MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující. 

Tinktura je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40 stupňů. Na litr lihu se doporučuje asi 250 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi poloviční množství. Bylinky se nechají luhovat nejméně 10 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů. Po uplynutí minimálně 10 dnů obsah přefiltrujeme a takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu. Obvyklé dávkování udává 3x denně 30 kapek, případně 3x denně 1 kávová lžička. Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu
menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé. (Zde je třeba dodat, že existují např. silice éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Stejně tak existují výrobky, kde líh je pouze konzervant, nikoliv prostředek k vyluhování účinných látek) Kvýrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50 až 60 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, poněvadž bylinku "spálí".

 

Lihovodný roztok - v bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům. Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 "C. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 "C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku. 

Nemocí, byliny - hledat

mojra.cz

Tagy - štítky:

Janča   slezina   odvar   nálev   ovoce   revma   rýma   opar   sliznice   akné   zdraví   rostlina   houba   sběr   účinek   chřipka   osteoporóza   kornatění   migrén   vřed   víno   bolest   Podhorná   řídnutí kostí   kořen   bylina   žlučník   mateřské   pupen   děti   Avicena   katar   list   sval   kvasinky   kontraindikace   čaj   kontraindikace   chřipka   premenstruační   kapsaicin   obsahuje   brnění   nachlazení   angína   hemoroid   Janča   krk   nohy   obsažené   roztroušená   kameny   neht   zánět   střev   olej   horečka   ruka   strom   metabolismus   bylinná směs   pálení   minut   výroba   viry   vývar   hemeroid   Váňa   nemoc   bylinka   ledvin   slezina   chladné   mensturace   návod   kloub   arteriskleróza   krvácení   fytoterapie   vlas   recept   písek   antibiotik   pěstování   teplé   Moučka   jaterní   trávicí   průjem   komplikace   vitamin   astma   dásně   nať   vitamín   zelina   močopudný   tlak   žaludek   stonek   inhalace   indikace   babské rady   sušení   menstruační   Zentrich   Galenos   epilepsie   šlacha   účinky   Zentrich   stonek   zápal   kůra   tinktura   kůže   postup   použití   zácpa   vliv   prášek   pijeme   Mattioli   choroba   Paracelsus   koupel   noha   zalijeme   horké   kojenec   játra   keř   dna   květ   využití   zpracování   plísně   játra   zelenina   fermentace   ateroskleróza   kolika   hlavy   abytyše Hildegarda   užití   srdce   hlas   zlomenin   slinivka   mrtvice   zrak   nežádoucí   Treben   plíseň   stvol   štítná   studené   končetina   alergie   artróza   sirup  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)