Zkuste si nový kvíz POZNEJ BYLINKU.

Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující. 

Tinktura je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40 stupňů. Na litr lihu se doporučuje asi 250 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi poloviční množství. Bylinky se nechají luhovat nejméně 10 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů. Po uplynutí minimálně 10 dnů obsah přefiltrujeme a takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu. Obvyklé dávkování udává 3x denně 30 kapek, případně 3x denně 1 kávová lžička. Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu
menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé. (Zde je třeba dodat, že existují např. silice éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Stejně tak existují výrobky, kde líh je pouze konzervant, nikoliv prostředek k vyluhování účinných látek) Kvýrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50 až 60 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, poněvadž bylinku "spálí".

 

Lihovodný roztok - v bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům. Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 "C. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 "C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku. 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

strom   bylinná směs   migrén   děti   končetina   slezina   katar   fermentace   čaj   chladné   Mattioli   nemoc   minut   močopudný   fytoterapie   tinktura   rýma   kameny   výroba   indikace   štítná   játra   bylinka   Treben   průjem   pálení   vývar   epilepsie   nať   recept   angína   kojenec   mateřské   hlas   žlučník   Zentrich   zápal   srdce   vřed   mensturace   opar   chřipka   šlacha   obsažené   kloub   květ   Janča   Avicena   list   vliv   zalijeme   trávicí   žaludek   Paracelsus   ruka   babské rady   využití   akné   krk   pěstování   revma   hlavy   vitamín   ledvin   zlomenin   plíseň   choroba   artróza   kůra   Janča   víno   Váňa   kornatění   kolika   obsahuje   kontraindikace   vitamin   zelina   inhalace   komplikace   chřipka   menstruační   koupel   premenstruační   osteoporóza   pupen   stvol   zánět   zácpa   Galenos   roztroušená   Zentrich   sušení   písek   krvácení   brnění   metabolismus   kapsaicin   návod   nachlazení   horečka   Podhorná   neht   nohy   kvasinky   prášek   tlak   Moučka   arteriskleróza   olej   ovoce   bolest   noha   stonek   slinivka   sliznice   odvar   jaterní   astma   sirup   hemoroid   teplé   horké   játra   rostlina   užití   střev   kůže   alergie   hemeroid   nežádoucí   houba   sval   ateroskleróza   mrtvice   sběr   zrak   pijeme   abytyše Hildegarda   postup   antibiotik   dna   slezina   stonek   zpracování   zelenina   vlas   kontraindikace   keř   použití   viry   bylina   řídnutí kostí   studené   nálev   zdraví   kořen   dásně   plísně  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)