MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

bylinky-sbirane-v-kvetnu-a-jejich-ucinky-na-zdravi-cloveka

Máme tu jeden z nejkrásnějších měsíců v roce - květen. Všechno kvete, příroda se probouzí a bylinkáři sbírají bylinky do zásoby. Které bylinky to jsou a jaké jsou jejich účinky na lidský organismus či co léčí se dozvíte v této stránce. 

 

BYLINKY SBÍRANÉ V KVĚTNU

Borůvka brusnice

Sbírají se listy (nejlépe mladé).

Účinky: Tlumí žaludeční křeče, léčí zánět močového měchýře. Používá se jako podpůrná léčba cukrovky. Zevně lze odvar z listů použít při zánětech dásní a ke koupelím při kožních onemocněních.

 

Bez černý

Sbírá se květ (před úplným rozvinutím).

Účinky: Nálev se používá při nachlazení a horečnatém onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce. Nálev pijte horký, oslazený medem. Bez zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak. Chladný neslazený čaj z květů je skvělým lékem i při zažívacích potížích, jako žaludeční a střevní koliky, plynatost, nevolnost a pomalé trávení, či nedostatečná činnost žlučníku. Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání.

 

Hluchavka bílá

Sbírá se květ.

Účinky: Reguluje nepravidelnou menstruaci i nepravidelnou stolici. Čaj z květů hluchavky má také uklidňující účinek, doporučuje se při nervozitě a nespavosti, nebo při neklidu u žen v době menstruace a menopauzy.

Hluchavka patří mezi nejchoulostivější léčivé byliny a může se sbírat pouze za suchého počasí. Ukládá se volně do košů, vystlaných tkaninou nebo papírem a nesmí se zapařit nebo pomačkat. Poškozené květy při sušení hnědnou a droga z nich získaná je bezcenná. Suší se nejlépe v sušárně, co nejrychleji ve slabých vrstvách bez převracení při teplotě do 35 °C.

 

Kontryhel obecný

Sbírá se nať v době květu.

Účinky: Kontryhel obecný je považován za bylinu pro ženy, protože si poradí se záněty ženských orgánů, s výtoky a pomáhá při menstruačních poruchách a při nepravidelné menstruaci v době přechodu. Pomáhá při hojení porodních zraněních, ochabnutí lůna, při těžkých porodech a sklonech k potratům. Lze ho využít i při horečkách, zhnisání a vředech.

 

Kopřiva dvoudomá palčivá

Sbírá se list (nať).

Účinky: Působí na ekzémy, bolesti hlavy, poruchy krvetvorby, čistí krev, dodává životní elán a energii. Močopudný prostředek při revmatismu, otocích. Je velmi prospěšná při dně. Dlouhodobé užívání listů kopřivy přináší úlevu od bolesti a podporuje opravu tkáně. Čaj i polévka z listů kopřivy dvoudomé jsou bezpečné i ve velkých dávkách, kdy se maximalizuje jejich protizánětlivý účinek. Kopřivu lze použít i pro úlevu zanícené a oslabené kůže a na křečové žíly, kdy se kopřivový nálev nanáší jako lotion.

Kopřiva dvoudomá - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání

 

Mochna husí

Sbírá se nať v době květu.

Účinky: Působí zejména na hladké svalstvo, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a svíravě. Lze ji použít proti křečím, při kolikových bolestech či krvavých průjmech, při peptickém vředu, břišních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, proti svalovým křečím (v dolních končetinách) nebo cévním křečím způsobeným např. špatným prokrvením končetin, při lehčích formách angíny pectoris nebo při menstruačních potížích. Povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě a ochranně na sliznice trávicího ústrojí, podporuje činnost jater a tvorbu žluči. Koupele se doporučují při hnisavých ránách.

 

Rybíz černý

Sbírá se list v době odkvětu.

Účinky: Pomáhá při nemoci z nachlazení, na kašel. Listy se užívají jako diuretikum – z nadbytečné vody pomáhají vytvořit moč a tím příznivě působí na zmenšení otoků. Pití rybízu zrychluje metabolismus, pomáhá normalizovat hladinu kyseliny močové, je tedy vhodný při dně a tradičně se užívá při revmatismu.

 

 

Další byliny: 

  • česnáček
  • bříza
  • popenec
  • kontryhel

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

dásně   Mattioli   ledvin   odvar   plísně   štítná   květ   nohy   epilepsie   šlacha   mensturace   zelenina   nálev   keř   roztroušená   indikace   účinek   Váňa   plíseň   fytoterapie   arteriskleróza   zrak   studené   kapsaicin   pálení   inhalace   katar   zpracování   metabolismus   zdraví   stonek   babské rady   vlas   játra   srdce   kůra   žlučník   komplikace   zalijeme   účinky   močopudný   výroba   hlavy   osteoporóza   premenstruační   Janča   list   písek   využití   žaludek   vliv   slezina   akné   pupen   rýma   zácpa   končetina   chřipka   chladné   viry   slezina   recept   hlas   bylinka   ateroskleróza   teplé   Podhorná   dna   hemoroid   fermentace   menstruační   kořen   bylina   sliznice   vitamin   játra   vývar   krk   ruka   opar   návod   sval   mrtvice   chřipka   alergie   průjem   trávicí   pěstování   vitamín   kontraindikace   neht   vřed   kůže   rostlina   stonek   Paracelsus   kvasinky   prášek   zelina   Galenos   střev   nachlazení   abytyše Hildegarda   koupel   užití   postup   nať   kornatění   slinivka   děti   víno   pijeme   sběr   kojenec   tinktura   Zentrich   minut   ovoce   krvácení   houba   brnění   jaterní   Janča   Avicena   choroba   kameny   obsažené   kontraindikace   horečka   použití   migrén   zápal   bolest   revma   stvol   hemeroid   nemoc   noha   zánět   nežádoucí   astma   angína   obsahuje   Treben   horké   strom   Moučka   Zentrich   antibiotik   zlomenin   artróza   olej   mateřské   bylinná směs   tlak   řídnutí kostí   čaj   kolika   sušení   sirup   kloub  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)