Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Bronchitida, zánět průdušek u malého dítěte - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

2 odpovědi
(stránka otevřena 882x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore,
ráda bych vás poprosila o radu. Moje čtyřletá dcera má bronchitidu a už třetí týden (7.12.2019-28.12.2019) se to moc nelepší. Už 2 týdny (14.12.2019.28.12.2019) inhaluje.
Teď jí 4 dny (24.12.2019-28.12.2019) dělám olejové zábaly, čaj z divizny a teplé mléko s medem a máslem a vypadá to o něco lépe. Mohl by jste mi doporučit co bych ještě mohla použít, aby se jí ulevilo? Žijeme v USA, takže bylinky mám pouze co si vždy dovezu z Čech, ale můžu si případně nechat poslat balíček od rodiny. Momentálně mám doma k dispozici diviznu, podběl, lípu, bez černý a průduškový čaj.
Mám jen obavu, abych nepodávala až moc všeho najednou.
Kdyby jste mi mohl poradit, budu moc vděčná!
Děkuji a přeji jen to nejlepší do nového roku, Milada

MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Domnívám se, že divizna je dobře zvolená bylina. Pokud by dcera ale měla suchý kašel, určitě květ divizny nemacerujte v horké vodě, ale ve studené. Zachováte tak více účinných látek a hlavně slizovité látky, které jí mohou být také ku prospěchu.
Za med chválím, ale nezapomeňte, že nikdy nesmí přijít do styku s teplotou nad 40°C, jinak se účinné látky v medu ničí (denaturují se bílkoviny) - např. enzymy apod.
Podběl, lípa, bez černý jsou zcela v pohodě. Pokud byste potřebovala tlumit kašel, zkuste sehnat tymián a/nebo mateřídoušku. Kašel efektivně tlumí. Mám to vyzkoušené i na sobě.
Další léčivé rostliny vhodné na zánět průdušek (bronchitidu) jsou uvedené zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/nemoci/bylinne-smesi-na-nemoci/686-zanet-prudusek-bronchitida-byliny-bylinky-babske-rady-bylinna-smes
Jmenovitě např. levandule, vlčí mák okvětní lístky, oregano (dobromysl), pilát, plicník, rozrazil, zběhovec, komonice, jablečník (ten je ale velmi hořký a určitě by dceři nechutnal), ožanka lesní, fialka, kalisie, ad. ad. ad.
Malé dítě asi nesnese cibuli a česnek, ale i to jsou velmi silné léčivé rostliny na záněty horních cest dýchacích pro dospělé lidi.
U dcery se snažte vyvarovat fyzické zátěži, která se ukázala v praxi predisponujícím faktorem pro recidivy banálních infektů a infektů dolních cest dýchacích (laicky řečeno když bude dcera někde běhat, vyléčení zánětu průdušek se protáhne nebo se bude vracet). Totéž platí u prochlazení.
V rámci prevence doporučuji echinaceu, která má mohutný účinek na imunitu, jak ostatně uvádím zde:
https://www.bylinkyprovsechny.cz/zpracovani/tinktury-bylinna-vina/2151-ucinky-tinktur-z-ruznych-bylinek
Echinacea by měla být rovněž macerovaná ve studené tekutině (nebo pro dospělé v alkoholu), protože obsahuje termolabilní látky (tedy látky, které se teplem zničí a nefungují).
Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.

Odpověď na dotaz:

Děkuji vám moc!!! Hlavně za radu s medem, protože jsem nevěděla, že se nesmí dávat do horké tekutiny.