Domácí tinktury mohou být nenahraditelnou pomocí v situacích, kdy je nám zle. Jejich předností je velká stálost a koncentrace aktivních léčivých látek a rovněž pohodlné užívání. tinktury se dají uchovávat podomácku, ale je nutno s nimi zacházet opatrně, protože mají silnější účinky než nálevy nebo odvary. Pomáhají odstranit obtíže nebo slouží jako doplněk léčebné kúry. Vždy je užíváme v malých dávkách a dávkování přísně dodržujeme. 

TIP ZBYŇKA MLČOCHA: Na výrobu tinktury využijte vodku. Líh z lékárny je extrémně drahý (až 200 Kč/100 ml), vodka je pro tento účel dostačující. 

Tinktura je vlastně bylinka vyluhovaná v čistém lihu. Nejlepší je tinkturu připravovat z čerstvých bylin. Byliny musejí být čisté. Doporučuji bylinky na drobno nastříhat nebo pomlet. Pak se vloží do sklenice (nejlépe zábruska z tmavého skla) a přelijí se lihem o koncentraci nejméně 40 stupňů. Na litr lihu se doporučuje asi 250 gramů čerstvých bylin. Sušených bylin se dává asi poloviční množství. Bylinky se nechají luhovat nejméně 10 dnů (vůbec nevadí ani mnohem delší doba). Občas sklenici pořádně protřepeme. Po celou dobu chráníme obsah před světlem. Není na škodu dát přes noc sklenici na radiátor o teplotě asi 40 stupňů. Po uplynutí minimálně 10 dnů obsah přefiltrujeme a takto získanou tinkturu přelijeme do tmavé láhve, hermeticky uzavřeme a skladujeme ve tmě a chladu. Obvyklé dávkování udává 3x denně 30 kapek, případně 3x denně 1 kávová lžička. Obecně vzato jsou tinktury účinnější než čaje, neboť některé obsahové látky léčivek se nevyloučí do vody, jiné se zničí varem. Tinktura je tedy ideální pro intenzivní bylinnou léčbu. I zde platí, že mnoho výrobků na trhu jsou šmejdy. Nekupovat žádnou tinkturu s obsahem alkoholu
menším než 40 %! I ty tinktury, které mají doporučené dávkování po pár kapkách, jsou podezřelé. (Zde je třeba dodat, že existují např. silice éterické oleje, které jsou skutečně účinné již ve velmi malém množství. Stejně tak existují výrobky, kde líh je pouze konzervant, nikoliv prostředek k vyluhování účinných látek) Kvýrobě tinktur je ideální líh o koncentraci 50 až 60 %. Příliš vysoká koncentrace je též na škodu, poněvadž bylinku "spálí".

 

Lihovodný roztok - v bylinářství se též užívá tzv. lihovodný roztok,v což je vlastně tinktura nalitá do čaje (obvykle 1 kávová lžička na šálek čaje). Tím se účinek bylinek umocňuje. Dobrým příkladem je tinktura lichořeřišnice, která se přidává do urologických či gynekologických čajů, nebo šalvěj, která se dává do čajů proti nachlazení a bolení v krku. Lihovodný roztok se obecně používá proti zánětům. Odstranění lihu z tinktur je velice snadná záležitost. Někteří lidé nechtějí tinktury užívat, neboť jim z nějakého důvodu vadí líh. Líh se odpařuje již při teplotě zhruba 78 "C. Jinými slovy, když nalijeme lžičku tinktury do vody nebo čaje, který má kolem 90 "C, prakticky všechen líh se odpaří a všechny účinné látky z tinktury přejdou do vody. Tímto způsobem je možné tinkturami léčit i malé děti od jednoho roku. 

Nemocí, byliny - hledat

Tagy - štítky:

jaterní   zrak   stonek   bolest   fytoterapie   hlas   fermentace   artróza   vitamín   abytyše Hildegarda   pijeme   roztroušená   výroba   mrtvice   Podhorná   Moučka   Zentrich   keř   sval   použití   slezina   olej   močopudný   minut   astma   horečka   mensturace   písek   využití   chřipka   bylinka   rostlina   žlučník   menstruační   hemeroid   zelina   postup   slinivka   kloub   chladné   štítná   návod   ruka   ledvin   krk   opar   kůže   sliznice   kořen   Janča   neht   kameny   užití   antibiotik   inhalace   epilepsie   Janča   vitamin   srdce   Galenos   premenstruační   kůra   teplé   sběr   játra   angína   zápal   dna   hemoroid   víno   obsažené   studené   revma   střev   ateroskleróza   akné   vřed   žaludek   indikace   babské rady   kornatění   obsahuje   pálení   čaj   noha   trávicí   viry   řídnutí kostí   tlak   sirup   katar   koupel   zdraví   kontraindikace   zácpa   horké   slezina   bylinná směs   zpracování   list   kolika   pupen   stvol   vývar   pěstování   strom   končetina   kvasinky   metabolismus   ovoce   vlas   vliv   játra   hlavy   chřipka   houba   arteriskleróza   brnění   děti   zalijeme   rýma   zelenina   mateřské   tinktura   plísně   zánět   bylina   sušení   odvar   kontraindikace   nemoc   zlomenin   kojenec   Zentrich   nohy   plíseň   šlacha   průjem   migrén   Treben   choroba   kapsaicin   Mattioli   krvácení   osteoporóza   Avicena   alergie   dásně   komplikace   Váňa   nálev   Paracelsus   prášek   nachlazení   recept   stonek   květ   nať   nežádoucí  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)