Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující. 

Tinktura je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40 stupňů. Na litr lihu se doporučuje asi 250 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi poloviční množství. Bylinky se nechají luhovat nejméně 10 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů. Po uplynutí minimálně 10 dnů obsah přefiltrujeme a takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu. Obvyklé dávkování udává 3x denně 30 kapek, případně 3x denně 1 kávová lžička. Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu
menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé. (Zde je třeba dodat, že existují např. silice éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Stejně tak existují výrobky, kde líh je pouze konzervant, nikoliv prostředek k vyluhování účinných látek) Kvýrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50 až 60 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, poněvadž bylinku "spálí".

 

Lihovodný roztok - v bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům. Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 "C. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 "C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku. 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

horké   výroba   mrtvice   sběr   chladné   astma   slezina   menstruační   střev   strom   žlučník   ruka   stonek   průjem   premenstruační   osteoporóza   řídnutí kostí   krvácení   nežádoucí   trávicí   odvar   použití   jaterní   recept   bolest   Mattioli   pijeme   ateroskleróza   hemeroid   zánět   plísně   zácpa   olej   zpracování   zelina   fermentace   bylinka   nachlazení   hemoroid   zrak   hlavy   minut   hlas   kameny   vlas   pálení   teplé   kvasinky   Moučka   roztroušená   rostlina   nálev   vitamín   vřed   Paracelsus   pupen   plíseň   stvol   houba   játra   dna   čaj   revma   noha   babské rady   kornatění   fytoterapie   keř   užití   alergie   indikace   kůže   artróza   koupel   migrén   katar   inhalace   vliv   nať   Treben   zalijeme   nemoc   ledvin   abytyše Hildegarda   vývar   zdraví   chřipka   opar   Zentrich   brnění   mateřské   epilepsie   sliznice   akné   obsažené   stonek   chřipka   dásně   krk   kolika   končetina   postup   šlacha   tlak   slezina   Janča   arteriskleróza   list   rýma   tinktura   žaludek   děti   neht   kořen   kojenec   viry   květ   prášek   bylinná směs   Galenos   angína   horečka   nohy   vitamin   návod   sirup   srdce   komplikace   pěstování   využití   písek   sval   Váňa   víno   obsahuje   sušení   choroba   Avicena   štítná   kůra   ovoce   zápal   Janča   Podhorná   bylina   zlomenin   Zentrich   zelenina   kapsaicin   kloub   metabolismus   antibiotik   slinivka   kontraindikace   studené   kontraindikace   mensturace   játra   močopudný  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)