Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující. 

Tinktura je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40 stupňů. Na litr lihu se doporučuje asi 250 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi poloviční množství. Bylinky se nechají luhovat nejméně 10 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů. Po uplynutí minimálně 10 dnů obsah přefiltrujeme a takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu. Obvyklé dávkování udává 3x denně 30 kapek, případně 3x denně 1 kávová lžička. Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu
menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé. (Zde je třeba dodat, že existují např. silice éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Stejně tak existují výrobky, kde líh je pouze konzervant, nikoliv prostředek k vyluhování účinných látek) Kvýrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50 až 60 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, poněvadž bylinku "spálí".

 

Lihovodný roztok - v bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům. Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 "C. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 "C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku. 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

kojenec   houba   artróza   ovoce   angína   pupen   postup   antibiotik   slezina   mateřské   horečka   užití   zápal   nálev   chřipka   zelenina   květ   kolika   babské rady   děti   nežádoucí   játra   Janča   vitamín   pijeme   trávicí   krvácení   řídnutí kostí   průjem   olej   brnění   srdce   výroba   Janča   vlas   neht   horké   písek   zlomenin   kornatění   nohy   kontraindikace   rýma   tlak   indikace   návod   Galenos   inhalace   dna   Váňa   bylinná směs   zelina   sběr   zánět   astma   vitamin   premenstruační   obsahuje   krk   mensturace   bolest   pěstování   kořen   střev   končetina   mrtvice   jaterní   fytoterapie   epilepsie   žaludek   Zentrich   nemoc   Treben   slezina   plísně   slinivka   fermentace   čaj   vliv   pálení   chladné   kameny   hemoroid   bylinka   opar   ateroskleróza   recept   viry   katar   kůra   kvasinky   stonek   víno   zalijeme   ruka   arteriskleróza   Mattioli   kapsaicin   prášek   noha   obsažené   rostlina   chřipka   teplé   alergie   komplikace   roztroušená   vřed   osteoporóza   kůže   sušení   kontraindikace   metabolismus   bylina   žlučník   choroba   studené   močopudný   hlavy   revma   stvol   nať   kloub   koupel   Podhorná   štítná   nachlazení   strom   vývar   hlas   játra   zrak   keř   zpracování   akné   zdraví   Moučka   minut   Avicena   Zentrich   zácpa   šlacha   tinktura   využití   stonek   odvar   migrén   hemeroid   sliznice   dásně   použití   ledvin   plíseň   list   sirup   abytyše Hildegarda   menstruační   sval   Paracelsus  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)