bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
 

Dráždivý tračník, průjmy - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 135x)

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore.

Můj dotaz je následující:

Mám dlouhodobé problémy s vyprazdňováním. Musím běžet rychle na WC, jinak to špatně dopadne. Můj život se točí vždy na každé cestě monitorováním toalet. Ale většinou je to jen dopoledne. Lékaři mi dgn. drždivý tračník. Na kolonoskopii jsem byla již 3x. Poslední kolonoskopie byla bez nálezu, ta předešlá byla spojena s odstraněním polypu… Sama jsem si naordinovala laktobacily. a psylium trochu se to zlepšilo. Na gastro mi řekli, abych si přidávala do jogurtů šrot, ale to nepomáhalo.

Nutriční terapeutka mi řekla, že musím vyřadit veškerou stravu, která mi dráždí střevo /koření, ovoce se semínky, ovesné vločky, ořechy a j. / Přesto se mi nedaří výrazným způsobem počet stolicí /mám cca 6denně/ snížit.

Také mám opakující záněty močového měchýře tak si každý měsíc kupuji Utipro+, nebo produkty s brusinkami, také tinkturu z lichořeřišnice. Přesto musím 2x ročně užívat antibiotika. Myslím, že to spolu souvisí, že se bakterie eseriakoli dostává do trubice močového měchýře. Jsem štíhlá, pohyblivá, nikdy jsem nekouřila, alkohol /pivo/ konzumuji jen výjímečně a v malém množství. Kávu nepiji vůbec. Jsem stará 77 let, ale pořád aktivní. Nevím, zda by se dalo na mém stavu ještě něco zlepšit. Časté močení mne obtěžuje především v noci. Ráda bych si od Vás zakoupila produkt, který by mi trochu zlepšil kvalitu mého života.

Děkuji za odpověď a zdravím Věra
1657027983_snímekfoto 1138.jpg

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.

Domnívám se, že z pohledu tradiční čínské medicíny máte oslabený element Země, tedy slezinu.

Příznaky oslabené sleziny dle tradiční čínské medicíny (TČM) : Velmi silná chuť na sladké - hlavně po jídle (neodolatelná chuť na "sladkou tečku"), otoky různě na těle, bledá nebo nažloutlá kůže, celulitida, chudokrevnost, tendence ke vzniku modřin, nadýmání, škroukání v břiše, řidší kašovitá a častá stolice, povlak na jazyku, otlaky zubů na boku jazyka, opary rtů NEBO popraskané rty, křečové žíly, hemoroidy, tendence k výhřezům dělohy, tendence ke kožním převisům břicha nebo povislá kůže na horních končetinách, "povadlost", velká únava po jídle, tendence k potratům, inkontinence po porodu, výtoky, kvasinkové infekce, špinění před menstruací, došpiňování po menstruaci, zahlenění, problémy s paranazálnímí (nosními) dutinami, tukové bulky pod kůží, PSYCHIKA - velmi silná chuť na sladké - hlavně po jídle ad.

K dotazu týkajícímu se oslabené sleziny sděluji následující doporučení.

Posílení sleziny přes dietetiku, TČM a byliny:
* Tradiční čínská medicína TČM - směs čínských bylin „růst hory thaj“.
* Fytoterapie - z léčivých rostlin pak skořice, bazalka, máta, saturejka, kmín, kari ad.
* Dietetika - z potravin batáty, dýně, pastinák. Kořenová zelenina, vývary, hovězí a bílé maso.
Velmi doporučuji MCT olej. Mám s ním u "sleziníků" velmi dobré zkušenosti. Slezinu silně podporuje.
* U oteklých žen a žen s tendencemi k otokům - doporučuji břízu a bršlici – obě rostliny mají mírný odvodňující účinek a nepřetěžují ledviny. Působí i detoxikačně.
* Co se týče koření, ta bych zcela nezavrhoval. Doporučuji užívat hlavně "horká rozhýbávající" koření jako např. saturejka, kurkuma, česnek, hřebíček, bobkový list, skořice, ad.

Pokud byste měla zájem o MCT olej, je možné se mi ozvat na messenger http://www.zmfb.cz (nejrychlejší způsob jak se se mnou zkontaktovat) nebo na email info@bylinkyprovsechny.cz

Pokud by má doporučení nepmohla, určitě se obraťte na praktika nebo lékaře tradiční čínské medicíny.

Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.