Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Jablečný ocet - recept:   jablečný ocet obsahuje hodně draslíku a hodí se i v domácí  kuchyni do zálivek a na okyselování jídla. Draslík  má blahodárné účinky: u dětí zajišťuje správný  i úst a u starších lidí působí proti sklerotickým procesům.   Z umytých jablek vykrájíme zkažené nebo červivé  i části a jablka rozmačkáme nebo nastrouháme. Využít  lze i slupky z jablek a zbytky po kompotu. Ve skleněné,   dřevěné (např. soudečku) nebo smaltované nádobě  zalijeme syrovou jablečnou drť teplou, převařenou vodou  v množství 1/2 l na 400 g drtě.  Účinky rostliny:

  • trávení
  • čištění ledvin
  • prevence některých nemocí
  • vyrážky
  • náhrada klasického lihového octu

Na každý litr vody  přidáme 100 g medu nebo cukru a abychom fermentaci  urychlili, také 10 g pekárenského droždí a 20 g  suchého černého žitného chleba. Nádobu nezakrýváme  a ponecháme ji v místnosti s teplotou 20-30 °C  na tmavém místě, protože ultrafialové záření průběhu  fermentační reakce škodí.  

Zalitou drť musíme 2-3 krát denně míchat dřevěnou   lžící. Netřeba mít žádné obavy z otravy, dokonce  ani když se objeví bílý, rosolovitý povlak. Po 10 dnech  všechno slijeme do pytlíku z gázy. Šťávu, kterou získáme  vymačkáním, přecedíme do nádoby s širokým  hrdlem. Na každý litr šťávy lze přidat 50-100 g medu  nebo cukru a vymíchat do úplné homogenizace.   Aby náležitě proběhla druhá fáze fermentace,   musíme nádobu zakrýt gázou a ponechat  na teplém místě. Fermentace je  u konce, jakmile se tekutina uklidní  a nabere jasnou, světlou barvu. V závislosti  na jakosti šťávy bude jablečný  ocet připravený k použití po 40-60  dnech. Plastovou trubičkou ho stočíme  do lahví, přičemž ho přefiltrujeme  pomocí nálevky vyložené gázou.   Lahvičky se těsně zazátkují, zalijí voskem  a uchovávají na suchém a tmavém místě.  

 

Zjednodušený recept, návod na jablečný ocet: slupky ze zdravých jablek  vložíme do skleněné nádoby. Zalijeme převařenou  oslazenou vodou v poměru 2 lžíce cukru na sklenici  vody. Nádobu převážeme plátnem. Za 3 - 4 týdny je  získaný ocet připravený k použití.   Lahvičky s octem je třeba uchovávat v lednici nebo  na jiném chladném místě, aby se proces fermentace  neprodlužoval, protože jinak by byl ocet příliš kyselý.   Během fermentace vznikne bílý škraloup. Nejedná se  o plíseň a není škodlivý, ba naopak, lze ho normálně  použít, např. k urychlení dozrávání další várky octa.   Ocet se užívá denně ráno nalačno: 2 lžíce se lžičkou  medu rozpuštěné v 1/2 sklenici teplé vody na dobré  zažívání, čištění ledvin, jako prevence proti mnoha  chorobám. Lze se s ním též mazat, což zajišťuje kůži  svěžest a správné pH; rovněž zabraňuje vyrážkám.   Používá se i do salátů a na okyselení jídel místo octa  lihového.  

 

 

Informace a účinky jablečného octa

Jablečný ocet musí obsahovat něco velmi zdravého, když ho užíval kvůli jeho léčivým vlastnostem i otec medicíny Hippokrates již kolem roku 400 př. n. l. Ví se, že používal pouze dva léky: med a jablečný ocet. Jablečný ocet se vyrábí z čerstvých a zralých jablek, které jsou později fermentované a procházejí přísně kontrolovaným procesem výroby. Jablečný ocet obsahuje pektin, což je vláknina, která snižuje špatný cholesterol a reguluje krevní tlak. Odborníci se shodují, že lidé s přibývajícím věkem potřebují více vápníku. Ocet pomáhá extrakci vápníku z potravin, se kterými je smíchán, a pomáhá tak zachování pevných kostí. Nedostatek draslíku zase způsobuje řadu problémů, včetně vypadávání vlasů, lámání nehtů a zubů, zánětu vedlejších nosních dutin a rýmy. Jablečný ocet je bohatý na draslík. Studie ukázaly, že nedostatek draslíku zpomaluje růst. Všem těmto prolémům se lze vyhnout, pokud budete pravidelně užívat jablečný ocet. Draslík také pomáhá odstraňovat toxiny z těla. Další látka - beta-karoten - zabraňuje poškození volnými radikály, udržuje pokožku pevnou a mladou. Jablečný ocet je dobrý i pro ty, kteří chtějí zhubnout. Rozkládá tuk, který podporuje přirozený proces ztráty hmotnosti. Jablečný ocet obsahuje kyselinu jablečnou, účinnou v boji proti houbovým a bakteriálním infekcím. Tato kyselina rozpouští usazeniny kyseliny močové, které se tvoří okolo kloubů, a tím zmírňuje bolesti kloubů. Rozpuštěná kyselina močová je později odstraněna z těla. Předpokládá se, že jablečný ocet je užitečný při léčbě stavů jako je zácpa, bolest hlavy, artritida, slabé kosti, trávicí potíže, vysoký cholesterol, průjem, ekzém, bolest v očích, chronická únava, mírné otravy jídlem, ztráta vlasů, vysoký krevní tlak, obezita a mnoho dalších zdravotních problémů.

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

bylinka   slezina   Moučka   metabolismus   děti   zpracování   sušení   nachlazení   kolika   akné   pěstování   Avicena   bylina   zácpa   vlas   brnění   trávicí   rostlina   houba   epilepsie   písek   čaj   inhalace   žlučník   kameny   Mattioli   horečka   sirup   artróza   kornatění   vitamin   kůže   neht   fytoterapie   končetina   ovoce   olej   jaterní   kapsaicin   Janča   sval   studené   použití   střev   krvácení   pupen   abytyše Hildegarda   víno   výroba   Janča   komplikace   ledvin   bylinná směs   játra   krk   játra   slinivka   choroba   babské rady   kontraindikace   zdraví   zalijeme   stonek   roztroušená   opar   močopudný   zápal   mateřské   zelenina   zrak   osteoporóza   hlas   sběr   minut   menstruační   zánět   stvol   hemoroid   Zentrich   slezina   zelina   Podhorná   premenstruační   vývar   nežádoucí   vřed   pijeme   nemoc   mrtvice   Treben   kloub   pálení   astma   kvasinky   prášek   fermentace   hlavy   noha   kořen   chřipka   plísně   indikace   rýma   postup   katar   vitamín   sliznice   Zentrich   dásně   alergie   štítná   řídnutí kostí   teplé   strom   kojenec   plíseň   hemeroid   tlak   průjem   ateroskleróza   Paracelsus   ruka   srdce   květ   nálev   antibiotik   migrén   šlacha   koupel   horké   keř   viry   užití   kontraindikace   list   kůra   využití   Galenos   stonek   odvar   chřipka   recept   arteriskleróza   obsahuje   vliv   zlomenin   bolest   chladné   tinktura   žaludek   angína   revma   Váňa   dna   nať   mensturace   návod   obsažené   nohy  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)