Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Alergie na plísně, pyly, roztoče a seborhea - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 357x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore,

Můj dotaz je následující:

Můj 12 letý syn má alergii na roztoče, plísně a pyly. Nyní s nástupem puberty se projevy značně zhoršily. Mnohem více smrká, kýchá a kašle, zejména ráno po probuzení a večer před spaním. Má také často ucpaný nos. Systémová opatření, nyní příliš nepomáhají.

Také od miminka trpí na seborheu ve vlasové části hlavy. Nyní se mu zhoršil stav i v tomto případě. Vyzkoušeli jsme řadu šamponů a rad na zmírnění, bohužel nyní nic nepomáhá. Vím, že je vše otázka vnitřního prostředí těla, stravy atd. , jenže snažit se mu vysvětlit, že je potřeba zásadní změna i v tomto směru příliš nefunguje. Proto bych Vás ráda požádala, zda by bylo možné stav alespoň trochu upravit pomocí bylinek.


Vwlmi děkuji a jsem s pozdravem.

P. Sedláčková
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

SEBOROICKÁ DERMATITIDA

Bohužel dermatovenerlogové léčí kůži převážně zevně, což je naprosto nedostatečné. Pokud se na kůži vyskytuje ekzém, zánět apod. , často resp. téměř vždy je to způsobeno oslabenými orgány nebo imunitou. Platí, že za stav kůže jsou primárně odpovědná játra. Pokud máte tedy chronický problém se suchou, špinatou a svědivou kšticí na hlavě, je nutné posílit játra.
Na okraj podotýkám, že kortikoidy problém jen odsunou, ale neřeší.

Na posílení jater doporučuji následující léčivé rostliny a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv) :
50% PAMPELIŠKA kořen, 20% DVOUZUBEC TROJDÍLNÝ nať, JEŘÁB květ 10%, SLÉZ MAURSKÝ květ 10%, ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ kvetoucí nať 5%, OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ čerstvě nadrcené semeno 5%

U chronického zánětu vždy doporučuji VLAŠTOVIČNÍK VĚTŠÍ, který má nejen velmi silné protizánětlivé účinky, ale skvěle působí i na játra a žlučník. Užívat vnitřně (ale je možné i zevně).

Ze všech výše uvedených rostlin vyrábím bylinné tinktury.
Univerzální dávkování tinktur je uvedeno na http://www.UcinkyTinktur.cz

Zevně dále doporučuji mast z následujících léčivých rostlin:
MĚSÍČEK květ, TUŽEBNÍK květ, JITROCEL KOPINATÝ list, MATEŘÍDOUŠKA kvetoucí nať.

Z pohledu tradiční čínské medicíny TČM je zánět kůže ve vlasech projevem horkosti a je žádoucí navštívit právě praktika nebo lékaře tradiční čínské medicíny, který Vám pomůže nemoc definitivně vyléčit. Myslím si, že seboroická dermatitida je v souvislosti s elementem (hybatelem) Dřevo, tedy spojené s játry a žlučníkem.

_____

V praxi se mi u pacientů (dětí i dospělí) osvědčily na alergii, ale i astma následující léčivé rostliny a medicinální houby, ideálně ve formě směsné tinktury, kterou lze aplikovat kdekoliv a kdykoliv:
POPENEC BŘEČŤANOLISTÝ kvetoucí nať, PERILA KŘOVITÁ nať nebo kvetoucí nať, BAZALKA POSVÁTNÁ (TULSI) nať nebo kvetoucí nať, DVOUZUBEC TROJDÍLNÝ nať, EMBLIKA (AMALAKI) list, LAPACHO RUDÉ kůra, OMAN PRAVÝ kořen a z hub pak LESKLOKORKA LESKLÁ plodnice, HOUŽEVNATEC JEDLÝ plodnice.

Směs je opravdu funkční. Jsou lidé, kteří bez léků (antihistaminik) jen s touto tinkturou "přežívají" bez problémů celou sezonu. Směs je tedy účinná a v praxi se mi velmi osvědčila.

Dieta: jíst ARTYČOK (výhonky), KUSTOVNICE ČÍNSKÁ (bobule) a rozhodně MCT olej (pomáhá tlumit autoimunitní reakce, má více příznivých účinků, které uvádím zde ve webu http://www.BylinkyProVsechny.cz).

Pokud byste měla zájem o bylinnou tinkturu na Vámi uvedené potíže a dále o MCT olej, je možné se mi ozvat na messenger http://www.zmfb.cz (nejrychlejší způsob jak se se mnou zkontaktovat) nebo na email info@bylinkyprovsechny.cz

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.