Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující. 

Tinktura je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40 stupňů. Na litr lihu se doporučuje asi 250 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi poloviční množství. Bylinky se nechají luhovat nejméně 10 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů. Po uplynutí minimálně 10 dnů obsah přefiltrujeme a takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu. Obvyklé dávkování udává 3x denně 30 kapek, případně 3x denně 1 kávová lžička. Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu
menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé. (Zde je třeba dodat, že existují např. silice éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Stejně tak existují výrobky, kde líh je pouze konzervant, nikoliv prostředek k vyluhování účinných látek) Kvýrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50 až 60 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, poněvadž bylinku "spálí".

 

Lihovodný roztok - v bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům. Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 "C. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 "C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku. 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

prášek   dásně   nemoc   plísně   mrtvice   tinktura   Treben   Paracelsus   plíseň   viry   horečka   rýma   obsažené   neht   slinivka   inhalace   Váňa   žaludek   ateroskleróza   stonek   postup   ledvin   rostlina   houba   mensturace   Moučka   osteoporóza   hemoroid   opar   nálev   bylinná směs   komplikace   indikace   revma   slezina   řídnutí kostí   krk   chřipka   akné   fytoterapie   katar   děti   zdraví   babské rady   kornatění   slezina   vývar   víno   zlomenin   menstruační   Zentrich   návod   nežádoucí   zelina   sliznice   zalijeme   keř   vlas   Zentrich   vliv   chřipka   Galenos   roztroušená   epilepsie   stvol   nať   Mattioli   kořen   strom   Avicena   krvácení   list   sval   močopudný   dna   hemeroid   pijeme   pupen   zácpa   užití   bylinka   kojenec   končetina   játra   recept   průjem   kvasinky   antibiotik   květ   kapsaicin   nachlazení   kontraindikace   choroba   pálení   chladné   vitamín   arteriskleróza   teplé   kameny   stonek   obsahuje   žlučník   kůže   játra   trávicí   Janča   vřed   noha   migrén   odvar   šlacha   minut   premenstruační   kontraindikace   ruka   zánět   zpracování   zelenina   bolest   alergie   brnění   abytyše Hildegarda   použití   metabolismus   sušení   hlas   zápal   artróza   Podhorná   zrak   Janča   studené   bylina   vitamin   štítná   nohy   mateřské   horké   kloub   pěstování   sirup   písek   výroba   olej   tlak   fermentace   hlavy   angína   sběr   využití   astma   kůra   jaterní   srdce   ovoce   střev   čaj   koupel   kolika  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)