Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující. 

Tinktura je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40 stupňů. Na litr lihu se doporučuje asi 250 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi poloviční množství. Bylinky se nechají luhovat nejméně 10 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů. Po uplynutí minimálně 10 dnů obsah přefiltrujeme a takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu. Obvyklé dávkování udává 3x denně 30 kapek, případně 3x denně 1 kávová lžička. Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu
menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé. (Zde je třeba dodat, že existují např. silice éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Stejně tak existují výrobky, kde líh je pouze konzervant, nikoliv prostředek k vyluhování účinných látek) Kvýrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50 až 60 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, poněvadž bylinku "spálí".

 

Lihovodný roztok - v bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům. Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 "C. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 "C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku. 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

brnění   epilepsie   Mattioli   premenstruační   katar   noha   zalijeme   průjem   strom   zácpa   kapsaicin   Janča   nohy   mrtvice   chřipka   teplé   recept   tlak   slezina   štítná   studené   horké   vitamin   trávicí   kůra   obsažené   bolest   stonek   květ   indikace   Váňa   hlas   sliznice   mateřské   močopudný   sušení   výroba   roztroušená   slinivka   kornatění   pijeme   Treben   opar   hemeroid   použití   děti   kolika   žaludek   využití   nať   plíseň   babské rady   kontraindikace   ateroskleróza   inhalace   Galenos   víno   ruka   antibiotik   olej   bylina   vřed   choroba   Moučka   fermentace   nálev   játra   neht   stvol   postup   nežádoucí   abytyše Hildegarda   rýma   horečka   zrak   bylinná směs   končetina   kloub   migrén   astma   list   ledvin   zpracování   zdraví   houba   stonek   minut   střev   artróza   fytoterapie   Avicena   pěstování   prášek   kojenec   řídnutí kostí   tinktura   zlomenin   slezina   kůže   mensturace   viry   keř   menstruační   Podhorná   žlučník   ovoce   zápal   plísně   návod   Paracelsus   dna   Janča   písek   Zentrich   zánět   zelina   angína   sirup   kontraindikace   komplikace   kvasinky   koupel   krk   obsahuje   užití   šlacha   osteoporóza   rostlina   srdce   čaj   metabolismus   vitamín   revma   kameny   alergie   akné   játra   nemoc   arteriskleróza   vlas   sběr   odvar   dásně   pupen   hlavy   zelenina   krvácení   nachlazení   chřipka   sval   pálení   vývar   Zentrich   kořen   chladné   vliv   hemoroid   jaterní   bylinka  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)