Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

bylinky-sbirane-v-kvetnu-a-jejich-ucinky-na-zdravi-cloveka

Máme tu jeden z nejkrásnějších měsíců v roce - květen. Všechno kvete, příroda se probouzí a bylinkáři sbírají bylinky do zásoby. Které bylinky to jsou a jaké jsou jejich účinky na lidský organismus či co léčí se dozvíte v této stránce. 

 

BYLINKY SBÍRANÉ V KVĚTNU

Borůvka brusnice

Sbírají se listy (nejlépe mladé).

Účinky: Tlumí žaludeční křeče, léčí zánět močového měchýře. Používá se jako podpůrná léčba cukrovky. Zevně lze odvar z listů použít při zánětech dásní a ke koupelím při kožních onemocněních.

 

Bez černý

Sbírá se květ (před úplným rozvinutím).

Účinky: Nálev se používá při nachlazení a horečnatém onemocnění horních cest dýchacích, při chřipce. Nálev pijte horký, oslazený medem. Bez zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak. Chladný neslazený čaj z květů je skvělým lékem i při zažívacích potížích, jako žaludeční a střevní koliky, plynatost, nevolnost a pomalé trávení, či nedostatečná činnost žlučníku. Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání.

 

Hluchavka bílá

Sbírá se květ.

Účinky: Reguluje nepravidelnou menstruaci i nepravidelnou stolici. Čaj z květů hluchavky má také uklidňující účinek, doporučuje se při nervozitě a nespavosti, nebo při neklidu u žen v době menstruace a menopauzy.

Hluchavka patří mezi nejchoulostivější léčivé byliny a může se sbírat pouze za suchého počasí. Ukládá se volně do košů, vystlaných tkaninou nebo papírem a nesmí se zapařit nebo pomačkat. Poškozené květy při sušení hnědnou a droga z nich získaná je bezcenná. Suší se nejlépe v sušárně, co nejrychleji ve slabých vrstvách bez převracení při teplotě do 35 °C.

 

Kontryhel obecný

Sbírá se nať v době květu.

Účinky: Kontryhel obecný je považován za bylinu pro ženy, protože si poradí se záněty ženských orgánů, s výtoky a pomáhá při menstruačních poruchách a při nepravidelné menstruaci v době přechodu. Pomáhá při hojení porodních zraněních, ochabnutí lůna, při těžkých porodech a sklonech k potratům. Lze ho využít i při horečkách, zhnisání a vředech.

 

Kopřiva dvoudomá palčivá

Sbírá se list (nať).

Účinky: Působí na ekzémy, bolesti hlavy, poruchy krvetvorby, čistí krev, dodává životní elán a energii. Močopudný prostředek při revmatismu, otocích. Je velmi prospěšná při dně. Dlouhodobé užívání listů kopřivy přináší úlevu od bolesti a podporuje opravu tkáně. Čaj i polévka z listů kopřivy dvoudomé jsou bezpečné i ve velkých dávkách, kdy se maximalizuje jejich protizánětlivý účinek. Kopřivu lze použít i pro úlevu zanícené a oslabené kůže a na křečové žíly, kdy se kopřivový nálev nanáší jako lotion.

Kopřiva dvoudomá - účinky na zdraví, co léčí, použití, užívání

 

Mochna husí

Sbírá se nať v době květu.

Účinky: Působí zejména na hladké svalstvo, uvolňuje křeče, působí protizánětlivě a svíravě. Lze ji použít proti křečím, při kolikových bolestech či krvavých průjmech, při peptickém vředu, břišních, žlučníkových nebo ledvinových kolikách, proti svalovým křečím (v dolních končetinách) nebo cévním křečím způsobeným např. špatným prokrvením končetin, při lehčích formách angíny pectoris nebo při menstruačních potížích. Povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě a ochranně na sliznice trávicího ústrojí, podporuje činnost jater a tvorbu žluči. Koupele se doporučují při hnisavých ránách.

 

Rybíz černý

Sbírá se list v době odkvětu.

Účinky: Pomáhá při nemoci z nachlazení, na kašel. Listy se užívají jako diuretikum – z nadbytečné vody pomáhají vytvořit moč a tím příznivě působí na zmenšení otoků. Pití rybízu zrychluje metabolismus, pomáhá normalizovat hladinu kyseliny močové, je tedy vhodný při dně a tradičně se užívá při revmatismu.

 

 

Další byliny: 

  • česnáček
  • bříza
  • popenec
  • kontryhel

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

ovoce   horké   využití   revma   recept   vitamin   víno   vřed   sběr   ruka   inhalace   kojenec   Avicena   sliznice   hemeroid   osteoporóza   postup   ledvin   strom   odvar   zdraví   akné   Moučka   návod   rýma   šlacha   horečka   nať   komplikace   slinivka   chřipka   zelina   zlomenin   kornatění   dna   migrén   Janča   játra   fermentace   bolest   nohy   kontraindikace   pijeme   artróza   koupel   výroba   játra   brnění   bylinka   Paracelsus   pěstování   vitamín   studené   mrtvice   chřipka   kameny   Zentrich   močopudný   děti   nemoc   opar   zpracování   kořen   prášek   olej   bylina   babské rady   katar   zrak   Galenos   houba   arteriskleróza   zánět   nežádoucí   kontraindikace   řídnutí kostí   krk   tinktura   kůra   sirup   fytoterapie   hlas   kolika   pupen   jaterní   kvasinky   průjem   choroba   zalijeme   sval   zácpa   chladné   krvácení   minut   končetina   nachlazení   Váňa   zelenina   indikace   užití   dásně   ateroskleróza   epilepsie   zápal   abytyše Hildegarda   sušení   střev   Zentrich   kapsaicin   tlak   hlavy   rostlina   písek   plísně   noha   srdce   stonek   čaj   Janča   pálení   stonek   vlas   roztroušená   obsahuje   list   stvol   použití   vývar   vliv   Mattioli   bylinná směs   květ   neht   nálev   plíseň   teplé   alergie   kloub   slezina   metabolismus   štítná   premenstruační   viry   angína   obsažené   Podhorná   slezina   menstruační   astma   žlučník   mateřské   trávicí   žaludek   mensturace   antibiotik   Treben   keř   kůže   hemoroid  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)