MTM tour, termály PODHÁJSKA - ubytování u koupaliště, zájezdy autobusem i vlastní dopravou

Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující. 

Tinktura je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40 stupňů. Na litr lihu se doporučuje asi 250 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi poloviční množství. Bylinky se nechají luhovat nejméně 10 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů. Po uplynutí minimálně 10 dnů obsah přefiltrujeme a takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu. Obvyklé dávkování udává 3x denně 30 kapek, případně 3x denně 1 kávová lžička. Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu
menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé. (Zde je třeba dodat, že existují např. silice éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Stejně tak existují výrobky, kde líh je pouze konzervant, nikoliv prostředek k vyluhování účinných látek) Kvýrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50 až 60 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, poněvadž bylinku "spálí".

 

Lihovodný roztok - v bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům. Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 "C. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 "C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku. 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

návod   vývar   použití   nachlazení   premenstruační   písek   Janča   zácpa   zánět   ledvin   fermentace   epilepsie   kůra   kvasinky   stvol   stonek   menstruační   zelina   nemoc   štítná   žaludek   vitamín   bolest   sliznice   opar   hlavy   keř   obsažené   katar   Paracelsus   choroba   zelenina   výroba   vliv   chladné   strom   dásně   využití   čaj   účinek   žlučník   Mattioli   mateřské   kořen   kůže   játra   prášek   Váňa   bylinná směs   hemeroid   stonek   krk   končetina   viry   zápal   horké   kolika   abytyše Hildegarda   sirup   pijeme   kloub   sběr   močopudný   zdraví   ovoce   Avicena   noha   ateroskleróza   nálev   Treben   Moučka   střev   tlak   sval   studené   slinivka   rostlina   vitamin   mensturace   víno   postup   fytoterapie   kontraindikace   plíseň   roztroušená   pálení   minut   vřed   sušení   játra   šlacha   zalijeme   kapsaicin   ruka   antibiotik   Galenos   Zentrich   kojenec   průjem   Janča   pupen   astma   olej   zpracování   bylina   kontraindikace   hlas   hemoroid   slezina   trávicí   komplikace   neht   kornatění   plísně   koupel   rýma   nať   slezina   houba   artróza   bylinka   babské rady   zrak   nežádoucí   angína   květ   list   akné   metabolismus   migrén   dna   účinky   arteriskleróza   jaterní   mrtvice   recept   chřipka   horečka   inhalace   krvácení   osteoporóza   kameny   zlomenin   chřipka   obsahuje   brnění   vlas   Podhorná   srdce   Zentrich   děti   nohy   teplé   pěstování   tinktura   revma   indikace   alergie   odvar   řídnutí kostí   užití  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)