Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
Nacházíte se na bylinkové poradně bylináře MUDr. Zbyňka Mlčocha.
Z důvodu pracovního vytížení budou dotazy v poradně zpracovány na začátku dubna 2024.

 

Kašel způsobený špatnou psychikou - byliny, bylinky, léčivé rostliny, léčba bez léků

1 odpověď
(stránka otevřena 1238x)

Dotaz:

Dobrý den.
Potřebuji radu. Od začátku prosince 2019 se potýkám s nějakým virem. První den rýma, větší rýma až jsem měla. Strach o dutiny, bolest hlavy. Pak to přešlo na krk a nakonec kašel. Rýma téměř bílá. Zhruba první týden odpočinku doma, pak už trochu aktivněji (mohu pracovat z domova).
23.12.2019 jsem uznala, že přeci jen zkusím předvánoční sport a hospodu. Celý podzim jsem nechodila (zhoršila se mi artróza) a potřebovala jsem nějaký ten přátelský kontakt. A to, co jsem TÉMĚŘ vyléčila, se vrátilo. Už to je v podstatě jen kašel + velmi slabá rýma. Kašel není drastický a strašně častý, ale když začne, suchý, nemohu to vykašlat. Hlavně jsem ale strašně vyčerpaná. Při silnějším výdechu chroptím a pískám. Kdybych nebyla tak unavená, tak bych už s tím kašlem asi normálně začala fungovat.
Jsem přesvědčená, že je to psychikou. Celý podzim jsem se hrabala "v bahně". Nejsem spokojená sama se sebou. A teď do toho přišly vzpomínky na mami, která 05/2018 zemřela. 10-12/2019 pro mne byly strašně náročné. V nemocnicích. 2008 měla rakovinu prsu. Chodila na pravidelné kontroly, vše OK, poslední rok byla strašně unavená, taky hned leccos chytla a dost kašlala. Pak odletěli s tátou a mojí nejmladší dcerou na dovolenou a po návratu začala kašlat. Troje ATB. Po třech nedělích byla totálně "dodělaná". Nemohla chodit, jíst, zvracela… Skončila v nemocnici, kam jí ani nechtěli přijmout, že to není vážný případ. A následně jí tam diagnostikovali nádor na plicích velikosti pěsti, pak PET celého těla. Rakovina všude, kosti, játra, ledviny, mozek… Bylo to náročné, máma těžce nesla, že od ní dávají ruce, pryč… Byla velmi vážená osoba, všichni chtěli rady, všichni se kamarádili… Očekávala jiný přístup. No, bylo to těžký. Celkem jsem to zvládla…
A teď se mi to nějak vrací… Asi proto, že mám strach i o sebe, ten kašel bez teploty s únavou mi prostě děsí. Včetné té nepohody a dyskomfortu - příliš prožívám děti a jejich trable. Tenhle rok byl prostě takovej neúspěšnej, nikomu se moc moc nedařilo. Zkusila jsem už různé bylinky, ale v podstatě nic nezabírá. Na nějakou kontrolu půjdu v lednu 2020, aby se mi podívali na krk (všechno se mi od dětství odehrává v krku, uzliny, mandle pryč, štítná žláza, reflux - prý je to vidět až v krku… ).
Neberu žádné léky. Tak si říkám, že byste mi možná něco "namíchal". Ráda si to koupím. Jsem přesvědčená, že je to psychikou… Protože to nikdo z rodiny ode mě nechytl, tak to nebude žádný supervir, ale moje imunita a moje psychika si nedokáží poradit.
Děkuju. A přeju Vám další rok naplněný láskou a přátelstvím, přírodou i úspěchem.
MUDr. Zbyněk Mlčoch

Odpověď na dotaz:

Dobrý den.
Hned na úvod bych chtěl napsat, že je dobře, že jste napsala více detailů a okolností kolem Vašeho kašle. Psychika u kašle může hrát velkou roli - a ne zrovna zřídce je vyskytující se tzv. psychogenní kašel. Nicméně je nutné vyloučit i organické příčiny - např. alergie, astma apod.
Kromě ORL vyšetření je tedy ke zvážení ještě vyšetření na alergologii. Nyní v zimě mohou dráždit ke kašli různé alergeny z domácího prostředí - prach, roztoče apod. Důležité je tedy i vysledovat kdy je kašel nejhorší - to může být čas nejvyšší expozice alergenem. Pokud jste alergická nebyla, nic to neznamená. Alergie se mohou rozvinout i v průběhu života.

Na chronický kašel se používají následující léčivé rostliny (ideálně ve směsi - např. ve směsné tinktuře) : podběl lékařský, česnek medvědí, oman pravý, ženšen pětilistý. Ve stravě by se v rámci dietetiky měly uplatňovat potraviny štiplavého charakteru - ředkvičky, česnek, cibule apod.
Na nervozitu, neklid, napětí a úzkost lze doporučit tyto léčivé rostliny (opět např. ve formě tinktury - i směsné): vrbka úzkolistá, majoránka, levandule, šanta kočičí, v menším zastoupení třeba i hojník syrský (sideritis), bakopa (brahmí). Např. kozlík lékařský není vhodný na dlouhodobé používání, protože jeho účinnost po cca. 3 týdnech rychle klesá, takže je určen jen pro stavy akutní úzkosti (např. právě po úmrtí blízké osoby, ale jen v "akutním" stavu pozůstalého). Dobrý vliv na psychiku mají tinktury z okvětních lístků různých růží, hlavně růže stolisté.
V minulosti se na chronický kašel doporučovala kostivalová tinktura. Ukázalo se však, že může mít při vnitřním použití (ne zevně) vliv na vznik rakoviny, protože se v moderní fytoterapii od aplikace této tinktury upustilo.
V případě potřeby se na mne znovu obraťte.
Děkuji za Váš dotaz a důvěru v léčivé rostliny.