Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Artróza, revma, artirida, dna - byliny, bylinky, bylinná mast, babské rady, léčba bylinami

2 odpovědi
(stránka otevřena 2179x)

Dotaz:

Dobrý den, děkuji za přijetí do skupiny a ráda bych požádala o radu. Moje sestra se v poslední době začala bavit výrobou bylinkových mastiček, tak bych si u ní ráda objednala mastičku na bolavé klouby z bylinek dle vlastního výběru. Poslední měsíce mě hodně bolí dolní klouby na palcích u rukou, zvláště na pravé. Myslím, že to má co dělat s prací s myší u počítače a s mými každodenními, občas i dost dlouhými projížďkami na kole (držení řídítek), a to i za chladného počasí. Bolest je zřejmě revmatického původu, ale může to být i artróza, ke které mám od mládí sklony (kyčle) nebo dna, kterou máme v rodině. Mast bych ráda používala i pokud mě po větší námaze (např. cyklodovolená) zlobí achilovka. Je dobrá volba na takovou mastičku kombinace kořene kostivalu, kořene kopřivy a kořene + natě bršlice? Nebo byste doporučovali jiné složení? Děkuji!

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Nemoci dna, revmatoidní artitida a artróza jsou každá zcela jiného původu a z toho důvodu Vás poprosím, abyste se nejprve řádně nechala oddiagnostikovat u ortopeda, případně revmatologa nebo internisty a následně se na mě s jasnou diagnózou obrátila a vymysleli bychom konkrétní bylinu. Na Vámi zmíněné nemoci je vždy více bylinek a nemělo by smysl léčit třeba dnu, pokud máte artrózu apod.
Byliny jsou jako léky a mělo by na ně být tak vždy pohlíženo a neměly by se většinou používat "namátkově" (ve smyslu typu byliny, ne časovém smyslu).

Odpověď na dotaz:

Děkuji za odpověď, jen mi přijde trochu zbytečné s takovou hloupostí hned otravovat doktora. Bolest není nijak nesnesitelná, nebezpečné to je jen když např. lezu na strom a hrozí, že se pustím, nebo přenáším např. větší hrnec s horkým obsahem : D.