dětí zajišťuje správný  i úst a u starších lidí působí proti sklerotickým procesům.   Z umytých jablek vykrájíme zkažené nebo červivé  i části a jablka rozmačkáme nebo nastrouháme. Využít  lze i slupky z jablek a zbytky po kompotu. Ve skleněné,   dřevěné (např. soudečku) nebo smaltované nádobě  zalijeme syrovou jablečnou drť teplou, převařenou vodou  v množství 1/2 l na 400 g drtě.  Účinky rostliny:

  • trávení
  • čištění ledvin
  • prevence některých nemocí
  • vyrážky
  • náhrada klasického lihového octu

Na každý litr vody  přidáme 100 g medu nebo cukru a abychom fermentaci  urychlili, také 10 g pekárenského droždí a 20 g  suchého černého žitného chleba. Nádobu nezakrýváme  a ponecháme ji v místnosti s teplotou 20-30 °C  na tmavém místě, protože ultrafialové záření průběhu  fermentační reakce škodí.  

Zalitou drť musíme 2-3 krát denně míchat dřevěnou   lžící. Netřeba mít žádné obavy z otravy, dokonce  ani když se objeví bílý, rosolovitý povlak. Po 10 dnech  všechno slijeme do pytlíku z gázy. Šťávu, kterou získáme  vymačkáním, přecedíme do nádoby s širokým  hrdlem. Na každý litr šťávy lze přidat 50-100 g medu  nebo cukru a vymíchat do úplné homogenizace.   Aby náležitě proběhla druhá fáze fermentace,   musíme nádobu zakrýt gázou a ponechat  na teplém místě. Fermentace je  u konce, jakmile se tekutina uklidní  a nabere jasnou, světlou barvu. V závislosti  na jakosti šťávy bude jablečný  ocet připravený k použití po 40-60  dnech. Plastovou trubičkou ho stočíme  do lahví, přičemž ho přefiltrujeme  pomocí nálevky vyložené gázou.   Lahvičky se těsně zazátkují, zalijí voskem  a uchovávají na suchém a tmavém místě.  

 

Zjednodušený recept, návod na jablečný ocet: slupky ze zdravých jablek  vložíme do skleněné nádoby. Zalijeme převařenou  oslazenou vodou v poměru 2 lžíce cukru na sklenici  vody. Nádobu převážeme plátnem. Za 3 - 4 týdny je  získaný ocet připravený k použití.   Lahvičky s octem je třeba uchovávat v lednici nebo  na jiném chladném místě, aby se proces fermentace  neprodlužoval, protože jinak by byl ocet příliš kyselý.   Během fermentace vznikne bílý škraloup. Nejedná se  o plíseň a není škodlivý, ba naopak, lze ho normálně  použít, např. k urychlení dozrávání další várky octa.   Ocet se užívá denně ráno nalačno: 2 lžíce se lžičkou  medu rozpuštěné v 1/2 sklenici teplé vody na dobré  zažívání, čištění ledvin, jako prevence proti mnoha  chorobám. Lze se s ním též mazat, což zajišťuje kůži  svěžest a správné pH; rovněž zabraňuje vyrážkám.   Používá se i do salátů a na okyselení jídel místo octa  lihového.  

 

 

Informace a účinky jablečného octa

Jablečný ocet musí obsahovat něco velmi zdravého, když ho užíval kvůli jeho léčivým vlastnostem i otec medicíny Hippokrates již kolem roku 400 př. n. l. Ví se, že používal pouze dva léky: med a jablečný ocet. Jablečný ocet se vyrábí z čerstvých a zralých jablek, které jsou později fermentované a procházejí přísně kontrolovaným procesem výroby. Jablečný ocet obsahuje pektin, což je vláknina, která snižuje špatný cholesterol a reguluje krevní tlak. Odborníci se shodují, že lidé s přibývajícím věkem potřebují více vápníku. Ocet pomáhá extrakci vápníku z potravin, se kterými je smíchán, a pomáhá tak zachování pevných kostí. Nedostatek draslíku zase způsobuje řadu problémů, včetně vypadávání vlasů, lámání nehtů a zubů, zánětu vedlejších nosních dutin a rýmy. Jablečný ocet je bohatý na draslík. Studie ukázaly, že nedostatek draslíku zpomaluje růst. Všem těmto prolémům se lze vyhnout, pokud budete pravidelně užívat jablečný ocet. Draslík také pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Další látka - beta-karoten - zabraňuje poškození volnými radikály, udržuje pokožku pevnou a mladou. Jablečný ocet je dobrý i pro ty, kteří chtějí zhubnout. Rozkládá tuk, který podporuje přirozený proces ztráty hmotnosti. Jablečný ocet obsahuje kyselinu jablečnou, účinnou v boji proti houbovým a bakteriálním infekcím. Tato kyselina rozpouští usazeniny kyseliny močové, které se tvoří okolo kloubů, a tím zmírňuje bolesti kloubů. Rozpuštěná kyselina močová je později odstraněna z těla. Předpokládá se, že jablečný ocet je užitečný při léčbě stavů jako je zácpa, bolest hlavy, artritida, slabé kosti, trávicí potíže, vysoký cholesterol, průjem, ekzém, bolest v očích, chronická únava, mírné otravy jídlem, ztráta vlasů, vysoký krevní tlak, obezita a mnoho dalších zdravotních problémů.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

choroba   Janča   zápal   kapsaicin   ruka   plísně   strom   zpracování   brnění   komplikace   sliznice   neht   pěstování   opar   dásně   odvar   žlučník   nať   metabolismus   kůra   srdce   roztroušená   vliv   kolika   revma   Zentrich   využití   vřed   kontraindikace   minut   horečka   hemeroid   chladné   migrén   epilepsie   list   řídnutí kostí   zrak   zdraví   Avicena   končetina   zelina   obsažené   olej   chřipka   babské rady   ateroskleróza   výroba   nemoc   katar   Moučka   fytoterapie   bylina   mrtvice   tlak   bolest   zlomenin   noha   hemoroid   ledvin   houba   Váňa   kůže   tinktura   plíseň   stonek   sběr   koupel   chřipka   sirup   šlacha   fermentace   astma   stvol   slezina   obsahuje   Treben   Janča   stonek   močopudný   teplé   mateřské   děti   alergie   kvasinky   štítná   osteoporóza   Podhorná   ovoce   angína   kořen   nachlazení   mensturace   pijeme   kornatění   nohy   indikace   nálev   postup   pálení   návod   zácpa   kojenec   bylinná směs   játra   prášek   Mattioli   dna   keř   slezina   květ   arteriskleróza   střev   rýma   vývar   zalijeme   vlas   slinivka   kontraindikace   recept   pupen   průjem   žaludek   krvácení   kloub   hlas   kameny   trávicí   víno   artróza   zánět   inhalace   hlavy   písek   Paracelsus   krk   vitamín   sval   použití   nežádoucí   rostlina   zelenina   vitamin   Zentrich   sušení   abytyše Hildegarda   studené   játra   viry   čaj   antibiotik   Galenos   jaterní   horké   užití   premenstruační   bylinka   akné   menstruační  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)