Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Jablečný ocet - recept:   jablečný ocet obsahuje hodně draslíku a hodí se i v domácí  kuchyni do zálivek a na okyselování jídla. Draslík  má blahodárné účinky: u dětí zajišťuje správný  i úst a u starších lidí působí proti sklerotickým procesům.   Z umytých jablek vykrájíme zkažené nebo červivé  i části a jablka rozmačkáme nebo nastrouháme. Využít  lze i slupky z jablek a zbytky po kompotu. Ve skleněné,   dřevěné (např. soudečku) nebo smaltované nádobě  zalijeme syrovou jablečnou drť teplou, převařenou vodou  v množství 1/2 l na 400 g drtě.  Účinky rostliny:

  • trávení
  • čištění ledvin
  • prevence některých nemocí
  • vyrážky
  • náhrada klasického lihového octu

Na každý litr vody  přidáme 100 g medu nebo cukru a abychom fermentaci  urychlili, také 10 g pekárenského droždí a 20 g  suchého černého žitného chleba. Nádobu nezakrýváme  a ponecháme ji v místnosti s teplotou 20-30 °C  na tmavém místě, protože ultrafialové záření průběhu  fermentační reakce škodí.  

Zalitou drť musíme 2-3 krát denně míchat dřevěnou   lžící. Netřeba mít žádné obavy z otravy, dokonce  ani když se objeví bílý, rosolovitý povlak. Po 10 dnech  všechno slijeme do pytlíku z gázy. Šťávu, kterou získáme  vymačkáním, přecedíme do nádoby s širokým  hrdlem. Na každý litr šťávy lze přidat 50-100 g medu  nebo cukru a vymíchat do úplné homogenizace.   Aby náležitě proběhla druhá fáze fermentace,   musíme nádobu zakrýt gázou a ponechat  na teplém místě. Fermentace je  u konce, jakmile se tekutina uklidní  a nabere jasnou, světlou barvu. V závislosti  na jakosti šťávy bude jablečný  ocet připravený k použití po 40-60  dnech. Plastovou trubičkou ho stočíme  do lahví, přičemž ho přefiltrujeme  pomocí nálevky vyložené gázou.   Lahvičky se těsně zazátkují, zalijí voskem  a uchovávají na suchém a tmavém místě.  

 

Zjednodušený recept, návod na jablečný ocet: slupky ze zdravých jablek  vložíme do skleněné nádoby. Zalijeme převařenou  oslazenou vodou v poměru 2 lžíce cukru na sklenici  vody. Nádobu převážeme plátnem. Za 3 - 4 týdny je  získaný ocet připravený k použití.   Lahvičky s octem je třeba uchovávat v lednici nebo  na jiném chladném místě, aby se proces fermentace  neprodlužoval, protože jinak by byl ocet příliš kyselý.   Během fermentace vznikne bílý škraloup. Nejedná se  o plíseň a není škodlivý, ba naopak, lze ho normálně  použít, např. k urychlení dozrávání další várky octa.   Ocet se užívá denně ráno nalačno: 2 lžíce se lžičkou  medu rozpuštěné v 1/2 sklenici teplé vody na dobré  zažívání, čištění ledvin, jako prevence proti mnoha  chorobám. Lze se s ním též mazat, což zajišťuje kůži  svěžest a správné pH; rovněž zabraňuje vyrážkám.   Používá se i do salátů a na okyselení jídel místo octa  lihového.  

 

 

Informace a účinky jablečného octa

Jablečný ocet musí obsahovat něco velmi zdravého, když ho užíval kvůli jeho léčivým vlastnostem i otec medicíny Hippokrates již kolem roku 400 př. n. l. Ví se, že používal pouze dva léky: med a jablečný ocet. Jablečný ocet se vyrábí z čerstvých a zralých jablek, které jsou později fermentované a procházejí přísně kontrolovaným procesem výroby. Jablečný ocet obsahuje pektin, což je vláknina, která snižuje špatný cholesterol a reguluje krevní tlak. Odborníci se shodují, že lidé s přibývajícím věkem potřebují více vápníku. Ocet pomáhá extrakci vápníku z potravin, se kterými je smíchán, a pomáhá tak zachování pevných kostí. Nedostatek draslíku zase způsobuje řadu problémů, včetně vypadávání vlasů, lámání nehtů a zubů, zánětu vedlejších nosních dutin a rýmy. Jablečný ocet je bohatý na draslík. Studie ukázaly, že nedostatek draslíku zpomaluje růst. Všem těmto prolémům se lze vyhnout, pokud budete pravidelně užívat jablečný ocet. Draslík také pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Další látka - beta-karoten - zabraňuje poškození volnými radikály, udržuje pokožku pevnou a mladou. Jablečný ocet je dobrý i pro ty, kteří chtějí zhubnout. Rozkládá tuk, který podporuje přirozený proces ztráty hmotnosti. Jablečný ocet obsahuje kyselinu jablečnou, účinnou v boji proti houbovým a bakteriálním infekcím. Tato kyselina rozpouští usazeniny kyseliny močové, které se tvoří okolo kloubů, a tím zmírňuje bolesti kloubů. Rozpuštěná kyselina močová je později odstraněna z těla. Předpokládá se, že jablečný ocet je užitečný při léčbě stavů jako je zácpa, bolest hlavy, artritida, slabé kosti, trávicí potíže, vysoký cholesterol, průjem, ekzém, bolest v očích, chronická únava, mírné otravy jídlem, ztráta vlasů, vysoký krevní tlak, obezita a mnoho dalších zdravotních problémů.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

bylina   roztroušená   zlomenin   játra   sušení   nohy   babské rady   srdce   Moučka   šlacha   angína   zápal   játra   odvar   opar   Treben   zelina   zánět   teplé   metabolismus   zpracování   obsažené   Mattioli   minut   kolika   čaj   využití   postup   revma   kořen   plíseň   prášek   tinktura   jaterní   strom   premenstruační   nálev   nachlazení   sliznice   žlučník   bylinka   horké   krvácení   vřed   katar   menstruační   zrak   stvol   recept   Váňa   močopudný   mateřské   Zentrich   průjem   řídnutí kostí   antibiotik   noha   indikace   obsahuje   dásně   Galenos   nemoc   žaludek   pijeme   hemeroid   Janča   plísně   trávicí   sval   štítná   zácpa   komplikace   sběr   pěstování   koupel   horečka   Paracelsus   děti   kvasinky   zelenina   bylinná směs   olej   list   kapsaicin   slinivka   artróza   kůže   migrén   osteoporóza   brnění   ruka   kontraindikace   astma   chřipka   pálení   vitamín   viry   zalijeme   Avicena   mensturace   použití   hlas   houba   kornatění   hlavy   Janča   rostlina   květ   výroba   kameny   inhalace   neht   pupen   slezina   stonek   epilepsie   fermentace   hemoroid   vývar   keř   vlas   nať   abytyše Hildegarda   končetina   arteriskleróza   choroba   stonek   návod   kojenec   kůra   slezina   mrtvice   studené   kontraindikace   fytoterapie   ovoce   akné   víno   tlak   Podhorná   chladné   chřipka   střev   sirup   Zentrich   bolest   dna   vitamin   ateroskleróza   krk   písek   alergie   užití   vliv   ledvin   rýma   kloub   zdraví   nežádoucí  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)