Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující. 

Tinktura je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40 stupňů. Na litr lihu se doporučuje asi 250 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi poloviční množství. Bylinky se nechají luhovat nejméně 10 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů. Po uplynutí minimálně 10 dnů obsah přefiltrujeme a takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu. Obvyklé dávkování udává 3x denně 30 kapek, případně 3x denně 1 kávová lžička. Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu
menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé. (Zde je třeba dodat, že existují např. silice éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Stejně tak existují výrobky, kde líh je pouze konzervant, nikoliv prostředek k vyluhování účinných látek) Kvýrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50 až 60 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, poněvadž bylinku "spálí".

 

Lihovodný roztok - v bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům. Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 "C. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 "C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku. 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

rýma   mensturace   astma   játra   kapsaicin   použití   menstruační   kůže   zácpa   vliv   užití   písek   Avicena   kořen   krk   pálení   slezina   střev   premenstruační   ledvin   mateřské   ateroskleróza   koupel   zlomenin   fytoterapie   děti   roztroušená   kolika   kloub   rostlina   využití   hlas   jaterní   kontraindikace   obsažené   alergie   noha   strom   sval   Váňa   pijeme   Treben   migrén   nohy   výroba   hemeroid   odvar   nežádoucí   kameny   epilepsie   tinktura   obsahuje   pupen   bylinná směs   tlak   Janča   arteriskleróza   žaludek   fermentace   vlas   revma   mrtvice   končetina   indikace   vitamin   olej   zdraví   hemoroid   sběr   osteoporóza   srdce   horečka   řídnutí kostí   slezina   krvácení   víno   nachlazení   list   bylinka   horké   vývar   artróza   plísně   teplé   prášek   bylina   zánět   zalijeme   zelina   kůra   nálev   opar   sirup   dásně   bolest   keř   trávicí   Mattioli   chladné   ovoce   stonek   stonek   metabolismus   Podhorná   kornatění   kontraindikace   recept   močopudný   Moučka   slinivka   katar   nať   Paracelsus   chřipka   štítná   dna   zelenina   zrak   inhalace   brnění   studené   akné   kvasinky   sušení   pěstování   stvol   angína   játra   plíseň   viry   abytyše Hildegarda   postup   žlučník   Janča   Zentrich   neht   nemoc   choroba   hlavy   čaj   sliznice   vitamín   ruka   komplikace   kojenec   návod   průjem   antibiotik   Zentrich   houba   chřipka   květ   vřed   babské rady   minut   zpracování   Galenos   zápal   šlacha  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)